Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη

vagis8

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ ΗΠΑ
Δεν ισχύει ρε φίλε GTS. Έμεινα εκεί μία βδομάδα, επέστρεψα την Παρασκεύη, δεν έχω λόγια να περιγράψω την πόλη. Κατ' ενθουσιάστηκα, πραγματικά διαπίστωσα όλα αυτά που διάβαζα τόσο καιρό εδώ, τις τρομερές αντιθέσεις σε θρησκείες και λαούς που με γαλήνια ισσοροπία βιώνουν σε αυτή τη πόλη, τα τεράστια mall σε κάθε τετράγωνο που απέχουν μολίς κάποιες εκατοντάδες μέτρα από τις πολυπληθείς παραδοσιακές αγορές της china town, τον μοναδικό στο κόσμο βοτανικό κήπο (εκεί και αν ενθουσιάστηκα), τοn zoo, το παραλιακό μέτωπο στο marina bay sand με την κρεμαστή γέφυρα, sentosa, κλπ. ήθελα άλλες 3-4 μέρες για να πω πως ότι είδα την Σιγκαπούρη!!! Με λίγα λόγια δεν είναι stop over προορισμός!
 

vagis8

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ ΗΠΑ
Βέβαια το κλίμα είναι όντως πολύ βαρύ! Φοβερή υγρασία που προκαλεί κακή διάθεση όταν δε ο ήλιος χτυπάει ανεμπόδιστα δεν μπορείς να σταθείς....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εξαρτάται τι ψάχνεις και πόσο έχεις ταξιδέψει φίλτατε. Εγώ πάντως σε mall για μία εβδομάδα, δε μπορώ, ούτε μπορώ τις τεχνητές παραλίες-θεματικά πάρκα. Η Σιγκαπούρη έχει ωραίο παραλιακό μέτωπο με ωραία καφέ, παμπ, εστιατόρια, έχει 2-3 ωραίες γειτονιές με έθνικ χρώμα και ναούς, είναι ωραία πόλη με πολύ πράσινο, αλλά δε μπορεί εμένα να μου κρατήσει το ενδιαφέρον για πάνω από 2-3 μέρες. Τι να μου πει προσωπικά εμένα π.χ. το νυχτερινό σαφάρι όταν έχω κατασκηνώσει 15 μέρες στην Μποτσουάνα μέσα στ'άγρια θηρία. Ούτε αποτελεί ταξίδι από μόνη της, να δώσεις ένα κάρο χρήματα αποκλειστικά για εκεί όταν έχεις θησαυρούς της Ασίας δίπλα σου, αμαρτία είναι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Συμφωνω με Gts. Kι εμενα η Σιγκαπουρη μου αρεσε και απολαυσα τις 3-4 μερουλες που ειχα εκει , αλλα σαν μερος ενος μεγαλυτερου ταξιδιου. Αν τυχει να περασω απ'την περιοχη ευχαριστως θα μεινω αλλες δυο.Αλλα να ξεκινησω να παω αποκλειστικα εκει δεν το βλεπω.
Αλλα γουστα ειναι αυτα..εδω ο Δευκαλιων εμεινε 12 μερες! Εμενα δε θα με αφηναν οι διπλανοι θησαυροι που λεει ο Gts..
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Εγώ τη βρήκα πολύ συμπαθητική, αν εξαιρέσω κάποια στίγματα παράνοιας εδώ κι εκεί και πιστεύω ότι, όταν ξαναπεράσω από τα μέρη τους, θα προσπαθήσω να κάτσω και λιγουλάκι.
Το night safari είχε πλάκα, ακόμα κι αν δεν είναι τόσο αυθεντικό όσο η κατασκήνωση στη Μποτσουάνα. (για την οποία και ήδη σε εχθρεύομαι:()
 

vagis8

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ ΗΠΑ
Όπως λες και εσυ είναι τι ψάχνεις και τισου αρέσει. Ταξίδια γουστάρω τρελλα και αν σχετικά νέος έχω παει σε πολλά μέρη. 15 μέρες κατασκήνωση δεν θα εκανα με τιποτα στη ζούγκλα διότι προτιμώ πιο άνετες καταστάσεις. Θησαυρούς δίπλα δεν ξέρω ποιους εννοείς αλλά μέρη τύπου κουαλα λόυπουρ μετανιωσα και που πήγα, αν εξαιρέσεις τους πέτρονας έχει απίστευτη δυσωδια. Αν εννοείς εξωτικά μέρη πάω πάσο γιατί δεν έχω παει. Επίσης τζακαρτα αποτι μου είπαν δεν αξίζει.υπερασπιζομαι Σιγκαπούρη διότι με αυτά που άκουγα γενικως υπεθετα ότι δεν αξίζει να μείνεις για 7 μέρες και πήγα με κακή προδιάθεση, όμως δε το μετανιωσα και άνετα στο μέλλον, αν βολέψει, ξαναπηγαινα. Αυτά τα λίγα, το σημαντικό είναι τι γουστάρει ο καθένας και τι τον ευχαριστεί.....
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη!!!!!!
Ποια προϊόντα και υπηρεσίες είναι αυτά; εγώ όσα είδα ήταν ακριβώς στη μισή τιμή σε σχέση με εδώ. Και δε μιλάω για δικά τους πράγματα, αλλά για δυτικοφερμένα, πχ κινηματογράφος.
Συμφωνω και επαυξανω...!
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη!!!!!!
Τελευταία φορά βρέθηκα εκεί την άνοιξη του 2008. Ανακαλώ στη μνήμη μου ενδεικτικά: Φαγητό σε φαστ-φουντ κόστιζε όσο στην Ελλάδα, ηλεκτρονικά ακριβότερα, ρούχα κλπ. σε κινέζικη και ινδική αγορά εκτός της άθλιας ποιότητας, ακριβότερα από τις δικές μας λαϊκές (που είναι και καλύτερα). Κινηματογράφο δεν πήγα. Άλλωστε, όσον αφορά τον τελευταίο, τα είχα ήδη "δει όλα" στην Μπανγκόκ και στη μισή τιμή απ' ότι στην Ελλάδα (μιλάω για σούπερ θέαμα και σέρβις και όχι τα τύπου Village συμβατικά δικά μας).
Εγω παλι αμα σου πω οτι εφαγα τον δευτερο πιο φθηνο αστακο μετα το Μπαλι και γενικοτερα θυμαμαι πως ολα ηταν πολυ πιο οικονομικα απο οτι εδω, βεβαια μπορει να ειχα παθει και πολιτισμικο σοκ οποτε ολα να μου φαινονταν απιθανα και φθηνα.Το μονο που θυμαμαι πανακριβο ηταν το ξενοδοχειο αλλα τα αξιζε τα λεφτα του!!!!!
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
εχω ταξιδεψει σε αρκετα μερη,εμεινα Σιγκαπουρη 2 μερες μονο σαν stopover και ενα εχω να πω....αυτη η πολη με γοητευσε,μου αρεσε,μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα και θα ηθελα πολυ να ξαναπαω και να την γευτω περισσοτερο....!!!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Περί ορέξεως...

Την πρώτη φορά η Σινγκ σε γοητεύει (λέμε τώρα - αν δεν έχεις δει και πολλά), 3-4 μέρες περνάνε μια χαρά, τη δεύτερη λες "άντε, τσιμέντο να γίνει, ας πάρει μάτι λίγο και η παρέα - μη μου το κρατάνε και με λένε και περίεργο", την τρίτη λες "μάγκες, μια διαν/ση κοντά στο αεροδρόμιο, αναγκαστικό στοπόβερ και τίποτε περισσότερο. Αν γουστάρετε κι άλλο, καθήστε όσο θέλετε, εγώ την κάνω τις ίδιες μέρες για Κουτσινγκ - κι ας λέτε ότι είναι φτηνά, αν εδώ είναι φτηνά, εκεί στα δίνουν δωρεάν!".

Όσο για τους αστακούς MariaORF... Ασε καλύτερα. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να σου άρεσαν και να ήταν ότι καλύτερο έχεις φάει - μέχρι τότε. Εμένα, πάντως, αν εξαιρέσεις το Βιετνάμ κι ένα-δυό μέρη στο Σάραβακ και το Σαμπάχ, τα θαλασσινά στις χώρες της ΝΑ Ασίας είναι περισσότερο εμφάνιση παρά ουσία (και γεύση) - μηδέ της Ταϋλάνδης εξαιρουμένης (κι ας διαφωνήσει πάλι ο GTS). Ο καλύτερος αστακός ever βρίσκεται αλλού: το πού, δε θ' αργήσετε να το μάθετε...
 
  • Like
Reactions: GTS

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη!!!!!!
Περί ορέξεως...

Την πρώτη φορά η Σινγκ σε γοητεύει (λέμε τώρα - αν δεν έχεις δει και πολλά), 3-4 μέρες περνάνε μια χαρά, τη δεύτερη λες "άντε, τσιμέντο να γίνει, ας πάρει μάτι λίγο και η παρέα - μη μου το κρατάνε και με λένε και περίεργο", την τρίτη λες "μάγκες, μια διαν/ση κοντά στο αεροδρόμιο, αναγκαστικό στοπόβερ και τίποτε περισσότερο. Αν γουστάρετε κι άλλο, καθήστε όσο θέλετε, εγώ την κάνω τις ίδιες μέρες για Κουτσινγκ - κι ας λέτε ότι είναι φτηνά, αν εδώ είναι φτηνά, εκεί στα δίνουν δωρεάν!".

Όσο για τους αστακούς MariaORF... Ασε καλύτερα. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να σου άρεσαν και να ήταν ότι καλύτερο έχεις φάει - μέχρι τότε. Εμένα, πάντως, αν εξαιρέσεις το Βιετνάμ κι ένα-δυό μέρη στο Σάραβακ και το Σαμπάχ, τα θαλασσινά στις χώρες της ΝΑ Ασίας είναι περισσότερο εμφάνιση παρά ουσία (και γεύση) - μηδέ της Ταϋλάνδης εξαιρουμένης (κι ας διαφωνήσει πάλι ο GTS). Ο καλύτερος αστακός ever βρίσκεται αλλού: το πού, δε θ' αργήσετε να το μάθετε...

Respect στις ταξιδιωτικες σου εμπειριες αλλα οντως ηταν ο,τι νοστιμοτερο εχω φαει σε αστακο!!!!!Anyway ...παντως καθε χρονο να μου ελεγες να πηγαινω θα πηγαινε και μετα ας πηγαινα κι οπουδηποτε αλλου!!:)
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
απο που να αρχισω..
Singapore Air ειναι απο τις καλυτερες αεροπορικες του κοσμου. Πας Αθηνα - Σιγκαπουρη, και εαν θες κανεις μια σταση μερικες μερες και εαν δεν θες οχι. Απο εκει πας Βιετναμ, Ταιλανδη, Μαλαισια, Ινδονισια, Φιλιππινες, ακομα και Αυστραλια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom