Σίφνος Σιφνος για Σαββατοκυριακο

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
θα περασω απο Σιφνο για Σαββατοκυριακο , μπορειτε μηπως να μου πειτε ενα προγραμμα μ αυτα που δεν πρεπει να χασω; χωρια παραλιες κτλ...
προτασεις για φαγητο ποτο γλυκο ευπροσδεκτες...:D
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Δεδομένου ότι τα γούστα είναι υποκειμενικά, σου προτείνω τα εξής:

Από παραλίες: Βαθύ, Καμάρες, Πλατύς Γιαλός.
Βόλτα το πρωί στη Χρυσοπηγή (εκκλησάκι στην άκρη της θάλασσας, το πιο πολυφωτογραφημένο στη Σίφνο) και τον Αρτεμώνα (όμορφο χωριό δίπλα στην Απολλωνία).
Βόλτα το απόγευμα (λίγο πριν δύσει ο ήλιος, για να απολαύσετε το ηλιοβασίλεμα) στο Κάστρο. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!
Για βράδυ βόλτες στα στενοσόκακα της Απολλωνίας. Φαγητό στον Ωκύαλο και στην Οδό Ονείρων.
Να αγοράσετε αμυγδαλωτά και κεραμικά!

Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες προτάσεις, εγώ σου έγραψα αυτά που μου άρεσαν πιο πολύ στο νησί από την πενθήμερη διαμονή μου εκεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Πρωινό με κλασική μουσική στο Ραμπαγά Ραμπαγάς Cafe | Κυκλάδων Χώρος στην Απολλωνία, με ωραία θέα.
Απόγευμα λουκουμάδες με μέλι στην ταράτσα ή στην περαντζάδα
(προτιμώ) των "Τριών Ξανθών Αγγέλων" στο κεντρικό στενό της Απολλώνίας. Must.
Καταπληκτικοί μεζέδες στο ανακαινισμένο ιστορικό Καφενείο του Δρακάκη στο κεντρικό στενό (μετρά πάνω από 100 χρόνια) Καφενείο του Δρακάκη - Σίφνος - Sifnos - Travel Style
Επίσης πήγαινε στην έκθεση του Παναγιώτη Τέτση φέτος στο Κάστρο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.101
Επίσης ο Γεροντόπουλος στην Απολλωνία έχει φοβερά αμυγδαλωτά και γλυκά.Στο Κάστρο να δοκιμάσεις λεμονόπιτα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Φαγητό στον Ωκύαλο και στην Οδό Ονείρων.
απο τιμες τι λενε αυτα τα δυο;:D

Καταπληκτικοί μεζέδες στο ανακαινισμένο ιστορικό Καφενείο του Δρακάκη στο κεντρικό στενό (μετρά πάνω από 100 χρόνια)
πολυ με αρεσε το τιπ σου θα το τιμησουμε...

Επίσης ο Γεροντόπουλος στην Απολλωνία έχει φοβερά αμυγδαλωτά και γλυκά.Στο Κάστρο να δοκιμάσεις λεμονόπιτα.
Λεμονοπιτα που;;;:bleh::D
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές, είχα πάει πρόπερσι..Σίγουρα δεν είναι τα κλασικά φτηνά κουτουκάκια, λίγο πιο τσιμπημένες από το κανονικό θα έλεγα. Όχι κάτι το τρομερά υπερβολικό...Στον Ωκύαλο πάντως να κάτσετε στην ταράτσα!

Για τα αμυγδαλωτά του Γεροντόπουλου + + και από μένα. Από εκεί είχα αγοράσει, σλουρπ!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.101
Δεν θυμάμαι όνομα αλλά είναι μια καφετέρια στο Κάστρο με τρομερή θέα(έβλεπες όλο το βουνό),η διακόσμηση σε λευκό και ροζ.Εκεί φάγαμε τις λεμονόπιτες.Πιστεύω να τη βρεις;).Μάζευε αρκετό κόσμο θυμάμαι.
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Άμα σε ενδιαφέρει η αρχαιολογία, τότε το ένα πρωί πέρασε από την μηκυναϊκή ακρόπολη, όπου εκτός από τα θεμέλιά της, υπάρχει και ένα μικρό μουσείο.
Στη χρυσοπηγή καλύτερα να πας το απόγευμα και όχι το πρωί, το απογευματινό φως την αναδεικνύει καλύτερα. Ίσως πριν πας στο Κάστρο.
Στο Κάστρο όλοι πάνε προς το εκκλησάκι στο τέλος του χτιστού μονοπατιού. Μην παραλείψεις όμως να δεις την άγρια θέα κάτω από ένα άλλο εκκλησάκι που θα συναντήσεις στο δεξί σου χέρι στην αρχή του μονοπατιού.
Το μουσείο στο Κάστρο δεν ξέρω αν παραμένει κλειστό, το παράξενο σε αυτόν τον οικισμό είναι πως μάλλον είναι χτισμένος πάνω σε αρχαία ερείπια μιας και υπάρχουν πινακίδες αρχαιολογικών ενδείξεων αλλά πουθενά δεν υπάρχει κάτι το ευδιάκριτο. Ο υπεύθυνος του κλειστού μουσείου μου είπε ότι τα υπολείμματα των τειχών με στώσεις ελληνιστικές έως μεσαιωνικές είναι ακριβώς αυτά που βλέπουμε κάτω από τα σπίτια. Τώρα αν ισχύει δε γνωρίζω.
Τέλος, αν και δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιες παραλίες συνδέει (αν κάποιος θυμάται, ας το αναφέρει), υπάρχει ένα όμορφο μονοπάτι στα μέσα του οποίου συναντάς και ένα κάστρο, δυστυχώς με καμιά πληροφορία για την ιστορία του. Βέβαια και οι δύο παραλίες όπως όλες όσες επισκέφτηκα στο νησί είναι κάτω του μετρίου κατά την άποψη μου.
Για καφέ, υπάρχει η καφετέρια/μπαρ Νissos στο δρόμο προς Απολλωνία με φανταστικό πρωινό και φιλοσοφία φυσικών υλικών, ακόμα και στη διακόσμηση.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Δεν θυμάμαι όνομα αλλά είναι μια καφετέρια στο Κάστρο με τρομερή θέα(έβλεπες όλο το βουνό),η διακόσμηση σε λευκό και ροζ.Εκεί φάγαμε τις λεμονόπιτες.Πιστεύω να τη βρεις;).Μάζευε αρκετό κόσμο θυμάμαι.
Σ΄ αυτή την ίδια καφετέρια υπάρχει ένα άλλο γλυκό που δεν μπορω να θυμηθώ το όνομα του... Το πιο νόστιμο γλυκό που έχω φάει ever!!

Edit: elenara για να είσαι σίγουρη νομίζω ότι πρέπει να φας ολα τα γλυκά...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Επεστρεψα λοιπον! ας πω εν συντομια τα τιπς μου για τους επομενους...

Εμεινα στις Καμαρες στο Villa Areto , πολυ ευχαριστημενη! οκευ καλυτερα στην Απολλωνια αλλα αν δεν καθεστε πολυ στο δωματιο μια χαρα ειναι οι Καμαρες...

Παραλιες:
Βουρλιδια:βοτσαλο με ωραια νερα και 2 ταβερνακια , 5 λεπτα χωματοδρομος λιγο δυσκολη ανηφορα στην επιστροφη

Κολπος Λαζαρου: Διπλα στον Πλατυ Γυαλο

Σαουρες: μικρή παραλία με βότσαλο διπλα στη Χρυσοπηγη , δεν μαζευει πολυ κοσμο...


Φαγητο:
Καφενειο Δρακακη: σουπερ μεζεδες σε καλες τιμες στην καρδια του στενου (paefstra thank youuuuuu:love1::love1:)

Φεγγαροψαρο(Κυκλαδων χωρος) Πολυ ωραιο περιβαλλον, περιορισμενος καταλογος αλλα νοστιμο φαγητο σε γενναιες μεριδες και καλες τιμες! Παρτε γαριδακι Συμιακο!

Το ταβερνακι Βουρλιδια δεν ελεγε και πολλα επιλεξτε κατι αλλο...

Γλυκο:
7 ξανθοι αγγελοι: ωραιοι λουκουμαδες και μια διαφορετικη σοκολατινα , καθιστε ταρατσα

Ποτο:
Αν θελετε να αποφυγετε το στενο , Coctail Bar - Chemistry | Κυκλάδων Χώρος...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Μόλις επέστρεψα! Δε μπορεί, κάπου θα σε πέτυχα και δεν σε ξέρω και πώς είσαι! Ή στου Δρακάκη, ή στους λουκουμάδες των "Τριών Αγγέλων"..., ή στο Ραμπαγά :lol: Στην παραλία Λαζάρου, πάντως, αποκλείεται, δε μ' άρεσε, φύγαμε πριν κατεβούμε ως κάτω (είμαι της αμμουδιάς, κυρίως...)
Πάντως, νέκρα φέτος, σε σχέση με προηγούμενες χρονιές. Και πιο άνετη εξυπηρέτηση, βέβαια.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Στην παραλία Λαζάρου, πάντως, αποκλείεται, δε μ' άρεσε, φύγαμε πριν κατεβούμε ως κάτω (είμαι της αμμουδιάς, κυρίως...)
παρομοιως... απλα την ανεφερα:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.658
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom