Σκηνές από Ταϋλάνδη

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.583
Αν υπάρχουν ακόμα τρελλοί που προτιμούν τα Παρίσια και τις Νέες Υόρκες από Σεϋχέλλες, Ταϋλάνδη κτλ. παρακαλούμε να κοιταχτούν σε έναν ειδικευμένο ιατρό.....:rolleyes:

Θα συνδράμουμε κι εμείς αν χρειαστεί......τα βιντεάκια στο τόπικ αυτό είναι μια καλή αρχή να το ξανασκεφτούν...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αφιερωμενο σε οσους αγαπουν την Ταιλανδη,αλλα κυριως σ`αυτους που δεν την εκτιμουν!!
Αν θελετε αφιερωστε 5 λεπτα απο το χρονο σας.

 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αφιερωμενο σε οσους αγαπουν την Ταιλανδη,αλλα κυριως σ`αυτους που δεν την εκτιμουν!!
Αν θελετε αφιερωστε 5 λεπτα απο το χρονο σας.
Έχασα 5 λεπτά από το χρόνο μου και το είδα. Όλο όσα εμφανίζονται στο Video, αν εξαιρέσεις τις θρησκείες τους (και τα εξαρτώμενα από αυτές: Ναούς, τελετές κλπ), η California τα διαθέτει και μάλιστα σε υπερθετικό βαθμό (και δεν περιορίζεται βέβαια μόνο σ' αυτά, ούτε είναι τόσο τουριστικοποιημένη).
Στο Βίντεο δεν είδαμε ούτε ένα πλάνο σε πόλη. Ούτε ένα μουσείο. Τίποτα που να μας παρουσιάζει την ιστορία της χώρας (πλην ενός ναού) ή το πως ζούν σήμερα.
Αν θες να παρουσιάσεις τη χώρα αυτή, μάλλον η δουλειά σου είναι πιο δύσκολη από ένα τέτοιο video....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μου φαίνεται ή την αδικείς λίγο την Patong?
Δεν την αδικώ γιατί δεν πήγα για να πω από πρώτο χέρι!
Ναι 3,5 μήνες στην Ταϊλάνδη και δεν πήγα στις δυο πιο τουριστικές παραλίες, Pataya και Patong γιατί πολύ απλά ήθελα να αποφύγω τα πλήθη αλλά κυρίως συγκεκριμένα θεάματα και κόσμο που μαζεύουν αυτά τα δύο μέρη.

Οι Ταϊλανδοί είναι γνωστοί λάτρεις του πικνίκ και σε όλα τα μέρη τις χώρας κάθε απόγευμα μαζεύονται σε παραλίες, λίμνες και εξοχές και κάνουν πικνίκ! Δεν αμφισβητώ πως το κάνουν και στην Patong. Το σχόλιο το έκανα επειδή είπες πως σ'έρεσε την ώρα που έφευγαν οι τουρίστες και έρχονταν οι ντόπιοι και εγώ αντιπρότεινα να πας κάπου που δεν έχει τουρίστες αλλά μόνο ντόπιους όλη τη μέρα και όχι μόνο συγκεκριμένες ώρες! :)

Κατά τα άλλα το θέμα έχει ξεφύγει.. Παραλίες Ταϊλάνδης vs παραλίας (;!;) Παρισιού και Ταϊλάνδη vs California.. :haha::haha::haha:
Προτείνω ο taver να γίνει ban από τα θέματα του γκρουπ! :bleh:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
taver να πώ κάτι τώρα..
Γενικα υπάρχουν δύο ταξιδιωτικές προτιμήσεις.
η πρώτη είναι να συμπεριλαμβάνει μνημεία, ιστορία,αρχαίο πολιτισμό,και γενικά να υπάρχει ιστορικό ενδιαφέρον...
Η δεύτερη είναι προτίμηση για χώρες εξωτικές που μπορεί να υστερούν στα παραπάνω,αλλα έχουν άλλες ομορφιές,φυσικές καλλονές λόγω θέσης και κλίματος,ανθρώπους γνήσιους,νωχελικούς,όπου μπορεί κανείς να ζήσει στους ρυθμούς αυτούς και σε συνδυασμό με την φύση να νιώσει ελευθερία,ηρεμία και ανθρωπιά...
εξαρτάται τι ζητά ο καθένας ..
προσωπικά μου αρέσουν και τα δύο και προσπαθώ να μοιράζω τα ταξίδια μου και στις δύο περιπτώσεις ...
δεν ξέρω για την καλιφόρνια δεν έχω παει ποτέ,ίσως είναι και έτσι...αλλα και η ταυλάνδη έχει πολλα να ζήσεις,και πάνω απο όλα σε συνεφέρει για τα καλά απο τα δυτικά πρότυπα που κάποτε κουράζουν...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
taver να πώ κάτι τώρα..
Γενικα υπάρχουν δύο ταξιδιωτικές προτιμήσεις.
η πρώτη είναι να συμπεριλαμβάνει μνημεία, ιστορία,αρχαίο πολιτισμό,και γενικά να υπάρχει ιστορικό ενδιαφέρον...
Η δεύτερη είναι προτίμηση για χώρες εξωτικές που μπορεί να υστερούν στα παραπάνω,αλλα έχουν άλλες ομορφιές,φυσικές καλλονές λόγω θέσης και κλίματος,ανθρώπους γνήσιους,νωχελικούς,όπου μπορεί κανείς να ζήσει στους ρυθμούς αυτούς και σε συνδυασμό με την φύση να νιώσει ελευθερία,ηρεμία και ανθρωπιά...
εξαρτάται τι ζητά ο καθένας ..
προσωπικά μου αρέσουν και τα δύο και προσπαθώ να μοιράζω τα ταξίδια μου και στις δύο περιπτώσεις ...
δεν ξέρω για την καλιφόρνια δεν έχω παει ποτέ,ίσως είναι και έτσι...αλλα και η ταυλάνδη έχει πολλα να ζήσεις,και πάνω απο όλα σε συνεφέρει για τα καλά απο τα δυτικά πρότυπα που κάποτε κουράζουν...
Σε διαβεβαιώ, αν είναι κάτι που απουσιάζει - θεαματικά - από την California, αυτό είναι η Αμερικάνικη ιστορία (μόνο κάτι ψύγματα Μεξικάνικης διασώζονται), τα μνημεία και οι αρχαίοι πολιτισμοί. Τη σύγκριση την έκανα αποκλειστικά σε θέματα φύσης (και ελευθερίας, ηρεμίας και ανθρωπιάς). Δεν υποστηρίζω ότι η CA έχει την ωραιότερη φύση στο (δυτικό) κόσμο, απλώς είναι το πρώτο παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.583
Όταν θα έρθει η ώρα, θα πάμε και CA road trip...με το travelstories βρίσκεις άλλωστε ειδικούς για κάθε προορισμό....οπότε στην ώρα τους taver & Def θα φανούν πολύ χρήσιμοι...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Έχασα 5 λεπτά από το χρόνο μου και το είδα. Όλο όσα εμφανίζονται στο Video, αν εξαιρέσεις τις θρησκείες τους (και τα εξαρτώμενα από αυτές: Ναούς, τελετές κλπ), η California τα διαθέτει και μάλιστα σε υπερθετικό βαθμό (και δεν περιορίζεται βέβαια μόνο σ' αυτά, ούτε είναι τόσο τουριστικοποιημένη).
Στο Βίντεο δεν είδαμε ούτε ένα πλάνο σε πόλη. Ούτε ένα μουσείο. Τίποτα που να μας παρουσιάζει την ιστορία της χώρας (πλην ενός ναού) ή το πως ζούν σήμερα.
Αν θες να παρουσιάσεις τη χώρα αυτή, μάλλον η δουλειά σου είναι πιο δύσκολη από ένα τέτοιο video....
Sawadee krhap taver.

Χαιρομαι που επισκεπτεσαι το γκρουπ της Ν.Α Ασιας,αλλα ειλικρινα λυπαμαι που εχασες 5 λεπτα απο τον χρονο σου και ειδες το video αφου καταλαβαινω ότι σε χαλασε.
Το εβρισκα λιγο σπανιο να χαλαστει καποιος απ`αυτο.

Στην Καλιφορνια δεν εχω παει και δεν μπορω να κανω συγκρισεις μεταξυ των δυο χωρων,αλλα αφου λες οτι εχει τετειες ομορφιες και μαλιστα σε υπερθετικο
βαθμο,κατι ξερεις,εμενα παντως θα μου επιτρεψεις να αμφιβαλω.

Το γιατι ο σκηνοθετης του video δεν εβαλε ουτε ενα πλανο απο πολη δεν το ξερω,αλλωστε μεσα σε 5 λεπτα εικονας δεν μπορεις να συμπεριλαβεις τα παντα.
Ισως και να μη γουσταρε να βαλει γενικοτερα.
Για να σου καλυψω το κενο βαζω 2 δικες μου φωτογραφιες απο Ταιλανδεζικη πολη.

Είμαι σιγουρος ότι σου θυμιζουν Καλιφορνια.:shock:

Φυσικα η Ταιλανδη εχει πολλα μουσεια αν σε ενδιαφερει το θεμα ριξε μια ματια εδω Thailand Meseum
Τωρα γιατι ο σκηνοθετης του video δεν προσθεσε και κανενα μουσειο....τι να πω...αμα τον βρω θα τον μαλωσω.
Προσωπικα δεν εχω επισκευθει κανενα μουσειο ακομα…..ισως μετα το 10το ταξίδι στη χωρα αυτή να αρχισω να τα βλεπω.

Η ιστορια μιας οποιαδηποτε χωρας δεν μπαινει σε 5 λεπτα βιντεο,θελει ταινια ολοκληρη και αν….
Ειμαι σιγουρος οτι αμα ψαξεις στο νετ ευκολα θα βρεις κατι.
Την Ταιλανδη δεν εχω σκοπο να την παρουσιασω ουτε θελω να πεισω καποιον να την επισκευθει,μου αρκει που παω και μ`αρεσει,και αν ξερω και κατι βοηθαω καποιον συμφορουμιτη.
Εξαλλου πολυς κοσμος απο αυτο το φορουμ εχει παει και εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων οι υπολοιποι εχουν πολυ καλη γνωμη πιστευω.
Εμπας περιπτωση το video ειναι αυτο που είναι, και δεν μπηκε ουτε για να μαθουμε την ιστορια της Ταιλανδης ουτε τον πολιτισμο της,ουτε τους ανθρωπους της, αυτά για να τα κατανοησεις πρεπει να πας εκει.
Το συγκεκριμενο video ειναι μονο γι`αυτους που τους αρεσουν οι γαληνιες και εξωτικες εικονες και θα ηθελαν να ταξιδεψουν εστω και για λιγο στην τροπικη μαγεια της.
Σε οποιον μπορει να τη νιωσει και να την καταλαβει.

Oποιος πιστευει οτι θα κανει ολοκληρη σπουδη και διατριβη μεσα σε 5 λεπτα ειναι γελασμενος και θα χαλιετε μονιμα και απο τα επομενα video που θα παραθεσω,γι`αυτό παντα θα γραφω το “αν θελετε να αφιερωσετε λιγο από τον χρονο σας”.
Its up 2 U.;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλά εμενα ξενε ,με επεισες απο περυσι με τις αφηγησεις σου, πηγα, ενω ειχα πολλες επιφυλαξεις ,περασα καταπληκτικα και εγω και η παρεα μου και δεν βλεπουμε την ωρα να ξαναπαμε ...

Τωρα τι συγκριση μπορει να γινει μεταξυ Ταιλανδης και Καλιφορνια δεν το καταλαβαινω καθολου ...:roll:
καθε τοπος εχεις τις ομορφιες του ...
Μασσαζ καταπληκτικο με 5 ευρω ,κανουνε στη Καλιφορνια ;:lol:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλά εμενα ξενε ,με επεισες απο περυσι με τις αφηγησεις σου, πηγα, ενω ειχα πολλες επιφυλαξεις ,περασα καταπληκτικα και εγω και η παρεα μου και δεν βλεπουμε την ωρα να ξαναπαμε ...

Τωρα τι συγκριση μπορει να γινει μεταξυ Ταιλανδης και Καλιφορνια δεν το καταλαβαινω καθολου ...:roll:
καθε τοπος εχεις τις ομορφιες του ...
Μασσαζ καταπληκτικο με 5 ευρω ,κανουνε στη Καλιφορνια ;:lol:
Γεια σου ΚΙΚΙ χαιρομαι που εκτιμησες και σου αρεσε η Ταιλανδη.
Χαιρομαι επισης που επαιξα κι εγω καποιο μικρο ρολο.:D
Ελπιζω οι προσφορες των αεροπορικων να διαρκησουν μεχρι την επομενη φορα που θα ξαναπαμε....καπου εκει...Ν.Α της Ασιας.
Εχω πεθυμησει το Γυθειο...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οχι xene..δεν αφιερωνω 5 λεπτα! Θελω μερες..πολλες μερες..μηνες και δε φτανουν για την Ταυλανδη και τη νοτιοανατολικη Ασια!!

Τωρα ας μην μπαινουμε σε συγκρισεις και αντιθεσεις με αλλα μερη του πλανητη..(ετσι με μπερδεψατε με τις παραλιες , την πατησα κι εβγαλα εισιτηριο για Παρισι :haha:).
Υπαρχει κατι περα απο τα τοπια που σαφως υπαρχουν και παρομοια και μπορει και πιο ομορφα σε αλλες χωρες. Κι αυτο ειναι η ολα ατμοσφαιρα , αυτο που αισθανεσαι που δεν μπορεις να το πεις με λογια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.056
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom