Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να επιλέγει να αποδέχεται το αναπόφευκτο_Μπαρούχ Σπινόζα
Επιτέλους !!!! Αν δεν έκανες ούτε μία αναφορά στον Σπινόζα θα με στεναχωρούσες !!!
Ένας απο τους βασικούς λόγους που θέλω να πάω Ολλανδία είναι για να δώ το σπίτι του Σπινόζα στο Rijnsburg που είναι φυσικά μουσείο !!!! Ο άνθρωπος ήταν "μυαλό" !!! Ενέπνευσε πάρα πολλούς μεταγενέστερους φιλοσόφους και όχι μόνο !
Χαίρομαι λοιπόν που δεν σε στεναχώρησα.:p
Ναι έχει ενδιαφέρον η προσωπικότητα και η δράση του Σπινόζα. Αλλά εσύ είσαι πολύ ψαγμένη! Δεν γνώριζα για το σπίτι του Σπινόζα στην πόλη Rijnsburg.
Η 3D απεικόνιση της "Νυχτερινής περιπόλου" του Ρέμπραντ, καταπληκτική !!!!

Και όλες οι υπόλοιπες φωτογραφίες σου !!! Αν έμπαινες και σε κανένα μουσείο, θα ήταν ακόμα καλύτερα :bleh:
Α δεν μπορώ να είμαι και ωραίος, και καλός φωτογράφος και περιπατητής, και συγγραφέας ταξιδιωτικών οδηγών αλλά ΚΑΙ κουλτουριάρης fun των Μουσείων :D Κάποια έλλειψη θα έχω κι εγώ:p
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.838
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Γιάννη μην ακούς τις γαλιφιές των διαφόρων. το κάνουν επίτηδες για να πηγαίνεις σε περισσότερα μέρη, να ταλαιπωρείσαι περισσότερο και να μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες για να τα βρίσκουμε εμείς έτοιμα.:xalara::xalara:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.453
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Χαίρομαι λοιπόν που δεν σε στεναχώρησα.:p
Ναι έχει ενδιαφέρον η προσωπικότητα και η δράση του Σπινόζα. Αλλά εσύ είσαι πολύ ψαγμένη! Δεν γνώριζα για το σπίτι του Σπινόζα στην πόλη Rijnsburg.

Α δεν μπορώ να είμαι και ωραίος, και καλός φωτογράφος και περιπατητής, και συγγραφέας ταξιδιωτικών οδηγών αλλά ΚΑΙ κουλτουριάρης fun των Μουσείων :D Κάποια έλλειψη θα έχω κι εγώ:p
Δεν ξέρω αν είμαι ψαγμένη ή όχι, αλλά όταν κάτι με ενδιαφέρει πολύ, φροντίζω και μαθαίνω !

Κανένας δεν είναι τέλειος !:D

Γιάννη μην ακούς τις γαλιφιές των διαφόρων. το κάνουν επίτηδες για να πηγαίνεις σε περισσότερα μέρη, να ταλαιπωρείσαι περισσότερο και να μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες για να τα βρίσκουμε εμείς έτοιμα.:xalara::xalara:
Θα με κάνεις να γράψω ιστορία εσύ, και δεν το έχω και πολύ με το γράψιμο...:p
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.838
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θα με κάνεις να γράψω ίστορία εσύ, και δεν το έχω και πολύ με το γράψιμο...:p
ούτε εγώ το έχω, αλλά κάποιες πληροφορίες ιδιαίτερα για την ύπαιθρο της Ολλανδίας θα με ενδιέφεραν πολύ γιατί και εγώ προγραμματίζω να την επισκεφθώ τον Μάιο του 2018
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.453
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
ούτε εγώ το έχω, αλλά κάποιες πληροφορίες ιδιαίτερα για την ύπαιθρο της Ολλανδίας θα με ενδιέφεραν πολύ γιατί και εγώ προγραμματίζω να την επισκεφθώ τον Μάιο του 2018
Αποφάσισε τι θέλεις να δείς, πές το και θα ψάξουμε να βρούμε πληροφορίες για οτι επιθυμείς ! Θα σε βοηθήσω σε οτι θέλεις !!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.838
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εγώ προτείνω να γράψεις και εσύ μια σύντομη ιστορία για την Ολλανδία με tips και προτάσεις για μουσεία και άλλα αξιοθέατα για να την εκτυπώσουμε μαζί με του Γιάννη και να γλυτώσουμε τον τουριστικό οδηγό!! :xalara::xalara:
Θα έχουμε καλυφθεί πλήρως και θα σας ευγνωμονούμε οι υπόλοιποι!
(Υ.Γ. Ξέρω ότι απαιτείται πολύς χρόνος για τη συγγραφή μιας ιστορίας, οπότε σου δίνουμε περιθώριο μέχρι τον επόμενο Φεβρουάριο!) :p
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.453
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Elena2508 Μάλλον έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα....ντεν έχω πάει Ολλαντία καρντιά μου :) ....ακόμα ! Κάποια πράγματα γνωρίζω όμως, γιατί είναι μία χώρα που θέλω να δώ.
Εννοούσα, να γράψω γενικά ταξιδιωτική ιστορία, για να δώσω πληροφορίες μέσα απο αυτήν !
Αν και πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να γράψεις ταξιδιωτικές ιστορίες, για να δώσεις πληροφορίες εδώ μέσα !
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Στο Haarlem

Στο Haarlem δεν είχα καμία ιδιαίτερη επιθυμία να το συμπεριλάβω στις εκδρομές εκτός Άμστερνταμ. Δεν ήταν κάτι που μου τράβηξε το ενδιαφέρον όταν οργάνωνα το tour, αλλά επειδή ήταν κοντά στην ευρύτερη περιοχή και βόλευαν οι μεταφορές, μπήκε στη λίστα της εκδρομής. Και τελικά αποδείχτηκε το ωραιότερο κομμάτι αυτής της εξόρμησης. Τελικά πολλές φορές αυτά που περιμένουμε να μας ενθουσιάσουν μας αφήνουν αδιάφορους ή μας απογοητεύουν, κι αυτά που τα έχουμε σε δεύτερη μοίρα αποδεικνύονται κρυφά διαμάντια!

Είναι το ιστορικό κέντρο της επαρχίας καλλιέργειας βολβών τουλίπας για αιώνες και φέρει το ψευδώνυμο ''Bloemenstad'' (πόλη λουλούδι), για το λόγο αυτό. Συγκεκριμένα από το 1630 μέχρι σήμερα, το Χάρλεμ είναι ένα σημαντικό εμπορικό κέντρο για τις τουλίπες, και μάλιστα ήταν στο επίκεντρο κατά τη διάρκεια της tulipomania, στην ολλανδική χρυσή εποχή κατά την οποία οι τιμές για τους βολβούς της τουλίπας έφτασαν σε εξαιρετικά υψηλά επίπεδα, και πωλούνταν 10 φορές πιο πάνω από το ετήσιο εισόδημα ενός ειδικευμένου τεχνίτη!

Το λεωφορείο 300 μας κατέβασε στη στάση Centrum/Verwulft, στον κεντρικό δρόμο Gedempte Oude Gracht. Κατευθείαν ένοιωσα πολύ οικεία και με ενθουσίασε η μεσαιωνική αρχιτεκτονική της πόλης, οι πλακόστρωτοι δρόμοι της, τα ελάχιστα αυτοκίνητα, ο ρυθμός της και η φιλικότητα της. Το Haarlem είναι μια πόλη στον ποταμό Spaarne με 155.000 κάτοικους που σημαίνει πως έχει ζωή και κίνηση. Είναι μια ας το πούμε μικρογραφία του Άμστερνταμ, με 2-3 κανάλια μόνο, και μπορεί να με πείτε υπερβολικό αλλά μου άρεσε περισσότερο!




Πλατεία Botermarkt




Δεν είχαμε και πολλές ώρες στη διάθεση μας γι’ αυτό κινηθήκαμε στα πολύ βασικά σημεία του κέντρου. Αν το ήξερα ότι θα μου άρεσε τόσο θα αφιέρωνα ίσως και μια ολόκληρη ημερήσια εδώ και θα αφαιρούσα το Volendam που θα πηγαίναμε αργότερα. Αναζητήσαμε την κεντρική πλατεία του Haarlem, Grote Markt το σημείο αναφοράς της πόλης.

Gedempte Oude Gracht






Ενώ νωρίτερα ένιωθα πολύ κουρασμένος, αυτή η πόλη μου ανέβασε τόσο τη διάθεση που ο πόνος από τα πόδια εξαφανίστηκε. Άτιμη ψυχολογία. Ο δε Rose ήταν μέσα στην τρελή χαρά αφού σε λίγα λεπτά θα καθόμασταν και θα τρώγαμε. Ιερή στιγμή! Η Zijlstraat, ένας από τους γνωστότερους δρόμους του Χάρλεμ μας οδήγησε στην Grote Markt.




page12.jpg


Τη Grote Markt την ερωτεύτηκα αμέσως. Ίσως γιατί είχα απογοητευθεί από τις πλατείες του Άμστερνταμ. Ίσως γιατί δεν είχα ψάξει πολλά για το Χάρλεμ και η πλατεία αυτή ήταν μια έκπληξη για μένα. Ίσως γιατί είχε ήλιο και κόσμος είχε γεμίσει τα τραπεζάκια των καφέ που υπάρχουν γύρω. Ίσως γιατί είναι η ομορφότερη πλατεία της Ολλανδίας!






Στην ιστορική καρδιά του Χάρλεμ, στο κομβικό σημείο της καθημερινής ζωής στο Χάρλεμ, η τεράστια πλατεία Grote Markt βρίσκεται κάτω από την επιβλητική εκκλησία Grote Kerk γνωστή και ως St. Bavokerk. Ο πρώην καθεδρικός ναός, που χρονολογείται από τον 14ο αιώνα αποτελεί σημαντικό ορόσημο για την πόλη του Χάρλεμ και έχει κυριαρχήσει στον ορίζοντα της πόλης εδώ και αιώνες.


Η πλατεία περιλαμβάνει μερικά από τα πιο ωραία ιστορικά κτίρια στην πόλη όπως το Δημαρχείο, του 14ου αιώνα.






Το Vleeshal, ένα ιστορικό κτήριο που χρονολογείται από το 1603 και χρησιμοποιούνταν μέχρι το 1840 ως κρεοπωλείο, και σήμερα στεγάζει ένα μουσείο τέχνης και ένα αρχαιολογικό μουσείο!


Hoofdwacht, του 13ο αιώνα που θεωρείται το παλαιότερο κτίριο στο Χάαρλεμ
86014854.jpg


Είχε έρθει η ώρα όμως να χαλαρώσουμε στο κέντρο της πλατείας στο Cafe XO. Τα τραπέζια ήταν γεμάτα και η ατμόσφαιρα ανοιξιάτικη και υπέροχη. Μετά βεβαιότητας ήταν από τις πιο ωραίες στιγμές στο ταξίδι μας. Γιατί πολλές φορές ένας καφές, ένα γεύμα κάτω από τον ήλιο, μια χαλαρή στιγμή σε μια εξαιρετική πλατεία μπορεί να σου προσφέρει περισσότερα από ένα μουσείο ή δεκάδες κανάλια!




page13.jpg


Η ώρα πέρασε και φύγαμε σιγά σιγά. Κατευθυνθήκαμε προς τον κεντρικό σταθμό τρένων του Χάρλεμ
και περάσαμε από όμορφα σημεία της πόλης.





Χαρακτηριστικό της πόλης είναι τα hofjes. Οι αυλές που περιβάλλονται από πτωχοκομεία (στέγαση φιλανθρωπίας) ένα στοιχείο μιας αλλοτινής εποχής, όταν τα πλούσια μέλη της τοπικής κοινωνίας πλούσιοι δημιούργησε κατοικίες για να στεγάσουν άγαμες ή χήρες γυναίκες. Οι γυναίκες ζούσαν στα μικρά σπίτια, τα οποία όλα κοίταζαν έξω σε μια κοινόχρηστη αυλή με κήπο. Πολλά από αυτά τα hofjes έχουν εκσυγχρονιστεί ή καταργηθεί εντελώς, και τα περισσότερα βρίσκονται στο κέντρο του Χάρλεμ. Η τελευταία προσθήκη Hofje είναι το Johan Enschedehofje, χρονολογίας 2007. Τα hofjes είναι κανονικά επισκέψιμα για τον κόσμο από τις 10:00 μέχρι τις 17:00 εκτός Κυριακής. Δεν είχαμε χρόνο να ψάξουμε πολλά από αυτά, όμως είδαμε το Hofje van Bakenes που ήταν στον δρόμο μας πολύ κοντά στην Grote Markt, που είναι το παλαιότερο χρονολογίας 1395.
haarlemse-hofjes-nederland.jpg


Και το Hofje De Bakenesserkamer
Hofje De Bakenesserkamer .jpg


Έπειτα βρήκαμε μπροστά στον ποταμό και στον molen de Adriaan. Από τα πιο σημαντικά ορόσημα του Haarlem είναι ο ανεμόμυλος de Adriaan σε μια γραφική τοποθεσία δίπλα στον ποταμό Spaarne κοντά στο κέντρο της πόλης. Ο ξύλινος μύλος του 1779 καταστράφηκε από πυρκαγιά το 1932 και ξαναχτίστηκε το 2002, λαμβάνοντας τη θέση του ξανά ως διακριτικό χαρακτηριστικό στο αστικό τοπίο του Χάρλεμ.






Περάσαμε τη γέφυρα Catharijnebrug και περπατήσαμε μέχρι το Amsterdamse Poort, μια παλιά πύλη, στο τέλος της παλιάς διαδρομής Άμστερνταμ - Χάρλεμ και είναι η μόνη πύλη που έχει σωθεί από τις αρχικές δώδεκα πύλες.
page14.jpg


Επιστρέψαμε πίσω και σε λίγα λεπτά εντοπίσαμε τον κεντρικό σταθμό του Haarlem, τον μοναδικό σιδηροδρομικό σταθμό στην Ολλανδία που είναι χτισμένο σε στιλ αρ νουβό. Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας!


Για λίγες ώρες στο Χάρλεμ είδαμε πάρα πολλά. Ήμασταν μόνο στα μισά της μέρας και είχαμε μπροστά μας κι άλλα μέρη να δούμε. Τα δρομολόγια μεταξύ Χάρλεμ και Άμστερνταμ είναι πάρα πολύ συχνά, έτσι γρήγορα ανεβήκαμε στο τρένο και σε 20 περίπου λεπτά ήμασταν στον Amsterdam Centraal. Ανάσα δεν παίρνουμε και στον μεγάλο σταθμό αναζητούμε το σημείο που αναχωρεί το λεωφορείο 315.


Επόμενος σταθμός μας Marken και Volendam.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πολύ ωραίο το Harlem Γιάννη! Είχες δίκιο που μου το πρότεινες για διαμονή όταν ψαχνόμουν για Ολλανδία. Εφόσον με το τρένο είναι μόλις 20 λεπτά από το Άμστερνταμ, ίσως αξίζει να μείνει κάποιος εκεί εφόσον έχει μέρες και θέλει να δει και κάτι άλλο πέρα από τη πρωτεύουσα. Ειδικά εάν έχει νοικιασμένο αμάξι. Όταν θα οργανώσω ταξίδι στην Ολλανδία θα ψάξω εκεί για διαμονή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολύ ωραίο το Harlem Γιάννη! Είχες δίκιο που μου το πρότεινες για διαμονή όταν ψαχνόμουν για Ολλανδία. Εφόσον με το τρένο είναι μόλις 20 λεπτά από το Άμστερνταμ, ίσως αξίζει να μείνει κάποιος εκεί εφόσον έχει μέρες και θέλει να δει και κάτι άλλο πέρα από τη πρωτεύουσα. Ειδικά εάν έχει νοικιασμένο αμάξι. Όταν θα οργανώσω ταξίδι στην Ολλανδία θα ψάξω εκεί για διαμονή.
Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο παραπάνω στο Haarlem. Αμα θες να δείς "κάτι άλλο πέρα από την πρωτεύουσα" υπάρχουν καλύτερα μέρη. Δε θα ρίξω spoiler: χωρίς να ξέρω που πήγε ο @giannismits, καλύτερα περίμενε τη συνέχεια της ιστορίας.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο παραπάνω στο Haarlem. Αμα θες να δείς "κάτι άλλο πέρα από την πρωτεύουσα" υπάρχουν καλύτερα μέρη. Δε θα ρίξω spoiler: χωρίς να ξέρω που πήγε ο @giannismits, καλύτερα περίμενε τη συνέχεια της ιστορίας.
Μα συμφωνώ. Είναι για λίγες ώρες ή για ημερήσια απλά μου άρεσε η ατμόσφαιρά του και η ωραία Grote Markt.
Άλλωστε από την αρχή είπα πως οι εκδρομές δεν ήταν και η πιο επιτυχημένη επιλογή που έκανα. Τώρα που ξέρω θα διάλεγα άλλα μέρη. Πήγα με την πεπατημένη και τελικά αποδείχτηκαν κατώτερα των περιστάσεων. Όμως σε 4-5 μέρες και χωρίς αυτοκίνητο έτσι κι αλλιώς πρέπει να επιλέξεις συγκεκριμένα κοντινά μέρη από τις πάρα πολλές επιλογές που υπάρχουν για εκδρομές εκτός Άμστερνταμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.676
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom