Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
συγγνώμη, ποια περιοχη αντιστοιχει στην Nowy Swiat;
Η Nowy Swiat είναι η πιό κεντρική και πιό ωραία περιοχή της Βαρσοβίας. Είναι ένας ωραίος και μεγάλος δρόμος που διασχίζει το ιστορικό κέντρο. Ξεκινά παράλληλα από το Παλάτι Κουλτούρας και Επιστημών, συνεχίζει προς τα βόρεια και στην προέκταση του αλλάζει όνομα και γίνεται Krakowskie Przedmiescie και καταλήγει στην κεντρική πλατεία που βρίσκεται το Βασιλικό Παλάτι.
Στην οδό αυτή βρίσκονται και πολλά σημαντικά κτήρια, όπως το Πανεπιστήμιο, το Προεδρικό Μέγαρο, το μνημείο του Κοπέρνικου κ.α.
Το σημαντικό σε αυτή την περιοχή είναι ότι ενώ σχεδόν όλα τα κτήρια ισοπεδώθηκαν στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, αμέσως μετά το τέλος του πολέμου ξανακτίστηκαν πάνω στα παλιά σχέδια.


 

Des

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να πάω Κρακοβία-Βαρσοβία τα Χριστούγεννα. Γενικά, έχω διαβάσει πολλές από τις σχετικές αναρτήσεις στο forum. από όπου και ενημερώθηκα για την ύπαρξη της LOT. Εδώ είναι που αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα, ξέρει κάποιος από εσάς πότε ανακοινώνει τα δρομολόγια της η εν λόγω εταιρεία ; Ή σταμάτησε να έχει ανταπόκριση με Αθήνα ή/και Θεσσαλονίκη ; Τελευταία αναφορά που βρήκα στο forum για τα δρομολόγια της LOT είναι το 2011 :p

Ευχαριστώ,
Δέσποινα
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να πάω Κρακοβία-Βαρσοβία τα Χριστούγεννα. Γενικά, έχω διαβάσει πολλές από τις σχετικές αναρτήσεις στο forum. από όπου και ενημερώθηκα για την ύπαρξη της LOT. Εδώ είναι που αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα, ξέρει κάποιος από εσάς πότε ανακοινώνει τα δρομολόγια της η εν λόγω εταιρεία ; Ή σταμάτησε να έχει ανταπόκριση με Αθήνα ή/και Θεσσαλονίκη ; Τελευταία αναφορά που βρήκα στο forum για τα δρομολόγια της LOT είναι το 2011 :p

Ευχαριστώ,
Δέσποινα
Η LOT δεν πετάει πια από Ελλάδα. Απευθείας πτήσεις για Βαρσοβία εκτελεί η Αιγαίου και για Μοντλιν (που είναι λίγο έξω απ' τη Βαρσοβία) η Ράυαν.
 

taxidiotissa

Member
Μηνύματα
30
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου-Πίτσου
Καλησπέρα κι από μένα. Έχουν γραφτεί πολλά και κατατοπιστικά για την Πολωνία από πολλούς συνταξιδιώτες. Επειδή όμως κι εγώ γύρισα μόλις από εκεί, θάθελα να προσθέσω πολύ συνοπτικά μερικές οδηγίες.
Αρχικά,εφόσον επιλέξετε τα μουσεία που θέλετε να επισκεφτείτε(και σε Κρακοβία και σε Βαρσοβία) , βρείτε τις free μέρες για το καθένα και μοιράστε τα ανάλογα. Θα εξοικονομήσετε χρήματα , για να αγοράσετε βιβλιαράκια, κάρτες κτλ από τα πωλητήρια. Μην χάσετε το Μουσείο της Εξέγερσης στη Βαρσοβία και το εργοστάσιο του Σίντλερ στην Κρακοβία. Είναι συναρπαστικά, δουλεμένα από καλλιτέχνες, που χρησιμοποιούν ήχο, εικόνα, κινηματογραφικά επίκαιρα. Μια δουλειά θεατρική, που σε κάνει πραγματικό κομμάτι της ιστορίας του Β΄Παγκόσμιου στο σύνολό του, και όχι μόνον της συμμετοχής της Πολωνίας.
Αν πρόκειται να μοιράσετε το χρόνο σας ανάμεσα στις 2 πόλεις, δώστε περισσότερες μέρες στην Κρακοβία: έχει μιαν απίστευτη ατμόσφαιρα,πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις, είναι πιο φτηνή και με πολύ νόστιμη κουζίνα(στη Βαρσοβία το φαγητό είναι τσιμπημένο και ποιοτικά κατώτερο). Εκτός από τα milky barς, για τα οποία έχουν γραφτεί πολλά, ψάξτε στην περιοχή του Kazimierz στην οδό Μiedowa 39 (ή 69) ένα μικρό μαγαζάκι με εξαιρετικό φαγητό και πολύ καλές τιμές, όπου γίνεται βέβαια πανικός, αλλά αξίζει τον κόπο. Θα το ξεχωρίσετε από την πινακίδα του (since 1889..). Δίπλα υπάρχουν διάφορα με μεγαλεία, αλλά αυτό,πιστέψτε με, κάνει τη διαφορά!
Φυσικά και θα κάνετε τις 2 εξορμήσεις(Άουσβιτς-αλατωρυχεία), δεν χάνεται καμιά από τις δυό, για διαφορετικούς λόγους βέβαια. Μην τις βάλετε όμως την ίδια μέρα: η αίσθηση της καθεμιάς δεν πορεύεται με την άλλη(πέρα από την φυσική κούραση,που λειτουργεί αθροιστικά, και , ενδεχομένως, αδικήσει την καθεμιά εμπειρία.).Αν πάτε με οργανωμένη περιήγηση , ψάξτε λίγο τις προσφορές : μπορείτε να βρείτε αρκετά μεγάλες διαφορές στις τιμές. Κάποιος φίλος είχε δώσει το μέιλ και το τηλ ενός ταξιτζή , του Jacek(gietka@interia;pl), με συστάσεις για φτηνή και καλή εξυπηρέτηση. Τον χρησιμοποίησα μία φορά, αλλά σύντομα κατάλαβα πως είναι επίσης αρκετά ακριβός.
Τέλος, για τη μετακίνηση από την Κρακοβία σε Βαρσοβία, με βόλεψε τοPolskibus, που ήταν μισοτιμής από το τρένο.Το μόνο αρνητικό του ταξιδιού ήταν ότι δεν κατάφερα να έρθω σε επαφή με το Θανάση, του οποίου τις οδηγίες ωστόσο, όπως και του Δήμου, χρησιμοποίησα ευλαβικά!!Τους ευχαριστώ,λοιπόν,κι από εδώ για την πολύτιμη βοήθεια! Ελπίζω να βοηθήσω κι εγώ κάποιον άλλο, με τις παρατηρήσεις μου!
Εμπρός ,τώρα,για επόμενους σχεδιασμούς!:xalara::clap:
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Η Nowy Swiat είναι η πιό κεντρική και πιό ωραία περιοχή της Βαρσοβίας. Είναι ένας ωραίος και μεγάλος δρόμος που διασχίζει το ιστορικό κέντρο. Ξεκινά παράλληλα από το Παλάτι Κουλτούρας και Επιστημών, συνεχίζει προς τα βόρεια και στην προέκταση του αλλάζει όνομα και γίνεται Krakowskie Przedmiescie και καταλήγει στην κεντρική πλατεία που βρίσκεται το Βασιλικό Παλάτι.
Στην οδό αυτή βρίσκονται και πολλά σημαντικά κτήρια, όπως το Πανεπιστήμιο, το Προεδρικό Μέγαρο, το μνημείο του Κοπέρνικου κ.α.
Το σημαντικό σε αυτή την περιοχή είναι ότι ενώ σχεδόν όλα τα κτήρια ισοπεδώθηκαν στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, αμέσως μετά το τέλος του πολέμου ξανακτίστηκαν πάνω στα παλιά σχέδια.



Ευχαριστω για τις πληροφοριες· οι φωτος επίσης ειναι πολυ ενδιαφερουσες. Ηθελα απλως να ρωτησω σε ποια περιοχη εντασσεται η οδος αυτη. Το booking π.χ. κανει λογο για τις εξης περιοχες δια των οποιων ταξινομουνται τα ξενοδοχεια:

Sródmiescie - Centrum - Wola - Mokotów - Old Town - Ochota - Wlochy - Praga Poludnie - Praga Pólnoc - Ursynow - Wawer - Bialoleka - Bielany - Targówek - Wilanów - Zoliborz - Bemowo - Ursus

Η οδος μας αυτη, ανηκει σε καποια εκ των ανωτερω;

Ευχαριστω!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Μην επιλεξεις περιοχη, πηγαινε στα σημεια ενδιαφεροντος και επιλεξε Nowy Swiat.
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γεια σας. Έχω διαβάσει στο forum πως στην Βαρσοβία αξίζει να παρακολουθήσεις θεατρικές παραστάσεις και όπερα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποια sites που προσφέρουν τα παραπάνω θεάματα.
 

aliki97

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Κλείσαμε για Βαρσοβία και λέμε να το συνδυάσουμε με Κρακοβία. Έχω βρει αρκετά πράγματα στο φόρουμ που θέλουν μελέτη :):), αλλά θα ήθελα και τα φώτα σας!!!
Φτάνουμε στο Modlin που είναι το μακρινό αεροδρόμιο της Βαρσοβίας στις 17.30, 26 Νοεμβρίου και φεύγουμε 1 Δεκεμβρίου στις 17.55.
Υπάρχουν τρένα που συνδέουν το αεροδρόμιο με την Κρακοβία? Πόσες μέρες να μείνουμε στο κάθε μέρος και να πάμε πρώτα Βαρσοβία ή Κρακοβία?
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για το συνάλλαγμα. Να αλλάξουμε χρήματα ή να χρησιμοποιούν κάρτες? και αν ναι κρατάνε προμήθεια σε κάθε συναλλαγή?
Ευχαριστώ και πάλι!!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Διαβάζω ότι οι περισσότεροι προτείνετε τα εισιτήρια τρένου Βαρσοβία-Κρακοβία να αγοραστούν διαδικτυακά.. Τα στέλνουν μόνο ταχυδρομικά ή βγαίνουν και σε ηλεκτρονική μορφή και τα εκτυπώνεις; Βρίσκω για την μερα και ώρα που θέλω με το TLK στα 42 ζλότι/διαδρομή (3 ώρες). Θα είμαστε 4 άτομα.. Αν βγάλουμε εκεί εισιτήρια από την προηγούμενη μέρα (γίνεται;) υπάρχει περίπτωση να μη βρούμε; Και η τιμή θα έχει μεγάλη διαφορα;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν κάνετε την αγορά από το http://intercity.pl/en/ θα λάβετε με μέηλ το PDF με τα εισιτήρια, το οποίο εκτυπώνετε και μ' αυτο μπαίνετε κατευθείαν στο τρένο. Στους σιδ. σταθμούς υπάρχουν ηλεκτρονικοί πίνακες που αναγράφουν την πλατφόρμα και την αποβάθρα της άφιξης/αναχώρησης των συρμών καθώς και άλλες πληροφορίες. Εγώ πάντως προτείνω να επιλέξετε το EICP που κάνει τη συγκεκριμένη διαδρομή σε 2,5 ώρες με 49 ζλότυ, αλλά για αυτά τα τρένα ισχύει μόνο προαγορά . Το σύστημα για την προαγορά των εισιτηρίων ανοίγει ένα μήνα πριν.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν κάνετε την αγορά από το http://intercity.pl/en/ θα λάβετε με μέηλ το PDF με τα εισιτήρια, το οποίο εκτυπώνετε και μ' αυτο μπαίνετε κατευθείαν στο τρένο. Στους σιδ. σταθμούς υπάρχουν ηλεκτρονικοί πίνακες που αναγράφουν την πλατφόρμα και την αποβάθρα της άφιξης/αναχώρησης των συρμών καθώς και άλλες πληροφορίες. Εγώ πάντως προτείνω να επιλέξετε το EICP που κάνει τη συγκεκριμένη διαδρομή σε 2,5 ώρες με 49 ζλότυ, αλλά για αυτά τα τρένα ισχύει μόνο προαγορά . Το σύστημα για την προαγορά των εισιτηρίων ανοίγει ένα μήνα πριν.
Ευχαριστώ @emouli! Βλέπω στο site το δρομολογιο με ICP που κάνει 2μιση ώρες αλλά το δίνει 102 ζλ ανα διαδρομή την μέρα/ώρα που θέλω. Το ΤLK που φεύγει 20 λεπτά νωρίτερα κοστίζει 42ζλ αλλά δε ξέρω αν αυτή η τιμή θα ισχύει και εκεί και αν θα βρούμε θέσεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom