Συμβουλές για φωτογραφική

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
παιδια, ψαχνω και εγω κανα μηνα τωρα να αγορασω μια πιο καλη φωτογραφικη μηχανη!

ειμαι ασχετη βεβαια το ομολογω, αλλα πραγματικα η ΝΙCON που εχω δεν με καλυπτει πλεον.

απευθυνθηκα σε εναν φωτογραφο εδω κοντα, να μου πει τουλαχιστον τι να κοιταω , οταν ψαχνω, και μου ειπε οτι αυτο ειναι το ζουμ..γενικα μου ειπε να προτιμησω ισως canon(συγκεκριμενα την G12..ΠΟυ εμενα ομως δεν μου γεμιζει καθολου το ματι)αλλα και γενικα οτι η canon ειναι πολυ καλη..οχι πως απεκλεισε και ολυμπους ή νικον...

θελω να ειναι η τιμη του γυρω μεχρι 400 ευρω το πολυ..αντε 450..να ειναι ευκολη στο να τη μαθω , οοοοσο γινεται. γιατι φανταζομαι αυτα δεν γινονται ετσι απο μονα τους!!

τι μου προτεινετε;ισως απο προσωπικη πειρα, καποια canon Που να σας εχει καλυψει;:roll:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
χωρις να την εχω πιασει στα χερια μου διαβασα πολυ καλες κριτικες για την G12
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
ευχαριστω!!

δεν ειναι λιγο..λιγη;
Οπτικό Zoom 5 x
Ψηφιακό Zoom 4 x

ή κανω καποιο λαθος;

βεβαια η τιμη της ειναι τσουχτερη..απο 475...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καταρχήν ξεχνά το ψηφιακό ζουμ, είναι μια χαζομαρα και μισή. Κάνει πολυ λιγότερα απο όσα κάνει ένα οποιοδήποτε προγραμμα επεξεργασίας εικόνας σε υπολογιστή και μάλιστα με χειρότερο τροπο.
Δεύτερο, πρέπει να δεις για το οπτικό ζουμ σε τι εστιακες αποστάσεις αντιστοιχεί και αν σου κάνουν.Απο ότι διαβάζω ο φακός της είναι σε αντιστοιχία φιλμ 28-140. Μια χαρά δηλαδή για γενική χρήση. Σκέψου ότι οι πανάκριβοι ζουμ της canon & nikon είναι το πολυ 3χ.
Και πάλι σου λέω πως εξαρτάται πως θέλεις να τραβας. Σε εμένα πχ που προτιμώ ευρυγωνια πλάνα μου πέφτει λίγη στα κάτω άκρα ενώ μου είναι μια χαρα στο μέγιστο ζουμ. Για κάποιον που θέλει να φωτογραφίζει ζώα στην Αφρική δεν κάνει, θέλει περισσότερο τηλεφακο.
Δες πρώτα πως σου αρέσει να τραβας και μετά αποφάσισε.
Πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις και εδώ
Canon releases PowerShot G12 premium compact: Digital Photography Review
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Βέβαια αν τσονταρεις κάτι παραπάνω παίρνεις μια entry level slr και καθαριζεις...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
α μαλιστα!νομιζω οτι καταλαβα!!

οχι οχι δεν ενδιαφερομαι για ζωα στην Αφρικη:), μ'αρεσει να βγαζω τοπια κτλ..

Σε ευχαριστω πολυ!!Η αληθεια ειναι οτι βοηθησες:)

Thnkx
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
Βέβαια αν τσονταρεις κάτι παραπάνω παίρνεις μια entry level slr και καθαριζεις...

...για παραδειγμα Pentax K-X?

μπορεις να μου πεις δλδ τι πλεονεκτημα υπαρχει εκει;

ειναι ευχρηστες;
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
για σας παιδια, εχω μια απλη φοτωγραφικη και σκευτομαι να παρω μια dslr, προσανατολιζομαι στην cannon eos 450D, και ηθελα να μου πειτε καταρχιν την γνωμη σας για τη μηχανηκαι αφετερου αν θα μπορεσω να τη χειριστω σωστα καθοτι θα ειναι η πρωτη μου dslr ευχαριστω
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το μμονο που έχω να πω είναι πως οποίος ασχοληθεί λίγο με slr δεν ξαναγυρίζει σε Κομπακτ. Οπιαδηποτε μάρκα και να πάρετε το μέγεθος του αισθητήρα και μόνο δεν έχει σxεση με τον αισθητήρα μιας Κομπακτ. Ασε που έχεις τη δυνατότητα να επιλέγεις φακούς ανάλογα με τις ανάγκες σου. Το μέγεθος είναι ένα θέμα προς συζήτηση αλλα δεν γίνεται να τα έχουμε ολα στη Ζωη....
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Βέβαια αν τσονταρεις κάτι παραπάνω παίρνεις μια entry level slr και καθαριζεις...
Ότι έχει γράψει ο Σωκράτης με βρίσκει σύμφωνη. Εκτός από το παραπάνω. Αν πάρεις μία entry level slr δεν καθάρισες. Για την ακρίβεια μόλις ξεκίνησες ένα ακριβό χόμπι στη ζωή σου που λέγεται φωτογραφία. Για αυτό και λέγεται entry level. Αν όμως δεν θες να μπλέξεις με αυτό και το μόνο που θες είναι μια καλή φωτογραφική για τα ταξίδια σου και τις προσωπικές σου στιγμές τότε η G12 είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. Σε αυτά τα λεφτά κανένας συνδυασμός slr-φακών δεν θα σου δώσει αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα (με εξαίρεση τις λήψεις σε χαμηλό φωτισμό χωρίς φλας). Επίσης μπορεί να βρεις και compact με πολύ καλύτερο ζουμ (35x zoom η SX30IS) αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έχεις χειρότερη μηχανή που ούτε για την Αφρική δεν θα σου κάνει γιατί το zoom δεν είναι το παν για να φωτογραφήσεις την τίγρη. Θες και φωτεινό φακό και γρήγορη μηχανή. Κοινώς slr+φακό άνω των 2000 ευρώ συνολικού κόστους!!!

Υ.Γ. εγώ έχω slr αλλά ο αδερφός μου που δεν θέλει να μπλέξει με τέτοια έχει πάρει την G12 που του πρότεινα και έχει ξετρελαθεί! Με κοροϊδεύει μάλιστα λέγοντας ότι βγάζει τις ίδιες φωτογραφίες με εμένα με πολύ λιγότερα λεφτά.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
για σας παιδια, εχω μια απλη φοτωγραφικη και σκευτομαι να παρω μια dslr, προσανατολιζομαι στην cannon eos 450D, και ηθελα να μου πειτε καταρχιν την γνωμη σας για τη μηχανηκαι αφετερου αν θα μπορεσω να τη χειριστω σωστα καθοτι θα ειναι η πρωτη μου dslr ευχαριστω
Αφού επιλέξεις να πάρεις μία cannon (ή Nikon) δύσκολα μπορείς να πέσεις έξω (εφόσον αποφύγεις την 1000D κατά τη γνώμη μου). Φυσικά όσο πιο πολλά διαθέσεις τόσο το καλύτερο. Πάντως η μηχανή που λες είναι πολύ καλή για να ξεκινήσεις. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τι φακούς θα πάρεις και εκεί είναι προτιμότερο να επενδύσεις τα παραπάνω λεφτά εφ' όσον τα διαθέτεις. Δυστυχώς έχω Nikon και δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό αλλά χοντρικά αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να έχει οπωσδήποτε σταθεροποιητή εικόνας (IS), εφόσον είναι φακός μεταβλητού μήκους (zoom). Επίσης, όσο πιο φωτεινός τόσο το καλύτερο (όσο πιο μικρό είναι το νούμερο δίπλα από το γράμμα f τόσο πιο φωτεινός είναι ο φακός που σημαίνει ότι θα τραβάς πιο καθαρές φωτογραφείς ακόμα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού).
Όσο για το πόσο δύσκολο θα είναι να την χειριστείς... μην το φοβάσαι. Δεν θέλει και κανένα πτυχίο. Μεράκι θέλει και πολλές ώρες ενασχόλησης!
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
καταρχιν ευχαριστω για τις συμβουλες, αλλα μια και ξεκινησες δεν μου λες και κατι περι φακων? εεε!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom