Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα χρεωθώ προμήθεια ακόμα κ αν η ανάληψη γίνει από ΑΤΜ της Citibank???Γιατί σκέφτηκα ότι εφόσον έχω λογαριασμό στην τράπεζα δεν θα παίζει ρόλο αν η ανάληψη γίνει στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό αφού μιλάμε για την ίδια τράπεζα!!
Ναι, θα χρεωθείς, κατά τον ίδιο τρόπο που επίσης χρεώνεσαι όταν κάνεις ανάληψη από ATM Ελληνικών τραπεζών στις βαλκανικές χώρες.
Αλλά για παν ενδεχόμενο και επειδή μπορεί να έχει αλλάξει και τίποτα, ρώτα στην τράπεζά σου.
 

birlas

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Μίλησα με την τηλ εξυπηρέτηση της τράπεζας κ μου είπαν ότι δεν χρεώνουν προμήθεια εφόσον η ανάληψη γίνεται από δικό τους. Τώρα το τι θα γίνει τελικά θα το διαπιστώσω μόνος μου!!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
και εγώ που θα παω ελβετία πρέπει να αλλάξω σε φράνκα... έλεγα να κάνω ένα μεγαλο ποσο από ελλάδα, δεν συμφέρει λέτε?
να κάνω ένα ποσο εδώ και τα υπόλοιπα κάπου εκεί στην πολύ που θα μείνω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και εγώ που θα παω ελβετία πρέπει να αλλάξω σε φράνκα... έλεγα να κάνω ένα μεγαλο ποσο από ελλάδα, δεν συμφέρει λέτε?
να κάνω ένα ποσο εδώ και τα υπόλοιπα κάπου εκεί στην πολύ που θα μείνω?
Κάνε ανάληψη από εκεί για το καλύτερο rate. Μάλιστα, κάνοντας ανάληψη, το ATM σε ρωτάει αν θές ο λογαριασμός σου να χρεωθεί σε Ευρώ ή σε Φράγκα (στην πρώτη περίπτωση το conversion σε ευρώ το κάνουν αυτοί, και πληρώνεις με το rate πώλησης του Ευρώ στην ελβετική τράπεζα), στη δεύτερη περίπτωση το κάνει η Ελληνική τράπεζα (και πληρώνεις με το rate πώλησης του Φράγκου στην τράπεζά σου).

Ακόμα κι αν δε βρίσκεις ΑΤΜ (στο ZRH έχει UniCredit bank και ATM στο εμπορικό κέντρο του αεροδρομίου όπως πας για το σταθμό του τραίνου), παίζουν πολύ τα Ευρώ στην Ελβετία.
 

Νικολάκης

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα

Στις 14 Ιανουαρίου πετάω για Ταυλάνδη και απο οτι είδα στο foroum εχείς πάει και εσύ..Θα ήθελα ν σε ρωτήσω κάποιες πληροφορίες όσον αφορά το ταξίδι(διασκέδαση,φαγητό κτλ) και το συνάλλαγμα(που θα βρώ δηλ. καταστημα για να κανω το συναλλαγμα).Μήπως σου είναι εύκολο να μου δώσεις το e-mail σου η αν έχεις msn για να με βοηθήσεις? [email protected] είναι το δικό μου.

Φιλικά
Νίκος
 

mina77

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Κάνε ανάληψη από εκεί για το καλύτερο rate. Μάλιστα, κάνοντας ανάληψη, το ATM σε ρωτάει αν θές ο λογαριασμός σου να χρεωθεί σε Ευρώ ή σε Φράγκα (στην πρώτη περίπτωση το conversion σε ευρώ το κάνουν αυτοί, και πληρώνεις με το rate πώλησης του Ευρώ στην ελβετική τράπεζα), στη δεύτερη περίπτωση το κάνει η Ελληνική τράπεζα (και πληρώνεις με το rate πώλησης του Φράγκου στην τράπεζά σου).

Ακόμα κι αν δε βρίσκεις ΑΤΜ (στο ZRH έχει UniCredit bank και ATM στο εμπορικό κέντρο του αεροδρομίου όπως πας για το σταθμό του τραίνου), παίζουν πολύ τα Ευρώ στην Ελβετία.
Ταξιδεύω τα Χριστούγεννα για Βουδαπέστη. Δεν ξέρω τι να κάνω με το συνάλλαγμα. Να κάνω απο δω σε κάποια τράπεζα, ή να βγάλω με cash card οποτε χρειαστώ απο κει? Εχω λογαριασμο σε Γενική και Πειραιώς, μπορώ να βγάλω απο οποιαδήποτε τράπεζα στη Βουδαπέστη? Ειμαι λίγο άσχετη με το αντικείμενο.... Θέλω να δω τι με συμφέρει περισσότερο να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nioa

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολύνησία
Βουδαπέστη

Στη Βουδαπέστη κάνεις εύκολα συνάλλαγμα παντού. οπως είπαν και οι άλλοι συνομιλητες/τριες , στο αεροδρόμιο μόνο τα απαραίτητα. Μέχρι το ξενοδοχείο το ταξι κοστίζει το πολύ 20 Ευρώ. ( Οι τιμές παίζουν από εταιρεία σε εταιρεία) και υπάρχουν φτηνότερες λύσεις όπως το shutle bus
Στο κέντρο αλλάζεις εύκολα σε τράπεζες και ανταλλακτήρια. Η τιμή του Ευρώ έχει διακυμάνσεις κάθε μέρα και βέβαια έχει μεγάλη σημασία ΠΟΥ αλλάζεις. Προσπάθησε να αποφύγεις τα ανταλακτήρια στη Vaci utc (ο κεντρικός πεζόδρομος) καθώς εκεί παίζουν όχι μονο οι τιμές αλλά και η προμήθεια. Προτίμησε τα πιο μικρά ανταλακτήρια που δεν είναι πολύ κεντρικά και τουριστικα για να πετύχεις καλύτερη ισοτιμία.Μέσα στην κεντρική αγορά είναι πιο τίμιο, τις τράπεζες εμείς τις αποφύγαμε γιατί ήταν πιο ακριβές. Σημαντικό ότι όλες οι συναλλαγές με πιστωτική ( εστιατόρια, καφέ κλπ ) γίνονται μπροστά σου και δεν δίνεις την κάρτα σου να την πάνε στο ταμείο. Οι σερβιτόροι έχουν φορητές συσκευές. Φυσικά η ισοτιμία είναι όπως συνήθως. Αγοράζεις το τοπικό νόμισμα πανάκριβα και πουλάς στη χαμηλότερη τιμή...

Καλό ταξίδι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ταξιδεύω τα Χριστούγεννα για Βουδαπέστη. Δεν ξέρω τι να κάνω με το συνάλλαγμα. Να κάνω απο δω σε κάποια τράπεζα, ή να βγάλω με cash card οποτε χρειαστώ απο κει? Εχω λογαριασμο σε Γενική και Πειραιώς, μπορώ να βγάλω απο οποιαδήποτε τράπεζα στη Βουδαπέστη? Ειμαι λίγο άσχετη με το αντικείμενο.... Θέλω να δω τι με συμφέρει περισσότερο να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ναι μπορείς. Δεν ξέρω αν έχει ATM στο αεροδρόμιο, αλλά λογικά έχει. Μη μπλέξεις καθόλου με ανταλλακτήρια. Και ταλαιπωρία, και χειρότερα rates.
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Καλημερα παιδια.Το Μαρτη παω Κινα.Εχετε αποψη για το που να κανω συναλλαγμα?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ταξιδεύω τα Χριστούγεννα για Βουδαπέστη. Δεν ξέρω τι να κάνω με το συνάλλαγμα. Να κάνω απο δω σε κάποια τράπεζα, ή να βγάλω με cash card οποτε χρειαστώ απο κει? Εχω λογαριασμο σε Γενική και Πειραιώς, μπορώ να βγάλω απο οποιαδήποτε τράπεζα στη Βουδαπέστη? Ειμαι λίγο άσχετη με το αντικείμενο.... Θέλω να δω τι με συμφέρει περισσότερο να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στο ανταλλακτήριο που βρίσκεται στην αρχή της Vaci utca ακριβώς στη γωνία με τη So utca βρήκα αρκετά καλή ισοτιμία και χωρίς προμήθεια. Σε περίπτωση που θες να μετατρέψεις λίγα χρήματα, ρίξε μια ματιά. Κατά τα άλλα, όπως αναφέρει πιο πάνω και ο/η nioa, όλες οι συναλλαγές με κάρτα σε καφέ και εστιατόρια γίνονται με φορητές συσκευές μπροστά σου, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως αν σκοπεύεις να βγάλεις χρήματα από ΑΤΜ να σου πω ότι μια φορά που δοκίμασα να βγάλω χρήματα από ένα ΑΤΜ δε μπορούσα να βγάλω πάνω από 20.000 φιορίνια. Δε θυμάμαι πως λεγόταν η τράπεζα, αλλά μου βγήκε μήνυμα ότι δεν μπορούσα να κάνω ανάληψη πάνω από το ποσό που προανέφερα (χρησιμοποίησα την prepaid card της τράπεζας Κύπρου). Ίσως ήταν θέμα της τράπεζας, της δικής μου κάρτας δεν ξέρω… (υπόλοιπο πάντως υπήρχε αρκετό μέσα στην κάρτα)

Επίσης να ρωτήσω κάτι σχετικό: σε κάποια καφέ και εστιατόρια που πλήρωσα με την κάρτα, η απόδειξη έγραφε την τιμή σε φιορίνια και σε ευρώ και από κάτω έγραφε ότι η τιμή αυτή σε ευρώ ήταν με ισοτιμία 1 ευρώ προς 250 φιορίνια, ενώ το πρωί είχαμε μετατρέψει ευρώ με ισοτιμία 1 προς 270. Έπεσε τόσο σε μερικές ώρες; Αφού πλήρωσα με κάρτα δε θα έπρεπε η ισοτιμία να είναι καλύτερη; Ξέρει κανείς γιατί έγινε αυτό;
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως αν σκοπεύεις να βγάλεις χρήματα από ΑΤΜ να σου πω ότι μια φορά που δοκίμασα να βγάλω χρήματα από ένα ΑΤΜ δε μπορούσα να βγάλω πάνω από 20.000 φιορίνια. Δε θυμάμαι πως λεγόταν η τράπεζα, αλλά μου βγήκε μήνυμα ότι δεν μπορούσα να κάνω ανάληψη πάνω από το ποσό που προανέφερα (χρησιμοποίησα την prepaid card της τράπεζας Κύπρου). Ίσως ήταν θέμα της τράπεζας, της δικής μου κάρτας δεν ξέρω… (υπόλοιπο πάντως υπήρχε αρκετό μέσα στην κάρτα)
Η prepaid card χρησιμοποιείται ως Visa/mastercard κι όχι ως Maestro/cirrus, και ως εκ τούτου έχει πάρα πολύ χαμηλό όριο ανάληψης μετρητών (και δεν έχει και το πλεονέκτημα της ισοτιμίας).
Όταν συνιστούμε ανάληψη, αναφερόμαστε σε ανάληψη από τραπεζικό λογαριασμό. Μόνο.

Επίσης να ρωτήσω κάτι σχετικό: σε κάποια καφέ και εστιατόρια που πλήρωσα με την κάρτα, η απόδειξη έγραφε την τιμή σε φιορίνια και σε ευρώ και από κάτω έγραφε ότι η τιμή αυτή σε ευρώ ήταν με ισοτιμία 1 ευρώ προς 250 φιορίνια, ενώ το πρωί είχαμε μετατρέψει ευρώ με ισοτιμία 1 προς 270. Έπεσε τόσο σε μερικές ώρες; Αφού πλήρωσα με κάρτα δε θα έπρεπε η ισοτιμία να είναι καλύτερη; Ξέρει κανείς γιατί έγινε αυτό;
Η τιμή στην απόδειξη χρησιμοποιεί ενδεικτική κι όχι πραγματική ισοτιμία. Υπάρχει εκεί για τη διευκόλυνση των υπολογισμών σου και μόνο, και δεν έχει κατ' ανάγκη σχέση με την πραγματική ισοτιμία. Ότι θέλει βάζει ο καταστηματάρχης (και μάλλον είχε κάνα χρόνο να την αλλάξει).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom