Ηνωμένο Βασίλειο Τέσσερις πτήσεις για τέσσερα Malt. Εδιμβούργο, απόπειρα τέταρτη.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Κεφάλαιο 7 –Μεταξύ παλιάς & νέας πόλης



Βγήκα από την Pub ορεξάτος γι' ακόμα περισσότερο περπάτημα και πέρασα τη διασταύρωση μεταξύ Queensferry & Shandwick, έχοντας απέναντι μου στο βάθος το κάστρο αλλά και την επισκοπική εκκλησία κατασκευής 1816 «Church of St John the Evangelist» αφιερωμένη στον Ευαγγελιστή Ιωάννη όπως είναι εύκολα κατανοητό:


DSC_6164.JPG



DSC_6166.JPG



Προχώρησα λίγο, έως τον κέλτικο σταυρό:


DSC_6174.JPG



Και επέστρεψα προκειμένου να μπω στο διπλανό οικόπεδο όπου βρίσκεται η ενοριακή εκκλησία του 1894 «Parish Church of St Cuthbert» και το ομώνυμο νεκροταφείο:


DSC_6185.JPG



Δε μπορώ να πω ότι έμεινα και πάρα πολύ, μιας και είχα σκοπό να περάσω λίγο περισσότερο χρόνο στο διπλανό διάσημο και πλέον κεντρικό πάρκο της πόλης «Princes Street Gardens», τα σκαλιά του οποίου κατέβηκα ευθύς αμέσως:


DSC_6188.JPG



Ο υπέροχος καταπράσινος χώρος που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το Κάστρο της πόλης, αποτελεί πόλο έλξης για τον κόσμο όλες τις ώρες της ημέρας και όχι αδίκως, πόσο μάλλον όταν οι καιρικές συνθήκες ευνοούν γι’ αυτό:


DSC_6189.JPG



DSC_6191.JPG



Στάθηκα λίγο απέναντι από το «Ross Fountain» για μερικές φωτογραφίες, σιντριβάνι του 1872 φτιαγμένο από χυτοσίδηρο, αφιερωμένο στις τέχνες, τη ποίηση, τη βιομηχανία & την επιστήμη:


DSC_6196.JPG



Η υπόθεση σήκωνε μια στάση, έτσι παραδόξως αντί για τη καντίνα του πάρκου κάθισα σε ένα από τα παγκάκια του, με μια υποψία πείνας να έχει κάνει την εμφάνιση της. Είδα και τον χαρακτηριστικό βράχο που έχει τοποθετηθεί εκεί το 1978 προς τιμήν των αλλοδαπών στρατιωτών κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου:


DSC_6203b.JPG



Ένα 20λεπτο περίπου μετά και με βαριά καρδιά σηκώθηκα να συνεχίσω τη πορεία μου, ανεβαίνοντας προς την έξοδο του πάρκου, με τη παλιά πόλη να στέκει επιβλητική απέναντι μου:


DSC_6213.JPG



Πέρασα για άλλη μια φορά και από το Scott Monument, η πρώτη από τόσο κοντά του.
Το εντυπωσιακό κτίσμα με το άγαλμα, αρχικής κατασκευής 1841, είναι στην ουσία ένα βικτοριανό γοτθικό μνημείο αφιερωμένο στο Σκωτσέζο συγγραφέα Sir Walter Scott και αποτελεί το δεύτερο μεγαλύτερο μνημείο συγγραφέα στον κόσμο μετά το μνημείο José Martí στην Αβάνα!


DSC_6219.JPG



H διαδρομή από κει και πέρα γνωστή πλέον, χωρίς αμφιβολία. Αρχικά πέρασμα από τη Mound προς τη παλιά πόλη:


DSC_6222.JPG



Και ακολούθως Cockburn & Royal mile, σε αναζήτηση φαγητού μιας και περιέργως για μενα, πεινούσα αρκετά.


DSC_6226.JPG



DSC_6230.JPG



Στο φινάλε όπως που είχαν πει και οι φίλοι μου το προηγούμενο βράδυ «δε γίνεται να πατήσεις στο UK και να μη φας Fish & Chips», κάτι που με βρήκε απόλυτα σύμφωνο, έτσι χωρίς πολλές περιστροφές κατευθύνθηκα προς το φαστφουντάδικο «Clam Shell» που έδινε το google ως κοντινότερο, έπιασα το σκαμπό μου και περίμενα καρτερικά να υλοποιηθεί η παραγγελία μου.

- Από πού είσαι;
- Ελλάδα
- Α έχω φίλους στην Ελλάδα που έστησαν επιχείρηση, Corfu, Cavos. Με τι θα φας το ψάρι σου;
- Που να ξέρω, είναι η πρώτη φορά που τρώω Fish & Chips, ότι προτείνεις, κάτι παραδοσιακό.
- Ωραία. Ξύδι, αλάτι και σάλτσα ξυδιού! Να δοκιμάσεις και τα τηγανιτά γλυκά την επόμενη φορά.



DSC_6231b.JPG



Κατασπάραξα το εξαιρετικό έδεσμα με την οξύτητα του ξυδιού να δίνει ένα πολύ ωραίο γευστικά τόνο, παρατηρώντας παράλληλα τον κόσμο που έμπαινε για να παραγγείλει τα τηγανιτά γλυκά! Ήταν κάτι που έμαθα στην εκδρομή αυτή, ότι το συγκεκριμένο έδεσμα συνίσταται ως anti-hangover μάλιστα και δεν είναι τίποτα περισσότερο από mars-twix κ.α. βουτηγμένα σε κουρκούτι και κατόπιν τηγανισμένα σε καυτό λάδι, τα οποία σερβίρονται με κέτσαπ & μουστάρδα!

Τολμηρό, αν και ίσως τελικά το δοκίμαζα
, σκεφτόμουν καθώς κοιτούσα την εξαιρετική κάβα απέναντι με τα malt. Κρίμα για άλλη μια φορά να μην έχω βαλίτσα για να ψωνίσω το κατιτίς μου:


DSC_6233.JPG



DSC_6234.JPG



Προχώρησα περνώντας από τον καθεδρικό, βλέποντας και το σημείο με την πέτρινη καρδιά που συνηθίζουν όλοι να φτύνουν για καλή τύχη, ξορκίζοντας μ’ αυτό τον τρόπο τις μαύρες αναμνήσεις από το σημείο των εκτελέσεων που προϋπήρχε εκεί:


DSC_6237.JPG



DSC_6238.JPG



Η πίσω πλευρά του ναού μου θύμισε λίγο κάτι από Παρίσι, μιας και μερικοί καλλιτέχνες εξασκούσαν τη τέχνη τους στις προσωπογραφίες:


DSC_6239.JPG



Προχώρησα ως τη Victoria str, ένα δρομάκι που είχα ήδη αγαπήσει:


DSC_6243.JPG



Και κοντοστάθηκα στο τέλος της προκειμένου να βγάλω και να βγω με τη σειρά μου κι εγώ μια φωτογραφία στο πολύ όμορφο αυτό σημείο, από μια τριάδα νομίζω Ιταλών:


DSC_6246b.jpg



Κατέβηκα με φόρα τη Grassmarket καθώς η περίσταση δε χωρούσε αναβολή. Ήθελα να πιώ κάτι μετά το φαγητό:


DSC_6247.JPG



Έτσι με το που είδα μπροστά μου τη Last Drop την οποία στάμπαρα από τη προηγούμενη, δε το σκέφτηκα καθόλου, μια Pub με αρκετά ιστορική διάσταση μιας και πήρε το όνομα της από τη σκηνή των δημόσιων απαγχονισμών που βρισκόταν ακριβώς μπροστά της και μάλιστα από τη τελευταία τέτοια τιμωρία. Στο ίδιο ύφος κινείται και η διακόσμηση της:


DSC_6249.JPG



Σόρρυ φίλοι Σκωτσέζοι αλλά εδώ νικάνε οι Ιρλανδοί, μιας και είναι γνωστό ότι η ψαρίλα φεύγει μόνο με μαύρη μπύρα. Όχι τίποτε άλλο, είχα και 3,5 χρόνια να πω το «may i have a pint of guinness please?», κάτι που είχε ιδιαίτερη αξία επί βρετανικού εδάφους:


DSC_6249dd.jpg



Ήπια τις μπυρίτσες μου σε πολύ ευχάριστο περιβάλλον, μιας και από τα μεγάφωνα άκουγα για άλλη μια φορά λατρεμένες μουσικές, με το αγαπημένο μου τραγούδι (under my thumb) των Rolling Stones να έχει τη πρωτιά στις προτιμήσεις μου.


Βγήκα σε όχι καλή κατάσταση καθώς μια ψύξη που κουβαλούσα από την Ελλάδα άρχισε να με ταλαιπωρεί πολύ έντονα, οπότε θεώρησα απαραίτητο να γυρίσω προς το hostel για να χτυπήσω ένα Voltaren. Οι φωτογραφικές εικόνες που μου έδινε η πόλη ήταν για μια ακόμη φορά σπουδαίες:


DSC_6254.JPG



Προχώρησα και πάλι μέσω της Cowgate, σε έναν εξίσου γνωστό δρόμο από το τριήμερο, βάζοντας πλώρη για το ξενοδοχείο αποφασισμένος:


DSC_6256.JPG



Φυσικά τα σχέδια μου για άλλη μια φορά πήγαν περίπατο, μιας και λύγισα στον πρώτο διαθέσιμο πειρασμό. Ε εντάξει, το hostel μπορούσε να περιμένει αφού η στάση στο κατάστημα της τοπικής ζυθοποιίας BrewDog (Craft Beer for the People) με τις εξαιρετικές φρέσκιες βαρελίσιες βρέθηκε στο δρόμο μου. Να μη μπω; Κρίμα θα ήταν!


DSC_6258cb.jpg



Δοκίμασα (ευτυχώς) μόνο δύο από τον λαχταριστό του κατάλογο και βγήκα ξανά στο δρόμο, σουλατσάροντας και ανάμεσα στα στενάκια για φωτογραφικούς λόγους:


DSC_6260.JPG



DSC_6267.JPG



Συνεχίζοντας μέσω της Canongate στρίβοντας μόλις είδα τη Queen’s Gallery:


DSC_6269.JPG



Λίγα μέτρα μετά ήμουν στο hostel για λίγη ώρα ανασύνταξης λόγω πόνου:


DSC_6271.JPG



(Να και το μικρό δωμάτιο μου, ικανοποιητικό για μονόκλινο)


DSC_6271b.jpg



Ήταν περασμένες 8 και το χάπι είχε κάνει τη δουλειά του με μόλις μια ώρα χαλάρωμα όταν και ξαναβγήκα στο δρόμο για τη σχετική καλοπέραση τις τελευταίες ώρες μου στη πόλη. Ακολούθησα και πάλι διαφορετική διαδρομή ακολουθώντας τη Royal Terrace


DSC_6271c.jpg



Το κακό ήταν ότι η Δευτέρα δεν ευνοούσε καθόλου τις συνθήκες, κάτι που διαπίστωσα σε όσες Pub κι αν δοκίμασα στη νέα πόλη, καθώς ήταν όλες άδειες χωρίς ψυχή...

Έτσι για καλή μου τύχη ανηφόρισα τη Leith χωρίς να το ‘χω στα σχέδια μου κι έπεσα πάνω στη πάντα φιλόξενη και με κόσμο Black Bull


DSC_6271e.jpg



Μπήκα διστακτικά μιας και είχε κάτι σαν karaoke οπότε παρήγγειλα μια Lager για να δώσω την ευκαιρία. Ευτυχώς αυτή η αθλιότητα τελείωσε σύντομα δίνοντας τη θέση του σε τραγούδια των slayer, των Metallica και των Rammstein, με μένα να το γυρνάω σε μια τοπική καστανή και μάλιστα καπνιστή μπύρα με άρωμα ουίσκι που μου άρεσε ιδιαίτερα:


DSC_6271hb.jpg



Σε μια φάση με πλησίασε ένας σκωτσέζος – λέσι που μου έγινε κολλιτσίδα και δε καταλάβαινα τι έλεγε, καθώς ο συνδυασμός αλκοόλ και δύσκολης προφοράς δεν ευνοούσε. Το μόνο που έπιασα ήταν η λέξη Sambuca (ναι αυτό το Ιταλικό γλυκό σίχαμα), με τα παγωμένα σφηνάκια να διαδέχονται το ένα το άλλο. Τη κατάληξη του μπορείτε να τη δείτε στη προηγούμενη φωτογραφία δεξιά…

Πάνω που έλεγα να φύγω γιατί με είχε κουράσει η όλη φάση, ο Σκωτσέζος ξύπνησε, ήπιε μονορούφι (!) το Pint που είχε μπροστά του, χαιρέτησε και αναχώρησε. Η μουσική είχε γυρίσει τελείως, με τα μεγάφωνα να παίζουν πλέον Pink Floyd και λίγο μετά τη κομματάρα που λέγεται Alive από τη μπαντάρα των Pearl Jam. Ε να πας που; Να μη πιείς άλλες δυο τρεις;


Έφυγα απόλυτα γεμάτος και πολύ ευχαριστημένος μετά τις 12 βολτάροντας στο κεντρικό δρόμο, ξέροντας ότι το μόνο ανοικτό και διαθέσιμο για φαγητό είναι για ακόμα μια φορά το Kfc, που ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναφάω στη ζωή μου:


DSC_6271i.jpg



DSC_6271l.jpg



Ήταν περίπου μία όταν πήρα το δρόμο της επιστροφής, για τελευταία φορά στην εκδρομή…

 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το Εδιμβούργο το λατρεύω....βασικα λατρεύω όλη τη Σκωτία!!!!! ❤
Αν δεν βαλεις πολλές φώτο δεν θα σου ξαναμιλήσω ;)
Εννοείται οτι θα υπάρχει αναλυτική παρουσίαση από την πιο gothic πόλη που χω δεί! Αξιολάτρευτο Εδιμβούργο. :cool:

Αγαπάμε Εδιμβούργο και Σκωτία εν γένει! 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
Άντε, την επόμενη φορά και Γλασκώβη. 😄
Είχα σημειωμένες τις πληροφορίες σου για τη περίπτωση που πεταγόμουν ως εκεί αλλά δεν έκατσε.
Ωστόσο επειδή πρόσφατα ανέβηκε μόνιμα ένας φίλος για δουλειά στη Γλασκώβη, νομίζω δε θ' αργήσει καθόλου αυτό το ταξίδι. ;)
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Πολύ ωραίος τίτλος για ιστορία!

Και φοβερή φωτογραφία που μοιάζει με ζωγραφιά. Πως την έφτιαξες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραίος τίτλος για ιστορία!
Σ' ευχαριστώ πολύ. :) Είναι σημαδιακός και θα εξηγήσω παρακάτω γιατί.
Και φοβερή φωτογραφία που μοιάζει με ζωγραφιά. Πως την έφτιαξες;
Μέσω μιας εφαρμογής Android που ονομάζεται Cartoon Photo.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προετοιμασία & σχεδιασμός



Δε ξέρω πόση σημασία έχει να αναφέρω πράγματα σ’ αυτό το κεφάλαιο έτσι όπως κράτησε η όλη προετοιμασία για το ταξίδι, ωστόσο θα επιχειρήσω να το κάνω προσεγγίζοντας το κυρίως με τα τελευταία δεδομένα.

Αρχικά να αναφερθώ στις πτήσεις. Για να φτάσει και να γυρίσει κανείς στο Εδιμβούργο έχοντας αφετηρία τη Θεσσαλονίκη, χρειάζεται τέσσερις απ’ αυτές, εκτός αν προτιμήσει την απευθείας εποχική της Jet2 που είναι μια καλή περίπτωση αλλά σταθερά ακριβή. Ως εκ τούτου, οι βασικές πτήσεις κλείστηκαν με την Easyjet, έχοντας αρχικά ως ενδιάμεση στάση τη Βιέννη, κατόπιν την Αθήνα και εν τέλει το Βερολίνο με απανωτές όπως καταλαβαίνετε αλλαγές, καταλήγοντας σ’ αυτό μερικούς μήνες πριν ως βολικότερο προορισμό για να κερδίσω ώρες στο Εδιμβούργο, δαπανώντας συνολικά 130€ και για τις τέσσερις πτήσεις.

Χρειαζόταν βέβαια μια διανυκτέρευση στο Βερολίνο (κάτι που σαφώς δε με χαλούσε καθόλου 🤘), όμως όπως διαπίστωσα μετά από ανελέητο ψάξιμο αυτή ήταν μια δύσκολη περίπτωση Ιούνιο μήνα, ειδικότερα για μεμονωμένο ταξιδιώτη όπως εγώ. Κατέληξα λοιπόν στη πιο συμβιβαστική λύση, μένοντας στο αμφιβόλου ποιότητας Hotel Plovdiv το οποίο εν τέλει αποδείχτηκε οκ για μια σύντομη διαμονή, πληρώνοντας αναγκαστικά δίκλινο στα 59€, τιμή στην οποία συμπεριλάμβανε τη παραλαβή από το γειτονικό αεροδρόμιο και το πολύ καλό πρωινό του.

MapHotelBER.jpg


Σε ότι αφορά το Εδιμβούργο τώρα, η πρώτη κράτηση μου προ διετίας ήταν στο πολύ κεντρικό hostel Code-The Court που μου είχε κάνει εντύπωση εξ αρχής.
Βέβαια 2 χρόνια μετά και λαμβάνοντας υπόψιν την πανδημία δεν ήθελα να μείνω σε hostel, αλλά ούτε και να πληρώσω τις εξωφρενικές τιμές του κέντρου του Εδιμβούργου. Έτσι μετά από τις πάντα αξιόπιστες συμβουλές του @panius κατέληξα στα δωμάτια – φοιτητικές εστίες που νοικιάζονται τους θερινούς μήνες σε τουρίστες με το όνομα Destiny Student – Holyrood (brae house), σε πολύ βολική τελικά τοποθεσία & απόσταση 1,5 χιλιομέτρου από το κέντρο της πόλης και τιμή 110£ μέσω της πλατφόρμας του booking.
Στη χρέωση αυτή όμως υπήρχαν πρόσθετα άλλες 100£ οι οποίες δεσμεύτηκαν ως εγγύηση κι επιστράφηκαν στη κάρτα 5 ημέρες μετά, αλλά και (!) χρέωση για πετσέτα.

MapHotelEDI.jpg


Έχοντας λύσει με αρκετό ψάξιμο το θέμα της διαμονής, αναλώθηκα στα περαιτέρω, ψάχνοντας μετακινήσεις και δραστηριότητες για τις ημέρες που θα βρισκόμουν στη πόλη. Αρχικά να πω ότι δε χρειάστηκε για κανένα λόγο τίποτε άλλο πέρα από τα πόδια μου σχετικά με τη μετακίνηση, κάτι που λατρεύω στις πόλεις που επισκέπτομαι, έτσι το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάσω την εφαρμογή «Lothian Buses M-Tickets» αγοράζοντας εισιτήριο μετ’ επιστροφής από τ΄ αεροδρόμιο σε κόστος 7,5£ συνολικά.

LothianBuses.jpg


Αναζητώντας τα υπόλοιπα τώρα και προσπαθώντας να αποφύγω τουριστικές παγίδες (κάτι που δε γίνεται), έκανα κράτηση μέσω της σελίδας «www.scotchwhiskyexperience.co.uk» στο gold tour στη τιμή των 32£ προκειμένου να δοκιμάσω όλα τα προσφερόμενα Malt πέρα από το βασικό κέρασμα, τέσσερα τον αριθμό.

experience.jpg


Έκλεισα επίσης και μια ακόμα ωριαία δραστηριότητα στη τιμή των 10£ με ξενάγηση στη πόλη αλλά και τα περίφημα κελάρια (Vaults) του Εδιμβούργου, μέσω της booking και του www.auldreekietours.com ,κάτι που εν τέλει κρίνω ότι άξιζε.

Tour.jpg


Τελειώνοντας, να πω ότι δεν αναλώθηκα στα υπόλοιπα προσφερόμενα πακέτα και αρκετά πιο τουριστικά τύπου ghost tour, bar tour κτλ., όπως ούτε και στο ενδεχόμενο να βγω εκτός πόλης, θεωρώντας σκόπιμο να αφιερώσω μόνο σ’ αυτήν τις δυόμισι συνολικά ημέρες που έβγαιναν καθαρά εκεί. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο βασίστηκα στις πληροφορίες από τα διάφορα νήματα, αλλά και την εξαιρετική ιστορία γι’ ακόμα μια φορά του @gelf ,σημειώνοντας ηλεκτρονικά στο χάρτη ό,τι ήθελα να δω όπως αρέσκομαι να κάνω στις τελευταίες εκδρομές μου:

MapEdi.jpg


Ίσως αν δεν ήμουν μόνος το πρόγραμμα να έβγαινε διαφορετικά, από την άλλη βέβαια ίσως και να είναι μια ευκαιρία να επαναπρογραμματίσω τη Σκωτία τώρα που είδα τι παίζει.;)
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Μπράβο ψηλέ, χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες, φίλε!!!
Και που δεν τα παράτησες!!
Το Εδιμβούργο ήταν το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς γονείς-οικογένεια. Θυμάμαι ακόμα το απίστευτα πρωτόγνωρο συναίσθημα όταν ξύπνησα πρώτη μέρα στο Εδιμβούργο, κατεβήκαμε κάτω, κοιτάω γύρω μου και λέω: "Ω ρε φίλε, είσαι σε ένα τελείως άλλο μέρος!!!"
Περιμένουμε με ανυπομονησία την ιστορία σου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom