ΗΠΑ Ταξίδι ΗΠΑ και περιορισμοί covid

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλησπέρα ομάδα, τον Οκτώβρη πρόκειται να ταξιδέψω ξανά στην Αμερική. Θέλω να μάθω τι ισχύει για την είσοδο. Μπορεί να ταξιδέψει κάποιος ανεμβολιαστος; Το πιστοποιητικό νόσησης θα έχει λήξει ως τότε. Γενικά στα μαγαζιά ελέγχουν πιστοποιητικά όπως κι εδώ;
Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να γνωρίζουμε τι θα ισχύει τον Οκτώβρη
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να γνωρίζουμε τι θα ισχύει τον Οκτώβρη
To ξέρω πως αλλάζουν συνέχεια, δεν έχω καταλάβει ακόμα και τώρα τι ισχύει .. Μήπως επίσπευσω το ταξίδι ώστε να πάω όσο θα ισχύει το νόσησης αν ισχύει ωστόσο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα ομάδα, τον Οκτώβρη πρόκειται να ταξιδέψω ξανά στην Αμερική. Θέλω να μάθω τι ισχύει για την είσοδο. Μπορεί να ταξιδέψει κάποιος ανεμβολιαστος; Το πιστοποιητικό νόσησης θα έχει λήξει ως τότε. Γενικά στα μαγαζιά ελέγχουν πιστοποιητικά όπως κι εδώ;
Αυτή τη στιγμή μπορείς να μπεις με πιστοποιητικό νόσησης. Ανεμβολιαστος δεν μπαινεις. Από τη σελίδα της ΙΑΤΑ:

- passengers with documentation of recovery from COVID-19 in the form of:
- a positive COVID-19 test taken at least 10 days and at most 90 days before departure from the first embarkation point; and
- a letter issued by a health authority stating that the passenger has been cleared for travel;

Εξαρτάται νομίζω απ' το για ποια πολιτεία των ΗΠΑ μιλάμε, για το αν ελέγχουν πιστοποιητικά/φορούν μάσκες κλπ. Στην Καλιφόρνια πλέον δεν ελέγχουν έγγραφα και οι μάσκες σχεδόν παντού εχουν γίνει προαιρετικές.
Για Οκτώβρη δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα ισχύει.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Αυτή τη στιγμή μπορείς να μπεις με πιστοποιητικό νόσησης. Ανεμβολιαστος δεν μπαινεις. Από τη σελίδα της ΙΑΤΑ:

- passengers with documentation of recovery from COVID-19 in the form of:
- a positive COVID-19 test taken at least 10 days and at most 90 days before departure from the first embarkation point; and
- a letter issued by a health authority stating that the passenger has been cleared for travel;

Εξαρτάται νομίζω απ' το για ποια πολιτεία των ΗΠΑ μιλάμε, για το αν ελέγχουν πιστοποιητικά/φορούν μάσκες κλπ. Στην Καλιφόρνια πλέον δεν ελέγχουν έγγραφα και οι μάσκες σχεδόν παντού εχουν γίνει προαιρετικές.
Για Οκτώβρη δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα ισχύει.
Πολύ κατατοπιστικό, ευχαριστώ πολύ!
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Καλησπέρα ομάδα, τον Οκτώβρη πρόκειται να ταξιδέψω ξανά στην Αμερική. Θέλω να μάθω τι ισχύει για την είσοδο. Μπορεί να ταξιδέψει κάποιος ανεμβολιαστος; Το πιστοποιητικό νόσησης θα έχει λήξει ως τότε. Γενικά στα μαγαζιά ελέγχουν πιστοποιητικά όπως κι εδώ;
Το πιο πιθανό είναι να έχουν καταργηθεί ολα. Η κατάσταση τα δύο τελευταία χρόνια είναι ρευστη και μαγική σφαίρα για τα μελλούμενα δεν υπάρχει. Οπότε ότι και να πούμε τώρα, περιττό είναι.
 

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
Και εγώ την ίδια απορία είχα αλλά ούτε το κοίταξαν τελικά
Κανε ενα plf μεσω gov gr ( επειδη πια δεν ειναι υποχρεωτικο αρκει η απλοποιημενη μορφη που στην ουσια δεν δηλωνεις ταξιδι παρα μονο τα στοιχεια διαβατηριου σου) και κανε το ραπιντ με τον αριθμο plf αντι ΑΜΚΑ. Αν πετας ΗΠΑ παντως απευθειας απο Ελλαδα ( πχ με American Airlines) δεν υπαρχει προβλημα, ελληνες το ελεγχουν. Επισης σε φαρμακεια γυρω απο το Συνταγμα (πχ Μπιτουνη) σου στελνουν και συνοδευτικη βεβαιωση στα αγγλικα
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Αυτή τη στιγμή μπορείς να μπεις με πιστοποιητικό νόσησης. Ανεμβολιαστος δεν μπαινεις. Από τη σελίδα της ΙΑΤΑ:

- passengers with documentation of recovery from COVID-19 in the form of:
- a positive COVID-19 test taken at least 10 days and at most 90 days before departure from the first embarkation point; and
- a letter issued by a health authority stating that the passenger has been cleared for travel;

Εξαρτάται νομίζω απ' το για ποια πολιτεία των ΗΠΑ μιλάμε, για το αν ελέγχουν πιστοποιητικά/φορούν μάσκες κλπ. Στην Καλιφόρνια πλέον δεν ελέγχουν έγγραφα και οι μάσκες σχεδόν παντού εχουν γίνει προαιρετικές.
Για Οκτώβρη δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα ισχύει.
Έχω κάνει 2 δόσεις μόνο (όπως και βλέπω να ζητείται) κι έχει λήξει το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Έχω νοσήσει, το πιστοποιητικό νόσησης έληξε στις 90 μέρες, αλλά τώρα με πιάνει στην Ελλάδα η παράταση που πήρε για 180 μέρες. Στα requirements των ΗΠΑ λέει νόσηση 90 ημερών ή δύο δόσεις. Η νόσηση μου με πιάνει? Επίσης το πιστοποιητικό εμβολιασμού, αν και δείχνει τις 2 δόσεις, όταν το σκαναρει κάποιος, βγάζει κόκκινο. Οπότε εγώ πώς θα το αποδείξω; Με έντυπο έγγραφο που απλά θα λέει την ημερομηνία της 2ης δόσης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω κάνει 2 δόσεις μόνο (όπως και βλέπω να ζητείται) κι έχει λήξει το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Έχω νοσήσει, το πιστοποιητικό νόσησης έληξε στις 90 μέρες, αλλά τώρα με πιάνει στην Ελλάδα η παράταση που πήρε για 180 μέρες. Στα requirements των ΗΠΑ λέει νόσηση 90 ημερών ή δύο δόσεις. Η νόσηση μου με πιάνει? Επίσης το πιστοποιητικό εμβολιασμού, αν και δείχνει τις 2 δόσεις, όταν το σκαναρει κάποιος, βγάζει κόκκινο. Οπότε εγώ πώς θα το αποδείξω; Με έντυπο έγγραφο που απλά θα λέει την ημερομηνία της 2ης δόσης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι παίζει σε τέτοιο σενάριο...:confused:
 

Nicky N.

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Καλησπέρα ομάδα, την Κυριακή φεύγω για Σικάγο. Ακόμη δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω PCR ή αν αρκεί ένα rapid. Στους κανονισμούς που διαβάζω λέει antigen που είναι το rapid, αλλά όσοι γνωστοί μου ταξίδεψαν τελευταία πήγαν με PCR. Έχετε εμπειρία? (Εννοείται και με πιστοποιητικό εμβολιασμού)
Thank you!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.461
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom