Γενικά Ταξίδι στην Αφρική, χώρα;

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Άμα είχατε να επιλέξετε να κάνετε ένα ταξίδι σε μια χώρα της Αφρικής ποια θα επιλέγατε; ποια έχετε διαβάσει/ακούσει/δει και έχετε εντυπωσιαστεί από αυτά που διαβάσατε/ακούσατε/είδατε ή ακομα καλύτερα αν κάποιος έχει πάει σε κάποια. Μιλάμε για μια ήπειρο που αποτελείται από 54+2 χώρες και πολύ πιθανό άμα ζητήσεις κάποιον να σου πει 20 θα δυσκολευτεί (εκτός απο εμάς που βλέπουμε κάθε 2 χρόνια κόπα Aφρικα για να δούμε μελλοντικά ταλεντάκια :p )

Πιστεύω οτι Μαρόκο, Αίγυπτος, Νότιος Αφρική, Κένυα είναι οι πιο γνωστές όσον αφορά σε ταξίδια, οι άλλες...;

ΥΓ: εγω δεν έχω πάει σε καμία.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Καταρχας, δεν ειναι ολη η Αφρικη το ιδιο πραγμα. Αλλο οι χωρες της Β. Αφρικης, αλλο πραγμα οι της δυτικης Αφρικης, οι κεντροαφρικανικες χωρες, αλλο οι κλασσικες χωρες του σαφαρι κτλ, χοντρικα παντα. Νομιζω οτι γι αυτο που εννοουμε κλασσικη Αφρικη, αντιπροσωπευτικοτερα παραδειγματα ειναι Κενυα-Τανζανια, αν κι εγω προτιμησα την εκπληκτικη Μποτσουανα για την εμπειρια του σαφαρι. Οποτε το ερωτημα αν θα πηγαινα σε μια μονο δεν εχει απαντηση ετσι που τιθεται, διοτι τι σχεση εχει το Μαροκο με τη Τανζανια; Αν το ερωτημα ηταν που θα πηγαινατε για σαφαρι μια και μοναδικη φορα, τοτε ναι, εγω επελεξα κι ολας, το ανεφερα. Αλλα θα ηθελα στο μελλον να επισκεφτω και την Τανζανια, οπως και την Ουγκαντα. Υπαρχουν κι αλλες επιθυμιες φυσικα, αλλα δε καιγομαι, τοσο γιατι υπαρχουν κι αλλοι προορισμοι που προηγουνται οσο και γιατι η Αφρικη, η υποσαχαρια, ειναι πολυ ακριβη υποθεση.
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Έχεις δίκιο, αυτό που σκεφτόμουν ήτανε πιο κοντά στο σαφάρι, σε τέτοιο είδους ταξίδι-εμπειρία.
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Από το ύφος της ερώτησης, φαντάζομαι κριτήριο είναι ίσα για να πάρει κάποιος το χρίσμα της Αφρικής ε;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μην πας Ζιμπάμπουε... Θα την ερωτευτείς και θα βασανίζεσαι για χρόνια... Παθόν!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μην ακους τι σου λενε.
Κομόρες… εσύ και μερικές εκατοντάδες άλλοι τουρίστες απ'όλο το κόσμο…ετησίως!
 

eril

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
scotland
Ταξίδι-Όνειρο
tromso,norway
Νοτια αφρικη,και θα με θυμηθεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.444
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω κάνει μια αξιολόγηση των χωρών (και των αφρικανικών) που έχει επισκεφθεί, αλλά είναι σε excel, αν ξέρει κάποιος πώς το βάζω, ας πει. Θενκς.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στείλτο μου με email και θα το βάλω εγώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.422
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom