Ουγγαρία Ταξίδι στη Βουδαπέστη

Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ριο
Αν εννοεις το σπηλαιο στο λοφο του γκελερτ με την εκκλησια οντος δεν αξιζει.Εγω θα σου προτεινα να την περπατησεις την πολη ανα κομματια με την βοηθεια του τραμ και οχι μονο.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
στο σπηλαιο πηγε κανείς;στο λαβύρινθο; αξίζει;
έχω πάει, και ακόμα κλαίω τα λεφτά που έσκασα. Άμα πας πρώτη φορά στην Βουδαπέστη, μη το διανοηθείς να πας εκεί, τζάμπα χρόνος και χρήμα. Δώστα κάπου αλλού καλύτερα
Αν εννοεις το σπηλαιο στο λοφο του γκελερτ με την εκκλησια οντος δεν αξιζει.Εγω θα σου προτεινα να την περπατησεις την πολη ανα κομματια με την βοηθεια του τραμ και οχι μονο.
Δεν πιστεύω να εννοούν τη σπηλιά με την εκκλησία που βρίσκεται απέναντι από τα λουτρά Gellert. Ο Θανάσης αναφέρει ότι "ακόμα κλαίει τα λεφτά που έσκασε", ενώ η επίσκεψη εκεί είναι δωρεάν. Οκ, δεν έχει κάτι σπουδαίο να δεις μέσα, αλλά αφού θα βρίσκεσαι σ' εκείνο το σημείο αν "σπαταλήσεις" 4-5 λεπτά για να μπεις μέσα δε χάλασε και ο κόσμος.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δεν πιστεύω να εννοούν τη σπηλιά με την εκκλησία που βρίσκεται απέναντι από τα λουτρά Gellert. Ο Θανάσης αναφέρει ότι "ακόμα κλαίει τα λεφτά που έσκασε", ενώ η επίσκεψη εκεί είναι δωρεάν. Οκ, δεν έχει κάτι σπουδαίο να δεις μέσα, αλλά αφού θα βρίσκεσαι σ' εκείνο το σημείο αν "σπαταλήσεις" 4-5 λεπτά για να μπεις μέσα δε χάλασε και ο κόσμος.
για την σπηλιά στο Βουνό δε λέω, αλλά για αυτό λογικά αναφέρετε η Ειρήνη
Labyrinth (Budav

;)

εκεί δε αξίζει με τίποτα
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αυτο ελεγα : Castle Cave | District: Uri utca 9
Ένα από τα χαρακτηριστικά όλων των σπηλαίων είναι το αέναο στάξιμο των νερών. Η θερμοκρασία βρίσκεται συνέχεια στους 57 βαθμούς φαρενάιτ (14ο C) και η υγρασία είναι περίπου 90%. Σε αυτό το σπήλαιο, ένας πραγματικός λαβύρινθος έχει σχεδιαστεί στο λόφο του κάστρου. Επιπλέον η δημιουργία των τούνελ συνδέει τα σπήλαια που δημιουργήθηκαν το 1930. Δημιουργήθηκε ένα υπόγειο κτίσμα που είχε τη δυνατότητα να φιλοξενεί πάνω από 10 χιλιάδες ανθρώπους. Η αξία του έγινε φανερή κατά τη διάρκεια της πολιορκίας της Βουδαπέστης ως το τέλος του Β' παγκοσμίου πολέμου. Χιλιάδες άνθρωποι βρήκαν εκεί καταφύγιο το χειμώνα του 1944/45. Είναι μία ιστορία - ίσως απόκρυφη - που κανένας δεν γνωρίζει περισσότερα. Στη σημερινή εποχή 43,000 τετραγωνικά μέτρα μπορούν να εξερευνηθούν και να προσφέρουν στιγμές διασκέδασης στο μοναδικό λαβύρινθο του σπηλαίου στην περιοχή Buda. (Ανοιχτό 9.30 a.m. - 7.30 p.m.)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δεν πιστεύω να εννοούν τη σπηλιά με την εκκλησία που βρίσκεται απέναντι από τα λουτρά Gellert. Ο Θανάσης αναφέρει ότι "ακόμα κλαίει τα λεφτά που έσκασε", ενώ η επίσκεψη εκεί είναι δωρεάν. Οκ, δεν έχει κάτι σπουδαίο να δεις μέσα, αλλά αφού θα βρίσκεσαι σ' εκείνο το σημείο αν "σπαταλήσεις" 4-5 λεπτά για να μπεις μέσα δε χάλασε και ο κόσμος.
εχει και αλλο σπηλαιο (αυτο στην εκκλησια???)
Ναι, έχει αυτό που αναφέρω στο παραπάνω ποστ μου. Ακριβώς απέναντι από τα λουτρά. Από το σημείο αυτό, ακριβώς έξω από τη σπηλιά με την εκκλησία στο εσωτερικό της, μπορείς να απολαύσεις μια υπέροχη θέα προς το Δούναβη.
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Παιδια έχει επισκεφθεί κανείς το χωριό Μπελογιάννη νότια της Βουδαπέστης που έχει σημαντικό ποσοστό ελλήνων κατοίκων? Εντυπώσεις?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το ίδιο όπως το Ελληνικό χωριό Kroscienko στην Πολωνία, καμία εντύπωση
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
το ίδιο όπως το Ελληνικό χωριό Kroscienko στην Πολωνία, καμία εντύπωση
Για να είμαι ειλικρινής δεν το επισκέφτηκα αλλά έμαθα γι αυτό όσο ήμουν στη Βουδαπέστη. Είναι ένα πολύ μικρό και θα έλεγα αδιάφορο χωριό, έχει αν θυμάμαι καλά γύρω στους 1000 κατοίκους και καμιά 200αριά Έλληνες. Μου είπαν οτι δεν αξίζει να πας μέχρι εκεί και ότι δεν έχει κανένα ενδιαφέρον και από τη στιγμή που το επιβεβαιώνει και ο ThanasisU2 νομίζω οτι δεν χρήζει περαιτέρω μνείας...
 

lakelady

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εχω πάει στο χωριό...εντάξει πέρα απ'το ότι πινακίδες και ανακοινώσεις είναι και στα ελληνικά, και κανα δυό άτομα στο δρόμο (γιατί την ώρα που πήγα ήταν ερημιά) μιλάν ελληνικά, δεν έχει κάτι άλλο...
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Ευχαριστώ παιδιά.
Απλά ζούν κάποιοι πολυυυύ μακρινοί συγγενείς στο χωριό και σκέφτομαι αν αξίζει να τους επισκεφτούμε σε συνδυασμό με ταξίδι στη Βουδαπέστη βέβαια!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μπα, χάσιμο χρόνο για εμένα, υπάρχουν τόσα όμορφα μέρη στην Ουγγαρία από το Χωριό Μπελογιάννης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom