Γερμανία Ταξίδι στο Μόναχο

Eri 2

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Βανκουβερ καναδα
Dianakarolos γεια σου και από εμενα! Μην φοβασαι τιποτα όλα καλα θα ειναι απλά θέλει λίγη οργάνωση. Οπως βλέπω επραξες σωστα που εκλεισες με γραφείο για το κάστρο γιατί με το τρένο έχει μια δυσκολία τώρα το χειμώνα.το linderhof ειναι και αυτό φανταστικο έχω την εντύπωση ότι μάλλον θα κανείς το ίδιο προγράμμα μονοημερησ που κάναμε και εμεις και έχω να σου πω ότι αξίζει πολύ να περάσετε τελεια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
για την εκδρομουλα στο καστρο την εκλεισα με γκρουπ οργανωμενο μεσω ιντερνετ με προσφορα απο viator 39 ευρω το ατομο και βλεπουμε και Linderhof
Για όποιον ενδιαφέρεται για τις εκδρομές του viator, αν κάνει κράτηση μέσω του fabuloussavings.com και χρησιμοποιήσει τον κωδικό FSAV7 (στο shopping cart του viator) έχει έκπτωση 7%.

http://www.fabuloussavings.com/online/us/viator/
 

DianaKarolos

Banned
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Ηρθε η ωρα της απογραφης!
δεν θα πω λεπτομερειες παρα μονο γενικες εντυπωσεις.

Το Μοναχο ειναι μια θαυμασια πολη και σε συνδυασμο με την χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα και τις υπαιθριες χριστουγεννιατικες αγορες το κανουν εναν σουπερ προορισμο για τις γιορτες,
το κρυο εκει ακομα και οταν χιονιζε ηταν πολυ ανεκτο με ζεστα ρουχαλακια, ειχε εκεινο το ψυχρο κρυο που δεν σε "τρυπαει" οπως η υγρασια της Αθηνας πχ.

η Εκδρομη στο Salzburg ηταν τρομερη εμπειρια χωρις αυτην το ταξιδι μας θα ηταν ελειπες, πραγματικα παραμυθουπολη οσοι πατε Μοναχο και εχετε χρονο καντε αυτην την μονοημερη αξιζει!

η Εκδρομη στα καστρα Linderhof kai neuschwanstein ειναι Must, γινεται και μια μικρη σταση στο χωριο oberammergau για ψωνια η καφε γνωστο για τα ζωγραφιστα σπιτακια ακομα και αναπαρασταση της κοκκινοσκουφιτσας ζωγραφισμενη ειδαμε!

το Μοναχο καθ'αυτο μας πηρε 2 μερες με πολυ περπατημα για να παρουμε μια γευση και να δουμε τα πιο γνωστα αξιοθεατα, αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η διαδρομη απο το residenz μεχρι το maximillianeum και περπατημα κατα μηκος του ποταμου Isar μεχρι το μουσειο
καντε την και θα με θυμηθειτε
η theatrinkirche (εκκλησια) εξω απο το residenz ηταν μαγευτικη!
το Deutches museum αξιζει παρα πολυ μια επισκεψη ειναι τεραστιο ομως και θελει πολυ περπατημα 3-4 ωρες απλα να δεις τα βασικα με γρηγορο βαδισμα

οι πινακοθηκες μονο τις δυο ειδαμε την Modern δεν ειχαμε χρονο και την αφησαμε αξιζουν σιγουρα αλλα θελουν και αυτες χρονο εμεις για να τα προλαβουμε καναμε το εξης προγραμμα:
1η μερα Μικρη βολτα στο κεντρο μετα την αφιξη - υπνος - mall riem arcaden για ψωνια
2η μερα Σαλτζμπουργκ
3η μερα Πινακοθηκες - κεντρο
4η μερα Εκδρομη στο neuschwanstein
5η μερα Κεντρο - Μουσειο
6η μερα Κεντρο - αναχωρηση με την απογευματινη της Lufthansa

Γενικα το Μοναχο εχει ιδιες τιμες με την Ελλαδα οσων αφορα στο φαγητο στα εστιατορια, και τα δικα μας ακομα και τα τουριστικα ειναι κατα πολυ ανωτερα,
Μπυραριες εχει πολλες στο κεντρο paulaner, augistiner και ratskeller κ.α.

εισιτηρια μετρο πανακριβα για μια σταση το καθε ενα κοστιζε 1.30 δυο στασεις 2.40 αναλογα που πας κλπ..
οι ανθρωποι εκει αμα δε μιλας Γερμανικα δεν τους πολυ αρεσει ειναι συνεχως με κατι μουτρα, γενικως δεν τους λες και φιλοξενους απλα ειναι τυπικοι και κανουν αυτο που πρεπει! ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΤΕ!

νυχτερινη ζωη: πηγαμε μονο schwabing για ενα φαγητο και μπυρες νεανικα στεκια και νεαρος κοσμος εκει!
αλλιως κεντρο marienplatz και τριγυρω με ζεστο κρασι στο χερι
πραγματικα με το κρυο αυτο το ζεστο κρασι σε φτιαχνει αμεσως! (gluhwein με ρουμι η χωρις μιαμ!)
επισης φραουλες με σοκολατα (εχει ανανα μπανανες και αλλα φρουτα τυλιγμενα σε ξυλινο καλαμακι)
ε και φυσικα το κλασσικο Bratwurst λουκανικα με σως κετσαπ, καρι, τσιλι και αλλα σε ψωμακι αν θες βαζεις και πατατουλες με μαγιονεζα!! γιορτη της χοληστερινης αλλα χαλαλι!

Κλεινοντας, το Μοναχο ειναι μια καλα οργανωμενη καθαρη Ευρωπαικη πολη
αξιζει σιγουρα μια επισκεψη και στο μελλον θα θελα να ξαναπαω να το περπατησω χωρις το αγχος για τα αξιοθεατα!
για ψωνια επισης ειναι σουπερ προορισμος!
ο ΧΑΡΤΗΣ με τις γραμμες του μετρο ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ.

Αντε καλες γιορτες και καλα ταξιδια οσοι πατε!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
εισιτηρια μετρο πανακριβα για μια σταση το καθε ενα κοστιζε 1.30 δυο στασεις 2.40 αναλογα που πας κλπ..
Βγάζεις με 18 ευρώ την εβδομαδιαία IsarCard και καθαρίζεις. Με έξτρα 6 ευρώ αγοράζεις ημερήσιο συμπλήρωμα που ισχύει μέχρι τις 6 το πρωί με το οποίο πας Νταχάου και αεροδρόμιο. Δεν το λες και ακριβό.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
DianaKarolos σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Να'σαι καλά! Μου έφτιαξες τη διάθεση!
Χαίρομαι που πέρασες τόσο όμορφα! Άντε και στο επόμενο τώρα :xmas_biggrin:

Μια ερωτησούλα, στο Salzburg που κάνατε τη μονοήμερη εκδρομή σας πόσες ώρες αφιερώσατε και ποια αξιοθέατα είδατε? Αχ!Πρέπει να είναι παραμυθένια!!!

Και κάτι ακόμη...πιστεύετε πως για να πάω στο Ratskeller, στο Augustiner ή στο Hofbrauhaus πρέπει να κλείσω τραπέζι από εδώ ή είναι αρκετά μεγάλος ο χώρος τους που δεν είναι απαραίτητο?
 

DianaKarolos

Banned
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Μοναχο

@ North κριμα δεν το ηξερα για την καρτα! ειναι τελειο για οσους ειναι αρκετες μερες εκει και μετακινουνται σαν εμας.
@ Nicole ηταν παραμυθενιο το Salzburg ειχαμε κλεισει με το πρωινο τρενο γυρω στις 8 και γυρισαμε απο κει 6 το απογευμα το γυρισαμε ανετα περπατωντας παλια πολη κλπ
ηπιαμε και μπυρες σε ενα πολυ ωραιο στεκι - μπαρ υπογειο εκει μεχρι και περιεργα τσαι σε κορεατικο καφε-restaurant ηπιαμε
οι γνωστες καφετεριες οπως tomaselli kai bazaar ηταν γεματες δεν επεφτε καρφιτσα
δεν υπηρχε χρονος να μπουμε στο σπιτι του Mozart και δεν ανεβηκαμε στο καστρο πανω εχει τελεφερικ εαν ενδιαφερεστε
ο κηπος του Mirabell ηταν κατ'ασπρος και πανεμορφος το απογευματακι που ειχε νυχτωσει ηταν σαν παραμυθι αλλης εποχης! (νυχτωνει κατα τις 4)
ενα διημερο θα ηταν ιδανικο αλλα δεν πειραζει μειναμε ευχαριστημενοι και με οσα ειδαμε!
οσο για τα εστιατορια στο Μοναχο εμεις Σαββατο βραδυ στο ratskeller δεν ειχαμε κλεισει τραπεζι και μας βρηκαν αμεσως δεν φανταζεσαι ποσο τεραστιο ειναι, οποτε δεν υπαρχει θεμα!
να μας πεις εντυπωσεις οταν γυρισεις!!! ελπιζω να περασετε τελεια!:xmas_biggrin:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
@ North κριμα δεν το ηξερα για την καρτα! ειναι τελειο για οσους ειναι αρκετες μερες εκει και μετακινουνται σαν εμας.
@ Nicole ηταν παραμυθενιο το Salzburg ειχαμε κλεισει με το πρωινο τρενο γυρω στις 8 και γυρισαμε απο κει 6 το απογευμα το γυρισαμε ανετα περπατωντας παλια πολη κλπ
ηπιαμε και μπυρες σε ενα πολυ ωραιο στεκι - μπαρ υπογειο εκει μεχρι και περιεργα τσαι σε κορεατικο καφε-restaurant ηπιαμε
οι γνωστες καφετεριες οπως tomaselli kai bazaar ηταν γεματες δεν επεφτε καρφιτσα
δεν υπηρχε χρονος να μπουμε στο σπιτι του Mozart και δεν ανεβηκαμε στο καστρο πανω εχει τελεφερικ εαν ενδιαφερεστε
ο κηπος του Mirabell ηταν κατ'ασπρος και πανεμορφος το απογευματακι που ειχε νυχτωσει ηταν σαν παραμυθι αλλης εποχης! (νυχτωνει κατα τις 4)
ενα διημερο θα ηταν ιδανικο αλλα δεν πειραζει μειναμε ευχαριστημενοι και με οσα ειδαμε!
οσο για τα εστιατορια στο Μοναχο εμεις Σαββατο βραδυ στο ratskeller δεν ειχαμε κλεισει τραπεζι και μας βρηκαν αμεσως δεν φανταζεσαι ποσο τεραστιο ειναι, οποτε δεν υπαρχει θεμα!
να μας πεις εντυπωσεις οταν γυρισεις!!! ελπιζω να περασετε τελεια!:xmas_biggrin:
Σ'ευχαριστώ καλή μου για την άμεση απάντηση!! Με βοήθησες πάρα πολύ! :xmas_cheesygrin: Βλέπω σε ενθουσίασε το Salzburg...να ξαναπάς και από Βιέννη την επόμενη φορά!
Ωραία, οπότε θα πάμε έτσι αυθόρμητα και κάτι θα βρούμε :xmas_mrgreen: !
Έχω κλείσει τραπέζι για dinner στις 23 στο Hackerhaus και στις 25 στο Spatenhaus! Πήγατε σε κάποιο από αυτά? Για τις 24 παραμονή ψάχνω και δυστυχώς όλα τα βλέπω κλειστά...αναρωτιόμουν αν ενδείκνυται το Augustiner για τέτοια περίπτωση...
Επίσης, πήγατε στο παλάτι Residenz ή στο Nymphenburg???

PS:Εννοείται πως θα γράψω εντυπώσεις όταν γυρίσω με το καλό...
Δοκίμασε να γράψεις και εσύ την πρώτη ταξιδιωτική σου ιστορία :xmas_cheesygrin:, να μας δείξεις και φωτογραφίες!!!
 

DianaKarolos

Banned
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Καλημερα Nicole, περασαμε απο την σπατεν ενω ημασταν στο πουλμαν για τα καστρα μας ειπε η ξεναγος πως ειναι πολυ καλη οποτε μαλλον κατι θα ξερει! δεν δοκιμασαμε ομως καμια απο τις δυο. πηγαμε στο Residenz οχι ομως nympenburg δεν υπηρχε και πολυς χρονος μη νομιζεις 6 μερες με δυο ολοημερες εκδρομες δεν φτανει να δεις τα παντα
αλλη φορα προς καλοκαιρι αν ξαναπαω για να δω και τους κηπους ανθισμενους
οσο για την παραμονη δεν ειναι απαραιτητο να πατε σε μπυραρια παλι.
οκ εχουν ατμοσφαιρα αλλα το φαγητο ειναι πολυ μετριο κρεας με πατατες και λαχανο ειναι το Point, μπορειτε να πατε σε ενα αλλο εστιατοριο μεσογειακης η Γαλλικης κουζινας κλπ.. σιγουρα θα υπαρχουν επιλογες τετοιες μερες θα εχουν ειδικα εορταστικα μενου, εαν το ξενοδοχειο που κλεισατε εχει ρεσεψιονιστ ισως ξερουν κανενα καλο ως ντοπιοι εκει.
ελπιζω να βρεις κατι σουπερ!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.105
Likes
24.043
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ωραία συνοπτική ιστορία για το αγαπημένο Μόναχο.
Αν και έχω πάει πάνω από δέκα φορές πολύ ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα ιδίως εποχή Χριστουγέννων για να απολάυσω τις χριστουγεννιάτικες αγορές του.
Ευχαριστώ.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ωραία συνοπτική ιστορία για το αγαπημένο Μόναχο.
Αν και έχω πάει πάνω από δέκα φορές πολύ ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα ιδίως εποχή Χριστουγέννων για να απολάυσω τις χριστουγεννιάτικες αγορές του.
Ευχαριστώ.
Δέκα φορές?????? WOW!!! :xmas_cheesygrin:
Τι να μη χάσω chris7...? 2 μέρες στην ουσία έχω να αφιερώσω στο Μόναχο εκ των οποίων η μία θα είναι για τις χριστουγεννιάτικες αγορές και γενικά το κέντρο και κάποιες εκκλησίες, ίσως και ψώνια :xmas_cheesygrin:! Μετά λέω να πάω English Gardens κάποιο απόγευμα για χαλαρή βόλτα (μάλλον στις 24 Δεκ. γιατί είναι κλειστά τα αξιοθέατα), Munich Zoo και Residenz ή Nymphenburg Palace...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.105
Likes
24.043
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δέκα φορές?????? WOW!!! :xmas_cheesygrin:
Τι να μη χάσω chris7...? 2 μέρες στην ουσία έχω να αφιερώσω στο Μόναχο εκ των οποίων η μία θα είναι για τις χριστουγεννιάτικες αγορές και γενικά το κέντρο και κάποιες εκκλησίες, ίσως και ψώνια :xmas_cheesygrin:! Μετά λέω να πάω English Gardens κάποιο απόγευμα για χαλαρή βόλτα (μάλλον στις 24 Δεκ. γιατί είναι κλειστά τα αξιοθέατα), Munich Zoo και Residenz ή Nymphenburg Palace...
Στο ζωολογικό κήπο δεν πήγα και δεν μπορώ να σου πω τίποτα.
Στο Residenz και Nymphenburg πήγα καλοκαίρι και μου άρεσαν πολύ.
Στο Dachau δεν ενθουσιάστηκα.
Μου άρεσε η Konigsplatz με εντυπωσικά κτίρια που θυμίζουν Ελλάδα.
Πανέμορφη είναι η Viktualienmarkt με πολλές υπαίθριες μπιραρίες.
Δίπλα από την Viktualienmarkt υπάρχει η εκκλησία του Αγ. Πέτρου με ένα πολύ ψηλό καμπαναριό που είναι επισκέψιμο. Έχει πολύ ωραία θέα αλλά είναι αρκετά κουραστική η ανάβαση. Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει ασανσέρ.
Οι υπόλοιποι συμφορουμίτες έδωσαν βέβαια πολλές προτάσεις με τα κυριότερα αξιοθέατα.
Αυτό πάντως που μου αρέσει εμένα στο Μόναχο είναι να περιφέρομαι στους δρόμους του και να απολαμβάνω τις μπίρες του.:xmas_mrgreen:
Καλά να περάσετε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Προσωπικά για μενα οποιος πάει Μοναχο από αξιοθετα δεν πρέπει να χασει με τιποτα την Παλιά Πινακοθηκη, το Deutches museum και την αίθουσα με τους θησαυρούς στο Residenz.
Kαι φυσικά ατελειωτη μπυρα και λουκανικα:xmas_smile:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom