Γερμανία Ταξίδι στο Μόναχο

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τελικά τα εισιτήρια κλείστηκαν για 2/5 έως 7/5 Θεσ/νίκη-Μόναχο στα 200 ευρώ το άτομο.
τώρα αρχίζει ο προγραμματισμός του ταξιδιού με βασική προτεραιότητα στο πού θα καταλύσουμε ώστε να είμαστε πιο κοντά στα μέρη που θα επιλέξουμε για αν επισκεφθούμε.
πχ. καλύτερα θα είναι να μένουμε στο Μόναχο ή ανατολικότερα του Μονάχου ή δυτικότερα???
αύριο θα επανέλθω με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
oχι και 500 χιλιόμετρα

συμφωνα με το viamichelin
η αποσταση από το μοναχο ειναι 243 χιλιόμετρα και ο χρόνος που χρειαζεται για να φτασεις ως εκει ειναι περίπου 2 ωρες και 45 λεπτά!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Rothenburg λεγεται, οχι Pothenburg...

oχι και 500 χιλιόμετρα

συμφωνα με το viamichelin
η αποσταση από το μοναχο ειναι 243 χιλιόμετρα και ο χρόνος που χρειαζεται για να φτασεις ως εκει ειναι περίπου 2 ωρες και 45 λεπτά!
Ο φιλος εννοει πηγαινε ελα
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θέλοντας να παραφράσω λίγο τον τίτλο του αρχικού τόπικ σε "6 μέρες Βαυαρία" θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας όσο αφορά του που θα μείνω ώστε να δω πιο άνετα τα μέρη που θέλω και τα οποία είναι τα εξής.
Lindau,Fussen-Schwangau,Linderhof-Etaal,Neuschanstein-Hohenschwangau,Oberammergau,
Garmisch-Partenkirchen-Zugspitze,Λίμνη Chiemsee.
Η αρχική μου σκέψη είναι να σπάσω τις 5 διαν/σεις στα 2.
Η πτήση μου φθάνει στο Μόναχο Πέμπτη στις 9,20 οπότε μετά τις διαδικασίες παραλαβής του αυτοκ/του πιστεύω κατά τις 11 να φύγω από εκεί με κατεύθυνση το Lindau και μέχρι το απόγευμα να δω ότι μπορώ στη διαδρομή μου για εκεί και τη διαμονή μου στο Lindau για 2 ή 3 βράδια κάνοντας ημερήσιες εκδρομές στα παραπάνω μέρη.
Μια άλλη εναλλακτική διαμονής θα μπορούσε να είναι το Fussen ή το Garmisch ή το Oberammergau.
Τις υπόλοιπες μέρες αν περισσεύουν,έλεγα να κατευθυνθώ προς το Μόναχο ή κάπου τριγύρω και να κάνω καμιά ημερήσια εκδρομή σε Regensburg ή Rothenburg ob der Tauber.
Η ερώτησή μου είναι στο που μπορώ να μείνω ώστε να μπορέσω να δω τα προαναφερθέντα μέρη άνετα και χαλαρά ώστε να τα ευχαριστηθώ.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εγω εχοντας βαση το Μοναχο,εκανα μονοημερες εκδρομες στα καστρα,στην Κιεμζεε,στο Μπερχτεσγκαντεν και στο Πασαου.Ολες ηταν α π ι θ α ν ε ς!Κατα την επισκεψη μου μαλιστα στο Λιντερχοφ και το Ομπεραμεργκαου,το χωριο με γοητευσε τοσο που εκανα διανυκτερευση εκτος προγραμματος!Το Ρεγκενσμπουργκ,την Μπαμπεργκ και το Ροτενμπουργκ τα ειδα εχοντας βαση τη Νυρεμβεργη.Ειχα βεβαια περισσοτερες μερες στη διαθεση μου.Ο,τι και να διαλεξεις παντως η Βαυαρια θα σε μαγεψει!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας για το πρόγραμμα που έχω φτιάξει για τις 6 μέρες της παραμονής μου στη Βαυαρία.(5 διαν/σεις).
λοιπόν σαν βάση έχω επιλέξει το Oberammergau για τις 4 πρώτες διαν/σεις και την τελευταία στο Μόναχο.
Πρώτη μέρα. αναχώρηση από αεροδ/μιο Μονάχου κατά τις 11 για Oberammergau και άφιξη στο χοτέλ μετά από μιάμιση με δύο ώρες. τακτοποίηση και αναχώρηση για Garmisch και αν ο καιρός είναι καλός,ανάβαση στη κορυφή Zugspitze.
Δεύτερη μέρα.επίσκεψη σε Lindau(βόλτα στη λίμνη με καραβάκι).νομίζω ότι οι καταρράχτες του Ρήνου είναι αρκετά μακρυά,οπότε απορρίπτονται, Fussen,
Τρίτη μέρα . ημερήσια εκδρομή στη λίμνη Chiemsee και τα νησάκια της.
Τέταρτη μέρα. Linderhof, Ettal,κάστρα Neuschwanstein + Hohenschwangau.
Πέμπτη μέρα.Αναχώρηση μέσω του Ρομαντικού Δρόμου για Μόναχο και άφιξη το μεσημέρι στο χοτέλ. το υπόλοιπο της ημέρας περιήγηση στο κέντρο του Μονάχου.
Έκτη μέρα.Βόλτα στο Englischer Garten μιας και το χοτέλ είναι δίπλα και το απογευματάκι αναχώρηση για το αεροδρόμιο.
Θα παρακαλούσα τους γνώστες της περιοχής να μου πουν αν το πρόγραμμα αυτό είναι εφικτό,τη γνώμη τους για κάτι που είναι περιττό ή θα πρέπει να αντικατασταθεί και τέλος στα μέρη που αναφέρω αν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο που θα πρέπει να προσεχθεί.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας για το πρόγραμμα που έχω φτιάξει για τις 6 μέρες της παραμονής μου στη Βαυαρία.(5 διαν/σεις).
λοιπόν σαν βάση έχω επιλέξει το Oberammergau για τις 4 πρώτες διαν/σεις και την τελευταία στο Μόναχο.
Πρώτη μέρα. αναχώρηση από αεροδ/μιο Μονάχου κατά τις 11 για Oberammergau και άφιξη στο χοτέλ μετά από μιάμιση με δύο ώρες. τακτοποίηση και αναχώρηση για Garmisch και αν ο καιρός είναι καλός,ανάβαση στη κορυφή Zugspitze.
Δεύτερη μέρα.επίσκεψη σε Lindau(βόλτα στη λίμνη με καραβάκι).νομίζω ότι οι καταρράχτες του Ρήνου είναι αρκετά μακρυά,οπότε απορρίπτονται, Fussen,
Τρίτη μέρα . ημερήσια εκδρομή στη λίμνη Chiemsee και τα νησάκια της.
Τέταρτη μέρα. Linderhof, Ettal,κάστρα Neuschwanstein + Hohenschwangau.
Πέμπτη μέρα.Αναχώρηση μέσω του Ρομαντικού Δρόμου για Μόναχο και άφιξη το μεσημέρι στο χοτέλ. το υπόλοιπο της ημέρας περιήγηση στο κέντρο του Μονάχου.
Έκτη μέρα.Βόλτα στο Englischer Garten μιας και το χοτέλ είναι δίπλα και το απογευματάκι αναχώρηση για το αεροδρόμιο.
Θα παρακαλούσα τους γνώστες της περιοχής να μου πουν αν το πρόγραμμα αυτό είναι εφικτό,τη γνώμη τους για κάτι που είναι περιττό ή θα πρέπει να αντικατασταθεί και τέλος στα μέρη που αναφέρω αν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο που θα πρέπει να προσεχθεί.
Πολύ ωραίο πρόγραμμα.
Όλες οι περιοχές που θα επισκεφτείς είναι πανέμορφες.(Δεν έχω πάει στο Lindau).
Θαυμάσια εμπειρία η ανάβαση στη κορυφή Zugspitze.
Καλά να περάσεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πολύ ωραίο πρόγραμμα.
Όλες οι περιοχές που θα επισκεφτείς είναι πανέμορφες.(Δεν έχω πάει στο Lindau).
Θαυμάσια εμπειρία η ανάβαση στη κορυφή Zugspitze.
Καλά να περάσεις.
chris,μήπως θυμάσαι τη διαδικασία της ανάβασης στη κορυφή Zugspitze??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας για το πρόγραμμα που έχω φτιάξει για τις 6 μέρες της παραμονής μου στη Βαυαρία.(5 διαν/σεις).
λοιπόν σαν βάση έχω επιλέξει το Oberammergau για τις 4 πρώτες διαν/σεις και την τελευταία στο Μόναχο.
Πρώτη μέρα. αναχώρηση από αεροδ/μιο Μονάχου κατά τις 11 για Oberammergau και άφιξη στο χοτέλ μετά από μιάμιση με δύο ώρες. τακτοποίηση και αναχώρηση για Garmisch και αν ο καιρός είναι καλός,ανάβαση στη κορυφή Zugspitze.
Δεύτερη μέρα.επίσκεψη σε Lindau(βόλτα στη λίμνη με καραβάκι).νομίζω ότι οι καταρράχτες του Ρήνου είναι αρκετά μακρυά,οπότε απορρίπτονται, Fussen,
Τρίτη μέρα . ημερήσια εκδρομή στη λίμνη Chiemsee και τα νησάκια της.
Τέταρτη μέρα. Linderhof, Ettal,κάστρα Neuschwanstein + Hohenschwangau.
Πέμπτη μέρα.Αναχώρηση μέσω του Ρομαντικού Δρόμου για Μόναχο και άφιξη το μεσημέρι στο χοτέλ. το υπόλοιπο της ημέρας περιήγηση στο κέντρο του Μονάχου.
Έκτη μέρα.Βόλτα στο Englischer Garten μιας και το χοτέλ είναι δίπλα και το απογευματάκι αναχώρηση για το αεροδρόμιο.
Θα παρακαλούσα τους γνώστες της περιοχής να μου πουν αν το πρόγραμμα αυτό είναι εφικτό,τη γνώμη τους για κάτι που είναι περιττό ή θα πρέπει να αντικατασταθεί και τέλος στα μέρη που αναφέρω αν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο που θα πρέπει να προσεχθεί.
Καλό πρόγραμμα, αλλά φρόντισε να έχεις και εναλλακτικές αν τυχόν ο καιρός δεν επιτρέψει κάποια από τα παραπάνω. Βόλτες σε πάρκα, λίμνες και νησάκια υπό βροχή είναι καταδίκη, όχι απόλαυση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom