Σλοβακία Ταξίδι στο ...κέντρο της Ευρώπης!!!

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εφόσων στα 300 ευρώ δεν περιλαμβάνονται τα αεροπορικά, και η διαμονή στη Σλοβακία είναι εξασφαλισμένη, και μιλάμε για νέα παιδιά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις μια χαρά θα σας φτάσουν για να μείνετε αρκετές μερες στη Μπρατισλάβα και να κάνετε και δύο διανυκτερεύσεις σε χόστελ στη Πράγα (που έχει γενικά φτηνή διαμονή και οικονομικά εστιατόρια). 3 μέρες στη Πράγα θα προλάβετε να τη γυρίσετε.. Αν τώρα βαρεθείτε 8 μέρες στη Μπρατισλάβα πάτε και καμιά ημερήσια εκεί τριγύρω ή ανάλογα με τα οικονομικά σας βλέπετε και κάνετε. Συμφωνώ και γω πάντως την Βιέννη να μη την ξεπετάξετε.
για να το λέτε όλοι κάτι θα ξέρετε
ίσως το κάνουμε έτσι,αλλά με λιγότερες μέρες Μπρατισλάβα,να είμαστε και πιο άνετα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ναι απλά έλεγα άμα μπορούσα να πήγαινα και σε καμιά άλλη
αλλά θα το συζητήσω με τη φίλη μου και τον ξα και ίσως πάμε κανα 5ήμερο-6ήμερο Μπρατισλάβα
ή άμα βρούμε και φθηνά κανα 4ήμερο Μπρατισλάβα και 3ήμερο Βιέννη που είναι 6 ευρώ
κι άλλοι χύμα τα είπαν αλλά δεν είχαν ύφος 10 καρδιναλίων
Αν ψάχνεις φύση, η Σλοβακία έχει κορυφαία. Είναι σχεδόν όλη γεμάτη δάση, και τα όρη Tatra στα σύνορα με την Πολωνία είναι σούπερ. Μπορεί κάλλιστα να γεμίσει 10-11 μέρες, ΑΛΛΑ με μεγαλύτερο budget (καθώς η όμορφη φύση απαιτεί και ακριβές μετακινήσεις - συνήθως με Ι.Χ.). Οι μικρές πόλεις στη χώρα είναι χάρμα, με το Bardejov να έχει ξεχωριστή θέση στη λίστα παγκόσμιας κληρονομιάς της Unesco (ως η πλέον ανέπαφη μεσαιωνική οχυρωμένη πόλη στην Ευρώπη). Το Kosice είναι μια καλή βάση για εξορμήσεις στα ανατολικά της χώρας. Το κάστρο Spis είναι σε ερείπια, αλλά έχει εξαιρετική θέα.

Με το budget που έχετε, δυστυχώς θα πρέπει μάλλον να περιοριστείτε στη Bratislava, να κοιμάστε και να τρώτε στο σπίτι (μαγείρεμα) κλπ. Όχι ότι είναι κακό αυτό - διακοπές θα κάνετε, θα γνωρίσετε και κόσμο από κει πιθανότατα, θα καταλάβετε λίγο παραπάνω την κουλτούρα τους. Δεν υπάρχει ποτέ άνω όριο στο πόσο να μείνει κανείς σε μια Ευρωπαϊκή πόλη.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
για να το λέτε όλοι κάτι θα ξέρετε
ίσως το κάνουμε έτσι,αλλά με λιγότερες μέρες Μπρατισλάβα,να είμαστε και πιο άνετα
Ακόμα καλύτερα έτσι, πχ. 4-5 μερούλες Μπρατισλάβα και 3 Πράγα ούτε θα προλάβετε να βαρεθείτε και δε θα σας λείψει κάτι βασικό. Μπρατισλάβα δεν έχω πάει αλλά έχω φίλο που σπούδαζε εκεί για χρόνια και ξέρω πως είναι φθηνός προορισμός. Αφού θα μένετε σε φίλο δε θα ξοδέψετε πολλά, όπως λέει και ο Τaver θα τρώτε και κάποιες μέρες στο σπίτι και θα εξοικονομήσετε χρήματα.
Πράγα, Βουδαπέστη, Βιέννη έχω πάει και από τις τρεις ως φθηνότερο προορισμό που να γυρνιέται άνετα σε 3 μέρες προτίνω όπως είπα την Πράγα (εγώ έμεινα 4 μέρες αλλά και σε 3 άνετα την έχετε γυρίσει αρκεί να μείνετε πολύ κεντρικά). Επίσης δε χρησιμοποιήσαμε καθόλου ΜΜΜ παντού πηγαίναμε με τα πόδια (ενώ Βιέννη - Βουδαπέστη θα ξοδέψετε και για μετακινήσεις). Στη Βιέννη επίσης πήγα 4 μέρες αλλά και πολύ περισσότερα χρήματα ξόδεψα και όλα όσα ήθελα δε πρόλαβα να τα δω. Τώρα Βουδαπέστη εχω πάει μόνο σε ημερήσια εκδρομή, αλλά παρόλο που ήταν ωραία δε σας προτίνω να κάνετε το ίδιο. Μας βγήκε αρκετά ακριβά (γιατί πήγαμε με γκρουπ και ξεναγό για να προλάβουμε να δούμε αρκετά αξιοθέατα και να πάρουμε μια γεύση απ'τη πόλη) και επίσης σαν προορισμός θέλει αρκετές μέρες. Και στις τρεις έχω πάει περίοδο Χριστουγέννων και η Πράγα ήταν η φθηνότερη πόλη. Ελπίζω να βοήθησα λίγο..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
και για να μην γίνομαι γενική και παρεξηγούμαι,αγαπητέ κ.Τraveller,όπως ίσως θα πρόσεξες, συνειδητοποίησα ότι υπερεκτίμησα τις δυνατότητες μου και σκοπεύω να αλλάξω άρδην το πρόγραμμά μου
όμως δε μου αρέσει να μου το λένε με τέτοιον τρόπο..υπήρχαν άνθρωποι εδώ μέσα που μου είπαν πολύ ευγενικά αλλά ξεκάθαρα ότι έκανα λάθος και μπήκαν στον κόπο να με βοηθήσουν κιόλας
Συνειδητοποίησες ότι υπερεκτίμησες τις δυνατότητες σου γιατί ο κ. Traveller και μερικοί άλλοι σου είπαν χύμα και τσουβαλάτα ότι το πας για ταξιδιωτική αυτοκτονία... καλύτερα λοιπόν να κατηγορείς εμένα σήμερα ότι στην είπα, παρά να έτρωγες τα μούτρα σου αύριο κάνοντας ένα ταξίδι χωρίς να υποπτεύεσαι καν για το τι δυσκολίες θα συναντήσεις...

Καλό θα ήταν λοιπόν να τα βάζεις με κάποιους που σου είπαν ότι θα τα καταφέρεις να γυρίσεις την Κ. Ευρώπη με 300? παρά με μένα που από την αρχή, με γλαφυρό είναι αλήθεια τρόπο, σου είπα ότι αυτό είναι αδύνατον...

Και για να γυρίσουμε στις αρχικές σου ερωτήσεις...

Ασφαλώς και 11 μέρες στην Μπρατισλάβα είναι πολλές και κοστοβόρες... και θα βαρεθείς και θα πάνε και χαμένα τα όβολα...

Έχουμε και λέμε λοιπόν... καταρχήν κόψε τις μέρες, μια βδομάδα είναι οκ... μετά, εγώ θα πάω κόντρα στο ρεύμα και θα πω πήγαινε στη Βιέννη... έχεις φτηνά μεταφορικά, μόλις 12? είναι κοντά και είναι ωραιότερη και από Βουδαπέστη και από Πράγα φυσικά. Πιστεύω ότι θα βρεις κάτι σχετικά αξιοπρεπές με 20? - 25? το κεφάλι... φύγε νωρίς πρωί από την Μπρατισλάβα κάτσε δυο βράδια στη Βιέννη και γύρνα αργά την τρίτη μέρα πίσω... για δυο μέρες θα αντέξεις να φας σαβούρα... η πόλη είναι απίστευτη και μπορείς να την περπατήσεις... θα δεις πολλά όμορφα πράγματα και θα ευχαριστηθείς... αν βρεις δωμάτιο στα λεφτά που σου είπα, πας για budget 3 ημερών στα 150?- 160?... αξίζει να τα δώσεις... τα υπόλοιπα 4 βράδια φάτα Μπρατισλάβα που δεν θα δώσεις μία και κάνε εσωτερικές εκδρομές με τρένο, είναι φτηνά... αν έχεις τσάμπα ύπνο και φαί στην Μπρατισλάβα με 300? μια βδομάδα θα είσαι οκ...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Βρε κορίτσι μου όταν διάβασα τι έγραφες,είπα δεν μπορεί θα εννοεί 300 ευρώ μόνο για μετακινήσεις...Αυτό που σου είπε ο Traveller(το τι θα κάνεις αν-χτύπα ξύλο-γίνει μια στραβή)θεωρώ ότι πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν μας.Σε ταξίδια στο εξωτερικό, απο προσωπική πείρα σου λέω, πάντα να έχεις λεφτά για καβάντζα.Σε ταξίδι μας πέρυσι κολλήσαμε δυστυχώς τον H1N1.Τουλάχιστον 500 ευρώ έφυγαν για πλάκα την πρώτη μέρα της ασθένειας σε επίσκεψη γιατρού στο δωμάτιο του ξενοδοχείου κ φάρμακα.Με 41 πυρετό κ πόνους παντού,ούτε θέλω να σκεφτώ τι θα γινόταν αν δεν μπορούσαμε να δώσουμε άμεσα χρήματα για την επίσκεψη του γιατρού κ φάρμακα. Αν και γίναμε καλά,ήταν από τις χειρότερες εμπειρίες.


Αυτά στα λέω,γιατί καλό είναι να προλαμβάνεις(θα το μάθεις με τον καιρό).

Εγώ με τέτοιο μπάτζετ δε θα ταξίδευα.

Τέλοσπάντων ότι και να κάνεις καλά να περάσεις.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
...αντί να μείνεις στα παγκάκια, σε ξενοδοχεία και χοστελς, μπορείς να κάνεις couch surfing ώστε να μειώσεις το κόστος του ταξιδιού.. Και λεφτα δεν δίνεις για την διαμονή και γυρίζεις την πόλη μαζί με ντόπιους...

Αν θεωρείς ότι τις περισσότερες μέρες μπορείς να την βγάλεις με προχειρο φαγητό, μειώνεται επιπλεον το κόστος του ταξιδιού.

Παντως με τα βεβαιότητας, σου προτείνω να γυρίσεις την Σλοβακία. Είναι πανέμορφη χώρα. Το 2006 που εμεινα στο Κοσιτσε για 2 μήνες για πρακτική, οι μεταφορές ήταν αρκετά φθηνές..Δεν ξέρω τι παίζει σήμερα..

Το σιγουρο είναι ότι ούτε σου συστήνω να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά ούτε σε αποτρέπω. Εξάλλου κάτι παρόμοιο είχα κάνει πριν χρόνια..Εσύ θα το κρίνεις. Θα κρίνεις αν είσαι ώριμη να βγάλεις εις περας ένα τετοιο ταξίδι..Αλλά να σκεφτείς σοβάρα, όχι επιπολαια..
Οτι και να κανεις, καλα να περάσεις!
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Μικρη Τσοπανα μη μασας.Πηγαινε να φας λιγο τα μουτρα σου με την καλη εννοια αλλα να το ευχαριστηθεις. Ακου αυτα για τα οποια σε κραζει ο Traveller για να μην τα φας πολυ (μη νομιζεις και μενα μου τη δινει το υφακι του :) :) :) ) .Εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο. Αλλα να νιωθεις τυχερη που μπορεις σε τετοια ηλικια να ταξιδευεις και σιγουρα με τον καιρο θα κανεις καλυτερες επιλογες.Ολοι μας καπως ετσι ξεκινησαμε εξαλλου.

Καπου γραφεις για ιστορικα αξιοθεατα: η Βιεννη ειναι μακραν η πλουσιοτερη σε αυτον τον τομεα με δευτερη την Πραγα ( να ναι καλα η Αγια Ρωμαικη Αυτοκρατορια βεβαια , μην περιμενεις να δεις πολλα απο το "ενδοξο" τσεχικο παρελθον ). Για Μπρατισλαβα δεν μπορω να πω αλλα απ'ότι εχω διαβασει δεν εχει να προσφερει και πολλα.

Αντε καλη αρχη, καλα να περασεις και σαλαγατααααα!!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
επειδη εισαι 20, ΜΗΝ πας στη Βιεννη.... δν ειναι ουτε για την ηλικια σου ουτε για το budget σου!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
...αντί να μείνεις στα παγκάκια, σε ξενοδοχεία και χοστελς, μπορείς να κάνεις couch surfing ώστε να μειώσεις το κόστος του ταξιδιού.. Και λεφτα δεν δίνεις για την διαμονή και γυρίζεις την πόλη μαζί με ντόπιους...

Αν θεωρείς ότι τις περισσότερες μέρες μπορείς να την βγάλεις με προχειρο φαγητό, μειώνεται επιπλεον το κόστος του ταξιδιού.

Παντως με τα βεβαιότητας, σου προτείνω να γυρίσεις την Σλοβακία. Είναι πανέμορφη χώρα. Το 2006 που εμεινα στο Κοσιτσε για 2 μήνες για πρακτική, οι μεταφορές ήταν αρκετά φθηνές..Δεν ξέρω τι παίζει σήμερα..

Το σιγουρο είναι ότι ούτε σου συστήνω να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά ούτε σε αποτρέπω. Εξάλλου κάτι παρόμοιο είχα κάνει πριν χρόνια..Εσύ θα το κρίνεις. Θα κρίνεις αν είσαι ώριμη να βγάλεις εις περας ένα τετοιο ταξίδι..Αλλά να σκεφτείς σοβάρα, όχι επιπολαια..
Οτι και να κανεις, καλα να περάσεις!
απλά είμαστε 3 και σίγουρα η φίλη μου δε θα ψήνεται για cs
και για να είμαι ειλικρινής κι εγώ προτιμώ να είμαστε και οι 3 μαζί,κάτι δύσκολο με το κάουτς
με ψήνει να μείνω μόνο Σλοβακία και να τη γυρίσω αλλά δε ξέρω αν θα υπάρχει πρόβλημα λόγω καιρού,καθώς ο ξα μας είπε πως έχει πολύ χιόνι και φαντάζομαι πως η μετακίνηση σε επαρχιακές πόλεις θα είναι κάπως πιο δύσκολη τον Δεκέμβρη
σ ευχαριστώ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Ρε σεις δεν μπορώ να διαβάζω σαχλαμάρες... 300? το budget μείον 100? περίπου οι μετακινήσεις στις πόλεις και τα χωριά που θέλουν να πάνε, μας κάνουν 200?... δια 11 μέρες ίσον 18,18? την μέρα... με 18,18? τι σκατά θα πρωτοκάνουν? θα κοιμηθούν, θα φάνε η θα κινηθούν? κι αν κάτσει και καμιά στραβή τι θα κάνουν θα πάνε στον ερυθρό σταυρό για δανεικά? Πετάει κάποιος μια παπαριά και συμφωνούν μερικοί... ρε σεις εδώ διαβάζουν και πιτσιρικάδες... αν τους λέτε σάχλες για καλή οργάνωση, τυράκια και μερέντες πολλοί θα σκεφτούν πως είναι απλά τα πράγματα και θα θελήσουν να κάνουν το ίδιο... Το ξαναλέω, με 18,18? την ημέρα, 2-3 πιτσιρικάδες που δεν έχουν ιδέα από ταξίδια, υπάρχει περίπτωση να κάνουν σε 11 μέρες τον γύρο της Κεντρικής Ευρώπης??
Καλα θα ηταν να μιλας καλυτερα προστατη της πιτσιρικαριας.

Δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να πανε στα ξενοδοχεια και στα εστιατορια που πας εσυ,ουτε να κανουν με την ιδια συχνοτητα τις διακοπες που κανεις εσυ.
Ουτε καν τη μια φορα που θα κανουν διακοπες να τις κανουν με τον τροπο που θες εσυ.
Οποτε οταν θελουν να πανε,εγω οφειλω να τους δειξω πως γινεται να πανε.
Με καποια θυσια αλλα να πανε.
Εστω για 8 μερες,αν οχι για 11 αλλα να πανε.
Και οχι να απογοητευτουν επειδη δεν θα πανε στο χ πολυτελες εστιατοριο και στο ψ μπαρ-ρεστοραντ.

Αλλα δεν ειπα οτι επικροτω ενα τετοιο τροπο.
Ειπα οτι με λιγη οργανωση γινεται.Και οτι καταλαβαινω τη ''διψα'' τους.

Στη μπρατισλαβα δεν θα εχουν να πληρωσουν διαμονη.
Ε απο κει κανοντας ενα σωστο προγραμμα με καποιο σφιξιμο μπορουν να πανε για μια δυο νυχτες στη βουδαπεστη και βιεννη.

Ποιος ξερει αν θα εχουν την ευκαιρια να κανουν ταξιδι στο εξωτερικο?

Και να σου πω κατι .
Αν θες κατι να το κανεις πολυ,τοτε κανεις θυσιες εφοσον δεν εχεις για να το πραγματοποιησεις.
Θα φας και μερεντα με ψωμι το πρωι για να πας μια βολτα με τα ποδια στο δουναβη.
Θα παρεις και τα φθηνοτερα τυρια-αλλαντικα απο το σουπερ μαρκετ.

Με λιγοτερο λοιπον απο 5 ευρω θα εχουν φαγητο για πρωινο και διαφορα γευματα-σαντουιτσακια κατα τη διαρκεια της ημερας.

Ε αν θες λοιπον να ταξιδεψεις και δεν εχεις τη δυνατοτητα να πας σε γκουρμε,το βλεπω σαν καλη λυση.

Και αν τα υπολογισει σωστα,με καλες τιμες σε χοστελ ισως δει οτι δεν βγαινουν οι 11 μερες και βγαινουν 8 μερες,5 μερες(γιαυτο λεω για σωστη οργανωση) αλλα τελικα να καταφερεις να το κανεις.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
jimp σου δινω 600 να παρεις και τη Φενια να κανετε τα ονειρα σας πραγματικοτητα....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
jimp σου δινω 600 να παρεις και τη Φενια να κανετε τα ονειρα σας πραγματικοτητα....
Τα δεχομαι αν δεχεται:D

Αλλα οπως ειπα δεν το επικροτω.

Αλλα να σου πω στην πραγα,με ταξιδακια σε καρλοβυ βαρυ και κρουμλοβ σε 9 μερες χαλασα 400 ευρω.
Μαζι με τα αεροπορικα!!

Αλλα εμενα σε ξενοδοχειο με πρωινο.Και μετα ετρωγα μονο ενα γευμα,αφου ειμασταν σκασμενοι απο το πρωινο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom