Ταξιδεύω κάνοντας ανταλλαγή σπιτιών...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο.
Ανάμεσα στην τσιγκούνικη - εμπορική σκέψη και την ανάγκη για γενναιοδωρία - προσφορά υπάρχει μια μεγάλη γκάμα σκέψεων και συναισθημάτων όπως: επιφύλαξη, αμφιβολία, δυσπιστία κλπ.
Όπως καταλαβαίνεις το θέμα βρήκε μεν ανταπόκριση και ενδιαφέρον αλλά δημιουργήθηκαν και εύλογες απορίες. :)
Οχι δεν είναι άσπρο-μαύρο. Από τα "όρια της ξεφτίλας¨, μέχρι τα όρια της γενναιοδωρίας- προσφοράς, υπάρχει μια μεγάλη γκάμα που την αντιλαμβάνεται ο καθένας σύμφωνα με το προσωπικό αξιακό του σύστημα, τις εμπειρίες του, τις φοβίες του κτλ. Από όλα έχει ο μπαξές και πράγματι δεν είναι για όλους αυτό το σπορ. Μετά όμως από 30 ανταλλαγές μόνο σε μία περίπτωση είπα οτι εγώ δεν μένω εδώ και πήγα σε ξενοδοχείο. Δεν χρειάστηκε να γράψω κριτική γιατί αποσύρθηκε το ίδιο το μέλος από τις πλατφόρμες. Οι κριτικές για την φιλοξενία που προσφέρει κάθε σπίτι είναι καθοριστικές για την παραμονή του μέλους στην κοινότητα. Ποιός θα ζητήσει ανταλλαγή με κάποιον που διαβάζει οτι το σπίτι του δεν έχει θέρμανση και ο προηγούμενος που πήγε πάγωσε; Το σύστημα τον αποβάλλει. Δεν θα έρθει κάποιος από την Αυστραλία για να ψαχουλέψει τα συρτάρια σου. Δεν μπήκε γι αυτό το λόγο στο αεροπλάνο. Θα τα ανοίξει όμως αν είναι ξεκλείδωτα και χρειαστεί εκτάκτως π.χ. θερμόμετρο, ψαλιδάκι, ιώδιο κ.α. Οι περισσότεροι είναι φιλόξενοι άνθρωποι κι απέχουν πολύ από τα όρια της ξεφτίλας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Εγω σιγα σιγα σχηματισα την εικονα και ειναι οπως ειπε η τοπικ σταρτερ ενα ειδος couch surfing, την κλασικη μορφη του οποιου οι θιασωτες του λατρευουν, και εχει μια λογικη που καποιος που θελει ησυχια και διακριτικοτητα (οπως εγω) δεν μπορει να το καταλαβει. Μονο που εδω η φιλοξενια ειναι για οικογενειες.
Και αν καταλαβα καλα, το οτι η οικογενεια που φιλοξενει μπορει να οργανωσει την ξεναγηση για τον φιλοξενουμενο σημαινει οτι διαθετουν συχνα τη δευτερη κι οχι την κυρια κατοικια, κατι που το κανει καλη λυση εκμεταλλευσης ενος εξοχικου που μενει αδειο για καποιους μηνες και εφοσον δεν ξεσπιτωνονται απο την κυρια κατοικια. Κατι αντιστοιχο κανουν και στο Airbnb με τα εξοχικα τους πολλοι, αλλα με αμοιβη σε ρευστο.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Χωρίς να εξασκώ το συγκεκριμένο σπορ (λόγω καταστάσεων, είναι αδύνατον να διαθέσω το σπίτι μου προς το παρόν, χωρίς να είμαι εκεί), μου αρέσει το πνεύμα που περιγράφεις.
Εμείς είμαστε του couchsurfing πάλι, ειδικά με τον μικρό έχει αποδειχτεί τρομερή εμπειρία να φιλοξενούμε και να φιλοξενούμαστε, για πάρα πολλούς λόγους. :)
Καλή συνέχεια!
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Κι εμένα μου θύμισε το couchsurfing, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό σαν νοοτροπία και μου αρέσει ο τρόπος που μας το περιγράφεις, δείγμα του ότι το αξιοποιείς ως κάτι παραπάνω από διαμονή. Από την άλλη είναι κατανοητή κι η καχυποψία, αλλά διατυπώσεις περί ξεφτίλας νομίζω είναι too much. Υπάρχουν άτομα που κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ χωρίς να είναι τζαμπατζήδες, απλώς γιατί τους αρέσει η ελευθερία που τους προσφέρει να ξυπνάνε ανάμεσα στα δέντρα και να βουτάνε σε πέντε βήματα στο δροσερό νερό. Υπάρχουν άτομα που επιλέγουν να κατέβουν από το Λάος στην Καμπότζη με ΚΤΕΛ (γκουχ @dim kyr γκουχ), ακόμη κι αν είχαν τα λεφτά να το κάνουν και με αεροπλάνο, απλώς για να δούνε πώς κυκλοφορεί ο λαουτζίκος. Το ότι κάτι δεν θα το επιλέγαμε εμείς αν είχαμε περισσότερα χρήματα, δεν θέτει στα όρια της ξεφτίλας όσους με καλύτερη οικονομική κατάσταση το προτιμάνε.

Γενικά δεν βρίσκω λόγο για τέτοιους χαρακτηρισμούς, ξεφτίλες, μπύθουλες που έβλεπα σε άλλο τόπικ κλπ. Εγώ δεν θα ήθελα να κάνω τατουάζ, δεν μου αρέσει η ιδέα του να δεσμευτώ να χαράξω στο σώμα μου κάτι ανεξίτηλο που πάντα θα με εκφράζει, αυτό δεν σημαίνει ότι θα αρχίσω να ψάχνω το κουσούρι κάποιου που φέρει, αν είναι πρώην φυλακόβιος ή μέλος συμμορίας ή επίδοξος μάστερσεφ, επειδή ορισμένοι από τους παραπάνω θα έχουν και τατουάζ.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω, τελικά καταλήγω στο : πως του αρέσει του καθενός να περνάει στη ζωή του και στα ταξίδια του ειναι υποκειμενικό εντελώς. Κάτι που εμας μας ξενίζει κάποιον άλλο τον εξιτάρει να το ζήσει και το χαιρεται κιολας. Ολα δεν είναι θέμα χρημάτων. Ειναι και ανθρώπινες σχέσεις , συναναστροφές , "στάση ζωής" , "γνωρίζω ¨νέους ανθρώπους απο διαφορετικές κουλτούρες και πολιτισμούς και πάρα πολλά άλλα .... Εχω παράδειγμα φίλων μου που νοικιάζουν ένα δωμάτιο απο το κανονικό σπίτι τους (ζώντας και αυτοί ταυτόχρονα) σε γνωστή πλατφόρμα ενοικιάσεων έναντι ευτελούς ποσού, και τους τραπεζώνουν κιόλας τους ενοικιαστές τους ή πανε βόλτες μαζί μόνο και μόνο για να γνωρίζουν νέους ανθρώπους και νέους φίλους γιατί τους αρέσει αυτό και περνάνε και αυτοί καλά.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Εγω σιγα σιγα σχηματισα την εικονα και ειναι οπως ειπε η τοπικ σταρτερ ενα ειδος couch surfing, την κλασικη μορφη του οποιου οι θιασωτες του λατρευουν, και εχει μια λογικη που καποιος που θελει ησυχια και διακριτικοτητα (οπως εγω) δεν μπορει να το καταλαβει. Μονο που εδω η φιλοξενια ειναι για οικογενειες.
Και αν καταλαβα καλα, το οτι η οικογενεια που φιλοξενει μπορει να οργανωσει την ξεναγηση για τον φιλοξενουμενο σημαινει οτι διαθετουν συχνα τη δευτερη κι οχι την κυρια κατοικια, κατι που το κανει καλη λυση εκμεταλλευσης ενος εξοχικου που μενει αδειο για καποιους μηνες και εφοσον δεν ξεσπιτωνονται απο την κυρια κατοικια. Κατι αντιστοιχο κανουν και στο Airbnb με τα εξοχικα τους πολλοι, αλλα με αμοιβη σε ρευστο.
Δεν είναι το σύνηθες να σε ξεναγούν οι ιδιοκτήτες (διότι ή εργάζονται ή συνήθως βρίσκονται κάπου αλλού). Η κλασσική μορφή ανταλλαγής είναι να πηγαίνεις εσύ στο σπίτι τους κι αυτοί στο δικό σου (συχνά ταυτοχρόνως) κι όχι να συζείτε. Οπότε για τους μη κοινοβιακούς εξασφαλίζεται ησυχία και διακριτικότητα, αφού είναι μόνοι τους στο σπίτι κάποιου άλλου. Αν μάλιστα κάποιοι προτιμούν τα απρόσωπα ξενοδοχεία, σε ορισμένα μέρη προσφέρονται διαμερίσματα σε ξενοδοχειακά συγκροτήματα που οι ιδιοκτήτες διαθέτουν χρονομερίδιο και σου παραχωρούν το χρονικό διάστημα που δικαιούνται.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω, ....αν και πολύ θα το ΄θελα. Διαβάζοντας τις ιστορίες των έργων τέχνης που έχεις γράψει, σκεφτόμουν "Να ποιά θα ΄θελα μαζί μου στα μουσεία που επισκέπτομαι!"
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Συνοψιζοντας... Μέσω 2 site που αναφέρθηκαν παραπάνω,μπορώ να πάω να μείνω δωρεάν σε βίλες. Μοναδική μου υποχρέωση προς τον άνθρωπο που μου ανοίγει την βίλα του είναι να κλείσουμε μια εικονική ημερομηνία να έρθει στο διαμέρισμα μου στην Ελλάδα? Μάλλον όμως έχω καταλάβει κάτι λάθος... Αλλά τι?
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Συνοψιζοντας... Μέσω 2 site που αναφέρθηκαν παραπάνω,μπορώ να πάω να μείνω δωρεάν σε βίλες. Μοναδική μου υποχρέωση προς τον άνθρωπο που μου ανοίγει την βίλα του είναι να κλείσουμε μια εικονική ημερομηνία να έρθει στο διαμέρισμα μου στην Ελλάδα? Μάλλον όμως έχω καταλάβει κάτι λάθος... Αλλά τι?
Eπαναλαμβάνω οτι κατά κανόνα οι ημερομηνίες ανταλλαγής που έχουν συμφωνηθεί στην πλατφόρμα ανάμεσα στα μέλη ΔΕΝ είναι εικονικές. Είναι πραγματικές και υλοποιούνται. Συνήθως ο ιδιοκτήτης μιας βίλας για να δεχτεί να κάνει ανταλλαγή σπιτιού μαζί σου, πρέπει να θέλει κι αυτός να έρθει σπίτι σου. Μερικοί μάλιστα που διαθέτουν lux βίλες γράφουν ότι δέχονται να κάνουν ανταλλαγές μόνο με αντίστοιχης κατηγορίας βίλες και απορρίπτουν κάθε άλλη ανταλλαγή. Τα περισσότερα σπίτια που προσφέρονται για ανταλλαγή δεν είναι βίλες.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Eπαναλαμβάνω οτι κατά κανόνα οι ημερομηνίες ανταλλαγής που έχουν συμφωνηθεί στην πλατφόρμα ανάμεσα στα μέλη ΔΕΝ είναι εικονικές. Είναι πραγματικές και υλοποιούνται. Συνήθως ο ιδιοκτήτης μιας βίλας για να δεχτεί να κάνει ανταλλαγή σπιτιού μαζί σου, πρέπει να θέλει κι αυτός να έρθει σπίτι σου. Μερικοί μάλιστα που διαθέτουν lux βίλες γράφουν ότι δέχονται να κάνουν ανταλλαγές μόνο με αντίστοιχης κατηγορίας βίλες και απορρίπτουν κάθε άλλη ανταλλαγή. Τα περισσότερα σπίτια που προσφέρονται για ανταλλαγή δεν είναι βίλες.
Ωραία. Άρα εγώ ανεβάζω ψεύτικες foto μιας βίλας. Συμφωνώ με κάποιον και πηγαίνω ένα ταξίδι με δωρεάν διαμονή. Επιστρέφω και προφασιζομαι το οτιδήποτε για να αρνηθώ την υποχρέωση μου να ανταποδώσω την φιλοξενία.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Tι κάνεις όταν λαμβάνεις πρόσκληση να πας στα κατεχόμενα της Κύπρου;
https://www.homeforexchange.com/lis...;amp;amp;key=975672b354a4794ef4407095c8ccdc85
Dear Ozbek
Thanks for your offer to exchange my home in Greece with your villa in Kyrenia of Cyprus. It surprised me as the international community and UN consider the TRNC's territory as Turkish-occupied territory of the Republic of Cyprus. The occupation is viewed as illegal under international law, amounting to illegal occupation of European Union territory since Cyprus became its member.
For the above mentioned reason we don't plan to visit your area as long as it is under illegal occupation.
I wish a peaceful solution on this major problem.
Anastasia
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.274
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Tι κάνεις όταν λαμβάνεις πρόσκληση να πας στα κατεχόμενα της Κύπρου;
Πας. Καταπληκτικός προορισμός με πολλά να μάθεις, να δεις και να νιώσεις. Κι έχει πάρα πολλά θύματα κι απ την άλλη πλευρά.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom