Ταξιδιωτική ασφάλεια

Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Παιδιά έχετε υπόψη κάποια ασφάλεια που να καλύπτει πιθανή νοσηλεία για covid και έξοδα διαμονής σε περίπτωση που νοσήσεις στο ταξίδι (και χρειαστεί να μείνεις σε καραντίνα) ?
Εγώ σκέφτομαι να δοκιμάσω για πρώτη φορά φέτος την True Traveller. Μου βγαίνει μισή τιμή από την Globy με τις αντίστοιχες καλύψεις ακύρωσης κλπ. Όσον αφορά στον Covid, αναφέρει τα παρακάτω:

Medical Expenses
×
We will pay for emergency medical expenses in the event of you becoming injured in a sudden and unexpected accident, or if you become ill during your trip. This includes you being diagnosed with COVID-19

These costs will include hospitalisation, and includes ambulance costs (including helicopter rescue/air ambulance charges if necessary on medical grounds and authorised by our 24-hour Emergency Medical Assistance Service).

Θεωρώ ότι είναι αρκετό, χωρίς φυσικά να έχω ιδιαίτερες γνώσεις επί των ασφαλιστικών.
Μέχρι πέρσι χρησιμοποιούσα σχεδόν πάντα World Nomads εκτός από 1-2 φορές Globy.
 
Μηνύματα
14
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη - Μπόρα Μπόρα
Υπάρχει κάποια ταξιδιωτική ασφάλιση που να καλύπτει ακύρωση ταξιδιού; Η Mondial καλύπτει αλλά πρέπει να κάνεις λέει εντός 48 ωρών από την ώρα που θα κλείσεις τα εισιτήρια και δυστυχώς αυτή η προθεσμία πέρασε για μένα..
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Λίγο άσχετο και δε θυμάμαι αν έχει αναφερθεί, είδα ότι δέησαν να προσθέσουν κάποια περισσότερα πράγματα σχετικά με τους όρους της (δωρεάν) ταξιδιωτικής ασφάλειας με τη χρήση ορισμένων καρτών της Alpha Bank (συμπεριλαμβανομένων των co-branded Aegean) κι όχι απλά 1 γενική σελίδα.
Προφανώς δεν καλύπτεται covid.
https://www.alpha.gr/-/media/alphag...hash=B2ADEFCCC9D07528D1D733B14E7D23527D2826B0
 
Μηνύματα
14
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη - Μπόρα Μπόρα
Τελικά βρήκα μέσω της Interlife ασφάλιση που καλύπτει και covid, καραντίνα και ακύρωση ταξιδιού.

TRAVEL Care - INTERLIFE - Ασφαλιστικά προγράμματα

Travel care:

Ιατροφαρμακευτικές Δαπάνες και Δαπάνες Νοσηλείας του Ασφαλισμένου,
συμπεριλαμβανομένης της διάγνωσης με μία επιδημική ή πανδημική νόσο
όπως η COVID-19, έως τριάντα (30) ημέρες από την ημέρα του
καλυπτόμενου Συμβάντος ή έως τη στιγμή που του δοθεί άδεια από τους
θεράποντες ιατρούς να ταξιδέψει.

Travel cancellation:

Εισαγωγή του Ασφαλισμένου σε Νοσοκομείο συνεπεία Συμβάντος,
συμπεριλαμβανομένης της διάγνωσης με μία επιδημική ή πανδημική νόσο
όπως η COVID-19, με την προϋπόθεση η νοσηλεία ή αποθεραπεία κατόπιν
νοσηλείας (όπως επιβάλλεται από τον θεράποντα ιατρό) να υπερβαίνει την
ημερομηνία αναχώρησης για το Ταξίδι

Εισαγωγή μέλους της Οικογένειας του Ασφαλισμένου σε Νοσοκομείο
συνεπεία Συμβάντος, συμπεριλαμβανομένης της διάγνωσης με μία επιδημική
ή πανδημική νόσο όπως η COVID-19, με την προϋπόθεση η νοσηλεία ή
αποθεραπεία κατόπιν νοσηλείας (όπως επιβάλλεται από τον θεράποντα
ιατρό) έγινε πριν την αναχώρηση, και συνεχίζεται και μετά την
προβλεπόμενη ημερομηνία αναχώρησης του Ασφαλισμένου για το Ταξίδι
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Γεια σε όλους!
Μετά από αρκετό καιρό που δεν έχω μπει καν σε αεροπλάνο, δεν άντεξα άλλο και έκλεισα εισιτήρια με την παρέα, για 2 εβδομάδες στην Ουγκάντα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι ασφάλεια να κάνουμε που να καλύπτει και ενδεχόμενη νοσηλεία λόγω covid. Πάντα κάνουμε μια τυπική ασφάλεια αλλά τώρα θέλουμε κάτι πιο εξειδικευμένο. Να αναγνωρίζεται στη χώρα που θα πάμε, και να μας καλύπτει απευθείας. Γίνεται αυτό? Ή πρέπει να καλυψουμε εμείς τα εξοδα και μετά τα ζητάμε απ την ασφάλεια? Αχρείαστη να ναι βέβαια... Αυτή είναι μια ερώτηση και για επόμενα ταξίδια, μια καλή ασφάλεια δηλαδή που να μας διευκολύνει αν στραβώσει το οτιδήποτε.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Σκέφτομαι μήπως χρειάζεται να κάνω ταξιδιωτική ασφάληση για ένα ταξίδι 5 ημερών στο Παρίσι. Μέσω της aegean στοιχίζει 16€ το άτομο και αναφέρει οτι καλύπτει κ covid. Έχω διαβάσει και για την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας. Τι μου προτείνετε???
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Σκέφτομαι μήπως χρειάζεται να κάνω ταξιδιωτική ασφάληση για ένα ταξίδι 5 ημερών στο Παρίσι. Μέσω της aegean στοιχίζει 16€ το άτομο και αναφέρει οτι καλύπτει κ covid. Έχω διαβάσει και για την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας. Τι μου προτείνετε???
Βγάλε την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης από τον ασφαλιστικό σου φορέα. Καλύπτει εντός Ευρώπης τα επειγοντα, δε γίνεται διάκριση για τον κοβιντ. (Πρακτικά ειναι αποδεικτικό ότι εισαι ασφαλισμένη σε μια χωρα της ΕΕ, δεν είναι χωριστή ασφάλεια δλδ)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Βγάλε την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης από τον ασφαλιστικό σου φορέα. Καλύπτει εντός Ευρώπης τα επειγοντα, δε γίνεται διάκριση για τον κοβιντ. (Πρακτικά ειναι αποδεικτικό ότι εισαι ασφαλισμένη σε μια χωρα της ΕΕ, δεν είναι χωριστή ασφάλεια δλδ)
Η ευρωπαϊκή κάρτα όμως δεν καλύπτει τα έξοδα covid, όπως διαμονή σε ξενοδοχείο καραντίνας... Για τόσο μικρά ποσά (16 ευρώ) θα έκλεινα ασυζητητί ιδιωτική ασφάλεια
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Η ευρωπαϊκή κάρτα όμως δεν καλύπτει τα έξοδα covid, όπως διαμονή σε ξενοδοχείο καραντίνας... Για τόσο μικρά ποσά (16 ευρώ) θα έκλεινα ασυζητητί ιδιωτική ασφάλεια
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ. Γνωρίζεις τι ακριβώς καλύπτει ως προς τον covid? Eπίσης μπορώ να την βγάλω ενώ έχω κλείσει ήδη εισιτήρια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom