Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι?

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Καλημέρα σας..
Σκέφτομαι για ένα ταξίδι μακρινό για 10 μέρες..
Πιστεύετε να απευθυνθώ σε ταξιδιωτικό γραφείο η να ψάξω μόνος πτήσεις ξενοδοχεία κτλ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Αν έχεις γενικά εμπειρία από ταξίδια (έστω εντός Ευρώπης) νομίζω μπορείς κάλλιστα να πας μόνος σου, δεν είναι δύσκολος προορισμός.
Θα πρότεινα να κάνεις μια αναζήτηση για αεροπορικά, διαμονή και δραστηριότητες που συμμετέχουν με σημαντικό ποσοστό στο συνολικό κόστος και να δεις αν σε συμφέρει και οικονομικά σε σχέση με ένα ταξιδιωτικό
 

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Αν έχεις γενικά εμπειρία από ταξίδια (έστω εντός Ευρώπης) νομίζω μπορείς κάλλιστα να πας μόνος σου, δεν είναι δύσκολος προορισμός.
Θα πρότεινα να κάνεις μια αναζήτηση για αεροπορικά, διαμονή και δραστηριότητες που συμμετέχουν με σημαντικό ποσοστό στο συνολικό κόστος και να δεις αν σε συμφέρει και οικονομικά σε σχέση με ένα ταξιδιωτικό
Ρωτάω πιο πολύ σε σχέση τιμών.. έχω κάνει αναζήτηση απλά λέω μήπως με ταξιδιωτικό έχουν πιο χαμηλές τιμές.. ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων με ταξιδιωτικό βγαίνει πιο ακριβό (πρέπει να βγάλουν και αυτοί κάποιο κέρδος εξάλλου).
Ειδικά από τη στιγμή που έχεις χρόνο μέχρι τον Αύγουστο, θεωρώ πως μπορείς να εξοικονομήσεις χρήματα με ίδια αναζήτηση.
Το ζητούμενο είναι κατά πόσο έχεις ο ίδιος τη διάθεση (και το χρόνο) να ασχοληθείς για να κλείσεις ξενοδοχεία, αεροπορικά, μετακινήσεις, να ψάξεις για αξιοθέατα κλπ.
 

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων με ταξιδιωτικό βγαίνει πιο ακριβό (πρέπει να βγάλουν και αυτοί κάποιο κέρδος εξάλλου).
Ειδικά από τη στιγμή που έχεις χρόνο μέχρι τον Αύγουστο, θεωρώ πως μπορείς να εξοικονομήσεις χρήματα με ίδια αναζήτηση.
Το ζητούμενο είναι κατά πόσο έχεις ο ίδιος τη διάθεση (και το χρόνο) να ασχοληθείς για να κλείσεις ξενοδοχεία, αεροπορικά, μετακινήσεις, να ψάξεις για αξιοθέατα κλπ.
Ωραία θα κάνω την έρευνα μου.. αεροπορικά και ξενοδοχείο έχω την εμπειρια να τα κλείσω..το αυτοκίνητο και τα αξιοθέατα είναι το δύσκολο αλλα έχω πολύ χρόνο ακόμα μέχρι τον Αύγουστο!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ρωτάω πιο πολύ σε σχέση τιμών.. έχω κάνει αναζήτηση απλά λέω μήπως με ταξιδιωτικό έχουν πιο χαμηλές τιμές.. ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Αυτό μπορεί να συμβεί καμμιά φορά σε προορισμούς με υψηλή ζήτηση, γιατί πετυχαίνουν οικονομίες κλίμακας. Για προορισμούς μικρής ζήτησης που θες απλά να σου κλέισουν εισιτήρια και ξενοδοχεία, η καλύτερη τιμή μπορεί να προκύψει μόνο αν ξέρουν να ψάχνουν για εισιτήρια καλύτερα από σένα, γιατί τελικά τις ίδιες τιμές θα βρουν και θα βάλουν και την προμήθειά τους. Αν δεν αισθάνεσαι και πολύ έμπειρος, απευθύνσου σε (κάποιον καλό και έμπειρο) επαγγελματία. Προς θεού, αν μιλάς Αγγλικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας με γκρουπ σε τέτοιο προορισμό (Για τη Φλόριντα ειδικά, θα τα καταφέρεις κι αν δε μιλάς Αγγλικά, αρκεί να μιλάς Ισπανικά :) ).
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα στο φόρουμ ,

νέα ΜΑΜΑ εδώ αλλά συνεχίζουμε τα ταξίδια μας .. εντός Ευρώπης βέβαια σε ότι έχει απομείνει ……. Υπάρχουν ακόμα κρυφά διαμάντια που δεν έχουμε πάει ..
Ωστόσο πρώτου μείνω έγκυος είχαμε κάνει τον πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης με τουριστικό στην πανέμορφη ΙΟΡΔΑΝΙΑ .. μείναμε απόλυτα ευχαριστημένη από οργάνωση , ξενοδοχεία , πρόγραμμα , ξεναγό .

Ωστόσο αναρωτιέμαι ποσό θα κόστιζε εάν το οργανώναμε μόνοι μας ..!! Γνωστός μου είναι τώρα Βιετνάμ σε πεντάστερο με 5€ τη βραδιά!

Θα ήθελα τις απόψεις πάντα για εκτός Ευρώπης πως οργανώνεται τα ταξίδια σας , ποσό καιρό σας πέρνει, εάν τελικά συμφέρει , ποια σάιτ συμβουλευεστε , tips κτλ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Γνωστός μου είναι τώρα Βιετνάμ σε πεντάστερο με 5€ τη βραδιά!
Μήπως σας είναι εύκολο να τον ρωτήσετε πως λέγεται το ξενοδοχείο;
Θα το χρειαστούν πολλοί φίλοι του φόρουμ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
Γνωστός μου είναι τώρα Βιετνάμ σε πεντάστερο με 5€ τη βραδιά!
Καλά μην βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά γι αυτό που σου είπε ο γνωστός σου.
Εκτός και αν εννοούσε ότι βλέπει 5 αστέρια στον ουρανό τη νύχτα από την τρύπα στην καλύβα (παρντόν ξενοδοχείο ήθελα να πω) που μένει.
Αν είναι όντως αλήθεια θα πάω να κάτσω κάνα χρόνο εκεί συμφέρει από το να μένω στην Ελλάδα.
Αναμένουμε όνομα καλύβας.... καταλύματος ήθελα να πω. 😂😂😂
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
εχω στειλει ηδη μηνυμα για το ξενοδοχειο και για λεπτομερεις!!! στο story φανηκε πολυ καλο!! και ειναι ενα ατομο που δεν το θεωρω ψαγμενο ..μολις πευρσι αρχισε τα ταξιδια ..αλλα κατευθειαν εκτος ευρωπης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom