Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Vicks

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
μια ερωτηση: Εμεις,ενταξει δεχομαστε Γερμανους απο 15 και μετα.Αυτοι?
Αυτοί δεν έχουν αποφασίσει ακόμα. Αύριο μάλλον. Αρχικά υπήρχε αισιοδοξία ότι θα ανοίξουν προς όλη την Ευρώπη στις 15 Ιουνίου, τελευταία άρχισαν οι ενστάσεις από πολιτικούς των κρατιδίων, ειδικά από Βαυαρία που επλήγη χειρότερα από τον ιό. Ο τουριστικός κλάδος πάντως πιέζει πολύ για άνοιγμα, έχουν πάθει μεγάλο στραπάτσο.
Έχουν ανοίξει πάντως για Λουξεμβούργο και στις 15 ανοίγουν για Αυστρία, Ελβετία, Γαλλία.

Πήρα τηλ την πρεσβεία της Κροατίας. Τα σύνορα για Ελληνες είναι ανοιχτά με την προϋπόθεση να τους δείξεις αποδεικτικα χαρτιά με το ξενοδοχείο που θα μενει και τη διάρκεια διαμονής. Επίσης τηλεφώνησα και στην πρεσβεία της Μάλτας και μου είπαν αυτό που ήδη ξέρουμε. Η Ελλάδα δεν είναι μέσα στις χώρες προς το παρόν αλλά περιμένουμε...

sinefoula

Member
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Πήρα τηλ την πρεσβεία της Κροατίας. Τα σύνορα για Ελληνες είναι ανοιχτά με την προϋπόθεση να τους δείξεις αποδεικτικα χαρτιά με το ξενοδοχείο που θα μενει και τη διάρκεια διαμονής. Επίσης τηλεφώνησα και στην πρεσβεία της Μάλτας και μου είπαν αυτό που ήδη ξέρουμε. Η Ελλάδα δεν είναι μέσα στις χώρες προς το παρόν αλλά περιμένουμε...
η μαλτα απ οτι ειχα δει πολυ καιρο πριν ειχε καραντινα μεχρι 30 ιουνιου,για ολες τις χωρες και για ολους τους προορισμους,απο 1 ιουλιου ομως αλλαζουν τα πραγματα,και καλου,κακου εκλεισα αυγουστο στην μαλτα,δεν νομιζω να εχουμε προβλημα...

paefstra

Member
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Πήρα τηλ την πρεσβεία της Κροατίας. Τα σύνορα για Ελληνες είναι ανοιχτά με την προϋπόθεση να τους δείξεις αποδεικτικα χαρτιά με το ξενοδοχείο που θα μενει και τη διάρκεια διαμονής.
Τοτε δεν εχουμε παρα να κλεισουμε με Croatia και low cost εμεις και οι τουριστες τις διακοπες μας και, αν ακυρωθουν οι πτησεις, θα παρουμε τα λεφτα μας. Το ιδιο και για Βαλτικες.
Η Αιγαιου ειναι απασχολημενη με τα εισιτηρια για Μαδριτη τον Ιουνη που αν ακυρωθουν, θα κερναει voucher.
Δεν ειμαστε καλα.

η μαλτα απ οτι ειχα δει πολυ καιρο πριν ειχε καραντινα μεχρι 30 ιουνιου,για ολες τις χωρες και για ολους τους προορισμους,απο 1 ιουλιου ομως αλλαζουν τα πραγματα,και καλου,κακου εκλεισα αυγουστο στην μαλτα,δεν νομιζω να εχουμε προβλημα...
Κι εγώ πιστεύω ότι στην πορεία θα ανοίξουν και για μας. Για να δούμε...

Sevro

Member
Η συμπεριφορα μερικων κρατων ειναι διπλωματικα απαραδεκτη το λιγοτερο.

Η Δανια πως την εχει δει, κλειστα συνορα σε ολους εκτος απο 2-3 χωρες μεχρι το καλοκαιρι ; Εχουν αισθηση τι ειναι η ζωνη Σενγκεν και πως τα μετρα που ειχαν παρει ηταν υποτιθεται προσωρινα λογω εκτακτης αναγκης ;

Κανει κανεις σκεψεις μετα απο ενα σημειο οτι βρισκουν ευκαιρια ευρωσκεπτικιστικα κρατη (η Δανια ειναι σ αυτα) που εξ αρχης δεν ηταν μεγαλοι φαν της ελευθεριας μετακινησεων εντος Σενγκεν να βαζουνε περιορισμους και ελεγχους....

Επισης πολυ κακως η ΕΕ αφησε τα κρατη να ανοιξουν τα συνορα με διμερεις συμφωνιες, και καταληγουμε με γελοιοτητες οπως το μονοπλευρο ανοιγμα Ελλαδας-Μαλτας και διπλωματικες φασαριες οπως με την Ιταλια που νιωθει (και εχει δικιο) οτι την αντιμετωπιζουνε σαν λεπρη οι υπολοιπες χωρες της ΕΕ αυτη τη στιγμη. Επρεπε να μπει ημερομηνια που αποκαθισταται η λειτουργια της Σενγκεν.

Ntt

Member
@Sevro εν τω μεταξύ ειδικά για την Δανία είπαν "οι τουρίστες δεν θα μπορούν να μείνουν στη Κοπεχάγη"

"Tourists from those countries cannot stay the night in Copenhagen, which has the most coronavirus cases."

Μιλάμε για γέλια οι άνθρωποι.

Vasileti

Member
Μη μου το χαλάς Ntt! Τρία χρόνια στο Aarhus σε παγκοσμίως κορυφαία εταιρεία υψηλής τεχνολογίας μόνο δυο λάθη είχα βρει, τον καιρό και το ότι πληρωνόμουν πολύ καλά.
Αποτελεσματικοί πάντα, σίγουρα εχουν λόγους.

sinefoula

Member
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σοβαρα τωρα,πιστευετε πως η Ε.Ε ηταν ποτε στο πλευρο του Ελληνα;ουτε στην ζωνη σεγκεν,ουτε και καπου αλλου ελπιζω,μονοι μας οτι κανουμε.

Ntt

Member
Μη μου το χαλάς Ntt! Τρία χρόνια στο Aarhus σε παγκοσμίως κορυφαία εταιρεία υψηλής τεχνολογίας μόνο δυο λάθη είχα βρει, τον καιρό και το ότι πληρωνόμουν πολύ καλά.
Δυνατή η Δανία δεν λέω, έχω γυρίσει όλο το ανατολικό της κομμάτι (Copenhagen μέχρι Odense έχω κινηθεί, δεν έχω πάει Aarhus ήταν πολύ μακριά), ωστόσο εγώ την απόφαση τους σχολίαζω και μόνο :p

@sinefoula μην ξεχνάμε τα θετικά της, ότι μπορούμε να ταξιδεύουμε χύμα σε πάρα πολλές χώρες (προ ιού εποχή). Ωστόσο τα τελευταία χρόνια , δυστυχώς μερικές χώρες καπατούν τα δικαιώματα που έχουν θεσπιστεί με την συμφωνία Σένγκεν (π.χ. Γερμανία, Αυστρία, Δανία κτλ).

Sevro

Member
Η Δανια εξ αρχης ηταν της "βρετανικης" γραμμης οτι δε θα επρεπε να υπαρχει ελευθερη μετακινηση εντος ΕΕ, γιατι δε βλεπανε με καλο ματι την μαζικη μετακινηση Ρουμανων, Βουλγαρων, Πολωνων κλπ προς τις χωρες που πληρωνουν καλυτερα. Και ειναι στο γκρουπ των κρατων που αντιτιθενται παντα την αυξηση του μπατζετ της ΕΕ, το κοινο χρεος κλπ γιατι το βλεπουν ως "οι χωρες που εχουν δινουν λεφτα σε ανοργανωτες χωρες με χρεος και διαφθορα".

Sevro

Member
Σοβαρα τωρα,πιστευετε πως η Ε.Ε ηταν ποτε στο πλευρο του Ελληνα;ουτε στην ζωνη σεγκεν,ουτε και καπου αλλου ελπιζω,μονοι μας οτι κανουμε.
Δεν υπαρχει το πλευρο του Ελληνα, το πλευρο του Ιταλου, το πλευρο του Σλοβακου κλπ. Υπαρχει το αν πιστευουν στις αρχες της ΕΕ και την περεταιρω συσφιξη των δεσμων (στο πλαισιο αυτο υπαρχει η ελευθερη μετκαινηση) ή στον βρετανικου τυπου ευρωσκεπτικισμο που συνηθως βασιζεται σε απαραδεκτες αποψεις τυπου "ερχονται οι Πολωνοι υδραυλικοι και οι Ρουμανοι αγροτες και μας παιρνουν τις δουλειες επειδη δουλευουν με μισθους πεινας" και "ο τεμπελης Νοτος και η διεφθαρμενη Αν.Ευρωπη μας ζητιανευουν για λεφτα".
Ακουγονται ολες οι φωνες στην ΕΕ, αλλα οσο προχωρα ο καιρος η 1η αποψη κερδιζει εδαφος. Απλα η 2η (ευρωσκεπτικισμος) κανει πολυ περισσοτερη φασαρια γιατι την εκπροσωπουνε κλοουν.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.883
Μέλη
35.561
Νεότερο μέλος
Βάσω Βάσω

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom