Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Μηνύματα
137
Likes
125
Καλησπερα

Θα πρεπει να κανετε μια μερα πριν rapid test και το διαγνωστικο κεντρο θα πρεπει να το καταχωρησει ( Aπαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η εισαγωγή του αποτελέσματος Rapid/PCR (θετικό ή αρνητικό ) στο Μητρώο Ασθενών COVID - 19 από την Μονάδα Υγείας /Διαγνωστικό κέντρο /Εργαστήριο/Κλιμάκιο στο οποίο έχετε διενεργήσει τον έλεγχο.) ετσι ωστε οταν μπειτε στο https://eudcc.gov.gr/ να μπορειτε να το κατεβασετε και αν θελετε να το εκτυπωσετε.

Τωρα πλεον απο τις 1-7-21 δεν θα περνουμε αποδεικτικο χαρτι απο τα διαγνωστικα κεντρα ,αλλα τα ιδια οφειλουν να καταχωρησουν στο συστημα τα αποτελεσματα για να μπαινουμε μετα εμεις στο https://eudcc.gov.gr/ και να τα κατεβαζουμε.
Μπερδευτηκα λιγο . Για να γυρισω Ελλαδα απο 01.07 δεν αρκει rapid σε χαρτι απο καποιο lab ? Πρέπει οπωσδήποτε να είναι περασμενα τα στοιχεια στο site?
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Μπερδευτηκα λιγο . Για να γυρισω Ελλαδα απο 01.07 δεν αρκει rapid σε χαρτι απο καποιο lab ? Πρέπει οπωσδήποτε να είναι περασμενα τα στοιχεια στο site?
Αν θελεις κοιταξε τις λεπτομερειες εκδοσης μεσα απο το site https://eudcc.gov.gr/
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.076
Μπερδευτηκα λιγο . Για να γυρισω Ελλαδα απο 01.07 δεν αρκει rapid σε χαρτι απο καποιο lab ? Πρέπει οπωσδήποτε να είναι περασμενα τα στοιχεια στο site?
Ποιο ξενο lab μπορει να ανεβασει το τεστ στο ελληνικο gov.gr?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.076
Οποτε εκτυπωμενο αρκει , σωστα ? Καθε μερα νεες πληροφορίες, συγνώμη , εχω μπερδευτει πλεον
Κι εγω. Δεν ξερω πως με τους δικους μου κωδικους taxis θα βγαλω ευρωπαικο πιστοποιητικο για το παιδι. Θυμιστε μου αν φτανει ο αριθμος ΑΜΚΑ για να προχωρησει η εκδοση για ανηλικο.
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ποιο ξενο lab μπορει να ανεβασει το τεστ στο ελληνικο gov.gr?
Αυτη ειναι και η ουσια του ψηφιακου ευρωπαικου πιστοποιητικου.
Να μπορουν να συνδεθουν πολλες ευρωπαικες χωρες στον ιδιο αποθηκευτικο χωρο και μεσω του κωδικου QR να αναγνωριζονται τα πιστοποιητικα απο οπου και αν εισαι.Το ξενο lab θα κανει ακριβως την ιδια διαδικασια οπως και ενα ελληνικο.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Αυτη ειναι και η ουσια του ψηφιακου ευρωπαικου πιστοποιητικου.
Να μπορουν να συνδεθουν πολλες ευρωπαικες χωρες στον ιδιο αποθηκευτικο χωρο και μεσω του κωδικου QR να αναγνωριζονται τα πιστοποιητικα απο οπου και αν εισαι.Το ξενο lab θα κανει ακριβως την ιδια διαδικασια οπως και ενα ελληνικο.
Κατανοητο αυτο. Αλλα δεν βλέπω καπου να γράφει οτι θα δεχονται μονο αυτο και οχι αλλα τεστ ( pcr / rapid σε εντυπο π.χ. ) . Ποια χωρα ζηταει αποκλειστικα αυτο μονο ?
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Κατανοητο αυτο. Αλλα δεν βλέπω καπου να γράφει οτι θα δεχονται μονο αυτο και οχι αλλα τεστ ( pcr / rapid σε εντυπο π.χ. ) . Ποια χωρα ζηταει αποκλειστικα αυτο μονο ?
Θα το ζητανε απο αυριο 33 χωρες μεχρι τωρα δηλαδη οσες ειναι συνδεδεμενες με το συστημα.Οι υπολοιπες με εντυπα

Ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού: Απαραίτητο από αύριο για μετακινήσεις σε 33 χώρες της ΕΕ
 

gdanias

Member
Μηνύματα
12
Likes
21
Θα είμαι κι εγώ με τον γιο μου στο Ουγγρικό GP, καλώς εχόντων. Προς το παρόν, αυτό που ισχύει είναι ότι μπορείς να εισέλθεις στη χώρα με το εισιτήριο του αγώνα και με αρνητικό PCR 72 ωρών, το οποίο θα ισχύει και για τον αγώνα (το PCR).
Από αύριο όμως, θεωρώ ότι με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό, αυτά θα εκλείπουν, εφόσον φυσικά είσαι εμβολιασμένος. Απαραίτητο το εισιτήριο @gdanias
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με τι μέσο θα ταξιδέψεις στη χώρα?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Δεν έχω απάντηση σ αυτό που ρωτάς,τι γίνεται δηλ σε περίπτωση που είσαι...διερχόμενος
αλλά γενικά βλέπω ότι οι βρετανοί δύσκολα θ ανοίξουν φέτος,,,,,για μάς τουλάχιστον
Βρετανία: Ελλάδα και Κύπρος εκτός πράσινης λίστας | DW | 25.06.2021

Βρετανία: Στην «πορτοκαλί» λίστα παραμένει η Ελλάδα- «Παράθυρο» για άρση της καραντίνας στους εμβολιασμένους | LiFO

(παράθυρο για άρση καραντίνας αργότερα μέσα στο καλοκαίρι...αρχικα ΜΟΝΟ για βρετανους πληρως εμβολιασμένους και βλέπουμε ....
Εγω παντως το Σαββατοκυριακο μια χαρα ειδα τα Αγγλακια να γεμιζουν την Σαντορινη...ερχονται απλα μεσω αλλης χωρας οπου δε εχουν καραντινες κλπ απ οτι φαινετε!
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συγγενικό μου πρόσωπο έκανε χθες rapid test σε κινητή μονάδα του ΕΟΔΥ και μετά από λίγες ώρες το αποτέλεσμα καταχωρίστηκε στο ευρωπαϊκό πιστοποιητικό. Στο τελευταίο αναγράφεται πλέον:
Type of test: rapid immunoassay (δεν γράφει rapid antigenic) και
Result of the test: αρνητικό/not detected (δεν γράφει negative).
Για είσοδο στη Γερμανία, η οποία ζητάει
"negative antigen rapid test result", λέτε να έχουμε πρόβλημα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom