ΗΠΑ Τελωνείο ερχόμενος από Αμερική

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Δεκαπενθήμερα είναι συνήθως και τα δικά μου ταξίδια σε αντίστοιχους μακρινούς προορισμούς όπως η Νέα Υόρκη. Σχεδόν κάθε φορά υπάρχει και ένα διαφορετικό πρόσωπο που μου ζητάει να φέρω κάτι, αλλά πάντα ευγενικά απαντάω ότι δεν ψωνίζω τίποτα και για κανέναν.Μπορεί κάποιος να το παίρνει στραβά αλλά πραγματικά αυτές τις 15 μέρες τις θέλω μόνο για μένα και την σύντροφό μου που πάμε παρέα ταξίδι.Άλλωστε οι 15 μέρες θεωρώ πως είναι λίγες για τα τόσα πράγματα που έχω να κάνω και να δω σε έναν μακρινό τόπο που επισκέφτομαι για πρώτη και μοναδική φορά.
Στο πρώτο ταξίδι που έκανα στο εξωτερικό,μαζί με τους γονείς μου τότε, μπήκαμε στην διαδικασία να φέρουμε και δώρα και παραγγελίες.Ε από τότε έχω βγάλει την υποχρέωση και επειδή πραγματικά ήταν πολύ κουραστικό να είμαι κάπου μακριά για να σκέφτομαι τον κάθεναν που περιμένει από το πιο απλό μέχρι το πιο δυσεύρετο, αποφάσισα ότι δεν το κάνω ξανά.
Αν έχετε επιπλέον καλές δικαιολογίες για να τους λέω όταν μου ζητάνε διάφορα θα χαρώ να ακούσω ιδέες.χαχααχα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
πάντα ευγενικά απαντάω ότι δεν ψωνίζω τίποτα και για κανέναν
Αυτό είναι το καλύτερο, καθαρά κι εξηγημένα. Και κανένας λόγος που μπορεί να επικαλεσθούν δεν είναι ικανός να σου αλλάξει την απόφαση. Εξαιρούνται τα φάρμακα.
 

YAz

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Καλησπέρα παιδιά.
Γνωρίζει κανείς εν έτη 2015 πόσο είναι οι δασμοί για laptop από την Αμερική;
Αν φέρω ένα macbook, πόσο θα είναι το μέγιστο που θα με βάλει το τελωνείο να πληρώσω;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.555
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Xαζή η ερώτησή μου αλλά γιατί να το δηλώσεις; Δε θα το βγάλεις από το κουτί;
 

YAz

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Εγώ να το βγάλω απ΄το κουτί, επίσης να του φορτώσω και υλικό για να μη φαίνεται άδειο, αλλά πες πως σπάει ο διάολος το ποδάρι του και με σταματάνε και κατά τον έλεγχο βρίσκουνε ένα καινούργιο macbook, τι κάνω τότε; Ούτε το έχω δηλώσει κατά την έξοδό μου από τη χώρα, ούτε θα'χω απόδειξη αγοράς.
Απλά ρωτάω γιατί αν και με τους δασμούς που μου βάλουν είναι ακόμη φθηνότερο από Ελλάδα, οκ θα αξίζει το ρίσκο. Αλλά αν είναι να μου βγει χτύπα ξύλο ο κούκος αηδόνι, να το πάρω από εδώ χωρίς άγχος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.555
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεκαπενθήμερα είναι συνήθως και τα δικά μου ταξίδια σε αντίστοιχους μακρινούς προορισμούς όπως η Νέα Υόρκη. Σχεδόν κάθε φορά υπάρχει και ένα διαφορετικό πρόσωπο που μου ζητάει να φέρω κάτι, αλλά πάντα ευγενικά απαντάω ότι δεν ψωνίζω τίποτα και για κανέναν.Μπορεί κάποιος να το παίρνει στραβά αλλά πραγματικά αυτές τις 15 μέρες τις θέλω μόνο για μένα και την σύντροφό μου που πάμε παρέα ταξίδι.Άλλωστε οι 15 μέρες θεωρώ πως είναι λίγες για τα τόσα πράγματα που έχω να κάνω και να δω σε έναν μακρινό τόπο που επισκέφτομαι για πρώτη και μοναδική φορά.
Στο πρώτο ταξίδι που έκανα στο εξωτερικό,μαζί με τους γονείς μου τότε, μπήκαμε στην διαδικασία να φέρουμε και δώρα και παραγγελίες.Ε από τότε έχω βγάλει την υποχρέωση και επειδή πραγματικά ήταν πολύ κουραστικό να είμαι κάπου μακριά για να σκέφτομαι τον κάθεναν που περιμένει από το πιο απλό μέχρι το πιο δυσεύρετο, αποφάσισα ότι δεν το κάνω ξανά.
Αν έχετε επιπλέον καλές δικαιολογίες για να τους λέω όταν μου ζητάνε διάφορα θα χαρώ να ακούσω ιδέες.χαχααχα
1. O καταναλωτισμός είναι βλακεία. Δεν το λέω εγώ,η πρόεδρος της Βουλής το είπε.
2. Ήδη φεύγω υπέρβαρος, θα πληρώσω 120€ για την έξτρα βαλίτσα. Αν συνεισφέρεις στα 120 ευχαρίστως να σου φέρω.
3. Θα φέρω της Παναγιάς τα μάτια για να τα πουλήσω και σίγουρα θα περάσω τελωνείο, οπότε μάλλον θα μου χρεώσουν και τα δικά σου. 300% είναι, δε νομίζω να σε πειράζει, ε;
4. Πάω μόνο με χειραποσκευή, δε χωράει τίποτε.
5. Δε με νοιάζει να στο φέρω, αλλά δεν έχω ούτε μισή ώρα για χάσιμο. Αν θες βρες το στο ίντερνετ, παράγγειλέ το και στείλτο στη διεύθυνση του ξενοδοχείου μου, όταν φτάσω εκεί να είναι ήδη στη ρεσεψιόν και στο φέρνω.
6. No problem, αλλά θα μεταφέρουμε πολλά υγρά στη βαλίτσα, αν πέσει πάνω λίγο ουίσκι μη θυμώσεις.
7. Ο άντρας μου δε με αφήνει να πάω στα μαγαζιά, είναι και τσιγγούνης εκτός από μικροτσούτσουνος.
8. Δεν πάω τη γυναίκα μου στα μαγαζιά ρε, για μ***κα με πέρασες;
9. Πάω στην Κούβα. Δεν έχει μαγαζιά. Ακόμη και κωλόχαρτο από το σπίτι μου θα φέρω.
10. ΟΚ, αλλά όσο λείπω θα προσέχεις την γιαγιάμου που έχει άνοια για να ισοφαρίσεις την υποχρέωση;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.555
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ να το βγάλω απ΄το κουτί, επίσης να του φορτώσω και υλικό για να μη φαίνεται άδειο, αλλά πες πως σπάει ο διάολος το ποδάρι του και με σταματάνε και κατά τον έλεγχο βρίσκουνε ένα καινούργιο macbook, τι κάνω τότε; Ούτε το έχω δηλώσει κατά την έξοδό μου από τη χώρα, ούτε θα'χω απόδειξη αγοράς.
Απλά ρωτάω γιατί αν και με τους δασμούς που μου βάλουν είναι ακόμη φθηνότερο από Ελλάδα, οκ θα αξίζει το ρίσκο. Αλλά αν είναι να μου βγει χτύπα ξύλο ο κούκος αηδόνι, να το πάρω από εδώ χωρίς άγχος.
Υπερβάλλεις μου φαίνεται. Πώς θα ξέρουν ότι είναι καινούριο το mcbook; Θα κοιτάνε αν είναι γυαλισμένο; Βγάλτο από το κουτί και είσαι μια χαρά, για προσωπική χρήση είναι, μη σου πω χρησιμοποιήσέ το κιόλας όσο είσαι εκεί μη βρεις κανένα ντεφό.
 

YAz

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Karfitsa να σου πω την αλήθεια δεν έχω αποφασίσει πιο μοντέλο να σου πω την αλήθεια. Με μια πρόχειρη ματιά πάντως, $2000 πάνω κάτω.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στις ΗΠΑ ή τον Καναδά.Το ερώτημά μου είναι το εξής.Πρέπει να δηλώσω το φωτογραφικό εξοπλισμό μου κατά την αναχώρηση ή δεν υπάρχει πρόβλημα;Ελπίζω να μη μου χρεώσουν δασμούς και φόρους σε μεταχειρισμένο εξοπλισμό...Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στις ΗΠΑ ή τον Καναδά.Το ερώτημά μου είναι το εξής.Πρέπει να δηλώσω το φωτογραφικό εξοπλισμό μου κατά την αναχώρηση ή δεν υπάρχει πρόβλημα;Ελπίζω να μη μου χρεώσουν δασμούς και φόρους σε μεταχειρισμένο εξοπλισμό...Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία;
Τυπικά, ναι πρέπει.

Στην πράξη, κανένας δεν ελέγχει (κι εγώ που πάντα δήλωνα ότι έπαιρνα, σταμάτησα να το κάνω). Αν έχεις "του κουτιού" εξπολισμό και δε μιλάμε για μια απλή DSLR αλλά για εξεζητημένα υλικά (π.χ. τσάντα με 4-5 φακούς, full-frame σώματα κλπ) μπες στη διαδικασία (10 λεπτά από το χρόνο σου στο Ελ. Βενιζέλος είναι), αλλιώς μην ασχοληθείς.

Επαναλαμβάνω πάντως ότι τυπικά πρέπει να δηλώνεις οτιδήποτε είδος αξίας παίρνεις μαζί σου, και αυτός είναι ο μόνος τυπικά τρόπος που εγγυάται πως δε θα φορολογηθεί στην επιστροφή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.904
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom