Ινδονησία Μαλαισία Μπρουνέι Σιγκαπούρη Τη βοήθεια των Ασιόπληκτων, παρακαλώ...

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
taver, απ' ό,τι βλέπω, τίποτ' απ' ό,τι σου είπα δεν συγκράτησες! Δε θυμάμαι πότε κάναμε την κουβέντα (πριν ή μετά τα τσίπουρα) για να σου δώσω ελαφρυντικό για το blackout, αλλ' απ' ό,τι γράφεις στο πλάνο σου και τα σχόλιά σου, μάλλον ο καταλληλότερος να σε συμβουλεύσει το έχει κάνει ήδη. Περαστικά σου!

Υ.Γ.1. Μάπα η Kota Kinabalu, καλύτερος προορισμός το Brunei, τα ωραιότερα ανέκδοτα λέγονται στα σοβαρά! Ποιός είπε ό,τι ο μέγιστος δεν έχει χιούμορ?

Υ.Γ.2. Γιατί δε βάζεις και μια Μπόρα-Μπόρα στο πρόγραμμα, βρέ? Μια τσιγαριά δρόμος είναι κι αυτή! :bleh:

Υ.Γ.3. Δεν ξέρω τι θα προλάβεις να δεις απ' τα μέρη που θα πας (?). Το σίγουρο είναι πάντως ότι θα γνωρίσεις πολλά αεροδρόμια. Κι αν καταφέρεις να καταγράψεις και τους κωδικούς των αεροσκαφών, τι άλλο να ζητήσεις?
Που εισουνα τοσες μερες εσυ? (Στο ειχα πει οτι δε συγκρατουσα και πολλα, και ειχες υποσχεθει pm..)

1. Δηλωσα πως ειμαι ασχετος, και αναφερω πηγες οταν γραφω κατι. Αν κανουν λαθος, πειτε το (μαζι με ενα συντομο γιατι, ιδανικα). Προς το παρον δεν εχω καταλαβει καν γιατι πρεπει να δωσω εστω και λιγο χρονο σε καποια μερη...

2. Μακρυνα μερη τα βλεπω μονο ως (γενικως) εναλλακτικα (δηλαδη να παω μονο εκει...).

3. Εναλλακτικη προταση, παρακαλω....

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Που εισουνα τοσες μερες εσυ? (Στο ειχα πει οτι δε συγκρατουσα και πολλα, και ειχες υποσχεθει pm..)

1. Δηλωσα πως ειμαι ασχετος, και αναφερω πηγες οταν γραφω κατι. Αν κανουν λαθος, πειτε το (μαζι με ενα συντομο γιατι, ιδανικα). Προς το παρον δεν εχω καταλαβει καν γιατι πρεπει να δωσω εστω και λιγο χρονο σε καποια μερη...

2. Μακρυνα μερη τα βλεπω μονο ως (γενικως) εναλλακτικα (δηλαδη να παω μονο εκει...).

3. Εναλλακτικη προταση, παρακαλω....

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
Πού ήμουνα? Ε, να πάω κι εγώ διακοπές - σαν παιδί. Ετοιμασίες, ετοιμασίες...

1-2: ΟΚ, καταλαβαίνω, συγχωρεμένος.

3. Για να μην εξελιχθεί το θέμα στο "ο καθένας λέει την μα... εεε... εξυπνάδα του", θα καταθέσω οσονούπω και γραπτώς τα όσα σου είπα προφορικώς - δημοσίως (είμαι στις καλές μου σήμερα). :bleh:
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εμενα η ενσταση μου ειναι μονο στο στασεις - σφηνακια.. Αλλα αφου το εχεις κατα νου, θεωρω οτι γνωριζεις κ τις συνεπειες.
Προσωπικα η Ασια ειναι αγαπημενη για εμενα, και οποτε παω θελω χρονο πολυ για το καθε μερος. Σειρα ας πουμε εχει η Ινδονησια για εμενα κ τουλαχιστον ενα 20ημερο.
Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Η Air Asia εχει ακουστει πολλες φορες δεν δρεπει δαφνες, αλλα για τετοιες πτησεις στην Ασια ειναι μια χαρα.
Σιγκαπουρη κ Κουαλα Λουμπουρ ειναι μερη που προσωπικα μου αρεσαν πολυ, κ εχεις αρκετα πραγματα να δεις κ να κανεις,ειδικα στην πρωτη.
Για τα αλλα δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω παει, πλην της Κοτα Κιναμπαλου σε ταξιδι αστραπη για ενα βραδυ. Αλλα ποτε ειδικα για την Ασια δεν εμπιστευτηκα Lonely Planet.
Θα περασεις καλα κ ας μου φαινεται απιστευτα βαρυ το προγραμμα, αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη.
Και το να εισαι στην αλλαγη του χρονου Σιγκαπουρη στην Marina Bay φωταγωγημενη μου ακουγεται φανταστικο. Ειδικα σε κανα Marina Bay Sands η θεα θα ειναι εκπληκτικη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν άργησα, έτσι? :)

Ιδού, λοιπόν, ένα πρόγραμμα όπως σου αρέσει: Με ημερομηνίες, πτήσεις και κόστη:


24/12 απόγευμα άφιξη στη Σιγκαπούρη. Anti-jet-lag βραδινές βόλτες στην πόλη.
25/12 όλη μέρα & βράδυ στη Σιγκαπούρη
26/12 Depart FD 4111 Singapore (SIN) to Chiang Mai (CNX) Monday, 26 December 2011 Depart 1945 Arrive 2135, 197 SGD = 113 EUR **
27/12 Chiang Mai
28/12 Chiang Mai, Thailand (CNX) to Siem Reap, Cambodia (REP), CNX 10:00 PG 216 – BKK 13:55 PG 913 –REP 14:55 PG 913, 9415 THB = 218 EUR
29/12 Siem Reap
30/12 Siem Reap
31/12 Depart AK 1481 Siem Reap (REP) to Kuala Lumpur (KUL) Friday, 30 December 2011 Depart 0835 Arrive 1135, 106 EUR
31/12 Depart AK 5220 Kuala Lumpur (KUL) to Kuching (KCH) Saturday, 31 December 2011 Depart 1350 Arrive 1535, 31 EUR
01/01 Kuching
02/01 Depart AK 6673 Kuching (KCH) to Singapore (SIN) Monday, 2 January 2012 Depart 0950 Arrive 1115, 48 EUR - πτήση επιστροφής στις 23:55.

** Εναλλακτικά, αν σου φαίνεται (και μάλλον είναι) πολύς ο χρόνος που θα μείνεις στη Σιγκαπούρη, μπορείς στις 26/12 να πετάξεις Kuala Lumpur: Depart AK 702 Singapore (SIN) to Kuala Lumpur (KUL) Monday, 26 December 2011 Depart 0855 Arrive 0955, 50 EUR

και από εκεί, στις 27/12 ξημερώματα για Chiang Mai: Depart AK 762 Kuala Lumpur (KUL) to Chiang Mai (CNX) Tuesday, 27 December 2011 Depart 0655 Arrive 0840, 98 EUR

Εννοείται ότι στο Kuching θα μείνεις στο Hilton - πουθενά αλλού. Οι τιμές είναι ξεφτίλα και η θέα ανυπέρβλητη (ζήτα το δωμάτιο 701 - θα με θυμηθείς)!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Συμφωνα με τα γουστα σου taver σου ταιριαζει μια Σιγκαπουρη μερικες μερες και μετα Αυστραλια.Ισως και Ν.Ζηλανδια.

Πολιτισμενα πραγματα :D

Καλα να περασεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γιατι ρε συ; Mια εβδομαδα την βγαζεις ανετα χωρις να τρεχεις.. Εμενα μου αρεσε πολυ παντως ανετα ξαναπηγαινα..
Να σου πω.... Αν είχα κι εγώ την Ανούκ μαζί μου, όχι μια βδομάδα, ένα χρόνο καθόμουνα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ας πω κι εγώ το σκεπτικό μου...

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι το ταξίδι όπως το σχεδιάζεις είναι της ταλαιπορίας... αν πήγαινα για πρώτη φορά εκεί κάτω θα επικεντρωνόμουν σε 2-3 άντε 4 μέρη... θα προσπαθούσα να συνδιάσω τοπία, πόλεις , αρχαία... επίσης αν είχα την ευτυχία να βρίσκομαι παραμονή πρωτοχρονιάς στην περιοχή δεν θα το συζήτουσα για αλλαγή χρόνου στην SIN... πρέπει να είναι το απόλυτο must... από πόλεις λοιπόν δεν έχεις και πολλές επιλογές...SIN και KUL... αφήνεις λόγω πρωτοχρονιάς την SIN για το τέλος και λόγω connection βλέπεις άνετα σε δύο μέρες την KUL και καθαρίζεις μαζί της... από αρχαία η κορυφαία επιλογή είναι η Siem Reap... άφησε για άλλο ταξίδι τους ναούς στην Yogyakarta... θα το συνδιάσεις με το Bali και την υπόλοιπη Ινδονησία... η REP συνδιάζεται άψογα με την KUL και κατά την γνώμη μου είναι κορυφαία επιλογή... οι δύο μέρες είναι οριακά αρκετές ακόμα και για σένα... για την φύση τώρα, εγώ θα διάλεγα το Kuching... θα πάρεις μια καλούτσικη δόση από Βόρνεο μια που ομολογουμένως η πόλη είναι η καλύτερη στο νησί... η άλλη σου επιλογή ίσως ήταν η Β.Ταυλάνδη ή το Μπαλί αλλά οι δύο μέρες είναι ελάχιστες και για τα δύο... μην σκεφτείς να σπαταλήσεις ούτε ώρα στο Brunei... η σύγκριση και μόνο με το Kuching αποτελεί ύβρη... το Brunei μπορείς να το κάνεις άλλη φορά παρέα με το υπόλοιπο Βόρνεο...

Σου προτείνω λοιπόν το παρακάτω...

24/12 απόγευμα άφιξη στη SIN και άμεση αναχώρηση για KUL. προσωπικά εγώ θα έβαζα ένα Tίγρη στη μηχανή μου για να έκανα και το απόλυτο loco test. Θεωρώ ότι η άμεση αναχώρηση για KUL είναι ότι καλύτερο. Τρως όλη την ταλαίπορία σε μια μέρα και κάθεσαι τις επόμενες δυο στην KUL για relax...
25/12 ΚUL
26/12 KUL
27/12 KUL - REP Aν πάρεις την πρωινή πτήση θα έχεις στη διάθεσή σου σχεδόν δύο ολόκληρες μέρες για να χαρείς την περιοχή. Ασφαλώς θα κλείσεις με ελάχιστα χρήματα έναν οδηγό για να το ευχαριστηθείς.... το ξενοδοχείο σου βέβαια θα είναι αυτό, Μέγιστε... Welcome | Shinta Mani Sieam Reap
28/12 REP
29/12 REP - KUL - KCH Θα φτάσεις απογευματάκι στο Kuching και θα έχεις πάλι δύο σχεδόν μέρες για να χαρείς την περιοχή... το ξενοδοχείο όπως σου είπε και ο Λάζαρος θα είναι το Hilton και μόνο αυτό...
30/12 KCH
31/12 KCH - SIN
01/01 SIN
02/01 SIN - ATH

Η απόφαση δικιά σου...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
από πόλεις λοιπόν δεν έχεις και πολλές επιλογές...SIN και KUL...
πως δεν έχει..έχει ΒΚΚ κατά πολυ ανώτερη της KUL, μια αδιάφορη μεγαλούπολη, απορώ πώς την προτείνετε κιόλας..
επικροτώ ότι είπες πλην KUL. άντ' αυτού
1. Air Asia από SIN-BKK (65Ε - εγώ θα έδινα 158 κ θα πηγαινα με το 777 της Singapore..αν το προλαβαινει.) κ
2. BKK-REP 155 με Bangkok-ότι καλύτερο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνώ και εγώ με τον Samion: Καλύτερη η Μπανγκοκ, παρά η Κουάλα Λουμπουρ. Πιο πολλά αξιοθέατα: ενδιαφέροντες ναοί, παλάτια, βόλτες στα ποτάμια κλπ.
Το μειονέκτημα είναι οτι εφόσον θα είναι μόνος του ο Taver στη BGK ή έστω με ανδροπαρέα οι πάσης λογής κράχτες θα του την πέσουν.
Με βάση τη Μπανγκοκ ομως μπορεί να επισκεφθεί και τη Λουαγκ Πραμπαγκ στο Λάος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν, μετά και την παρέμβαση της Έρσης, που υπήρξε καταλυτική μη αναφέροντας λέξη περί Yogyakarta (και όλες τις προηγούμενες παρεμβάσεις φυσικά), κλίνω μάλλον προς κάτι τέτοιο:

24/12 (άφιξη 16:50) 19:45 - 21:35 SIN - CNX
25/12 CNX
26/12 08:20 - 09:30 CNX - BKK
27/12 08:00 - 09:00 BKK - REP
28/12 REP
29/12 08:35 - 11:35 REP - KUL
30/12 07:25 - 09:10 KUL - KCH
31/12 15:40 - 17:05 KCH - SIN
1/1 (SIN)
2/1 23:55 - ... SIN - FRA - ATH

Τρίχες κλίνω δηλαδή, ακόμα εν συγχύσει είμαι, αλλά λέμε τώρα...

Αρχικά δε σκόπευα να βάλω καθόλου στο πρόγραμμα την "ηπειρωτική" ΝΑ Ασία, εστιάζοντας στα νότια, νησιωτικά μόνο (ώστε να δω Ταυλάνδη/Καμπότζη σε άλλο ταξίδι όπου θα πετάξω για Bangkok). Οστόσο η ομοφωνία με την οποία εκφράζεστε, σε συνδυασμό με τα στοιχεία για τον καιρό εκείνη την εποχή του χρόνου, με έβαλε σε σκέψεις...

Δε μου αρέσει που "καίω" τη Bangkok με επίσκεψη σφηνάκι... Το λογικό θα ήταν αν μπορούσα να φύγω αμέσως (και τη Bangkok σε άλλο ταξίδι), αλλά ίδια μέρα 2 low cost δεν κλείνω. Σκέφτομαι μήπως αφήσω τελικά το Chiang Mai για άλλο ταξίδι, και πάω τώρα μόνο Bangkok όπως προτείνει ο Samion... (Αν και η επιλογή της πτήσης με SQ είναι σχεδόν αδύνατη, 16:50 φτάνω SIN, και η μόνη πτήση τους που προλαβαίνω έχει >?500 one way).

Ρε μήπως αντί να προσπαθώ να χωρέσω στο πρόγραμμα 2 μέρη από την Ταυλάνδη που δε θα προλάβω να τα δω καλά καλά, να πάω μέχρι το Brunei που το προλαβαίνω κιόλας ? :) Ένα τζαμί κι ένα Kampong Ayer υπόθεση είναι.... Ακόμα και daytrip που λέει ο λόγος....

Ή μήπως να αφήσω και το Kuching για επόμενο ταξίδι, μαζί με το υπόλοιπο Βόρνεο (μιας και εκείνη δεν είναι και καλή εποχή), και να απλώσω τις μέρες μεταξύ KUL/BKK/CNX ? (Ομολογώ ότι κοίταξα ήδη για εισιτήρια προς SIN του χρόνου τον Ιούλιο...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom