Ινδονησία Μαλαισία Μπρουνέι Σιγκαπούρη Τη βοήθεια των Ασιόπληκτων, παρακαλώ...

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για το τελευταίο μέρος του ταξιδιού και με δεδομένο ότι έχω σκάρτες δύο μέρες η επιλογή είναι Κuching ή Brunei... η επιλογή δική του...
Δε θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα. Να ξαναπώ μόνο ότι θα το μετανοιώσει αν πάει στο Brunei - και ειδικά για 2 μέρες. Και πανάκριβο είναι, και ελευθερία κινήσεων δε θα έχει, εντυπωσιάζει το τεράστιο τέμενος αλλά πέραν τούτου ουδέν. Dubai στο πολύ πιο χλιδάτο είναι. Δεν είναι τυχαίο ότι όσοι πάνε (είτε με πρακτορείο, είτε κατά μόνας) το κάνουν τύπου ημερήσια εκδρομή, πάνε πρωί και φεύγουν βράδυ (εκτός των Μαλαίσιων που πάνε για να βάλουν φτηνή βενζίνη, αλλά κι αυτούς τους σφίξανε τώρα με το νταβατζιλίκι που υποχρεώνονται πια να πληρώνουν για την είσοδο στη χώρα). Το βράδυ μαζεύονται όλοι και κόβουν φλέβες παρέα.

Μια χαρά μπορεί να γεμίσει τη μερούλα του ο taver στο Kuching, με μια πρωινή επίσκεψη στους ουρανγκουτάνγκους (δύο πάρκα υπάρχουν όλα κι όλα, ένα εδώ κι ένα στο Sabah), μεσημεριανή βόλτα στο χωριό των φυλών και απογευματινο-βραδυνό χαβαλέ και γαστριμαργική ακολασία στην πόλη. Τουριστικά αξιοθέατα μεν, αλλά σε μια μέρα τι θα κάνει? Θα ψάχνει κυνηγούς κεφαλών στη ζούγκλα του Βόρνεο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.021
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα. Να ξαναπώ μόνο ότι θα το μετανοιώσει αν πάει στο Brunei - και ειδικά για 2 μέρες. Και πανάκριβο είναι, και ελευθερία κινήσεων δε θα έχει, εντυπωσιάζει το τεράστιο τέμενος αλλά πέραν τούτου ουδέν. Dubai στο πολύ πιο χλιδάτο είναι. Δεν είναι τυχαίο ότι όσοι πάνε (είτε με πρακτορείο, είτε κατά μόνας) το κάνουν τύπου ημερήσια εκδρομή, πάνε πρωί και φεύγουν βράδυ (εκτός των Μαλαίσιων που πάνε για να βάλουν φτηνή βενζίνη, αλλά κι αυτούς τους σφίξανε τώρα με το νταβατζιλίκι που υποχρεώνονται πια να πληρώνουν για την είσοδο στη χώρα). Το βράδυ μαζεύονται όλοι και κόβουν φλέβες παρέα.
To Kampong Ayer δηλαδή λες δεν αξίζει? Δεν είναι η "Βενετία της Ανατολής"?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
To Kampong Ayer δηλαδή λες δεν αξίζει? Δεν είναι η "Βενετία της Ανατολής"?
Κοίτα, εγώ στο Μπρουνέι δεν πήγα και το Kampong Ayer τώρα το είδα, που το ανέφερες εσύ. Απ' ότι διάβασα, όμως, δε διαφέρει επί της ουσίας από ανάλογου τύπου ψαροχώρια που βρίσκεις σε διάφορες περιοχές της Μαλαισίας ή της Ινδονησίας. Θέλω να πω, ΟΚ, μπορεί να σε εντυπωσιάζει αλλά, προσωπικά, δεν ξέρω αν αξίζει να κάνεις το ταξίδι εκεί μόνο γι αυτό. Αν το συνδυάσεις με ένα ή δύο άλλα που επίσης θέλεις να κάνεις ή να δεις, τότε πάσο. Και, φυσικά, τα γούστα του καθενός είναι διαφορετικά, ό,τι θέλουμε εμείς κάνουμε, όχι ό,τι θέλουν οι άλλοι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.021
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν, ψιλοκαταλήγω.... 2,5 μέρες στο τέλος οπωδήποτε για Σιγκαπούρη, 1 μέρα στην αρχή για Brunei, 2 μέρες παρά κάτι για Kuala Lumpur, 2 μέρες για Siem Reap, και μου μένει μία μέρα και κάτι (30-31/12) που πρέπει να δω πως θα τη διαθέσω, με αφετηρία το Siem Reap και προορισμό τη Singapore (όπου θέλω να βρίσκομαι κατά τις 21:00 το αργότερο).

Έχω τις επιλογές (κατά σειρά βολικότητας των πτήσεων):
- Ξανά Kuala Lumpur για μία μέρα ακόμη
- Saigon (Ho Chi Minh City - 28 ώρες περίπου, 150 ευρώ πιο ακριβό, απευθείας πτήσεις)
- Penang (24 ώρες)
- Kuching (η πρώτη μέρα φεύγει στα αεροδρόμια, και μένουν λίγες ώρες μόνο, 21:00 - 15:40 την επομένη)

Επίσης αποφάσισα ότι Ταϊλάνδη, Βιρμανία & Ινδονησία είναι για 3 εντελώς αυτόνομα ταξίδια, και δεν θέλω να τα "κάψω" αυτή τη φορά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πενανγκ. Τη βλέπεις σε 24 ώρες, είναι όμορφη, έχει ιστορία κιε επιδή σε κόβω για κοιλιόδουλο θα σου κάνει. Όχι άλλη ΚΛ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.021
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, ας αναβιώσω αυτό το παλιό, αν και για εντελώς άλλο ταξίδι...

Αγαπητοί Ασιόπληκτοι, ναι θα ξαναπάω Ασία. Ινδονησία αυτή τη φορά (μετά από μια ολιγοήμερη στάση σε μια άλλη ήπειρο...) Έχω διαβάσει παλιότερα θέματα, αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις για σας...

1. Θα έχω 4 μέρες στο Bali (12/8 βράδυ προσγειώνομαι από DRW, 16/8 αργά το απόγευμα αναχωρώ για JOG). Οι πληροφορίες που παίρνω είναι αντιφατικές. Φαντάζομαι τόσο λίγες μέρες δεν έχει νόημα να κοιτάω καν για να βάλω στο πρόγραμμα Lombok ή Gili (ή μήπως έχει?) Για πείτε, που, και κυρίως πως προτείνετε να κινηθώ?
Αδιαφορώ για παραλίες, με ενδιαφέρει λίγο η φύση και περισσότερο ο πολιτισμός, κι όλα αυτά με εντατικούς ρυθμούς. Και θα είμαι μόνος μου, οπότε τα ρομαντικά σποτ μπορούν να λείπουν (ή μάλλον καλύτερα, μπορούν να περιοριστούν στις λίγες φωτογραφίες που θα τραβήξω εκεί...) Με αυτά τα δεδομένα, το Ubud είναι καλή βάση για όλο το νησί? Ή μήπως να το σπάσω σε >1 καταλύματα/βάσεις? Επίσης, έχει κανείς να προτείνει κάποιο driver/taxi για να το αγκαζάρω 4 μέρες χωρίς να βγει αστρονομικό το κόστος? Να νοικιάσω αυτοκίνητο/μηχανάκι δυστυχώς δε γίνεται.

2. Yogyakarta. Θα έχω 2 πλήρεις μέρες (3 βράδυα, βράδυ φτάνω, πρωί φεύγω). Για να πάω στους μακρινούς ναούς, τι προτείνετε? ταξί, τοπικό πρακτορείο, κάτι άλλο? Το ότι θα πέσω ακριβώς πάνω στο τέλος του Ραμαζανιού (2 τελευταίες μέρες του) θα είναι πρόβλημα?

3. Jakarta (2 μέρες, 1 βράδυ). Τι να μη χάσω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, ας αναβιώσω αυτό το παλιό, αν και για εντελώς άλλο ταξίδι...

Αγαπητοί Ασιόπληκτοι, ναι θα ξαναπάω Ασία. Ινδονησία αυτή τη φορά (μετά από μια ολιγοήμερη στάση σε μια άλλη ήπειρο...) Έχω διαβάσει παλιότερα θέματα, αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις για σας...

1. Θα έχω 4 μέρες στο Bali (12/8 βράδυ προσγειώνομαι από DRW, 16/8 αργά το απόγευμα αναχωρώ για JOG). Οι πληροφορίες που παίρνω είναι αντιφατικές. Φαντάζομαι τόσο λίγες μέρες δεν έχει νόημα να κοιτάω καν για να βάλω στο πρόγραμμα Lombok ή Gili (ή μήπως έχει?) Για πείτε, που, και κυρίως πως προτείνετε να κινηθώ?
Αδιαφορώ για παραλίες, με ενδιαφέρει λίγο η φύση και περισσότερο ο πολιτισμός, κι όλα αυτά με εντατικούς ρυθμούς. Και θα είμαι μόνος μου, οπότε τα ρομαντικά σποτ μπορούν να λείπουν (ή μάλλον καλύτερα, μπορούν να περιοριστούν στις λίγες φωτογραφίες που θα τραβήξω εκεί...) Με αυτά τα δεδομένα, το Ubud είναι καλή βάση για όλο το νησί? Ή μήπως να το σπάσω σε >1 καταλύματα/βάσεις? Επίσης, έχει κανείς να προτείνει κάποιο driver/taxi για να το αγκαζάρω 4 μέρες χωρίς να βγει αστρονομικό το κόστος? Να νοικιάσω αυτοκίνητο/μηχανάκι δυστυχώς δε γίνεται.
Ubud μονο. τα λοιπα εδω:
http://www.bali-day-trip.com/balidriver-guide.html
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
θα σου πω για οτι ξέρω μονο και έχω δεί.
σου προτείνω να μείνεις στο ubud.πανω στους δύο κεντρικους δρόμους του που ειναι η monkey forest και η hannoman road θα βρεις τα καλύτερα καφέ και εστιατόρια.
δεν πρόκειται να χαθεις και θα απολαυσεις τις βόλτες μονος σου αρκει να μεινεις καπου κεντρικά.πίσω απο τους δρόμους ή και επάνω σ αυτους θα βρεις απο τα καλύτερα bangalows! αρκετά φθηνά για τις υπηρεσίες τους και το περιβάλον.
δεν σου προτείνω να πας για raffting γιατι σε ξέρω και δεν θα τα βρεις του γουστου σου..
-τα gilli χμμμ να σου λειπουν πραγματικά!!
στο λομπόκ αν πας με αεροπλάνο προλαβαίνεις αλλα χμμ να σου λειπει γιατι αυτο που αξίζει ειναι μονο η kuta του lompok και η γυρω περιοχή.η πρωτεύουσα mataran δεν θα σου αρέσει.
- το ραμαζάνι ναι ειναι πρόβλημα αλλα οχι για το bali έχει ελάχιστους μουσουλμάνους και ειναι τουριστικο.για το lombok θα ειναι γιατί ειναι σχεδόν ολοι μουσουλμάνοι!!
-δεν χρειάζεται να κλεισεις καποιο οδηγο απο εδω εκει θα τα βρείς ολα στο ξενοδοχειο σου-ζήτα να μιλά στοιχειωδώς αγγλικά.
-την κuta του bali ξεπεταξε την.
-must η καλυτερη ψαροφαγία στην jimbaran προτίμησε να πας αν βολευει η ώρα πριν το αεροδρόμιο φευγοντας ειναι και κοντά.
αυτα τα ολίγα απο μενα και σιγουρα θα έχεις και άλλα φώτα..
Ταβερινο σου αρέσει η ασία τελικά ...και για αυτο σε πάω...:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Oι μερες που εχεις στην διαθεση σου αγαπητε taver ειναι τραγικα λιγες.
Φυσικα στο Bali θα μεινεις στο Ubud ολες τις μερες γιατι σε βολευει και ειναι και ωραιο μερος.
Εχει γινει κι`αυτο τουριστικο βεβαια και εχει εξαπλωθει αρκετα και στα 4 σημεια του οριζοντα.(εγω περιμενα να βρω χωριο)

Ενα ωραιο ξενοδοχειο που θυμαμαι Rooms - Green Fields Hotel and Restaurant αλλα υπαρχουν κι`αλλα σαν αυτο ψαξτο.
Διαβασε και την προσφατη ιστορια του saradojo θα σε βοηθησει αρκετα.

Επειδη ο οδηγος polos εχει γινει σηριαλ εδω μεσα να πω οτι υπαρχουν παρα πολλοι εξισου καλοι που κανουν αυτην την δουλεια πχ
yasa τηλ. 6285237464722 με βαση το ubud.
Υπαρχουν και τουριστικα πρακτορεια στο Ubud που διοργανωνουν εκδρομες
Οι εκδρομες που γινονται ειναι με μινι-βαν μαζι με αλλους, αλλα και private tour.

Mια δεκαωρη εκδρομη private υπολογισε την περιπου 500.000 ρουπιες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.021
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ Samion, renata & xenos. Κάποιος που να ξέρει για Yogyakarta & Jakarta?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ, αλλά είναι ολίγον μπαγιάτικα. Αλλά τα αξιοθέατα θα έχουν μείνει αναλλοίωτα φαντάζομαι.

Τώρα δεν προλαβαίνω, το βράδυ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Aπό τη περσινή μου εμπειρία:
Jakarta δεν κάθησα καθόλου
Στη Yogyakarta και 1 μέρα είναι αρκετή να δεις τους ναούς. Η πόλη δεν λέει και πολλά. Εγώ θα κανόνιζα μια σύντομη ξενάγηση στη πόλη, Barabudur (οπωσδήποτε, είναι μοναδικός αν και έχει ποδαρόδρομο) και τέλος Prambanan. Eμείς κλείσαμε tour μέσω του city information centre. Δυσκολία δεν θα έχεις όμως να βρεις οπουδήποτε, το θέμα είναι η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών.
Στο Bali 4 μέρες είναι οριακά λίγες. Σίγουρα βάση στο Ubud όπως προείπαν οι φίλοι μας. Αν δεν ασχοληθείς με τα μουσεία κανονίζεις εκδρομές στο νησί. Αν φτιάξεις το προγραμμα εσύ μπορείς να το παζαρέψεις με οποιοδήποτε ταξιτζή. Στη πέφτουνε συνέχεια! Φαγητά διανονή θα περάσεις καλά. Προσωπικά δεν ήταν τελικά του γούστου μου το Μπαλί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.923
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom