Malev Τι γίνεται με την malev?

GIANA

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
μμμ...απο ο,τι θυμαμαι ,οσοι πληρωσαν με μετρητα θα ειχαν πιο δυσκολα ξεμπερδεματα..
το γραφειο δε σε βοθησε;
ισως να σου απαντησει καποιος αλλος, γιατι εγω ειχα πληρωσει μεσω καρτας κ εκει λυθηκε το θεμα μεσω τραπεζας...
Επειδή το γραφείο μου λέει μισόλογα για αυτό ψάχνομαι στο forum μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα είχα κλείσει μέσω ταξιδιωτικού γραφείου και είχα πληρώσει μετρητοίς.
Άρα το πρόβλημά σου δεν είναι με τη MALEV αλλά με το συγκεκριμένο γραφείο. Αυτοί οι είναι οι αντισυμβαλλόμενοι απέναντί σου στη συγκεκριμένη εμπορική πράξη. Στο κάτω κάτω, θα μπορούσε η MALEV να τους τα έχει επιστρέψει κι αυτοί να μη στα δίνανε (δεν το έχει κάνει, έχει βουίξει ο τόπος, αλλά θα μπορούσε).
 

korina80

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
μμμ...απο ο,τι θυμαμαι ,οσοι πληρωσαν με μετρητα θα ειχαν πιο δυσκολα ξεμπερδεματα..
το γραφειο δε σε βοθησε;
ισως να σου απαντησει καποιος αλλος, γιατι εγω ειχα πληρωσει μεσω καρτας κ εκει λυθηκε το θεμα μεσω τραπεζας...

καρτα ποιας τράπεζας? όλες οι τράπεζες λένε ότι σε 45 μέρες θα ξέρουνε με βάση τους κανόνες της visa, γι αυτό ρωτάω. Κι εγώ περιμένω τη Δευτέρα - 45 μέρες από το αίτημα να μου πούνε αν θα τα πιστώσουνε...(και τους τόκους μου είπανε όταν ρώτησα αν είναι θετική η απάντηση φυσικά)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
eurobank(χρεωστικη).μετα την αιτηση αμφισβητησης πιστωθηκαν μεσα σε λιγες μερες τα λεφτα μου.
 

maria hatz

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
MALEV

καλησπέρα.ονομάζομαι Μαρία και θα ήθελα να ρωτήσω για το θέμα της malev.είχα κλείσει με το σύζυγό μου ταξίδι για Πράγα μέσω airtickets και ακόμα δεν μας έχουν επιστραφεί τα χρήματα. Όταν ενοχλούμε την airtickets μας λένε ότι ακόμα περιμένουν απάντηση.έχει περάσει τόσος καιρός και ανησυχώ μη χάσουμε τα χρήματα.ξέρει κάποιος κάτι;
 

wazomania

Member
Μηνύματα
32
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα πας στην τράπεζα και θα κάνεις μια αιτηση μη αναγνώριση του ποσού και θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Ένας φίλος μου το έκανε και του επέστρεψαν το ποσόν.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Δυσκολα τα πραγματα με τις επιστροφες των ακυρωθεντων εισιτηριων..
Παραθετω το e mail που μου εστειλε το πρακτορειο:
Πιο αμεση λυση πλεον φαινεται η αμφισβητηση συναλλαγης στην Τραπεζα (αν εχει χρησιμοποιηθει πιστωτικη)

Αγαπητοί μας πελάτες,
Επανερχόμενοι στο θέμα της πτώχευσης της αεροπορικής εταιρείας
MALEV και της επιστροφής των χρημάτων που η αεροπορική εταιρεία έχει εισπράξει από τους ταξιδιωτικούς πράκτορες για πτήσεις οι οποίες κατόπιν ακυρωθήκαν, η ΙΑΤΑ εξέδωσε πρόσφατα ανακοίνωση στην οποία αναφέρει πως ο επίσημος εκκαθαριστής της MALEV δεν ενέκρινε τη διαδικασία επιστροφής των χρημάτων, όπως αυτή αρχικά είχε συμφωνηθεί μεταξύ της αεροπορικής εταιρείας και της ΙΑΤΑ.
Η ανακοίνωση της ΙΑΤΑ αναφέρει πως, βάση του Πτωχευτικού Κώδικα της Ουγγαρίας, η διαδικασία επιστροφής των χρημάτων προς τους ταξιδιωτικούς πράκτορες δεν μπορεί να ξεκινήσει χωρίς την έγκριση του επίσημου εκκαθαριστή της αεροπορικής εταιρείας.

Κατόπιν τούτου, η ΙΑΤΑ ανακοίνωσε πως θα ξεκινήσει τις απαραίτητες νομικές διαδικασίες για την διεκδίκηση των χρημάτων από τον επίσημο εκκαθαριστή της
MALEV.
Συνημμένη θα βρείτε την επίσημη ανακοίνωση της ΙΑΤΑ, η οποία κοινοποιήθηκε σε όλους τους ταξιδιωτικούς πράκτορες.

Λυπούμαστε πολύ για αυτή την δυσάρεστη εξέλιξη και σας διαβεβαιώνουμε πως και εμείς θα προβούμε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ως ταξιδιωτικοί πράκτορες (νομικές και μη) για την προάσπιση και διαφύλαξη των συμφερόντων των πελατών μας.

Θα σας ενημερώνουμε για οποιαδήποτε εξέλιξη και παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,


Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom