Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Σοβαρά τώρα, αν από πριν το ταξίδι έχεις διαγνώσει τέτοιες συμπεριφορές που σ' ενοχλούν, γιατί βρε κορίτσι μου να πας μ' αυτά τα άτομα; Δεν είναι καλύτερα να πας μόνη σου ή με άλλη παρέα που δε θα σ' ενοχλεί;

σωστότατος !!!!!!!!
δηλαδή θα ξερω απο πρίν οτι ο ''άλλος '' ειναι ''σπαω καρύδια '' και θα πάω ??? ποτε !:xmas_evil:.
οχι βεβαια οτι δεν την εχω πατησει ,πολλες φορές αλλα στο τελος έβαλα μυαλό και δεν την ξαναπατάω

Το ταξίδι ειναι ιερό πράγμα και δεν αφήνω πλεόν κανεναν να μου το χαλάσει :xmas_cheesygrin:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γιατί πας ένα ταξίδι να καθαρίσει το μυαλό και δεν έχεις όρεξη να βλέπεις την γκρίνια, την μιζέρια και τα μούτρα του άλλου οπότε κάνεις λίγο τον βλάκα μόνο και μόνο για να μην γίνει το ταξίδι σου πεδίο μάχης.

Άρα έχει δίκιο ο ποιητής:

"Είναι αδύνατο να απολαύσουμε τα τροπικά δάση ή τις γραφικές παραλίες, όταν δεν έχουν προηγουμένως ικανοποιηθεί πολλές άλλες συναισθηματικές και ψυχικές ανάγκες, όπως η ανάγκη για κατανόηση, αγάπη, σεβασμό με το συνταξιδιώτη μας, σύζυγο, φίλο, εραστή..."
Αλαίν Μποττόν
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Με κάνει έξαλλη το να σε σέρνουν σε ατελείωτες ώρες για ψώνια κ δώρα (δε λέω, κ γω ψωνίζω αλλά σε λογικά πλαίσια) κ στο τέλος να μην παίρνουν σχεδόν τίποτα γιατί το ένα τους ξινίζει,το άλλο τους βρωμάει,τους φαίνονται όλα ακριβά κ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ,να λένε συνεχώς απαξιωτικά:''τέτοιο βρίσκεις κ στην Ελλάδα'',''στο μοναστηράκι αυτά με 3 ευρώ τα έχουν, ..ΤΟΤΕ ΠΑΡΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Κ ΜΗ ΜΟΥ ΠΡΗΖΕΙΣ ΤΑ ΣΥΚΩΤΙΑ!!κ μετά γκρινιάζουν την υπόλοιπη μέρα ότι δεν πήραν τίποτα κ πρέπει την επόμενη ''να ξαναρίξουν μια ματιά''..όπου πάλι δεν αγοράζουν τίποτα...:xmas_twisted: Χριστέ μου,τα πάθη σου!!
Επίσης να μη γνωρίζουν ούτε λίγα στοιχειώδη αγγλικά (εντάξει το δέχομαι,δεν έχω την απαίτηση να τα μιλάνε όλοι) ή καμία άλλη γλώσσα κ να πρέπει να τους κάνεις μονίμως τον μεταφραστή κ ως εκ τούτου να μη μπορούν να κάνουν ρούπι χωρίς εσένα (αλλά ΕΣΥ να τους ακολουθείς)κ να τους μεταφράζεις όλες τις ιδιοτροπίες τους κ τα παράπονά τους στους σερβιτόρους,στους ταξιτζήδες,στους αεροσυνοδούς,στους ρεσεψιονίστ...!!!στις οποίες εννοείται δεν συμφωνείς αλλά το κάνεις μπας κ γλιτώσεις τη μουρμούρα..επίσης τη τσιγκουνιά κ τα ατελείωτα παζάρια με υπαλλήλους μέχρι κ στο ανταλλακτήριο του αεροδρομίου επειδή δεν συμφωνούσε με την ισοτιμία κ της έβγαιναν λιγότερα τα λεφτά κ συ να μη ξέρεις που να κρυφτείς από το ρεζιλίκι..ΩΙΜΕΕΕΕ!:xmas_eek:
εγω πιστευω πως τετοιου ειδους συμπεριφορες συναντωται σε ατομα που δεν εχουν ταξιδεψει πολυ στο εξωτερικο.
εμενα μου εχει τυχει να ταξιδεψω και με ατομα που δεν τα γνωριζα πολυ καλα αλλα ακριβως επειδη ηταν ανθρωποι που ταξιδευαν πολυ, δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα μαζι τους..
τωρα οσον αφορα το προγραμμα - τι θα δουμε, τι θα κανουμε, που θα παμε - καλυτερα ειναι να βασιζεται κανεις πανω σε αυτους που το εχουν ψαξει περισσοτερο γιατι αυτος που το εχει ψαξει γνωριζει σαφως περισσοτερα.

εμενα με κουραζει στα ταξιδια να τα ψαχνω παντα ολα εγω πριν την αναχωρηση, δεν θα ειχα προβλημα να βασιστω πανω σε καποιον που θα μου ελεγε οτι γνωριζει.
αλλα μου ειχε τυχει να παω στο Παρισι με τον ξαδελφο μου, που δεν ηξερε απολυτως τιποτα, οποτε βασιστηκε εντελως πανω μου :xmas_wink:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μια στιγμή βρε παιδιά. Πριν πάω τις 6 μέρες μου στην Νέα Υόρκη, είχα ξεψαχνίσει όλους τους οδηγούς και τα travelstories/pedia γιατί ήθελα να δω συγκεκριμένα πράγματα. Καούρα για να είμαι αρχηγός δεν είχα απλώς ναι, ήμουν πιο διαβασμένος από κάποιους. όταν λοιπόν κάνω υπερατλαντικό για να δω 5 πράγματα, όταν σου έχω αποστείλει το πλάνο μου και εσύ μου λες, "δε με νοιάζει, δε με νοιάζει, κάνε ότι θες" μετά φταίω εγώ αν σε παρατήσω πίσω να βιντεοσκοπείς με τις ώρες την πέμπτη ή να σε αφήσω στα macy's ή να μην συμπεριλάβω πράγματα τα οποία θα ήθελες να δεις?



Sorry αλλά ναι, ο καθείς ό,τι επιθυμεί! Θα έχανα δηλαδή εγώ το MET επειδή εσένα θα σου ερχόταν η επιθυμία για αγροτουρισμό? (μιλάω εκ πείρας, δεν αναφέρομαι σε εσένα zacharoula). Στα περισσότερα ταξίδια μου πάω προετοιμασμένος και ναι, βιδώνομαι όταν κάποιος απαιτεί να προσθέσω κάτι στο πρόγραμμά μου επειδή του το είπε η τρίτη ξαδέρφη του κουνιάδου του όταν ξέρω ότι είναι φλόμπα. Πήγαινε δέστο μόνος σου, εγώ δεν γουστάρω. Δηλαδή θα μου έλεγε ο taver να πάμε στην Disneyland (μπρρ. λύσσα το έκανα!!) στο Τόκιο κι εγώ θα ακολουθούσα??
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δηλαδή θα μου έλεγε ο taver να πάμε στην Disneyland (μπρρ. λύσσα το έκανα!!) στο Τόκιο κι εγώ θα ακολουθούσα??
Βασικά, απ' ό,τι σου έλεγε ο taver, ακριβώς τ' αντίθετα έπρεπε να κάνεις!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
εμενα δεν θα μου αρεσε να παω ταξιδι με ανθρωπους που ειναι απολυτοι στα θελω τους και στα πιστευω τους, αυτοι ας πανε μονοι τους.

θα προτιμουσα να εχω καποιον διπλα μου που θα ειναι περισσοτερο διαλλακτικος και συζητησιμος.
και γενικα πιστευω οτι αν "κοψεις" καλα τον αλλον, πριν παρεις την αποφαση να ταξιδεψεις μαζι του, μπορεις να καταλαβεις αν θα περασετε καλα ή οχι...

το μυστικο παντως κατα την γνωμη μου ειναι σε ενα ταξιδι να ειναι πανω απο δυο ατομα, γιατι αν δεν ταιριαζεις με τον εναν, θα τα βρεις με τον αλλον.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Συμφωνώ με θείο Σπύρο. Ούτε αρχηγός θα το παίξω, ούτε ξερόλας, αλλά δεν μπορώ να πάω και ένα ταξίδι αδιάβαστη.
Θα έχω διαβάσει, θα έχω σκεφτεί και θα έχω σημειώσει ενδεχομένως τα πράγματα που θέλω να κάνω και να δω.
Περπάτημα και ξανά περπάτημα και σε ελάχιστες των περιπτώσεων- όταν έχω αρκετές μέρες στη διάθεσή μου ή έχω επισκεφτεί ξανά το μέρος- να είμαι περισσότερο χαλαρή και να το παίξω "ντόπια".
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Βασικά, απ' ό,τι σου έλεγε ο taver, ακριβώς τ' αντίθετα έπρεπε να κάνεις!
:xmas_lol::xmas_lol:

Παρντόν???
Σου'τυχε αυτό στη Νέα Υόρκη???!?:xmas_mrgreen::russianroulette:
Βρε nera μου έτυχε και δεν έχω θέμα με τον άνθρωπο, αυτό ήθελε να κάνει, δεν είναι μεμπτό. γιατί όμως ντε και σώνει να θέλει κι εμένα μαζί του?

εμενα δεν θα μου αρεσε να παω ταξιδι με ανθρωπους που ειναι απολυτοι στα θελω τους και στα πιστευω τους, αυτοι ας πανε μονοι τους.
Να σου δώσω λοιπόν ένα παράδειγμα:
Μια φίλη δεν έχει αποφασίσει ακόμα αν η πρωτεύουσα της Ιαπωνίας είναι το Τόκυο ή το Πεκίνο. Ταξιδεύουμε μαζί στην Ιαπωνία για 10 μέρες η οποία δεν έχει ιδέα τι είναι Senso Ji, Kyoto, Miyajima, Takayama κλπ. αλλά τυχαίνει και στο αεροπλάνο μαθαίνει για την Disneyland. Μου τρώει τ' αυτιά να μην είμαι απόλυτος και να είμαι διαλλακτικός και να προσθέτω (ως αρχηγός??) στο πρόγραμμα και τα θέλω της. Δηλαδή να ταξιδέψω στην Ιαπωνία για 10 μέρες και την μια να την αφιερώσω στην Disneyland που μπορώ να την δω και στο Παρίσι. Σε πιο προχωρημένες καταστάσεις, η συνταξιδιώτισσα αμαυρώνει και υποτιμά ό,τι γιαπωνέζικο βλέπουμε μέχρι να δει την Disneyland. Θα έφταιγα αν την άφηνα εκεί και πήγαινα στο Nikko?

Συμφωνώ με θείο Σπύρο.
Πω πω μιλάμε το 2011 με βρήκε με μια αγκαλιά ανίψια!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Να σου δώσω λοιπόν ένα παράδειγμα:
Μια φίλη δεν έχει αποφασίσει ακόμα αν η πρωτεύουσα της Ιαπωνίας είναι το Τόκυο ή το Πεκίνο. Ταξιδεύουμε μαζί στην Ιαπωνία για 10 μέρες η οποία δεν έχει ιδέα τι είναι Senso Ji, Kyoto, Miyajima, Takayama κλπ. αλλά τυχαίνει και στο αεροπλάνο μαθαίνει για την Disneyland. Μου τρώει τ' αυτιά να μην είμαι απόλυτος και να είμαι διαλλακτικός και να προσθέτω (ως αρχηγός??) στο πρόγραμμα και τα θέλω της. Δηλαδή να ταξιδέψω στην Ιαπωνία για 10 μέρες και την μια να την αφιερώσω στην Disneyland που μπορώ να την δω και στο Παρίσι. Σε πιο προχωρημένες καταστάσεις, η συνταξιδιώτισσα αμαυρώνει και υποτιμά ό,τι γιαπωνέζικο βλέπουμε μέχρι να δει την Disneyland. Θα έφταιγα αν την άφηνα εκεί και πήγαινα στο Nikko?



Πω πω μιλάμε το 2011 με βρήκε με μια αγκαλιά ανίψια!
ε τοτε, πολυ λαθος παρεα διαλεξες, αμα ησασταν τοσο διαφορετικοι, τοτε γιατι κανονισατε να πατε μαζι ταξιδι,... και μαλιστα τετοιο ταξιδι!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.977
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom