Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
εμενα με κουραζει στα ταξιδια να τα ψαχνω παντα ολα εγω πριν την αναχωρηση, δεν θα ειχα προβλημα να βασιστω πανω σε καποιον που θα μου ελεγε οτι γνωριζει.
Συμφωνώ,συμφωνώ!!!Ειδικά όταν γνωρίζει ο αλλος να σου πει πράγματα, όπως για την ισοτιμία,το νόμισμα,κτλ!!!:xmas_lol:

και γενικα πιστευω οτι αν "κοψεις" καλα τον αλλον, πριν παρεις την αποφαση να ταξιδεψεις μαζι του, μπορεις να καταλαβεις αν θα περασετε καλα ή οχι...
Εμάς πώς μας είχες κόψει?Δεν μας είπες....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εμενα με χαλαει να μην ακολουθουν το προγραμμα μου, να μην υπακουν στις αρχες μου και να διαμαρτυρονται οτι τους ταλαιπωρω. Ολα τ' αλλα μπορω να τα ανεχτω.
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Εγώ δεν αντέχω την γκρίνια με τίποτα. Η γκρίνια είναι το χειρότερο μου... Κατά καιρούς έχω τσακωθεί με συνταξιδιότισσες οι οποίες λέγανε ότι ήρθανε διακοπές για να ξεκουραστούν και βαριόντουσαν να σηκωθούν από το κρεβάτι. Επίσης με τσατίζει πάρα πολύ όταν ο άλλος δεν με σέβεται. Δεν μιλάμε να μου κάνει τα χατήρια λες και είμαι μία κακομαθημένη μπέμπα αλλά σεβάσου κάποια στοιχειώδη πράγματα. Πχ να έχω να καπνίσω σχεδόν μία μέρα να θέλω να κάτσω σε ένα παγκάκι να κάνω το τσιγάρο μου και επειδή καμία δεν είναι καπνίστρια να μου λένε ότι τους τρώω τον χρόνο . Επίσης δεν μου αρέσει με τίποτα να μου το παίζουν κάποιοι αρχηγοί ναι μεν κάποιοι θα ξέρουν 5 πράγματα περισσότερα από εμένα και λογικό αλλά όχι όταν λέω εγώ την άποψη μου να με γειώνουν και να μου κρατάνε μουτρά.. Εκεί είναι για πολλές σφαλιάρες.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ο χειροτερος συνταξιδιωτης ειναι αυτος που δε σεβεται το μερος, το πολιτισμο και τους κατοικους του μερους που επισκεφτεται....Ειναι αυτος που δε 8α δοκιμασει τοπικη κουζινα, δε θα ξεκουνησει να δει 3 πραγματα παραπανω, δε 8α προσπαθησει να μιλησει σε ντοπιους και απλα 8α γυρισει πισω ιδιος, χωρις να εχει κερδισει τπτ, προσ8ετωντας απλα μια χωρα στο χαρτη του...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
οχι βεβαια οτι δεν την εχω πατησει ,πολλες φορές αλλα στο τελος έβαλα μυαλό και δεν την ξαναπατάω
Το ταξίδι ειναι ιερό πράγμα και δεν αφήνω πλεόν κανεναν να μου το χαλάσει :xmas_cheesygrin:
Άστα Χρήστο, την έχω πατήσει κι εγώ ουκ ολίγες φορές. Βέβαια τα παθήματα γίνονται μαθήματα κάποια στιγμή και πλέον είμαι πιο προσεκτική ή έστω βάζω κάποιους όρους στον συνταξιδιώτη... Αν συμφωνήσει κάνουμε το ταξίδι, αν όχι... πάω μόνη μου!!!

τωρα οσον αφορα το προγραμμα - τι θα δουμε, τι θα κανουμε, που θα παμε - καλυτερα ειναι να βασιζεται κανεις πανω σε αυτους που το εχουν ψαξει περισσοτερο γιατι αυτος που το εχει ψαξει γνωριζει σαφως περισσοτερα.
εμενα με κουραζει στα ταξιδια να τα ψαχνω παντα ολα εγω πριν την αναχωρηση, δεν θα ειχα προβλημα να βασιστω πανω σε καποιον που θα μου ελεγε οτι γνωριζει.
Εμένα πάλι δε μου αρέσει να βασίζομαι στο πρόγραμμα που έχουν φτιάξει οι άλλοι γιατί απλούστατα δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ :xmas_redface: Τα γούστα λογικό είναι να διαφέρουν, οπότε πού ξέρω εγώ τι έχει προγραμματίσει ο συνταξιδιώτης; Αν για παράδειγμα πάμε σε μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα και υπάρχουν μουσεία και αξιοθέατα που δεν ενδιαφέρουν τον άλλο, εγώ γιατί να τα χάσω;;;

Για μένα το σωστό θα ήταν να υπάρχει συνεργασία και αν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και πράγματα που θέλει ο καθένας να κάνει να φτιάξουν έτσι το πρόγραμμα ώστε ο ένας να μην καταπιέζει τον άλλο.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
εγω πιστευω πως τετοιου ειδους συμπεριφορες συναντωται σε ατομα που δεν εχουν ταξιδεψει πολυ στο εξωτερικο.
εμενα μου εχει τυχει να ταξιδεψω και με ατομα που δεν τα γνωριζα πολυ καλα αλλα ακριβως επειδη ηταν ανθρωποι που ταξιδευαν πολυ, δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα μαζι τους..
τωρα οσον αφορα το προγραμμα - τι θα δουμε, τι θα κανουμε, που θα παμε - καλυτερα ειναι να βασιζεται κανεις πανω σε αυτους που το εχουν ψαξει περισσοτερο γιατι αυτος που το εχει ψαξει γνωριζει σαφως περισσοτερα.

εμενα με κουραζει στα ταξιδια να τα ψαχνω παντα ολα εγω πριν την αναχωρηση, δεν θα ειχα προβλημα να βασιστω πανω σε καποιον που θα μου ελεγε οτι γνωριζει.
αλλα μου ειχε τυχει να παω στο Παρισι με τον ξαδελφο μου, που δεν ηξερε απολυτως τιποτα, οποτε βασιστηκε εντελως πανω μου :xmas_wink:
Σόρρυ, το "ευχαριστώ" το πάτησα κατά λάθος :xmas_lol:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Αρα το νόημα της κουβέντας ειναι ''οσο πιο λίγοι τόσο πιο καλά ''
εξάλου παντρεμένος άνθρωπος είμαι τα εχω λυμένα τα θέματα αυτά .

Παω μόνο με την γυναίκα μου και επιλεκτικά με λίγους φιλους εκλεκτούς που τους ξέρω ήδη οτι ειναι ΟΚ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.139
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή θα μου έλεγε ο taver να πάμε στην Disneyland (μπρρ. λύσσα το έκανα!!) στο Τόκιο κι εγώ θα ακολουθούσα??
Εγώ ρε Disneyland? Από που κι ως που? Που έχω έρθει δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές στο Παρίσι και δεν έχω περάσει ούτε απ' έξω?

Υ.Γ. Άλλος ήταν που ήθελε τα λούνα παρκ με τα rollercoaster απ' ότι ενθυμούμαι....
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Για μένα το σωστό θα ήταν να υπάρχει συνεργασία και αν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και πράγματα που θέλει ο καθένας να κάνει να φτιάξουν έτσι το πρόγραμμα ώστε ο ένας να μην καταπιέζει τον άλλο.
Συμφωνώ απόλυτα! Όταν κανονίζεις να πας ένα ταξίδι με παρέα, τότε είσαι "υποχρεωμένος", όπως είναι υποχρεωμένοι και οι υπόλοιποι, να λειτουργείς ομαδικά. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως πρέπει κιόλας να κάνεις πράγματα που δεν σου αρέσουν. Νομίζω πως το καλύτερο είναι να φτιάχνεται ένα πρόγραμμα από κοινού στο οποίο θα είναι όλοι σύμφωνοι και ικανοποιημένοι και από εκεί και πέρα, ο καθένας φτιάχνει για την πάρτη του κι ένα δικό του προσωπικό που το ακολουθεί σε "ελεύθερες" ώρες. (Το ότι είμαστε μια παρέα δεν σημαίνει πως είμαστε και συνέχεια μαζί).
Βέβαια, αν κάποιος είναι τελείως αδιάφορος και δεν τον νοιάζει ούτε που θα πάει ούτε τί θα δει και τα αφήνει όλα πάνω σου, τότε απλά ακολουθεί το δικό σου πρόγραμμα και δεν μπορεί να πει κουβέντα (γιατί δεν ξέρει κιόλας).

@tripakias
εμείς οι δύο, πρέπει να κανονίσουμε να πάμε ένα ταξίδι μαζί. Θα περάσουμε φανταστικά! :xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.473
Η κακή συνενόηση. Άλλα συνενοούμαστε αρχικά και άλλα κάνουμε. Οπότε όσο πιο οργανωμένα και συνενοημένα γίνεται ένα ταξίδι τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η κακή συνενόηση. Άλλα συνενοούμαστε αρχικά και άλλα κάνουμε. Οπότε όσο πιο οργανωμένα και συνενοημένα γίνεται ένα ταξίδι τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχεις.

Αφου αλλα συνεννοουμαστε κι αλλα κανουμε, που βοηθαει να ειναι πιο συνεννοημενο το ταξιδι; Για 'ξηγατο λιγο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.881
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom