Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
:haha::haha::haha::haha:

Xαρά στην υπομονή σου!! .... εγώ θα τα χα πάρει στο κρανίο, στη φάση που ζητούσε και τα ρέστα :mad:

Αχ, δεν μπορώ! Έλεος, πες ρε κοπελιά θέλω να κοιμηθώ, λιγότερο θα τον ενοχλήσει τον άλλο παρά να λες με άφησες να κοιμηθώ και έχασα τη μέρα μου! Και δεν είναι και τίποτα αλλά φαντάζομαι στην επιστροφή λέει σε όλους τι ωραία που περάσαμε!:bleh:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Το περπάτημα είναι μεγάλο και πονεμένο θέμα... δυστυχώς δεν είναι στο dna του έλληνα ταξιδώτη (αν υπάρχει τέτοιο είδος) ή ο νεοπλουτισμός και ο εύκολος τρόπος ζωής και τα αυτοκίνητα μας έχουν κάνει να είμαστε μαλλωμένοι με τα πόδια μας. Μα πως να δεις ένα μέρος αν δεν περπατήσεις... Εκτός του ότι το περπάτημα είναι φυσική άσκηση και σου δημιουγεί επιπλέον ευδιαθεσία. Τι να πεις, όπως την βρίσκει ο καθένας. Άλλος γουστάρει να περπατάει στα σοκάκια της Μονμάρτης και άλλος θέλει να δει το πύργο του Άιφελ και να πάει για σουβλάκι. Ένα άλλο στοιχείο που έχω παρατηρήσει είναι η διαφορά των ξένων με τα ελληνικά ταξιδιωτικά ντοκιματέρ.. Πχ. βλέπω τον Michael Palin που έχει κάνει τα άπειρα χιλιόμετρα σε ερήμους, στα Ιμαλάια, κτλ. με τα πόδια, αλλά και πολλούς άλλους παρουσιαστές.. Πήγα τις προάλλες να δω ένα ελληνικό ντοκιμαντερ για τον δρόμο του αγ. Ιακώβου με την Τσόκλη, και την έβλεπες να πηγαίνει απλά από την μία πόλη στην άλλη με το αυτοκίνητο... νομίζω ότι κάπου χάνεται η μαγεία.. δεν ξέρω τι λέτε..
ε βρε συ...ολοκληρος βουλευτης με τα ποδια θα κινειται;;;
θα παιρνει το βουλευτικο αμαξι...
 

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
αυτό το θέμα με τους έλληνες ταξιδιωτικούς δημοσιογράφους παίρνει πολλή συζήτηση... Αλήθεια ξέρετε αν υπάρχει ανάλογο τοπικ??
Πάντως αυτη η Τσόκλη πολύ υπερεκτιμημένη (επιεικώς)... Έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ για την Αιθιοπία κ βαρέθηκα τη ζωή μου... Ο Δούσης όσο έκανε εκπομπές ήταν κοντά σταδικά μου πρότυπα αλλά δε μ αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος που μιλάει..
υγ πειράζει που όσο πλησιάζει το ταξίδι δεν έχω όρεξη ούτε για δουλειά, ούτε για σχολή, ούτε για διάβασμα??? μόνο travelstories κ διάβασμα ιστοριών!!! :))
 

magdouil

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Everywhere
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
μια φορα καθοταν διπλα μου ενας τυπος στο αεροπλανο ο οποιος οχι μονο ακουγε δυνατα μουσικη αλλα τραγουδουσε κιολας..και φωναζε γιατι δεν καταλαβαινε οτι ακουγεται!!και αφου τελειωσε η μπαταρια απ το MP3 του εβγαλε να διαβασει ενα βιβλιο και αρχισε να το διαβαζει δυνατα..να τον ακουει ολο το αεροπλανο...ηταν τραγικο!!να μην μπορω να φυγω απ τη θεση μου..!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
έλεος! αυτά ούτε τα 5χρονα τα κάνουν!
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Πειτε μου σε ποιον εχει τυχει κατι αναλογο......Ζευγος οδικως για Λευκαδα.Εκεινος οδηγος,εγω συνοδηγος.Οδηγει σαν τρελος,σε καποιο σημειο κανει προσπεραση σε μια ολοκληρη φαλαγγα οχηματων (πανω σε διπλη γραμμη)οπου το πρωτο ηταν ενα φορτηγο που ηταν ετοιμο να στριψει.Μας βλεπει ο χριστιανος και φρεναρει....Στο απεναντι ρευμα ερχοταν μια κυρια (ευτυχως ηταν η μονη π ερχοταν)και εχει σταματησει στην ακρη.Σε 50 μετρα ειχε μπλοκο.Μας σταματανε...300ε κληση με τα χιλια ζορια δεν μας πηραν πινακιδες/διπλωμα.Γενικα εκνευριζομαι με τους απροσεκτου κ νευρικους οδηγους.Μετα λοιπον απο 2 νυχτες στο νησι ερχονται οι φιλοι/φιλες του (απροσκλητοι)τους οποιους και φιλοξενησαμε στο δωματιο μας αφου ηταν 4 κλινο διαμερισμα.Καθε βραδυ ποτο στο ιδιο μαγαζι αφου η μπαργουμαν αρεσε στο φιλο του.Το πιο αθλιο πενθημερο που περασα ποτε.Ειναι οτι χειροτερο να μη σε σεβεται καποιος,η εστω τυπικα να σε ρωταει αν θα ηθελες κατι διαφορετικο.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Πειτε μου σε ποιον εχει τυχει κατι αναλογο......Ζευγος οδικως για Λευκαδα.Εκεινος οδηγος,εγω συνοδηγος.Οδηγει σαν τρελος,σε καποιο σημειο κανει προσπεραση σε μια ολοκληρη φαλαγγα οχηματων (πανω σε διπλη γραμμη)οπου το πρωτο ηταν ενα φορτηγο που ηταν ετοιμο να στριψει.Μας βλεπει ο χριστιανος και φρεναρει....Στο απεναντι ρευμα ερχοταν μια κυρια (ευτυχως ηταν η μονη π ερχοταν)και εχει σταματησει στην ακρη.Σε 50 μετρα ειχε μπλοκο.Μας σταματανε...300ε κληση με τα χιλια ζορια δεν μας πηραν πινακιδες/διπλωμα.Γενικα εκνευριζομαι με τους απροσεκτου κ νευρικους οδηγους.Μετα λοιπον απο 2 νυχτες στο νησι ερχονται οι φιλοι/φιλες του (απροσκλητοι)τους οποιους και φιλοξενησαμε στο δωματιο μας αφου ηταν 4 κλινο διαμερισμα.Καθε βραδυ ποτο στο ιδιο μαγαζι αφου η μπαργουμαν αρεσε στο φιλο του.Το πιο αθλιο πενθημερο που περασα ποτε.Ειναι οτι χειροτερο να μη σε σεβεται καποιος,η εστω τυπικα να σε ρωταει αν θα ηθελες κατι διαφορετικο.

Αυτά διαβάζω και πάω μόνη μου!!! Πιστεύω να τον σουτάρησες μετά, έτσι;:clap:
 

PPhanny

Member
Μηνύματα
67
Likes
36
Η πιό εκνευριστική διαδρομή δεν ήταν σε ταξίδι αλλά στο λεωφορείο από το αεροδρόμιο για Σύνταγμα. Ενας κύριος φώναζε με την ένταση στο μάξιμουμ στο κινητό του γιά το ποιός θα πάει κοτόπουλο στη μαμά του.Πήρε όλο το σόϊ του τηλέφωνο, δεν βρήκε εθελοντή χάλασε τον κόσμο φωνάζοντας "μα η μαμά θέλει κοκκινιστό". Στο τσακ συγκρατήθηκα να μη του πώ "άνθρωπέ μου να πάω εγώ κοτόπουλο στη μαμά σου, φθάνει να σταματήσεις πιά".
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Η πιό εκνευριστική διαδρομή δεν ήταν σε ταξίδι αλλά στο λεωφορείο από το αεροδρόμιο για Σύνταγμα. Ενας κύριος φώναζε με την ένταση στο μάξιμουμ στο κινητό του γιά το ποιός θα πάει κοτόπουλο στη μαμά του.Πήρε όλο το σόϊ του τηλέφωνο, δεν βρήκε εθελοντή χάλασε τον κόσμο φωνάζοντας "μα η μαμά θέλει κοκκινιστό". Στο τσακ συγκρατήθηκα να μη του πώ "άνθρωπέ μου να πάω εγώ κοτόπουλο στη μαμά σου, φθάνει να σταματήσεις πιά".
Φαντασου να τι μαμα θα ηταν....οτι καλυτερο για πεθερα!!!:lol:
 

msmaria

Member
Μηνύματα
40
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
1. οι 250 φωτογραφιες σε ενα συγκεκριμενο μερος
2. φωτογραφιες χωρις ποδια...που φαινεσαι εσυ και απο πισω το κολοσαιο μισο
3. η γκρινια για τις ουρες στα μουσεια
4. οι απειρες ωρες για ψωνια
5. η αναγκη να θες να πας σε κλαμπ στο εξωτερικο (κλαμπ εχουμε και εδω και καλυτερη νυχτερινη ζωη)
6. η ελειψη ορεξης για περπατημα..
7. η μεγαλες αποκλεισεις απο το προγραμμα πραγματων must see
8. η τουριστοσυμπεριφορα
9. το να σχολιαζεις στη γλωσσα σου νομιζοντας οτι δεν σε καταλαβαινουν

γενικα οταν δεν κανει κανεις πισω και θελουν ολοι να γινει το δικο τους...
ευτυχως αν κ εχω βιωσει τα περισσοτερα γενικα ειναι σε υποφερτο σημειο μεχρι
στιγμης οποτε και δεν παραπονιεμαι...και επειδη η παρεουλα μου ειναι η ιδια σε καθε μας
εξορμηση φροντιζω το προγραμμα μας ετσι ωστε να το απολαμβανουν και εκεινες εξισου
βαζοντας που και που ελευθερη μερα για ψωνια και πιο χαλαρα πραγματα...
 

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Εμένα γενικά με πειράζει πολύ η γκρίνια και η μουρμούρα αν είναι να πάω έτσι καλύτερα να μην πας πουθενά .
Δεν μπορώ αυτό που γίνετε συχνά να ξεκινάμε 4 άτομα να κάνουν ένα πρόγραμμα και μετά να θέλουν να έρθουν άλλοι 10 οι όποιοι θα θέλουν τα δικά τους δεν θα υποχωρούν και ουσιαστικά θέλουν να σε τρέχουν όπου θέλουν αυτοί απλά επειδή βρήκαν παρέα.
Συμφωνώ και εγώ ότι είναι κουραστικό να σταματάς να τρως συνέχεια και να θες να βρεις και μέρος για καπνιστές και ποιο πολύ στο εξωτερικό γεγονός που αντιμετώπισα πρόσφατα γυρίζαμε 1 ώρα στο κρύο να βρούμε.
Και ενδεχόμενος κάτι που νομίζω κουράζει πολλούς είναι τα διαφορετικά ωράρια και οι ταχύτητες το να κάνουν μερικοί 5 λεπτά να ετοιμαστούν και άλλοι 2 ώρες και να ξεπιάνανε όταν είναι να φύγουμε.
Τέλος δεν μπορώ τους τσακωμούς και τα μούτρα επειδή σε μεγάλες παρέες ε λογικό και κάποιος να μην περάσει το ίδιο καλά με όλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom