Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αααα ρε κακομοίρηδες.....
το μέλλον ανήκει στα ΚΤΕΛ , αλλά απλά δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα.
Ειμαι Fun των ΚΤΕΛ και δεν το κρύβω. Κάποτε θα κατακτήσουν την γη!
Καληνύχτα σας (εχω να γράψω διατριβή αυριο για τα ΜΜΕ της Ασίας)
και για τα πουλμανακια που σε πανε στο αεροπλάνο και όχι τις φυσούνες!!:D
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Ανεξάρτητα αν σε ενόχλησε, αυτό είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο ωράριο για καλοκαιρινές ξάπλες (όχι για αξιοθέατα)... ξύπνημα κατά τις 2 το μεσημέρι, ξαπλώστρα και καφέ σε οργανωμένη για να μην ασχολείσαι με ομπρέλες και συμπράγκαλα, θάλασσα, κατά τις 9-10 φαγητό και μετά ποτάκι μέχρι 3-4...
Οκ σεβαστή η γνώμη σου αλλά αυτό που περιγράφεις είναι μαρτύριο για μένα!!!!! Πέρασε ο καιρός που το έκανα και δεν κουραζόμουν, τώρα εφ' όσον 10μέρες παίρνω άδεια όλο το χρόνο προτιμώ να τις 5 να είμαι παραλία από τις 11 και ύπνο από τις 23:00...τις άλλες 5 εξωτερικό!!!:p

Είναι δυνατόν να είστε με φουσκωτά και να ψάχνετε οργανωμένες παραλίες ????????
εντελώς άκυρη παρέα
Οχι απλά άκυρη κάτι χειρότερο, μετά απο αυτό το τελευταίο μάθημα από μακρυά και αγαπημένοι για διακοπές και φυσικά τρόμαξε το μάτι μου και δεν ξαναπήγα με μεγάλη παρέα!!!

Πίστεψέ με,αυτοί με τα φουσκωτά προσπαθούν να κάνουν περισσότερη εντύπωση από αυτούς με τα κότερα. :D
Συμφωνώ απόλυτα, το άλλο ζευγάρι που είχε το φουσκωτό τελικά αποδείχθηκαν καφροι (είχα δει μερικά δείγματα αλλά δεν έδινα συμασία) και το τραγικότερο είναι πως και το 3ο ζευγάρι που ήταν στο δικό τους φουσκωτό είχαν ύφος αυτοκράτορα όταν περνούσαμε από κόσμο...έλεος!!!
Εμείς από την άλλη καμία σχέση με τα "ψώνια" απο μικρή κι εγώ με τον αθλητσμό την θάλασσα την έφαγα ουου με το κουτάλι. Να φανταστείς εκείνοι ούτε κόμπους δεν ήξεραν να κάνουν και ούτε το φουσκωτό του δεν μπορούσε να δέσει αλλά το γκόρδωμα γκόρδωμα στο λιμανάκι και άμα έβλεπε κανα καλύτερο φουσκωτό από το δικό του φυσικά το έβγαζε σκάρτο και λάθος επιλογή...
Οουφ θέέ μου ξέσπασα μετά από τόοσα χρόνια, καλά να είστε:clap:
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ταξίδι στο εξωτερικό πάντα μόνη μου ή με πολύ κοντινό μου πρόσωπο, ακριβώς για να υπάρχει ευελιξία, ανεξαρτησία και να μην χάνεται πολύτιμος χρόνος σε συνεννοήσεις. Εχω διάφορους γνωστούς που "λυσσάνε" να έρθουν μαζί μου ταξίδι,γιατί εχουν καταλάβει ότι περνάω καλά και ανακαλύπτω όλα τα ωραία μέρη, κι εγώ -ανάλογα με την περίπτωση- άλλοτε το λέω στα ίσια το ΟΧΙ κι άλλοτε υπεκφεύγω.
Το χειρότερο που μού έχει συμβεί είναι 6ήμερες διακοπές στην Ελλάδα με ζευγάρι με δύο κορίτσια 8 και 14 ετών (ποτέεεεε ξανάααααα...) και οι γονείς να κάνουν τα χατήρια των παιδιών στις επιλογές π.χ. εστιατορίων ή εκδρομών. ΟΚ όχι κάθε μέρα, γιατί θα τους είχαμε παρατήσει σύξυλους, αλλά κάποιες στιγμές γινόντουσαν πραγματικά εκνευριστικοί. Εννοείται ότι είχαμε ξεχωριστά αυτοκίνητα. Αργότερα η ίδια οικογένεια ήθελε να πάμε και στην Ευρώπη, αλλά είπα το ΟΧΙ στα ίσια. Εγω δεν έχω παιδιά κι αν ειχα, δεν θα τα είχα κάνει τόσο μυγιάγγιχτα, γιατί να ανέχομαι τις παραξενιές των παιδιών των άλλων???
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Γενικώς δεν κρίνω τις επιλογές του συνταξιδιώτη μου,διοτί περί ορέξεως...'Οπως τη «βρίσκει» ο καθείς...

Απλά επιλέγω να λειτουργώ καλύτερα με συνταξιδιώτες που:

1.Περπατάνε πολύ,μα πάρα πολύ.
Όπου και να πηγαίνω, ρίχνω τον απίστευτο ποδαρόδρομο γιατί θέλω να δω όσο πιο πολλά μπορώ.Θέλω να επιστρέφω για ύπνο και να μην προλαβαίνω να σκεφτώ τίποτα. :)

2.Δε νοιάζονται για πολυτέλειες.
Κοινώς, δεν παραπονιούνται γιατί είναι σκληρό το στρώμα,το κρεβάτι δεν είναι στρωμένο - φάκελος - όπως στο στρατό,το πρωϊνό δεν έχει γαλλικό κρουασάν με γέμιση φυστικοβούτυρο και τα τοιαύτα.

3.Δεν έχουν εμμονή με τον καφέ και το τσιγάρο.
Ξέρετε,ανα τέταρτο τσιγάρο,αν δεν πιούμε καφέ τελειώνει η ζωή μας,τα μάτια μας δε λειτουργούν,το μυαλό είναι εκτός λειτουργίας κτλ.

4.Δεν εκτονώνονται αγοραστικά.
Δε λέω,καλές οι αγορές και τ'αναμνηστικά,αλλά να γυρίσουμε όλον τον τόπο για να βρούμε τραπεζομάντηλο για τη θεία Τασία,σταχτοδοχείο για τον θείο Λάκη,Σάκη,Τάκη και κουκλάκι με την Πάττυ πλύστρα, για την ξαδέρφη, μου φαίνεται λίγο άσκοπος χρόνος ( για μένα ).

Σημείωση:Εννοείται πως αυτό που για μένα μοιάζει με ανούσια πολυτέλεια ή γκρίνια, για τον άλλον είναι ανάγκη και τρόπος ζωής.Γι'αυτό σε καμία περίπτωση δεν κρίνω τις επιλογές των άλλων ανθρώπων.Απλά εγώ λειτουργώ καλύτερα και πιο ξένοιαστα με βάση τα παραπάνω.:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Απλά επιλέγω να λειτουργώ καλύτερα με συνταξιδιώτες που:

1.Περπατάνε πολύ,μα πάρα πολύ.
2.Δε νοιάζονται για πολυτέλειες.
3.Δεν έχουν εμμονή με τον καφέ και το τσιγάρο.
4.Δεν εκτονώνονται αγοραστικά.

Σημείωση:Εννοείται πως αυτό που για μένα μοιάζει με ανούσια πολυτέλεια ή γκρίνια, για τον άλλον είναι ανάγκη και τρόπος ζωής.Γι'αυτό σε καμία περίπτωση δεν κρίνω τις επιλογές των άλλων ανθρώπων.Απλά εγώ λειτουργώ καλύτερα και πιο ξένοιαστα με βάση τα παραπάνω.:)
Με εκφράζεις απόλυτα! Συμφωνώ με όλα.
Πρίν λίγες μέρες ένας φίλος μου είπε για ένα ταξίδι Αυστραλία-Ν.Ζηλανδία. Η αλήθεια είναι πως λόγω δουλειάς, πιθανότατα δε θα μπορώ να πάω, αλλά εκτός των άλλων θέλω να τον ρωτήσω πρώτα ποιοι θα είναι μαζί και τι ρόλο βαράνε απο θέμα ταξιδίου και μετά θα δω αν αξίζει να προσπαθήσω. Άν είναι να πάω και να βαριούνται να περπατήσουν και να ξυπνάνε στις 12, κάθομαι και σπίτι μου, πιο πολλά θα δώ...
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Με εκφράζεις απόλυτα! Συμφωνώ με όλα.
Πρίν λίγες μέρες ένας φίλος μου είπε για ένα ταξίδι Αυστραλία-Ν.Ζηλανδία. Η αλήθεια είναι πως λόγω δουλειάς, πιθανότατα δε θα μπορώ να πάω, αλλά εκτός των άλλων θέλω να τον ρωτήσω πρώτα ποιοι θα είναι μαζί και τι ρόλο βαράνε απο θέμα ταξιδίου και μετά θα δω αν αξίζει να προσπαθήσω. Άν είναι να πάω και να βαριούνται να περπατήσουν και να ξυπνάνε στις 12, κάθομαι και σπίτι μου, πιο πολλά θα δώ...
Ειδικά,αυτό που κάποιοι θεωρούν ότι πρωί είναι μετά τις 12 και λένε και καλήμερα, έτσι;:):):):):haha:

Οκ,δεν κατακρίνουμε και κανέναν,όπως θέλει ο καθένας,αλλά δε μπορώ να ξυπνάω και στις 11.:rolleyes:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ειδικά,αυτό που κάποιοι θεωρούν ότι πρωί είναι μετά τις 12 και λένε και καλήμερα, έτσι;:):):):):haha:

Οκ,δεν κατακρίνουμε και κανέναν,όπως θέλει ο καθένας,αλλά δε μπορώ να ξυπνάω και στις 11.:rolleyes:
Όχι, δεν κατακρίνω, ας ξυπνάει και στις 4 το απόγευμα. Απλά συνταξιδιώτης μου να μην είναι γιατί μάλλον θα φύγουμε με μπουνιές απο εκεί. Εγώ εξηγούμαι πρίν κλείσουμε εισιτήρια...σε όποιον δεν αρέσει, δεν έρχεται. Ή πάει με άλλη παρέα, απλά τα πράγματα...
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
2 ακόμα κατηγορίες ανυπόφορων συνταξιδιωτών που έχω συναντήσει:

Νο1: Ο καταθλιπτικός ταξιδιώτης. Κάθεστε στο ατμοσφαιρικότερο καφέ/εστιατόριο της περιοχής κι εκείνος στέκει απέναντί σου με τα μούτρα ως το πάτωμα. Κουβαλάει όοοολη τη θλίψη του γιατί αντιμετωπίζει προβλήματα στη δουλειά του, γιατί υπάρχει οικονομική κρίση, γιατί τον αδίκησε ο γείτονας/η κοινωνία/η ζωή, γιατί χώρησε, γιατί δεν τα έφτιαξε ποτέ, γιατί...γιατί...γιατί... Και δε χάνει ευκαιρία ανά πεντάλεπτο να αναμοχλεύει τη δυστυχία που υποτίθεται πως τον δέρνει. Μέχρι να κάνει τα νεύρα σου κρόσια και να προστεθεί ένα ακόμα πρόβλημα στον ήδη μακροσκελή κατάλογό του: το βρίσιμο που θα του ρίξεις!!!

Νο2: Ο ταξιδιώτης στρείδι. "Αποκλείεται να χωριστούμε! Μετά πώς θα βρεθούμε; Θα χαθώ σίγουρα!"... Οπότε έχεις δύο εναλλακτικές. Ή τον παίρνεις μαζί σου στην 5ωρη περιήγησή σου στο τάδε μουσείο και τον ακούς να μουρμουράει μέσα στ' αυτί σου για το ξεπάτωμα, ή τον αφήνεις στο ξενοδοχείο, πας μόνος σου και απενεργοποιείς και το κινητό, γιατί θα σε πάρει 20 φορές εκλιπαρώντας να πας να τον παραλάβεις, αφού είναι φυσικά αδιανόητο να μπει σε ταξί μόνος/η!

Συμπέρασμα: το ταξίδι είναι ιερό και καλό είναι καθένας να το πραγματοποιεί με άτομα που εκπέμπουν στο ίδιο μήκος κύματος. Από κει και περα λυπάμαι αν βγω κακιά, αλλά ούτε τον γκρινιάρη θα πάρω μαζί μου, ούτε τον βολεμένο συγγενή που με αντιμετωπίζει σαν ξεναγό του Γκίνη, που θα κανονίσει όλες τις λεπτομέρειες του ταξιδιού και θα βάλει κι ένα χεράκι με τις βαλίτσες!!!!!!!!!!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Συνήθως τι "ωράρια" έχετε στα ταξίδια εκτός Ελλάδας; Τι ώρα ξυπνάτε, ξεκινάτε και τι ώρα επιστρέφετε;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Συνήθως τι "ωράρια" έχετε στα ταξίδια εκτός Ελλάδας; Τι ώρα ξυπνάτε, ξεκινάτε και τι ώρα επιστρέφετε;
Γενικά είμαι πρωινός τύπος εγώ και μ'αρέσει τα πιάνω τη μέρα απ'τα μαλλιά που λένε. Οπότε αναλόγως και την ώρα που θα κοιμηθώ, αλλά ας πούμε κατά τις 9:30 αναχώρηση απο το ξενοδοχείο, καλά είναι. Αναλόγως και το πρόγραμμα της ημέρας. Αν υπάρχει εκδρομή, μπορεί στις 5-6... Πάντως εγώ πριν κοιμηθούμε βγάζω ανακοίνωση, ας κάνει ότι θέλει καθένας, αλλά απ'το ξενοδοχείο φεύγουμε αυτή την ώρα. Και πρέπει να είναι όλοι έτοιμοι! :D
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Συνήθως τι "ωράρια" έχετε στα ταξίδια εκτός Ελλάδας; Τι ώρα ξυπνάτε, ξεκινάτε και τι ώρα επιστρέφετε;
στις 8 ειμαι στο ποδι!!!
8.30 εχω ετοιμαστει!!!
9 παρα τεταρτο αρχισω να ξυπναω και τους υπολοιπους!
9 φυγαμε:oops::oops::oops:

στο τελευταιο μου ταξιδι, που μεναμε σε σπιτι που νοικιασαμε δε, εψηνα καφεδακι, καθομουν στο μπαλκονι και απολαμβανα...δεν ξερω τι:haha:

και επειδη τις επομενες μερες εβλεπα πως οι υπολοιποι δεν ξυπνουσαν πριν τις 10, εκανα και μια μικρη βολτα πρωινη κοντα στο σπιτι, οπου ειχε υπεροχα παρκα..

οπως καταλαβαινετε ειμαι η πιο δυσκολη παρεα:shock::D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom