Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είδα μια καλή προσφορά από γνωστό κέντρο ξένων γλωσσών του κέντρου και σκέφτομαι σοβαρά να ξαναρχίσω (για 3η φορά) αραβικά! Η απόφαση πρέπει να παρθεί σχετικά άμεσα και έχω πελαγώσει. :roll:
Γράφτηκα! :clap:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλή αρχή, περιμένουμε εντυπώσεις ! Φίλη που παντρεύτηκε Αλγέριο δηλώνει πως δεν είναι δύσκολα. Εμεινε 6 χρόνια εκεί και τα έμαθε αρκετά καλά & τα θυμάται ύστερα από 20 χρόνια.
Εμένα πάντως κρυφός πόθος να μάθω ρώσσικα. Ίσως τον πραγματοποιήσω μια μέρα. Αν και μετά τα γαλλικά νομίζω σειρά έχουν τα ισπανικά !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλή αρχή, περιμένουμε εντυπώσεις ! Φίλη που παντρεύτηκε Αλγέριο δηλώνει πως δεν είναι δύσκολα. Εμεινε 6 χρόνια εκεί και τα έμαθε αρκετά καλά & τα θυμάται ύστερα από 20 χρόνια.
Εμένα πάντως κρυφός πόθος να μάθω ρώσσικα. Ίσως τον πραγματοποιήσω μια μέρα.
Ευχαριστώ, ξεκινάω σε 2 εβδομάδες (τη μέρα που γυρνάω από Σκωτία, με τη βαλίτσα θα πάω από το αεροδρόμιο στο μάθημα :haha: ). Είχα ξανακάνει παλιότερα μαθήματα, θυμάμαι ελάχιστα και μου είχαν φανεί δύσκολα. Μάλλον επειδή είναι πολύ διαφορετικά από τις ευρωπαϊκές γλώσσες. Φαντάζομαι όμως ότι αν εξοικειωθεί κανείς με τη φιλοσοφία τους μετά εντάξει.
Ρώσικα κι εγώ ήθελα να μάθω παλιά, με ενέπνεε το αλφάβητο και η λογοτεχνία τους. Αλλά σαν γλώσσα δεν μου αρέσει καθόλου.

Αν και μετά τα γαλλικά νομίζω σειρά έχουν τα ισπανικά !
Το αδέρφι μου γράφτηκε ισπανικά με την ίδια προσφορά με εμένα! :D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστώ, ξεκινάω σε 2 εβδομάδες (τη μέρα που γυρνάω από Σκωτία, με τη βαλίτσα θα πάω από το αεροδρόμιο στο μάθημα :haha: ). Είχα ξανακάνει παλιότερα μαθήματα, θυμάμαι ελάχιστα και μου είχαν φανεί δύσκολα. Μάλλον επειδή είναι πολύ διαφορετικά από τις ευρωπαϊκές γλώσσες. Φαντάζομαι όμως ότι αν εξοικειωθεί κανείς με τη φιλοσοφία τους μετά εντάξει.
Ρώσικα κι εγώ ήθελα να μάθω παλιά, με ενέπνεε το αλφάβητο και η λογοτεχνία τους. Αλλά σαν γλώσσα δεν μου αρέσει καθόλου.:D
Ως καθηγήτρια, έχω να σου πω πως σε όλες τις γλώσσες έρχεται ξαφνικά ένα "τέλμα" όπου τα βρίσκουμε όλα σκούρα,ακαταλαβιστικα και δύσκολα. Αν καταφέρεις να το ξεπεράσεις με την επιμονή σου αυτό το στάδιο θα μπορέσεις να ασχοληθείς ουσιαστικά με τη γλώσσα. To παν είναι να την αγαπήσεις. (και να διαβάζεις :D )

Το αδέρφι μου γράφτηκε ισπανικά με την ίδια προσφορά με εμένα! :D
Και το δικό μου αδέρφι κάνει ισπανικά και πάει για Γ2. Το θαυμάζω :lol:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ως καθηγήτρια, έχω να σου πω πως σε όλες τις γλώσσες έρχεται ξαφνικά ένα "τέλμα" όπου τα βρίσκουμε όλα σκούρα,ακαταλαβιστικα και δύσκολα. Αν καταφέρεις να το ξεπεράσεις με την επιμονή σου αυτό το στάδιο θα μπορέσεις να ασχοληθείς ουσιαστικά με τη γλώσσα. To παν είναι να την αγαπήσεις.
Να δούμε, η αλήθεια είναι ότι έχω κέφι να εντρυφήσω. Έχω χρόνια να ασχοληθώ με γλώσσες (από το 2006 που πήρα το celi 3 στα ιταλικά) και το αποζητώ.

(και να διαβάζεις :D )
Εντάξει κυρία! :LOL:

Kαλη προοδο λοιπον;)
Ευχαριστώ πολύ! :)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μετά τα Πολωνικά, Αγγλικά, Ρωσικά και Ουκρανικά σειρά έχουν τα Γεωργιανά. Μέχρι στιγμής έχω μάθει την αλφάβητο και μερικές βασικές λέξεις
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
σειρά έχουν τα Γεωργιανά. Μέχρι στιγμής έχω μάθει την αλφάβητο και μερικές βασικές λέξεις
:shock:
Πόσο καιρό σου πήρε να μάθεις το αλφάβητο;; Κι αυτό και το αρμένικο μου φαίνονται παλουκάκια:D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Είχα ξανακάνει παλιότερα μαθήματα, θυμάμαι ελάχιστα και μου είχαν φανεί δύσκολα. Μάλλον επειδή είναι πολύ διαφορετικά από τις ευρωπαϊκές γλώσσες. Φαντάζομαι όμως ότι αν εξοικειωθεί κανείς με τη φιλοσοφία τους μετά εντάξει.
Πως πανε τα μαθηματα; Σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω, ιδιαιτερο μαθημα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πως πανε τα μαθηματα; Σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω, ιδιαιτερο μαθημα.
Αν και είμαι πολύ φαν των ιδιαιτέρων μαθημάτων, νομίζω πως στα αραβικά βοηθά πολύ το να είσαι σε γκρουπ, καθώς η αλληλεπίδραση με τους άλλους και η συνεχής επανάληψη από διαφορετικά άτομα των νέων λέξεων/εκφράσεων βοηθά πολύ στην κατανόησή τους, καθώς πρόκειται για γλώσσα με τελείως διαφορετική φιλοσοφία από τις ευρωπαϊκές.

Σε γενικές γραμμές καλά τα πάω, απλά δεν διαβάζω όσο θα έπρεπε κι αυτό αναπόφευκτα δημιουργεί κενά.:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.618
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom