Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Βασικα θα αρχισω ιδιαιτερο με φιλο μου που ειναι η μητρικη του γλωσσα τα αραβικα. Με εβαλες σε σκεψεις, και κοιταξα στο πανεπιστημιο και μονο ιδιαιτερο σου προσφερουν και εκει λογω μη ζητησης. Ετσι θα αρχισω με το φιλο μου και μετα ιδωμεν. Ειμαι ενθουσιασμενη, διοτι ειναι μια προκληση για μενα, μετα τα ισπανικα, αγγλικα, γερμανικα που ολες αυτες εχουνε λατινικο αλφαβητο, θα μαθω μια εντελως αγνωστη για μενα γλωσσα, αλφαβητο. Ελπιζω να συνεχισω να ειμαι ενθουσιασμενη και να μη με δυσκολεψουν και τα παρατησω οπως τα βασκικα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλη αρχη!
Πάντως γενικά από δύο φίλες που έμαθαν τη γλώσσα εμπειρικά λόγω καταστάσεων (βλ. Μεταναστευση) έμαθα πως δεν είναι και ακατόρθωτο. Το παν κατ'εμέ είναι να μπορείς να κάνεις και εξάσκηση.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Σε ευχαριστω. Ολες οι γλωσσες την θελουν εξασκηση, αλλιως πως θα τις διατηρησεις! Μιλαω εκ πειρας, με τα γερμανικα να τα εχω παρατησει για 10 χρονια. Ευτυχως απο τη στιγμη που τα ξανα ''επιασα'' στους εξι μηνες επανηλθαν ολα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
. Ειμαι ενθουσιασμενη, διοτι ειναι μια προκληση για μενα, μετα τα ισπανικα, αγγλικα, γερμανικα που ολες αυτες εχουνε λατινικο αλφαβητο, θα μαθω μια εντελως αγνωστη για μενα γλωσσα, αλφαβητο. Ελπιζω να συνεχισω να ειμαι ενθουσιασμενη και να μη με δυσκολεψουν και τα παρατησω οπως τα βασκικα.
Καλή αρχή!

Βασικά το αλφάβητο μην σε προβληματίζει, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται. Η βασική δυσκολία βρίσκεται στο κομμάτι της ορθογραφίας, καθώς υπάρχουν φθόγγοι, όπως το τ και το χ για παράδειγμα, όπου προφέρονται με περισσότερους από έναν τρόπους και απεικονίζονται αντιστοίχως με περισσότερα από ένα γράμματα. Αλλά σιγά-σιγά!

Η εξάσκηση είναι επιβεβλημένη, ακόμα και για ευκολότερες γλώσσες. Σκέφτομαι τα ιταλικά για παράδειγμα, που παλιότερα μιλούσα αρκετά καλά και είχα και δίπλωμα, πια τα έχω ξεχάσει. Τώρα με το postcrossing έχουν αρχίσει να ξεσκουριάζουν λίγο στον γραπτό λόγο, αλλά στον προφορικό μαύρα χάλια!

Πάντως αν ξεκινήσεις με το καλό και τα προχωρήσεις λίγο τα αραβικά getxowoman μπορούμε να κανονίσουμε on line sessions πρακτικής άσκησης! :D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ θυμάμαι είχα αφήσει το πανεπιστήμιο δύο χρόνια όταν έκανα παιδί κ ξαφνικά μια μέρα αποφάσισα να ξανά πάω. Δε μπορούσα να αρθρωσω λεξη ιταλικα στην αρχη και είχα απογοητευτεί κ κυρίως σοκαριστει.
Όμως ευτυχώς είναι σαν το ποδήλατο κ αυτό! Μόλις το ξανά πιάσεις το θυμάσαι. :)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Καλή αρχή!
Πάντως αν ξεκινήσεις με το καλό και τα προχωρήσεις λίγο τα αραβικά getxowoman μπορούμε να κανονίσουμε on line sessions πρακτικής άσκησης! :D
Σε ευχαριστω! Αυτες οι on line sessions πρακτικης ασκησης θα αργησουν, τωρα θα ξεκινησω το ''νηπιαγωγειο'' :haha:. Αλλα ναι δε θα ειχα κανενα προβλημα..
Εσυ εχεις καθηγητη με μητρικη γλωσσα τα αραβικα;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

Doris Polyglotte

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Μιλάω αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά. Πρόσφατα ξεκίνησα νορβηγικά και θέλω να μάθω και άλλες ξένες γλώσσες. Μου αρέσουν πάρα πολύ! Ισχύει, όταν έχεις αφήσει για κάποιο καιρό μία γλώσσα, θέλεις λίγο καιρό για τη θυμηθείς. Άλλωστε, μαθαίνοντας μία ξένη γλώσσα, μαθαίνεις καλύτερα τη μητρική σου. ;)
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα(Shenzhen),Ιαπωνια
Αγγλικα, Ελληνικά και Ταυλανδέζικα (σε intermediate βαθμό)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ελληνικά , Αγγλικά ( μητρικες γλώσσες και οι δυο ) , εβραϊκά ( απόγονος του Προφήτη Ιερεμια) , Ιταλικά
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.619
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom