Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ μιλάω τη διδυμιακή διάλεκτο fenionina
 
Μηνύματα
127
Likes
22
λογίκο είναι, μιας κι για πολλά χρόνια την μόνη ξένη γλώσσα που τους μαθαίνανε ήταν τα Ρωσικά. Αλλα πάλι καλά, τα τελευταία χρόνια ξεκίνησαν να μαθαίνουν αγγλικά στα περισότερα κράτη (εκτός Ρωσίας, Λευκορωσίας κι Ουκρανίας)

μιλάω κι γράφω πάρα πολλή καλά σε 3 γλώσσες (αγγλικά, πολώνικα κι ελλήνικα)

ξέρω επείσης καλά τσέχικα, λιθουανικά, ιταλικά, Κροάτικα/Βοσνιακά

κι αρχίζω να μαθαίνω τώρα ρωσικά/λευκορωσικά/ουκρανικά

επείσης ξέρω κι την πολώνικη διάλεκτο Śląsk
Νομίζω πως πιάνεις εύκολα δουλειά στη Wizzair που κινείται ανατολικά της Ευρώπης... Αλήθεια, έχεις πετάξει αρκετές φορές με την εταιρία; Έχει πολύ χαμηλές τιμές από Πολωνία.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το πιο τραγικό μου λάθος στον τομέα των ξένων γλωσσών είναι το ότι έμαθα (σε αρκετά υψηλό επίπεδο) ιταλικά. Παντελώς άχρηστη γλώσσα!

Το 2ο πιο τραγικό μου λάθος είναι ότι παράτησα τα αραβικά, αλλά με τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά με κόβω να επανορθώνω!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
λογίκο είναι, μιας κι για πολλά χρόνια την μόνη ξένη γλώσσα που τους μαθαίνανε ήταν τα Ρωσικά. Αλλα πάλι καλά, τα τελευταία χρόνια ξεκίνησαν να μαθαίνουν αγγλικά στα περισότερα κράτη (εκτός Ρωσίας, Λευκορωσίας κι Ουκρανίας)

μιλάω κι γράφω πάρα πολλή καλά σε 3 γλώσσες (αγγλικά, πολώνικα κι ελλήνικα)

ξέρω επείσης καλά τσέχικα, λιθουανικά, ιταλικά, Κροάτικα/Βοσνιακά

κι αρχίζω να μαθαίνω τώρα ρωσικά/λευκορωσικά/ουκρανικά

επείσης ξέρω κι την πολώνικη διάλεκτο Śląsk
τα κινέζικα από πέρυσι που έγραψες που τα ξέχασες; :D

Υ.Γ. εκτός από καμιά 6 γλώσσες της πρώην YU (να είναι καλά με 'καναν πολύγλωττη :haha:) άριστα αγγλικά και ελληνικά. Μέτρια γερμανικά. Ιταλικά αρχίζω μόλις κρυώσει λίγο ο καιρός ;)
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
λογίκο είναι, μιας κι για πολλά χρόνια την μόνη ξένη γλώσσα που τους μαθαίνανε ήταν τα Ρωσικά. Αλλα πάλι καλά, τα τελευταία χρόνια ξεκίνησαν να μαθαίνουν αγγλικά στα περισότερα κράτη (εκτός Ρωσίας, Λευκορωσίας κι Ουκρανίας)

μιλάω κι γράφω πάρα πολλή καλά σε 3 γλώσσες (αγγλικά, πολώνικα κι ελλήνικα)

ξέρω επείσης καλά τσέχικα, λιθουανικά, ιταλικά, Κροάτικα/Βοσνιακά

κι αρχίζω να μαθαίνω τώρα ρωσικά/λευκορωσικά/ουκρανικά

επείσης ξέρω κι την πολώνικη διάλεκτο Śląsk
Θανάση, χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας επίτρεψέ μου να σου πω ότι τα ελληνικά σου κάθε άλλο παρά καλά είναι. Τους έχεις αλλάξει τα φώτα...Ιδίως με την ορθογραφία πρέπει να είστε ορκισμένοι εχθροί.
Ελπίζω τα πολωνικά και τα αγγλικά σου να είναι καλύτερα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πραγματικά 1000 συγνώμη elefinor κι σε όλα τα μέλη του travelstories, προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω λιγότερα λάθη αλλά αυτή η καταραμένη δυσορθογραφία με τσακίζει. εκεί που τα καταφέρνω μια χαρά στα ελληνικά μπαμ χειροτερεύουν τα Πολωνικά κι αντίστροφα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θανάση, χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας επίτρεψέ μου να σου πω ότι τα ελληνικά σου κάθε άλλο παρά καλά είναι. Τους έχεις αλλάξει τα φώτα...Ιδίως με την ορθογραφία πρέπει να είστε ορκισμένοι εχθροί.
Ελπίζω τα πολωνικά και τα αγγλικά σου να είναι καλύτερα.
Χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας αλλα, η μπηχτη μπηχτη...
 

aggel100

Member
Μηνύματα
32
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
N. Κορέα - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Japan
Εγώ με την σειρά μου, μιλάω αγγλικά και ισπανικά και οι δυο σε αρκετά καλό επίπεδο, διότι τις έκανα χρήση αρκετά εις εξωτερικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom