andeli
Member
- Μηνύματα
- 26
- Likes
- 26
- Επόμενο Ταξίδι
- Οδικώς Σιβηρία - Κίνα
- Ταξίδι-Όνειρο
- Πάρκο Darien Gap Παναμάς
Περιεχόμενα
- Κεφάλαιο 1
- ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ
- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ
- ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ
- ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΡΕΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑ
- ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ (ΤΑΥΡΩΠΟΥ η ΜΕΓΔΟΒΑ)
- ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ ….. ΣΤΟΝ ΚΟΖΙΑΚΑ
- ΟΙ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ (ΜΕΤΕΩΡΑ)
- ΣΤΟΝ ΑΛΙΑΚΜΟΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ Συνεχίζοντας την περιπλάνηση μου - με το ακούραστο και υπομονετικό παπί -ακολουθούμε πίσω τον δρόμο [B]Τρικάλων - Ιωαννίνων[/B] και φτάνουμε στη γέφυρα στη θέση [I]«Χάνι Μουργκάνη»[/I] και ακολουθώντας τις ταμπέλες πηγαίνουμε προς [B]Γρεβενά[/B] περνώντας από την οροσειρά των Χασίων και μετά από 27 χλμ. στρίβουμε δεξιά ακολουθώντας τις ταμπέλες προς [B]Δεσκάτη[/B] ... και φτάνουμε στην [B]Ελασσόνα[/B
- ΟΜΟΡΦΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
- ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΚΕΡΚΙΝΗ
- πόμενος σταθμός είναι οι Σέρρες (45.000 κατ.).][B]ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:[/B
- ΔΡΑΜΑ και πέριξ] [B]ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:[/B] μέσα στην πόλη το [B]“Νησάκι”[/B
- ΚΑΒΑΛΑ]Στην[B] Καβάλα[/B
- ΞΑΝΘΗ][B]ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:[/B
- ΑΠΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΕΩΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ] [B]ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:[/B] Παλιά Πόλη και Αγορά, Αρμένικη γειτονιά ο Τενεκέ Μαχαλάς, το εντυπωσιακό Εσκί Τζαμί, το Αλσος με το ζωολογικό κήπο… Επόμενος σταθμός η [B]Αλεξανδρούπολη[/B], με τον περίφημο φάρο στο λιμάνι της, από όπου θα αποφασίσουμε πίνοντας τον καφέ μας αν θα ανηφορίσουμε Βόρεια προς τον [B]Εβρο[/B], με τα πανέμορφα τοπία, το [B]Διδυμότειχο[/B] με τα ιστορικά μνημεία, τα δάση της [B]Δαδιάς[/B], την [B]Ορεστειάδα[/B] και το [B]Σουφλί[/B] (οι φαντάροι ξέρουν) ή προς το Νότο στο πανέμορφο καταπράσινο νησί της [B]Σαμοθράκης[/B] με τους υπέροχους καταρράκτες γιά κολύμπι και τα δύο τεράστια “παρθένα”κοινοτικά campings.[chapter]ΣΤΑ ΧΙΛΙΑ ΔΕΝΤΡΑ[/chapter
- ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΔΟΙΡΑΝΗ] Η[I] [B]λίμνη της Δοϊράνης[/B][/I
- ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΕΣΠΑ
- ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΣΤΟΡΙΑ
- ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (ΓΙΑΝΝΕΝΑ) & ΤΑ ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ][B]Ιωάννινα [/B](Γιάννενα), διαμονή στο κοινοτικό camping δίπλα στη λίμνη Παμβώτιδα. Δύο ημέρες είναι αρκετές για να γνωρίσουμε την πόλη των Ιωαννίνων, το νησάκι της Κυρά Φροσύνης, [B]το σπήλαιο του Περάματος[/B], το νέο [B]Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων[/B
- ΣΤΗΝ ΠΑΡΓΑ & ΤΟΝ ΑΧΕΡΟΝΤΑ]Αφήνοντας πίσω την οροσειρά της Βόρειας Πίνδου και τα Γιάννενα ακολουθούμε τον Ε90 - Ε92 και δίπλα σε μια υπέροχη διαδρομή του [I]ποταμού Θύαμη[/I] φτάνουμε στο λιμάνι της [B]Ηγουμενίτσας[/B] την οποία προσπερνάμε μάλλον αδιάφορα και φτάνουμε στο μοναδικό τοπίο της [B]Πάργας.[/B
- ΛΕΥΚΑΔΑ & ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ
- Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ …. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
- ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ … ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ
σε Ένα υπέροχο εθνικό χωματόδρομο!
(Αν από την προηγούμενη διασταύρωση πάμε αριστερά ο δρόμος πηγαίνει προς Γρεβενά).
Από την Ελασσόνα πηγαίνουμε προς Σαραντάπορο και λίγο πριν το Πολύρραχο πάμε αριστερά προς το Ρύμνιο (όπου και η ομώνυμη γέφυρα) στην τεχν. Λίμνη του Πολυφύτου (Αλιάκμονα).
Σε κάποιο σημείο ρωτώντας τους ντόπιους, που σε κοιτούν μάλλον περίεργα, ακολουθούμε τον παραλίμνιο χωματόδρομο και κοντά στο χωριό Βαθύλακος κατευθυνόμαστε προς την υψηλή γέφυρα των Σερβίων (1.372 μέτρα μήκος).
Στάση για φωτό, ξεκούραση και φαγητό από τον τουριστικό λόφο που δεσπόζει πάνω από την γέφυρα.
Επιστροφή προς Βαθύλακο και παρακάμπτοντας την πόλη της Κοζάνης φτάνουμε στην περιοχή Πτολεμαϊδας - Αμυνταίου. Βλέπουμε τις λιγνιτικές μονάδες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ δεξιά και αριστερά στον μήκος του δρόμου.
Καλωσόρισμα στην πόλη της Πτολεμαϊδας από το φίλους μου Χάρη και Ειρήνη, διαμονή και ξεκούραση στο φιλόξενο σπίτι τους μία ημέρα παραπάνω λόγω ξαφνικής καταιγίδας.
Την επόμενη ημέρα (με λιακάδα πάλι) συνεχίζω την πορεία μου και στο χωριό Φιλώτας και στρίβω δεξιά προς την περιοχή της λίμνης Βεγορίτιδος. Προσπερνάω το ομώνυμο κοινοτικό camping του Αγίου Παντελεήμονα και Μετά από 28 χλμ φτάνω στην πανέμορφη πόλη της Έδεσσας με τους υπέροχους καταρράκτες της. Απαραίτητη στάση για καφεδάκι στο Δημοτικό Πάρκο και φωτογράφηση.
Φεύγοντας από την πόλη της Έδεσσας κατηφορίζω προς την Σκύδρα … περνάω την γέφυρα του ποταμού Λουδία … Γιαννιτσά … Πέλλα … Ποταμός Αξιός … Σίνδος … Θεσσαλονίκη.
(Αν από την προηγούμενη διασταύρωση πάμε αριστερά ο δρόμος πηγαίνει προς Γρεβενά).
Από την Ελασσόνα πηγαίνουμε προς Σαραντάπορο και λίγο πριν το Πολύρραχο πάμε αριστερά προς το Ρύμνιο (όπου και η ομώνυμη γέφυρα) στην τεχν. Λίμνη του Πολυφύτου (Αλιάκμονα).
Σε κάποιο σημείο ρωτώντας τους ντόπιους, που σε κοιτούν μάλλον περίεργα, ακολουθούμε τον παραλίμνιο χωματόδρομο και κοντά στο χωριό Βαθύλακος κατευθυνόμαστε προς την υψηλή γέφυρα των Σερβίων (1.372 μέτρα μήκος).
Στάση για φωτό, ξεκούραση και φαγητό από τον τουριστικό λόφο που δεσπόζει πάνω από την γέφυρα.
Επιστροφή προς Βαθύλακο και παρακάμπτοντας την πόλη της Κοζάνης φτάνουμε στην περιοχή Πτολεμαϊδας - Αμυνταίου. Βλέπουμε τις λιγνιτικές μονάδες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ δεξιά και αριστερά στον μήκος του δρόμου.
Καλωσόρισμα στην πόλη της Πτολεμαϊδας από το φίλους μου Χάρη και Ειρήνη, διαμονή και ξεκούραση στο φιλόξενο σπίτι τους μία ημέρα παραπάνω λόγω ξαφνικής καταιγίδας.
Την επόμενη ημέρα (με λιακάδα πάλι) συνεχίζω την πορεία μου και στο χωριό Φιλώτας και στρίβω δεξιά προς την περιοχή της λίμνης Βεγορίτιδος. Προσπερνάω το ομώνυμο κοινοτικό camping του Αγίου Παντελεήμονα και Μετά από 28 χλμ φτάνω στην πανέμορφη πόλη της Έδεσσας με τους υπέροχους καταρράκτες της. Απαραίτητη στάση για καφεδάκι στο Δημοτικό Πάρκο και φωτογράφηση.
Φεύγοντας από την πόλη της Έδεσσας κατηφορίζω προς την Σκύδρα … περνάω την γέφυρα του ποταμού Λουδία … Γιαννιτσά … Πέλλα … Ποταμός Αξιός … Σίνδος … Θεσσαλονίκη.
Attachments
-
119,1 KB Προβολές: 308
Last edited by a moderator: