Τσιγκουνια

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μην ξεχνάτε ότι στην ελλάδα παραγγέλνουμε πολλά πιάτα στη μέση και ποτά τα οποία μοιράζονται (ούζα,ρετσίνες,κρασί) κι όχι μπύρες που ξέρει ο καθένας πόσες ήπιε.. οπότε φυσιολογίκα πληρώνουμε τα ίδια στο τέλος, αν φτάσουμε στο σημείο να μετράμε τα 1-2 ευρώ καλύτερα να μη βγαίνουμε συχνά. Εννοείται ότι στην παρέα δεν έχουμε ξύπνιους που παραγγέλνουν πονηρά τα πιο ακριβά πιάτα συστηματικά και άλλα τέτοια πονηρα, διαλέγουμε με ποιους βγαίνουμε..
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ναι, αυτό λέω. Είναι τελείως διαφορετικός ο τρόπος που παραγγέλνουμε. Πχ με την παρέα μου στην Ελλάδα σπάνια να έχει τύχει να πάρουμε μερίδες. Παίρνουμε συνήθως πιατέλλες.
Άντε κάντο αυτό στο εξωτερικό..είναι τελείως αλλιώς τα πράγματα:D Εκεί θα πάρεις μερίδες (πωπω...λιμπιστηκα ένα βιενέζικο σνίτσελ τώρα:rolleyes:)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Έχουμε βγει για φαγητό με την ξαδέρφη μου και τον φίλο της. Κάποια στιγμή τον βλέπω αυτόν, σηκώνεται και, πριν καλά καλά τελειώσουμε εμείς το φαγητό μας, πάει και πληρώνει. Τα δικά του μόνο βέβαια...μη φανταστείτε ότι πήγε να μας κεράσει :)
Για να μην πω για το γεγονός ότι εκεί που τρώγαμε ήρθε ένας ζητιάνος, βγάζει ο λεγάμενος 50 λεπτά να του δώσει και περίμενε από τον ζητιάνο να του δώσει ρέστα! :shock: Ναι, δεν κάνω πλάκα, μιλάω πολύ σοβαρά... δεν ήξερα πού να πάω να κρυφτώ από την ντροπή μου...
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μήπως ο φίλος της δεν συμπαθούσε εσένα και δεν ήθελε να σε κεράσει, και στο καπάκι σου λέει "ας την κάνω και ρεζίλι"!
(πολυ)έλεος!
ειδικά στους άντρες, φαίνεται πολύ άσχημα αυτό! δεν λέω να τα πληρώνουν, προς Θεού, αλλά δείξτε μία κίνηση...:D
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
ανεφερα το παραπανω λογω του οτι νομιζω πως στην ελλαδα εχουμε παρεξηγησει τα πραγματα. Καλο πραγμα να ειναι καποιος γενναιοδωρος, αλλα παρατηρω οτι εχει περασει στη νοοτροπια μας το ''χουβαρτναλικι'' τοσο πολυ που καποιοι σκοπιμως πληρωνουν παραλογα ποσα για δυσαναλογης αξιας παροχες η αγαθα μονο και μονο για να μπορουν να πουν μετα: ''καλα αυτο που βλεπεις ξερεις ποσο το πηρα?'' ή ''καλα πηγαμε στο ταδε μαγαζι και καναμε 1000 ευρω λογαριασμο!''
Φτανουμε πολλες φορες στο σημειο να αποφευγουμε οτιδηποτε φτηνο μονο και μονο για να μη μας πουν φτωχομπινεδες:p
Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Ο Έλληνας ακόμη πάσχει από το μετακατοχικό σύνδρομο. Να φάμε τον αγλέορα, να πιούμε μια λίμνη ολάκερη, να πάρουμε το καινούργιο αυτοκίνητο (όχι το απλό όμως, την sport έκδοση), να ξοδέψουμε πολλά όταν μας βλέπουν, να κάνουμε τα χαϊλίκια μας και το κομμάτι μας... να σπαταλήσουμε, να σπαταλήσουμε, να σπαταλήσουμε, γιατί "έτσι θέλουμε και το γουστάρουμε". Και το αστείο, όποιος δεν τα κάνει όλα αυτά θεωρείται τσιγκούνης, "γύφτος" και τσίπης.

Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο (επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω) είναι η ντροπή στο να θες να πάρεις τα περισσεύματα (ή αλλιώς "για το σκύλο")! Δηλαδή είναι καλύτερο το φαγητό που έχει περισσέψει να πάει στα σκουπίδια; Στην Αμερική (που θεωρείτε η #1 κοινωνία σε σπατάλη) οι ίδιοι οι σερβιτόροι όταν βλέπουν πως έχεις τελειώσει αλλά έχει περισσέψει φαγητό σου φέρνουν κουτάκι να το βάλεις και να το πάρεις μαζί σου. Θεωρείται δεδομένο δηλαδή και όχι ντροπή! Είναι πιο λογικό που πας σε μια ταβέρνα, παραγγέλνεις 12 πιάτα για μια παρέα 4 ατόμων, όπου μετά τα 8 πρώτα έχουν όλοι σκάσει και τα τελευταία δεν τα ακουμπάει σχεδόν κανείς; Είναι ωραίο που όταν φεύγεις έρχεται ο σερβιτόρος και αδειάζει τα (σχεδόν γεμάτα) πιάτα στο χαρτο-τραπεζομάντιλο, μαζί με τα τασάκια και τα πετάει στα σκουπίδια; Για μένα αυτό είναι ντροπή και όχι να τα πάρεις σπίτι και να τα βάλεις στο ψυγείο ή να τα δώσεις στο σκύλο σου ή να ταΐσεις τα αδέσποτα της γειτονιάς σου που πεινάνε!!

Φυσικά δεν μιλάω για τις ακραίες περιπτώσεις αλλά στην Ελλάδα όπως δεν είναι σπάταλος είναι τσιγκούνης!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Μήπως ο φίλος της δεν συμπαθούσε εσένα και δεν ήθελε να σε κεράσει, και στο καπάκι σου λέει "ας την κάνω και ρεζίλι"!
(πολυ)έλεος!
ειδικά στους άντρες, φαίνεται πολύ άσχημα αυτό! δεν λέω να τα πληρώνουν, προς Θεού, αλλά δείξτε μία κίνηση...:D
Λες βρε tita μου? :haha:
Μπα, έτσι είναι γενικότερα, απ' ότι μου έχει πει η ξαδέρφη μου...ώρες ώρες απορώ με τις αντοχές της...πολύ μιζέρια βρε παιδί μου...
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Θα συμφωνησω και εγω σε αυτο το θεμα με mpiftex και Zephyrous.
Τις προαλλες βγηκαμε μεγαλη παρεα (εδω Ισπανια) και περισεψαν καποια πιατα, ρωτησαν οι υπολοιποι αν θελουμε να τα παρουμε και εγω νομιζα οτι το ελεγαν γι' αστειο, αλλα μου ειπαν πολυ σοβαρα οτι το κανει ολο και πιο πολυς κοσμος αυτο και μαλιστα περνουν και το μπουκαλι με το κρασι που εχει περισσεψει και φυσικα κανεις δε θα τους πει τιποτα!
Κι εγω καθε φορα που παω ελλαδα νιωθω αβολα με ολα αυτα τα χουβαρνταλικια!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
σαν να μου φαίνεται οτι Ισπανοι, γερμανοι και αμερικάνοι εχουν χουγια και συμπεριφορές, βάση των παραπάνω περιγραφών, που στην Ελλάδα μπορεί να θεωρηθούν και ως τσιγκούνηδες.
αλήθεια στην Ρώμη, στο Λονδίνο, στο Παρίσι, στην Ινδία, στην Μαλαισία και αλλού πως πληρώνουν;


τωρα με το καθεστως συλλογης αποδείξεων, τι θα συμβει στο ελλάντα
Πχ παει μια παρεα 10 ατομων για φαγητό,
και στο τέλος ερχεται ενας λογαριασμός των 200Ευρώ,
θα τεθεί το ερώτημα ποιος θα πάρει την απόδειξη;
η
θα λέμε στο γκαρσόν χωριστά παρακαλώ οπως λένε έξω και θα μας κόβει 10 αποδείξεις. σαν χλωμό το κόβω:rolleyes:
:haha::bleh:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Βρε παιδια ας μην βαζουμε την ταμπελα "τσιγκουνης" παντου. Το να παει μια παρεα να φαει το ψαρακι της και τα μισα να μεινουν στο τραπεζι, πολυ καλα θα κανει να τα παρει φευγοντας αλλα αυτο εχει διαφορα απο το να παρεις μαζι σου 3 μαρουλοφυλλα και μια κουταλια σως μουσταρδας.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Για να μην πω για το γεγονός ότι εκεί που τρώγαμε ήρθε ένας ζητιάνος, βγάζει ο λεγάμενος 50 λεπτά να του δώσει και περίμενε από τον ζητιάνο να του δώσει ρέστα! :shock: Ναι, δεν κάνω πλάκα, μιλάω πολύ σοβαρά... δεν ήξερα πού να πάω να κρυφτώ από την ντροπή μου...
and the oscar goes to.. ταν ταν
στον φίλο της ξαδέρφης σου:clap:
καλά δεν υπάρχει το άτομο!!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
εχω καλυτερο λευτερη
ειμαστε παρεα 3 ατομα σε καφετερια...εγω ειχα στραμπουληξει το ποδι μου.το ενα παιδι της παρεας παει να φερει το αμαξι για να μην περπατησω πολυ.βγαζει πληρωνει το καφε του και αφηνει μπουρπουαρ μισο ευρω
πληρωνω κ εγω ..ο τριτος τα παιρνει ολα και αφηνει ακριβως το ποσο και κλεβει το μπουρμπουαρ.τα ο,50.... και δεν την γλυτωσε του το επισημανα..
στραβουμουτσουνιαζει τελικα τα αφηνει... τον πιανει μια νευρικοτητα και αρχιζει να παιζει με το κερμα εγω δε τον αφηνω απο τα ματια μου..και φευγοντας τι κανει... αφηνει το κινητο του διπλα στο κερμα και ενω το βλεπει το κινητο του κανει πως ξεχνα το κινητο... για να γυρισει να παρει το κερμα... εγω ομως του λεω οτι το ξεχασε... παλι απετυχε η προσπαθεια του.. βγαινουμε απο το μαγαζι κ προφασιζεται πως πρεπει να παει τουαλετα και παει προς το τραπεζι αλλα ηταν ατυχος η τουαλετα ηταν απο την αλλη πλευρα και φυσικα του ειπα την κατευθυνση και μολις ειδε οτι δεν βολευε... αποφασισε οτι δεν θελει τουαλετα...
ε ρε και να ξερε το γκαρσον τι αγωνα εδωσα για το φιλοδωρημα του..
ειναι αρρωστια τελος..αυτος μπορει να μην κοιμηθηκε το βραδυ απο την στεναχωρια του που δεν το πηρε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom