Γενικά Φθηνά στη Λατινική Αμερική

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Όχι δυστυχώς fitziano.

Η LAN δίνει 2 επιλογές για το airpass της, ή να πας με αυτή στη Λατινική Αμερική ή να πας με oneworld partner (και πρέπει να υπάρχει μια μικρή χρηματική διαφορά). Η Oneworld, που πάλι στις ίδιες πτήσεις θα σε βάλει, θέλει και αυτή να έχεις πάει Λατινική Αμερική με κάποιο μέλος της συμμαχίας.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Όχι δυστυχώς fitziano.

Η LAN δίνει 2 επιλογές για το airpass της, ή να πας με αυτή στη Λατινική Αμερική ή να πας με oneworld partner (και πρέπει να υπάρχει μια μικρή χρηματική διαφορά). Η Oneworld, που πάλι στις ίδιες πτήσεις θα σε βάλει, θέλει και αυτή να έχεις πάει Λατινική Αμερική με κάποιο μέλος της συμμαχίας.
Το airpass, δηλαδή, συμφέρει, έτσι;
Ρωτάω, γιατί είδα ότι υπάρχουν και φθηνές τιμές στα εισιτήρια. Αυτό με έκανε να αμφιβάλλω κάπως σχετικά με την αξία των ''ομαδικών εισιτηρίων''.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Απορία. Εγώ ο καημένος που δε πετάω με one world δε μπορώ να κλείσω South American Airpass από LAN;

Enter the booking code of your international ticket to South America with LAN.
Γιατί δεν χρησιμοποιείς κάποιο από τα άλλα που δίνει η star alliance, αφού πετάς με lufthansa? :roll:
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Γιατί η Star Alliance έχει μόνο αυτό... Brazil Airpass - Star Alliance
Στην αρχή αυτού του θέματος, είχα κάνει ποστ για όλα τα passes της ηπείρου. Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε ευελιξία. Τα έχεις κοιτάξει όλα και κανένα δεν σου ταιριάζει;
Νομίζω ότι αυτό της TAM ήταν αρκετά εξυπηρετικό και εκτός Βραζιλίας.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Πάντως, η απάντηση στο ερώτημά σου σχετικά με το pass της LAN είναι αυτή:

The fare level will depend on availability on the chosen flights as well as on the arrival carrier. Lower fares will apply if flying into and out of South America with LAN (LAN Chile, LAN Ecuador and LAN Peru) or with IBERIA. The higher fare 'Arriving with Others' levels will apply if arriving/departing with an airline that is a member of the One World Alliance (American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Finnair, Japan Airlines, Malev Hungarian Airlines and Qantas) or with South African Airways, Aeromexico, United Airlines and Air China. If the arrival/departure is not with one of these other carriers or with LAN or IBERIA then the airpass cannot be used.
 

stellareal

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
καναδας
καλησπέρα για φθηνά εισητήρια για λατινική αμερική να κοιταξετε και στην iberia εμείς ταξιδεψαμε πρόσφατα για buenos aires μέσω μαδρίτης.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Ποιο μηνα πηγατε και αν επιτρεπεται με ποσα λεφτα το ατομο (και ποση ωρα ηταν το stopover στο Μπαραχας; )

Y.Γ Aπο τα πιο ωραια αεροδρομια!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
καλησπέρα για φθηνά εισητήρια για λατινική αμερική να κοιταξετε και στην iberia εμείς ταξιδεψαμε πρόσφατα για buenos aires μέσω μαδρίτης.
Δώσε και μία τιμή στο περίπου.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Fitziano οι τιμες στη LAN ειναι τρελες και σαν χρηματιστηριο !!!
Το εζησα προσφατα , τελειως παρανοικα πραγματα κανει ....
Εψαχνα La Paz - Lima one way
Το εβρισκα στο σαιτ της LAN 370 ευρω !!
το πρακτορειο στο Περού μου το εδινε 380 ευρω !
Μπαινω απο περιεργεια στο airtickets και το βρισκω 262 !!
Ωσπου να συνενοηθω με τις φιλες μου για να το κλεισουμε το άλλο πρωι το βρηκα και εννοιεται το εκλεισα απο airtickets με 220 !!!
Μιλαω παντα για την ίδια πτηση της LAN

Με λιγα λόγια , παρ΄το αυγο και κουρευτο ....

Η τιμη που βρισκεις μετα απο αυτα που ειδα και πληρωσα, μου φαινεται μια χαρα για
Γκαλαμπαγκος
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Ορίστε πως διαμορφώνονται οι τιμές για το ταξίδι μου στην δυτική πλευρά της Λ. Αμερικής...

Route:
GYE-SCL
SCL-IPC
IPC-SCL

1. Μέσω των γνωστών search engines (Kayak, etc): ~790£ (όλα τα κομμάτια LAN)

2. LAN South American Airpass : 707£ (ακριβώς οι ίδιες πτήσεις με το 1)

3. Oneworld South American Airpass: 725£ (επίσης το ίδιο).

Διαφορά LAN με Oneworld Pass είναι ότι στο LAN Airpass δεν επιτρέπονται αλλαγές και μπορείς να το κλείσεις μόνος σου online, ενώ στο Oneworld Pass μπορείς με 25$ για πτήσεις εσωτερικού ή 50$ εξωτερικού να κάνεις ότι αλλαγή θέλεις αλλά για να το βγάλεις πρέπει να επικοινωνήσεις με κάποιο μέλος της συμμαχίας (η ΒΑ έκανε 24 ώρες για να μου κάνει τη τιμολόγηση).
Παραθέτω το δικό γραπτό.

Τελικά επειδή πετάμε με Iberia πήραμε το LAN South America Airpass στις 525 λίρες το άτομο GYE-SCL-IPC-SCL. Γλυτώσαμε τις σχεδόν 200 λίρες το άτομο (άντι για 707) γιατί πετάμε με Iberia, διαφορετικά με όποια άλλη oneworld πετούσαμε εκτός της LAN θα ήταν τόσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom