Γενικά Φθηνά στη Λατινική Αμερική

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Μπαινω απο περιεργεια στο airtickets και το βρισκω 262 !!
Ωσπου να συνενοηθω με τις φιλες μου για να το κλεισουμε το άλλο πρωι το βρηκα και εννοιεται το εκλεισα απο airtickets με 220 !!!
Αυτό μήπως είναι λόγω ισοτιμίας ευρώ/δολαρίου;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
θα μπορουσε , μηπως καποιος ξερει στα σιγουρα για να μας λυσει την απορια ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν το' χω κάνει. Αλλά δεν έχω καταλάβει τι εξυπηρετεί. Τα τοπικά λεωφορεία είναι η χαρά του backpacker στο Περού: συνταξιδεύεις με λάμα, γεωργούς, σαμάνους, γιαγιάδες χωρίς δόντια, παίζει τεκνοκούμπια στη διαπασών, τραγουδούν προσευχές, έχει γουρούνια δεμένα στην οροφή... Θα το χάσεις όλο αυτό για να είσαι παρέα με τουρίστες;
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Δηλαδη λεγοντας τοπικα λεωφορεια ποια εννοεις?? Τα cruz del sur η καπως ετσι δεν ειναι αυτα που λενε οτι ειναι καλα για να ταξιδευεις στο περου??:roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα Cruz del Sur (και οι λοιπές αντίστοιχες εταιρείες) είναι λεωφορεία πολυτελείας, με κουκέτες, φαγητό κλπ. Για μεγάλες αποστάσεις, αν είναι αυτό που ψάχνεις, βολεύουν, συνήθως έχουν μέσα τουρίστες και businessmen.

Εγώ αναφερόμουν στα chicken buses που βρίσκεις σε κάθε σταθμό λεωφορείου. Εντάξει, δεν έχουν κουκέτες μέσα, αλλά φεύγουν πολύ συχνά, είναι πάμφθηνα, κάνουν κάτι απίθανες διαδρομές σε χωριουδάκια στις Άνδεις και κυρίως έχουν φοβερή ατμόσφαιρα. Αν με ρωτούσες ποιο κομμάτι του Περού μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω το όνομα της χώρας, αυτά τα χωριουδάκια θυμάμαι.
 

catkaterina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εγώ που πάω οργανωμένα Περού και Εκουαδόρ είναι το πιο ακριβό ταξίδι που έχω κάνει ποτέ. Το κομμάτι που το κάνουμε μόνοι μας (μια μικρή βόλτα στη Χιλή) θα κοστίσει και αυτό πάρα πολλά. Ενδεικτικά Guayaquil - Santiago το πιο φτηνό εισιτήριο 417 λίρες το άτομο οικονομική θέση oneway (και η LAN δεν ανοίγει αυτές τις θέσεις στους oneworld partners).

Το μοναδικό ακριβότερο ταξίδι που έχω δεί (και θέλω να κάνω) είναι η Μαδαγασκάρη.
πήγες τελικα εκουαδορ περου?εντυπωσεις?

εγω θα παω τον οκτωβρη εκουαδορ και θα παω κ περου μετα.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
πήγες τελικα εκουαδορ περου?εντυπωσεις?

εγω θα παω τον οκτωβρη εκουαδορ και θα παω κ περου μετα.
Πήγα ναι! Ήταν υπέροχα.

Το κομμάτι του Περού ήταν πάρα πολύ καλό. Όπως ακριβώς το φανταζόμουν. Η Λίμα ήταν καλύτερη απ'ότι περίμενα. Δυστυχώς δεν πήγαμε στη Λίμνη Τιτικάκα, το οποίο ήταν το κομμάτι που περίμενα αμήν και πως, λόγω απεργιών στο Πούνο (δεν επιτρεπόταν να περάσει το τραίνο μας και μετά σταματήσαν και το αεροδρόμιο!!!). Ευτυχώς που είχαμε κλείσει με πρακτορείο που μέσα σε μερικές ώρες με έδωσαν εναλλακτικές επιλογές...

Το Εκουαδόρ απο την άλλη, για εμένα ήταν το καλύτερο κομμάτι του ταξιδιού. Το Κίτο ήταν καταπληκτικό (και δεν μιλάω για την παλιά πλευρά της πόλης). Τα Γκαλάπαγκος ίσως μια από τις 3 καλύτερες ταξιδιωτικές εμπειρίες μου. Το Γκουαακιλ εντελώς αδιάφορο...

Σε γενικές γραμμές το ταξίδι ήταν συγκλονιστικό...Πρέπει κάποια στιγμή να γράψω ιστορία για αυτό. Θα περάσετε τέλεια είμαι σίγουρος.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
ποτε πηγες Περου?
πεσαμε κι εμεις πανω στις απεργιες των Αιμαρα αλλα με αρκετη ταλαιπωρια τα περασαμε τα μπλοκα και φτασαμε τιτικακα
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Μέσα προς τέλη Ιουνίου ήταν το Περουβιανό κομμάτι. Η Τιτικάκα ήταν προς το τέλος Ιουνίου στην οποία κανονικά θα φτάναμε μέσω τραίνου (Andean Explorer). Στην αρχή τσαντιστήκαμε με το γραφείο στο Λονδίνο γιατί μας το είπαν 1-2 μέρες πριν πάμε αλλά είχαν λόγο που το έκαναν αυτό τελικά. Τις ημέρες που θα πηγαίναμε κανονικά δεν μπορούσε να περάσει τίποτα (και το συζητήσαμε και με άλλους τουρίστες αυτό). Τελικά δεν τα καταφέραμε να πάμε αλλά μας βγήκε σε καλό. Άνθρωποι πέθαναν την ημέρα που θα φτάναμε. Επίσης το μοναδικό (για εμένα) σφάλμα στο ταξίδι (που το καταλάβαμε αργά) ήταν ότι θα περνούσαμε μόνο μια μέρα στο Κίτο. Όποτε αυτές τις μέρες της ρίξαμε στο κομμάτι του Κίτο το οποίο ήταν εξαιρετικό οπότε δεν νομίζω ότι το μετανιώσαμε. Σίγουρα θα ξαναπάμε κάποια στιγμή να δούμε την Τιτικάκα.
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα γίνονται...
Για να ρωτησω κατιτις γιατι προσπαθω να βγαλω μια ακρη.

Υποτιθεστω οτι εχω βρει καλο τικετ με LH/JJ για ΑΤΗ-GIG & BUE-ATH. (Επειδη θελω να χρησιμοποιησω τα μιλια μου με Star Alliance)

Θελω να κανω 2 "εσωτερικες" εκει: Μια GIG-IGU και μια IGR-BUE. Για τις προαναφερθεισες εχω βρει τα τικετς 150 ? εκαστο με JJ kai ΑR αντιστοιχως.

Αξίζει να μπω στη διαδικασία για καποιο pass εκει; (αντι να τα κλεισω μεμονωμενα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom