Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
σιγα μη το πληρωσεις!!:rolleyes:
Τι εννοείς ακριβώς, γιατί ετοιμάζομαι να το πληρώσω? Έχεις παρόμοια εμπειρία ; Αν δεν το πληρώσεις δεν περνά ως χρέος στο δημόσιο ταμείο, γιατί έτσι γράφει η κλήση επάνω.Για πείτε μου ....
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Τι εννοείς ακριβώς, γιατί ετοιμάζομαι να το πληρώσω? Έχεις παρόμοια εμπειρία ; Αν δεν το πληρώσεις δεν περνά ως χρέος στο δημόσιο ταμείο, γιατί έτσι γράφει η κλήση επάνω.Για πείτε μου ....
Αν ήσουν με νοικιασμένο αυτοκίνητο λογικά η κλήση θα παέι στο γραφείο ενοικιάσεων και αυτοί θα χρεώσουν τη κάρτα σου αν την έχουν. έτσι ακριβώς την πάτησα κι εγώ ?150 για πλάκα χωρίς φυσικά να ξέρω τίποτα. απλά μου ήρθε χρέωση στη κάρτα μου απο την εταιρεία που είχα νοικιάσει το αυτοκίνητο στη Ρώμη και εγώ την αμφισβήτησα μη γνωρίζοντας τι είναι. Μετά απο καιρό μου έστειλαν όλα τα χαρτιά με τις κλήσεις κτλ και τα πλήρωσα.

Είναι λίγο απαράδεκτο να μη το κάνουν σαφές στους τουρίστες μια και η
Φλωρεντία έχει άπειρους. Σίγουρα θα έχει κάπου ταμπέλες αλλά ίσως είναι στα ιταλικά? ποιος ξέρει. Φαντάζομαι ότι αν ήταν σε εμφανές σημείο και στα αγγλικά θα τις είχα δει μια και αυτά τα προσέχω όταν οδηγάω στο εξωτερικό.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Επισης,το γραφειο απο το οποιο νοικιασες το αυτοκινητο επρεπε να σε ειχε ενημερωσει για το δακτυλιο.Αν φυσικα γνωριζε οτι θα βρεθεις στην φλωρεντια.Οταν ειχα παει μελβουρνη,με ενημερωσε για το citylink,κατι σαν αττικη οδος,που αντι για διοδια επι τοπου,πρεπει να παρεις τηλεφωνο και να στο χρεωσει στην καρτα.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τι εννοείς ακριβώς, γιατί ετοιμάζομαι να το πληρώσω? Έχεις παρόμοια εμπειρία ; Αν δεν το πληρώσεις δεν περνά ως χρέος στο δημόσιο ταμείο, γιατί έτσι γράφει η κλήση επάνω.Για πείτε μου ....
oxι δεν εχω εμπειρια.αλλα θα ρωτησω και θα σου πω.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επειδή ετοιμάζομαι για γύρο Ιταλίας αυτό υπάρχει μόνο στην Ρώμη και την Φλωρεντία ή ισχύει και σε άλλες πόλεις; Από που παίρνεις εισητήριο, κάρτα ή ό,τι άλλο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.007
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή ετοιμάζομαι για γύρο Ιταλίας αυτό υπάρχει μόνο στην Ρώμη και την Φλωρεντία ή ισχύει και σε άλλες πόλεις; Από που παίρνεις εισητήριο, κάρτα ή ό,τι άλλο;
Στη Μπολόνια όλο το ιστορικό κέντρο είναι κλειστό για Ι.Χ. (προσέξτε γιατί οι δρόμοι κατά τα άλλα είναι ανοικτοί).
Στη Βενετία είναι νομίζω προφανές ότι δεν πάει αυτοκίνητο. Έχει ένα οικονομικό parking με 4-ευρώ για όλη μέρα απέναντι από το Σιδηροδρομικό σταθμό στο Μέστρε, μπορείτε να παρκάρετε εκεί και να πάρετε το τρένο.
Στο Μιλάνο έχει φοβερή κίνηση και δύσκολο παρκάρισμα, παρκάρτε κοντά στο Καστέλλο και κυκλοφορήστε με το μετρό. Στη Γένοβα και το Τορίνο δεν θυμάμαι κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Υπάρχει μια σχετική άπλα...
Στην Πίζα ο δρόμος που σταματάνε τα πούλμαν μπροστά από την πλατεία του Duomo (και του πύργου) πιάνει εύκολα κίνηση, γιατί είναι μονο 1+1 λωρίδα, αλλά αν θέλετε φυλασσόμενο parking μόνο εκεί έχει. Επίσης, στην Πίζα, συνιστώ να μείνετε στο ξενοδοχείο Santa Croce in Fossabanda, είναι εμπειρία: http://www.fossabanda.it/ .
Στη Φλωρεντία, υπάρχει ένα καλό parking στα υπόγεια του σιδηροδρομικού σταθμού - Είναι κοντα στη Via Nazionale, όπου βρίσκονται πολλά ξενοδοχεία. Στη Σιέννα παρκάρεις έξω από το λόφο και ανεβαίνεις.
Στη Ρώμη παρκάρτε γρήγορα το αυτοκίνητο και μετακινηθείτε αλλιώς. Μιλάμε οι άνθρωποι πάνε σαν παλαβοί. Ότι να 'ναι, όπως να 'ναι, αλλά με μεγάλη ταχύτητα. Χειρότερα κι από το Κάϊρο (εντάξει, υπερβάλλω, αλλά όχι και πάρα πολύ).
Κλείστε οπωσδήποτε από πριν (από το internet) εισητήρια για τον πύργο στην Πίζα και για το Μυστικό δείπνο στο Μιλάνο, γιατί επιτόπου θα δυσκολοευτείτε πολύ.
 
Last edited by a moderator:

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!! :D
Αν θα ήξερα και το site για να κλείσω τα εισητήρια....:innocent:
:oscar:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.007
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!! :D
Αν θα ήξερα και το site για να κλείσω τα εισητήρια....:innocent:
:oscar:
Για τον πύργο: Opera della Primaziale Pisana: Opening hours
Για το Μ.Δ. : The Last Supper, Leonardo da Vinci - information and booking.

Επίσης, αν το φροντίσετε αρκετά πιο πριν, μπορεί να καταφέρετε να μπείτε και στο Corridoio Vasariano στη Φλωρεντία (δεν έχω site, ψάξε το στο google) - Μπαίνεις μόνο με ραντεβού.

Επειδή ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα, παρακαλείται κάποιος admin να μεταφέρει τη συζήτηση σε κάποιο πιο ταιριαστό σημείο του forum.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχεις δίκιο, αλλά ήταν εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα όσα έγραψες και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες γνώσεις σου και βοήθεια που μου προσέφερες.
:hug:
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Μέσα στο εβδομαδιαίο μας tour στην Ιταλία περιλαμβάνετε και η Φλωρεντία. ¨Εκλεισα λοιπόν από το booking.com το εξής Hotel Bonciani το οποίο σκέφτομαι να ακυρώσω(αλήθεια αυτό πως γίνεται?) γιατί το μόνο καλό είναι η τιμή (116 το δίκλινο για 2 μέρες και η τοποθεσία. Αν έχετε λοιπόν να πρωτείνετε κάποιο από προσωπική εμπειρία θα το εκτιμούσα.Με ενδιαφέρει πολύ το παρκινγ(θα έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο οπότε αν είναι να πλήρώνω και πάρκινγκ,αστο!) και να είναι ψιλοκεντρικά.Ένταξει τέτοια τιμή που έκλεισα αποκλείεται να μου πείτε αλλά δεν θέλω να ξεφύγω και πολύ...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για να ακυρώσεις στο booking.com πηγαίνεις απλώς στο μέιλ επιβεβαίωσης που σου έστειλαν και ακολουθείς το link που λέει για να αλλάξεις ή να ακυρώσεις την κράτησή σου.

Όσο για ξενοδοχείο στη Φλωρεντία εμείς μείναμε στο La Pergola (μπορείς να το βρεις στο booking). Δεν είναι τόσο κεντρικό όσο αυτό που έκλεισες αλλά είναι 10' με λεωφορείο από το κέντρο της πόλης. Το προτιμήσαμε γιατί είχε χώρο στάθμευσης δωρεάν δίπλα από το ξενοδοχείο. Είναι πολύ απλό, αλλά ήτανε πεντακάθαρο και οι άνθρωποι ήτανε πολύ φιλικοί και εξυπηρετικοί.
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Κανένας άλλος καμιά βοήθεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom