Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Είχα μείνει στο Locanda di Firenze (www.locandadifirenze.com).

Κάπου το έχω ξαναγράψει αλλά δεν μπορώ να βρω τώρα το θέμα!

 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
απο αύριο θα πέσει μελέτη σε όλα αυτά που μου λέτε! :)
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
σχεδιαζω και εγω ταξιδι στην Φλωρεντια για Πασχα! εχω ηδη παει 4 φορες στην Ιταλια αλλα επισκεφτηκα αλλες πολεις.

1) Κάποια πρόταση για ξενοδοχείο? (οικονομικό, δε θέλω να ξεφύγω, με νοιάζει μόνο να έχει ένα μετριο πρωινό και τπτ αλλο σπουδαιο...)
ενας φιλος που μενει εκει οταν το ρωτησα για οικονομικα ξενοδοχεια μου εγραψε τα εξης:

Bed and Breakfast in Florence Soggiorno Alessandra
(sumpathitikotato, xwris polla lousa ennoeitai...aplo, alla me diko tou mpanio)

Bed & Breakfast Porta San Frediano Firenze Bed & Breakfast Firenze

Bed & Breakfast San Frediano Mansion Firenze Bed & Breakfast Firenze
(ayto to exw dei, mia xara einai...mi fantasteis poluteleies ok, oti plirwneis pairneis, kai dustuxws sti Firenze pairneis akoma ligotera..,alla toulaxiston exei to diko tou mpanio pou gia emas tous ellines einai proapaitoumeno pisteuw, swsta? :) )

Affitta Camere Florence Old Bridge Firenze Affitta Camere Firenze
(an kai auto einai epifobo ligo...giati einai polu konta sto ponte vecchio kai einai kai fthino... saravalo to kobw, alla fthino :) ..tha prepei na to tsekarw an einai na pate ekei...)

με συγχωρειτε για τα greeklish, τα εκανα copy paste, ελπιζω να σε βοηθησει. .
αλλα εφοσον θα πας Ιουνιο, οταν γυρισω πιθανον θα εχω κι αλλες πληροφοριες. .
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
λοιπόν να ρωτήσω? ποια περιοχή είναι καλύτερα για hotel? υποθετω κάπου κεντρικά για να μπορείς να είσαι κοντά σε βασικά αξιοθέατα...

με μέσα μαζικής μεταφοράς τι παίζει? ποδαράτο και κάποια μακρινά με κάποιο λεωφορείο να υποθέσω?

επίσης για hotel ψάχνω low budget έως 80 περίπου ευρώ το βράδυ ας πούμε (με πρωινο)...

(με ένα πρώτο ψάξιμο) τι λέτε για κάποιο από αυτά?

Booking.com: Hotel Cimabue, Florence, Italy - 92 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: Aurora, firenze, Italy - 57 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: Hotel Eden, Florence, Italy - 40 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: Hotel Bonciani, Florence, Italy - 50 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: Hotel Ariele, Florence, Italy - 290 Guest reviews. Book your hotel now!


νεραιδα τσεκαρω και τα δικα σου (εκεινο το επιφοβο το ξεχναμε μαλλον χαχα... :))
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
και νομιζω οτι ειμαι αναμεσα στα δυο πρωτα...

το Cimabue φαινεται οκ, αλλα δεν ξέρω για την περιοχη..

το Aurora ειναι μαλλον πιο κεντρικο.. λεει οτι ειναι και διπλα στο σταθμο των τρενων.. απλά στο δωματιο δινει την εξης σημειωση:
Τα δωμάτια αυτά βρίσκονται σε ένα ξεχωριστό κτίριο, 100 μέτρα από το κυρίως κτίριο του ξενοδοχείου. Διαθέτουν όλα μπάνιο και σύνδεση Ίντερνετ.
any ideas? :roll:
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
chrikky δεν ξερω πολλα για να σε βοηθησω. .και εγω σε λιγες μερες θα τα ανακαλυψω με την βοηθεια ενος φιλου που μενει εκει. .
εμεις παντως λεμε να νοικιασουμε και ποδηλατο .. δεν ξερω αν σου αρεσει η ιδεα. . και υπάρχουν ποδηλατόδρομοι δίπλα στο ποτάμι που φτάνουν μεχρι το Cascine park που ειναι τεραστιο και μπορεις να ποδηλατείς για ώρες μεσα στο πρασινο...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Η γνώμη μου είναι οτι σε 4μέρες προλαβαίνεις να δείς και τη Φλωρεντία αλλα και να κάνεις μια ημερήσια εκδρομή..Ναί η Φλωρεντία μπορεί να έχει 70 μουσεία,αλλα δε νομίζω οτι πάς για να τα γυρίσεις όλα...
Πήγαινε στα βασικά,η Φλωρεντία είναι απο μόνη της ένα μουσείο και μόνο οι βόλτες που θα κάνεις στο κέντρο θα σε αποζημιώσουν!!Duomo,Ponte Vechio,Uffici,καφεδάκιστη piazza della Repubblica,βόλτα στο mercato di San Lorenzo...
Σίγουρα μην λησμονήσεις το Piazzale Michelangelo,αν θυμάμαι καλά απο συγκοινωνίες ανεβαίνουν τα λεοφωρεία 12 και 13...Σου προτείνω επίσης να πάς και στο Giardino di Boboli...
Όλα αυτά τα γυρνάς με τα πόδια,αν θές νοίκιασε ένα ποδηλατάκι για να κάνεις την αλλαγή!!!
Τώρα όσο αφορά τη Σιέννα μην την χάσεις με τίποτα...Το καλύτερο θα σου έλεγα είναι να νοικιάσεις ένα αμάξι...Είναι απο τις πιο γραφικές πόλεις που έχω επισκευτεί, απλά θα την ερωτευθείς,δεν σου λέω τίποτα άλλο...Γύρισέ την με τα πόδια κι άραξε για παγωτάκι στην εκπληκτική Piazza del Campo ...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ωραίο φαίνεται... αν και για τις μέρες που με ενδιαφέρει τον ιούνιο το δίνει γύρω στα 100 ευρώ το βράδυ...:roll:

εγώ τελικά έκανα κράτηση στο Hotel Lombardia, το οποίο βρήκα με 80 ευρώ (όχι super τιμή αλλά δεν έβρισκα τπτ πιο φτηνό τουλάχιστον 3 αστέρων με πρωινό στο κέντρο!)...επίσης συνεχίζω να ψάχνω και αααμα βρω κατι πιο ενδιαφέρον, το ακυρώνω...

μέτριες κριτικές έχει (δεν έχει ασανσέρ π.χ.) αλλά είναι με πρωινο, καρακέντρο, κοντά στο σταθμό τρένων και σε όλα τα μνημεία...

κοίταξα και το aurora σ' αυτή την τιμή, αλλά τα δωμάτια που δίνει είναι λέει σε ξεχωριστό κτίριο, κάποιοι λένε ότι είναι λίγο creepy... :roll:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εμείς προς το παρόν κλείσαμε εδώ Booking.com: Hotel Universo, Florence, Italy - 374 Guest reviews. Book your hotel now! ανάμεσα στο σταθμό του τρένου και το κέντρο, με αρκετά καλές κριτικές και funky δωμάτια... :D Μας βγήκε για τέσσερις διανυκτερεύσεις ?264! Αλλά εμείς πάμε και καρά- Αύγουστο!

Στο μεταξύ οι έρευνες συνεχίζονται. Αν έχει κανείς υπόψιν του κανένα από τα φοβερά αγροτουριστικά καταλύματα που βρίσκονται σπαρμένα στην τοσκανικη επαρχία,ας με ενημερώσει παρακαλώ! :lol:
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Ναι, φυσικά και να πας στην Σιένα και αυτό μπορεί να γίνει πολύ εύκολα με το τρένο. Υπάρχουν τακτικά δρομολόγια. Εγώ είχα κάνει αυτή τη διαδρομή ένα μήνα πριν και έδωσα μόλις 6 ευρώ. Δεν θυμάμαι όμως πόση ώρα είχα κάνει. Έχεις τη δυνατότητα να πάρεις πιο γρήγορο τρένο με ένα μεγαλύτερο αντίτιμο.
Και κάτι ακόμη. Όταν περάσεις την γέφυρα του Pοnte Vecchio, αν πάρεις το στενό δρομάκι δεξιά που είναι παράλληλα στην όχθη του ποταμού, καμιά 200αριά μέτρα πιο κάτω υπάρχει ένα πολύ ωραίο μαγαζί. Βασικά η κουζίνα του είναι απλώς συμπαθητική και οι μερίδες του δεν είναι χορταστικές αλλά έχει ένα άπαιχτο πλεονέκτημα: Βρίσκεται ΠΑΝΩ στο ποτάμι, ο τοίχος είναι μόνο από τζάμι και κάθεσαι σε ψηλά σκαμπό πάνω από το νερό καθώς τρως. Πολύ ωραία εμπειρία. Θα το δεις, έχει τα φαγητά του σε βιτρίνα. Είναι πολύ ωραία και μέρα αλλά και βράδυ.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Η γνώμη μου είναι οτι σε 4μέρες προλαβαίνεις να δείς και τη Φλωρεντία αλλα και να κάνεις μια ημερήσια εκδρομή..Ναί η Φλωρεντία μπορεί να έχει 70 μουσεία,αλλα δε νομίζω οτι πάς για να τα γυρίσεις όλα...
Πήγαινε στα βασικά,η Φλωρεντία είναι απο μόνη της ένα μουσείο και μόνο οι βόλτες που θα κάνεις στο κέντρο θα σε αποζημιώσουν!!Duomo,Ponte Vechio,Uffici,καφεδάκιστη piazza della Repubblica,βόλτα στο mercato di San Lorenzo...
Σίγουρα μην λησμονήσεις το Piazzale Michelangelo,αν θυμάμαι καλά απο συγκοινωνίες ανεβαίνουν τα λεοφωρεία 12 και 13...Σου προτείνω επίσης να πάς και στο Giardino di Boboli...
Όλα αυτά τα γυρνάς με τα πόδια,αν θές νοίκιασε ένα ποδηλατάκι για να κάνεις την αλλαγή!!!
Τώρα όσο αφορά τη Σιέννα μην την χάσεις με τίποτα...Το καλύτερο θα σου έλεγα είναι να νοικιάσεις ένα αμάξι...Είναι απο τις πιο γραφικές πόλεις που έχω επισκευτεί, απλά θα την ερωτευθείς,δεν σου λέω τίποτα άλλο...Γύρισέ την με τα πόδια κι άραξε για παγωτάκι στην εκπληκτική Piazza del Campo ...
μέσα απο την απάντηση για άλλους κάνω τα δικα μου σχέδια:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.379
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom