Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο και να πάρεις μια γεύση Τοσκάνης. Σιένα (όπωσδήποτε), χωριουδάκια με enotecas (κάβες) στην περιοχή Κιάντι, Monterigioni (απίστευτο μεσαιωνικό χωριουδάκι μέσα σε τείχη), San Gimignano. Το έκανα πέρυσι το καλοκαίρι και δεν το μετάνοιωσα. Η περιήγηση στην Τοσκάνη με τους αμπελώνες και τα χωριουδάκια ,όπου ο χρόνος λες και είχε σταματήσει, έκαναν τη διαφορά στο ταξίδι μου!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
χτες βραδυ γυρισαμε απο Φλωρεντια, ηταν φανταστικα!!
απο ξενοδοχεια θα προτεινα αυτο, το ανακαλυψα καθως καθομασταν σε ενα παγκακι στην piazza della reppublica, πιο κεντρο απο αυτο απλα δεν γινετε. και οι τιμες καλες ειναι κατα την γνωμη μου παντα, εκανα μια υποτιθεμενη αναζητηση για ενα δικλινο και μου εβγαλε 80 ευρω την βραδια.
Hotel Pendini
αν σου αρεσει το ποδηλατο, θα σου προτεινα να νοικιασεις. μπορεις να νοικιασεις εξω απο το κεντρικο σταθμο των τρενων, για 2 μερες πληρωσαμε 15? το ατομο. το μονο ασχημο της υποθεσης ειναι οτι δεν ειναι μαγαζι εκει απο το οποιο το νοικιαζεις ειναι μια κυρια ή ενας κυριος που εχει βαλει μια τεντα, κατι ντουλαπια και εχει και τα ποδηλατα, αρα θελω να κατάληξω οτι πρεπει να αφησεις ταυτοτητα για να το παρεις το ποδηλατακι και εγω δεν την εμπιστευτηκα πολυ αυτην την φαση ετσι οπως ηταν. τελικα εδωσε την ταυτοτητα ο φιλος μου που εμενε εκει και μετα απο 2 μερες οταν πηγαμε να αφησουμε τα ποδηλατα και να παρουμε την ταυτοτητα, δεν ηταν αυτη εκει αλλα ενας κυριος που δεν ειχε την ταυτοτητα και πετυχαμε τυχαια την κυρια στον δρομο και μας την εδωσε. μου ειπε ο φιλος μου οτι αν νοικιασεις ποδηλατο απο μαγαζι παει πολυ πιο ακριβα κατι που κατα την γνωμη μου δεν λεει.
παντως η ποδηλαταδα στην Φλωρεντια ειναι τρομερη αισθηση, και μερα και νυχτα, αλλα δεν προτινεται οταν βρεχει.
για μουσεια και εστιατορεια τα γνωστα, οτι εχει ειπαθει εδω μεσα!!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
ξεχασα να προσθεσω, παντα ξεχναω σε αυτο το φορουμ, τι κακο και αυτο!!
για την γκαλερι ουφιτσι κανε μια μερα πριν κρατηση εισιτηριων για να γλιτωσεις ολη την ταλαιπωρια της ουρας, η ουρα ειναι μεγαλη και εφοσον μπορεις να την γλιτωσεις γιατι να μην το κανεις!! εμεις καναμε κρατηση μια μερα πριν και την επομενη περιμεναμε 1 λεπτο για να μπουμε. την κρατηση θα την κανεις ακριβως απεναντι απο την γκαλερι, στο απεναντι κτιριο. το εισιτηριο κοστισε 10-11 ευρω το ατομο!! τωρα δεν ειμαι σιγουρη για αυτα γιατι μπορει οι τιμες και τα ωραρια να αλλαζουν συμφωνα με την εποχη!!
να πας στο piazzale michelangelo οπωσδηποτε, που ειναι κοντα αλλα εχει ανηφορα, εμεις το ανεβηκαμε με τα ποδηλατα, εχει λιγο κουραση η ανηφορα αλλα αξιζει, αν βαριεσαι να ψαχνεις για λεωφορειο, μπορεις να ανεβεις και με τα ποδια, ειναι ωραια η διαδρομη, ανηφορα αλλα μες το πρασινο.
και να βγαλετε πολλες πολλες πολλες φωτογραφιες!!
 

nana

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Την κράτηση για τα Uffizi μπορείς να την πραγματοποιήσεις και μέσω internet απο το κεντρικό site τους!Έτσι δεν θα δυσκολευτείς καθόλου και δεν θα χάσεις πολύτιμο χρόνο!Την Siena θα σου πρότεινα να την επισκευτείς,προλαβαίνεις άνετα σε μια μέρα να δείς τα κύρια αξιοθέατά της,δεν είναι μεγάλη πόλη!Από Φλωρεντία έχει συχνά λεωφορεία αλλά και τρένα για Siena!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
tnx neraida για τις φρέσκες πληροφορίες! και φυσικά όλα τα παιδιά για όλα τα tips!

ψάχνω να βρω κανέναν ταξιδιωτικο οδηγό τώρα.. θα πάω αύριο πολιτεία να δω τι κυκλοφορεί :)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.099
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ο καλύτερος οδηγός για μενα είναι του national geographic σειρά Τraveller, περιέχει Φλωρεντία αλλά και ολόκληρη την Τοσκάνη. Τώρα αν θες κάτι πιο μικρό σε μέγεθος, πάρε της σειράς ΤΟP-10. Αν δεν τους βρεις στην Πολιτεία πήγαινε στην Πρωτοπορία, έχει και λίγο καλυτερες τιμές στους οδηγούς.
Για uffizi μου είχαν κλεισει από τη ρεσεψιον του ξενοδοχείου χωρίς καμια χρεωση. Η πινακοθήκη επαναλαμβάνω καταπληκτική.
Στην piazzale michelangelo όντως καταπληκτική θέα, θα βγάλεις πολλές φωτογραφίες.
 

Vicky.Pireus

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα - Μπόρα
Νεραϊδα το ξενοδοχείο που βρήκες τυχαία είναι αρκετά καλό βγαίνει περίπου 100 ευρώ την ημέρα. Σκέφτομαι να πάω αρχές Οκτωβρίου Φλωρεντία και μ' ενδιαφέρει πολύ να νοικιάσω αυτοκίνητο γιατί θέλω να περιηγηθώ στις εξοχές της Τοσκάνης!!! Ξέρετε περίπου τι τιμές παίζουν για τα αυτοκίνητα?
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Παιδιά εγώ να ρωτήσω κάτι τώρα, έχω κι εγώ μια μέρα για Τοσκάνη και λέω ή Σιένα με τρενάκι (άντε και Σαν Τζιμινιάνο), ή αυτοκινητάκι και γύρω γύρω όλοι στα χωριά της μαγευτικής αυτής επαρχίας! Εσείς τι προτείνετε; Προλαβαίνω να τα κάνω όλα; (εντάξει, μην σηκώσω τον έρμο το MR και από τις 6 βέβαια...)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Παιδιά εγώ να ρωτήσω κάτι τώρα, έχω κι εγώ μια μέρα για Τοσκάνη και λέω ή Σιένα με τρενάκι (άντε και Σαν Τζιμινιάνο), ή αυτοκινητάκι και γύρω γύρω όλοι στα χωριά της μαγευτικής αυτής επαρχίας! Εσείς τι προτείνετε; Προλαβαίνω να τα κάνω όλα; (εντάξει, μην σηκώσω τον έρμο το MR και από τις 6 βέβαια...)

Εγώ ψηφίζω αυτοκινητάκι γιατί μπορείς και σταματάς για υπέροχες φωτογραφίες και γιατί κανονίζεις πιο ευέλικτα το πρόγραμμά σου.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ουφ κι εμένα με προβληματίζει αυτό.. σκέφτομαι βέβαια τη λύση της σιένας (μονοήμερη με τρένο) μόνο και μόνο επειδή βλέπω πως η ύπαιθρος της τοσκάνης είναι τελικά ένα διαφορετικό ταξίδι...:roll:

όπως και να το κάνουμε είναι ταξίδι από μόνο του.. οπότε λέω να δω σ' αυτό το ταξίδι τη φλωρεντία (άντε και τη σιένα) για να τελειώνω με τις μεγάλες πόλεις και -να μαστε καλά- αν καταφέρω να ξαναπάω τοσκάνη να αφήσω όλο το ταξίδι για τα χωριουδάκια, τα αγροτουριστικά και τις λοιπές ομορφιές... ξέρω γω? δεν έχει λογική αυτή η συλλογιστική?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.099
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Κορίτσια εγώ συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτοκίνητο και εκδρομή στη Σιένα και στο Σαν Τζιμινιάνο. Αν ξεκινήσετε λίγο νωρίς τα προλαβαίνετε και τα δυο. Εγώ περσι το έκανα και πρόλαβα να δω και μουσεία στη Σιένα (πινακοθηκες, εκκλησίες κλπ), να φάω παγωτάκι στη Piazza Del Campo, αλλά και να περπατήσω στα τείχη του Σαν Τζιμινιάνο και να φάω σε ένα υπέροχο ταβερνάκι.
Για το πήγαινε προς Σιένα προτείνω να ακολουθήσετε τη Chiantistrasse και όχι την εθνική οδό. Θα πάρετε γεύση από τη φύση της Τοσκάνης!!! Μπορεί να κάνετε λίγο παραπάνω, αλλά αξίζει και με το παραπάνω. Υπέροχη διαδρομή. Μετά για Σαν Τζιμινιάνο και από εκεί για Φλωρεντία προτιμήστε το εθνικό δίκτυο για να μειώσετε το χρόνο. Μπορεί να σας κοστίσει κάτι παραπάνω (καλό είναι να κλέισετε αυτοκίνητο από εδώ) απ'ότι το τρένο, αλλά θα σας μείνει αξέχαστη η μέρα.:)

Υ.Γ. Επειδή είδα κάτι παραπάνω, όταν λέω νωρίς εννοώ γύρω στις 8:00 το πρωι, όχι χαράματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.885
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom