Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Κανένας άλλος καμιά βοήθεια?
Φοβάμαι ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις ξενοδοχείο οικονομικό και με πάρκιγκ δωρεάν και κοντά στο κέντρο.Οι δύο πιο πιθανές περιπτώσεις είναι είτε να βρεις ξενοδοχείο κεντρικό και να βάλεις το αυτοκίνητο σε πάρκιγκ(25-30Ευρώ την ημέρα )είτε να επιλέξεις ξενοδοχειο σε κάποιο προάστιο όπου θα παρέχει δωρεάν πάρκιγκ.Εγώ έχω πάει δυο φορές οδικώς Φλωρεντία και επέλεξα τη δέυτερη περίπτωση.
http://www.togetherflorenceinn.com/florence-hotel/
Είναι καινούριο και αξίζει σίγουρα τα πολύ καλά reviews στο booking.Αν ξεπερνά τον προυπολογισμό σου ,ψάξε κάποιο άλλο και μην ανυσηχείς , και οι συγκοινωνίες είναι λύση αλλά εμείς μπαίναμε στην πόλη με το αμάξι και παρκάραμε κατά μήκος του Αρνου.(πληρώνοντας παρκόμετρο φυσικά).
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Kανένας άλλος καμιά πρόταση?
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Eμεις μείναμε κοντά στο σταθμό στο leonardo da vinci γιατι οταν το κλεισαμε νομιζαμε οτι θα εχουμε αυτοκινητο. Η χρεωση για το parking ειναι γυρω στα 15 ευρω/ημερα. Η περιοχή γυρω απο το ξενοδοχειο την περιοδο που πηγαμε (Αυγουστο) ειχε χωρο σταθμευσης. Τσεκαρε στο site του ξενοδοχειου ww.leonardodavincihotel.com. Πάντως μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι. Καθαρό ξενοδοχείο με καλο πρωινό, μοντερνο, ανακαινισμενο (οπως ακριβως φαινεται στο site του και στο tripadvisor. Για το duomo καναμε 10 λεπτα με τα ποδια. Δεν το σκεφτομασταν να παμε και να γυρισουμε πολλές φορες κατα τη διαρκεια της μερας.
Καλη τυχη στην επιλογή σου.
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Καλησπέρα σε όλους! Την Κυριακή φεύγω για το πρώτο μου road trip από Ρώμη-Μιλάνο.Το πρόγραμμα λέει 2 ημέρες Ρώμη,4 ημέρες στην ευρύτερη περιοχή της Τοσκάνης{σε αγροτουριστικά(Σιένα,Σαν Τζιμινιάνο,Φλωρεντία,Πίζα κτλ)} και 1 Κόμο.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς που είναι αυτό το Mall με τα στοκ από μεγάλες φίρμες που έχω ακούσει και αν αξίζει να πάμε.Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι κοντά στην Φλωρεντία.Αν μπορείτε να ρίξετε λίγο φως στην υπόθεση...!Και γενικά οτιδήποτε από την πορεία που θα ακολουθήσω,ευπρόσδεκτο!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
To θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή ενότητα, αυτή της Ευρώπης...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς που είναι αυτό το Mall με τα στοκ από μεγάλες φίρμες που έχω ακούσει και αν αξίζει να πάμε.Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι κοντά στην Φλωρεντία.Αν μπορείτε να ρίξετε λίγο φως στην υπόθεση...!Και γενικά οτιδήποτε από την πορεία που θα ακολουθήσω,ευπρόσδεκτο!!
OPENING HOURS: Monday-Saturday: 10,00am / 7,00pm - Sunday: 3,00pm / 7,00pm

ADDRESS: Via Europa 8, 50060 Leccio di Reggello
Tuscany Outlet THE MALL near Residence Gavillaccio
Αν αξίζει δεν γνωρίζω γιατί δεν εχω πάει !Αν πας πες μου και μένα που θα πάω το Πάσχα !Αλήθεια που τελικά θα μείνεις;σε ποια hotel;
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
OPENING HOURS: Monday-Saturday: 10,00am / 7,00pm - Sunday: 3,00pm / 7,00pm

ADDRESS: Via Europa 8, 50060 Leccio di Reggello
Tuscany Outlet THE MALL near Residence Gavillaccio
Αν αξίζει δεν γνωρίζω γιατί δεν εχω πάει !Αν πας πες μου και μένα που θα πάω το Πάσχα !Αλήθεια που τελικά θα μείνεις;σε ποια hotel;
Θα μείνω τελικά σε αγροτουριστικά έξω από την Φλωρεντία.Σε ένα πριν την Φλωρεντία,κοντα στη Σιένα Farmhouse Poggibonsi: Apartment Istrice και ένα πιο πάνω από τη Φλωρεντία όπου θα είναι και το ορμητήριο μας για τα αξιοθέατα της πόλης http://www.agriturismo.net/vernio-488/.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Λοιπόν, αφού τελικά με βοηθήσατε να αποφασίσω (τσακ μπαμ, έτσι γίνονται αυτες οι δουλειες :)) ανοίγω και το θρεντάκι για την πόλη...

Καιρός υπάρχει πολύς, οπότε δε βιάζομαι, απλά το ανοίγω για να αρχίσω να το ψάχνω σιγά σιγά, καθώς δεν ξέρω σχεδόν τπτ για το μέρος...

Λοιπόν έχουμε και λέμε.. 4 μέρες Φλωρεντία Ιούνιο, φτάνω Σάββατο πρωί προς μεσημέρι και φεύγω Τρίτη απόγευμα...

1) Κάποια πρόταση για ξενοδοχείο? (οικονομικό, δε θέλω να ξεφύγω, με νοιάζει μόνο να έχει ένα μετριο πρωινό και τπτ αλλο σπουδαιο...)

2) στο 4ημερο πιστεύετε ότι προλαβαίνω να κάνω μια ημερήσια Σιένα... Πρέπει οπωσδήποτε να νοικιάσω car ή γίνεται και με κάποιο τρένο ή λεωφορείο?

3) αξιοθέατα κλπ τι δεν πρέπει να χάσω στην πόλη..??

Αυτά προς το παρόν :)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Για μένα πρέπει να πας στη Σιένα, έψαξα λίγο και είδα ότι δεν πηγαίνει τρένο, έχει λεωφορείο που αναχωρεί από το σιδ. σταθμό της Φλωρεντίας κάθε μια ώρα.. δες λίγο εδώ: Transporti a Siena e in Toscana
για Φλωρεντία: να ανέβεις στο Ντουόμο, η θέα της πόλης από ψηλά είναι μαγική
επίσης αν είσαι φιλότεχνη να πας στην γκελερί Uffizi, Uffizi, Uffizi gallery, Florence.
έχει τρελές ουρές οπότε κλείσε μέσω Internet εισητήριο
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.050
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για μένα αξίζει να νοικιάσεις αυτοκίνητο, έστω για μια ημέρα. Μπορείς να πας την ίδια ημέρα και Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο. Το έκανα περσι και πίστεψε με άξιζε. Για Φλωρεντία, οπωσδήποτε gallerie uffizi, αν σου αρέσει η ζωγραφική. Φιλοξενεί αριστουργήματα της εποχής της Αναγγένησης. Pallazo Pitti: Συνίσταται για περπάτημα στους ωραίους κήπους του, πολύ αξιόλογη πινακοθήκη και άλλα μουσεία ειδικού ενδιαφέροντος (μουσείο κουστουμιών, πορσελάνης). Η galleria della academia αξίζει για να θαυμάσεις έστω και μόνο το γλυπτό Δαυιδ του Μιχαηλ Αγγελου. Στο κέντρο σίγουρα το Βαπτιστήριο, το Campanile, και φυσικά o ναός Duomo με την υπέροχην θέα στην κορφή του. Γέφυρα ponte vecchio και φυσικά ετοιμάσου για πολύ περπάτημα. Η πόλη είναι πανέμορφη. Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πιστεύω ότι μάλλον ο χρόνος σου δεν επαρκεί για να πας και σε άλλη πόλη, μείνε μόνο στη Φλωρεντία. Άλλωστε η πόλη έχει 70 μουσεία αν θυμάμαι καλά - και μόνο τα πιο σημαντικά να θες να δείς...

Για Φλωρεντία:
1. Ψάξε από τώρα αν κατα την παραμονή σου υπάρχει tour για να περάσεις μέσα από το Corridoio Vasariano (Vasari Corridor - Wikipedia, the free encyclopedia, είναι μοναδική εμπειρία)

2. Κλείσε οπωδήποτε από πριν εισητήρια για τη Galleria degli Uffizi - αλλιώς η ουρά θα χρειαστεί 1-3 ώρες υπομονή.

3. SOS: Duomo (μέσα, έξω, οροφή), Galleria del' Academia, Museo di Storia della Scienza, Palazzo Pitti, Palazzo Vechio, Uffizi (μέσα κι έξω), Ponte Vechio (kai ηλιοβασίλεμα από την Ponte Santa Trinita), ηλιοβασίλεμα από την Piazzale Michelangelo, Museo Nazionale del Bargello, και βέβαια οι μεγάλες πλατείες.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.561
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom