Ηνωμένο Βασίλειο Φωτο-ιστορία: Λονδίνο

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική

Ημέρα 3η

Δεν ξέρω πόσο fan του Harry Potter είστε, εμείς πάντως που είμαστε πολύ μιας και μεγαλώσαμε με τα βιβλία και τις ταινίες δε γινόταν να μην κάνουμε μια επίσκεψη στα Studios της Warner Bros όπου γυρίστηκαν οι ταινίες. Περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά από το κέντρου του Λονδίνου, η πρόσβαση στα Studios γίνεται με τρένο από το σταθμό London Euston μέχρι το Watford Junction κι από κει σε μεταφέρει ειδικό λεωφορείο των studios με την υπόδειξη του εισιτηρίου (που εμείς είχαμε ήδη κλείσει από το internet) σε μια διαδρομή των 10-15 λεπτών. Αν επιλέξετε να πάτε στα Studios κάντε το αρκετά νωρίς το πρωί (ανοίγουν στις 8:30 αν θυμάμαι καλά) γιατί έρχονται πολλά σχολεία και γίνεται χαμός. Το πρόβλημα είναι κυρίως στην αναμονή. Μετά δεν υπάρχει θέμα γιατί βάζουν τον κόσμο ανά γκρουπ κάθε 10 λεπτά περίπου ώστε να μην υπάρχει συμφόρηση αλλά και για να γίνεται σωστά το tour στις πρώτες αίθουσες. Η ξενάγηση θα κρατήσει περίπου 3 ώρες αν κινήστε με έναν κανονικό ρυθμό.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
https://www.wbstudiotour.co.uk/


Και να'μαστε!




Η τραπεζαρία









Ο κοιτώνας


Το αστρονομικό ρολόι


The Goblet of Fire


Ήταν πραγματικά απίστευτο να βλέπεις το πραγματικό setting, τα σκηνικά, τα κοστούμια και τα props που χρησιμοποιήθηκαν για τα γυρίσματα των ταινιών!


Το γραφείο του Dumbledore




H καλύβα του Hagrid





The Chamber of Secrets










The Forbidden Forest




Στο σταθμό του King's Cross


Μέσα στο Hogwarts Express





Μια butterbeer για να μας τονώσει! :)


The Knight Bus



Τμήμα της γέφυρας του Hogwarts





Επίθεση γραμμάτων από το τζάκι! :)


Η Diagon Alley













Και τo Ηοgwarts


Ψιλο-εξαντλημένοι από το tour αλλά και χορτασμένοι και ενθουσιασμένοι με αυτό που είδαμε, επιστρέφουμε στο Λονδίνο.


Το πρόγραμμα έχει Queen's Walk, ή αλλιώς περίπατο σε μια από τις ομορφότερες διαδρομές που μπορεί να κάνει κανείς στο Λονδίνο, η οποία ξεκινάει περίπου από τη Lambeth Bridge και καταλήγει κατά μήκος της νότιας όχθης του Τάμεση (South bank) στην Tower Bridge. Εμείς θα ξεκινούσαμε λίγο μετά το London Eye (το προηγούμενο κομμάτι το είδαμε τις προηγούμενες μέρες) και θέλαμε να πάμε μέχρι το New Concordia Wharf.

Αλλά πρώτα έπρεπε να περάσουμε στη νότια όχθη.


Περνώντας τη Waterloo Bridge.




Και ξεκινάμε...


Ο καιρός ήταν υπέροχος, υπήρχε κόσμος παντού, άλλοι καθόντουσαν στα παγκάκια, άλλοι κάνανε jogging, άλλοι απλώς έβγαζαν φωτογραφίες σαν τρελοί (όπως εγώ για παράδειγμα).

Άποψη του Καθεδρικού του Αγίου Παύλου απέναντι.


The Queen's Walk.



Όμορφο τοπίο! Μια εικόνα που θυμίζει αρκετά το Βικτωριανό Λονδίνο.


Μια μικρή στάση για τα απαραίτητα καύσιμα (καφέ δηλαδή).





Όμορφα κτίρια. Το Λονδίνο είναι μια πόλη που συνεχώς χτίζεται και αναπτύσσεται. Για αυτό και πάντα υπάρχουν παντού γερανοί στο τοπίο, όπως μας είπε χαρακτηριστικά και ο οδηγός του ταξί όταν φεύγαμε την τελευταία ημέρα.







Και μετά το Βικτωριανό Λονδίνο, μια δόση του μοντέρνου. Όλα μπορούν να συνδυαστούν τελικά.


Βολικό για να ξαποστάσουν λίγο οι γλάροι. :)


Οι χαρακτηριστικοί όμορφοι φανοστάτες.









Μια γρήγορα ματιά προς τα πίσω.



H Blackfriars Railway Bridge και ότι έχει απομείνει από την παλαιότερη γέφυρα η οποία κρίθηκε αδύναμη να αντέξει τα μοντέρνα τρένα κι έτσι την αφαίρεσαν το 1985 (αλλά έμεινα τα στηρίγματα).


H Millenium Bridge.




Ο τύπος είχε απίστευτη φωνή.




Μία ακόμη άποψη από τα κτίρια της βόρειας όχθης του ποταμού.



Αποφασίσαμε την υπόλοιπη διαδρομή, αν και δεν είχε μείνει πολύ, να την κάναμε αύριο. Ήμασταν αρκετά κουρασμένοι και πεινούσαμε πολύ.

Είπαμε να πάμε πάλι προς το Soho ώστε να το δουν και τα παιδιά που την προηγούμενη είχαν πάει να δουν τη θεατρική παράσταση.

Και φτάνουμε στο αγαπημένο μου κομμάτι από το Λονδίνο. Piccadilly Circus!

Το άγαλμα του Έρωτα.




Εστιατόρια, μπαρ, καφέ, θέατρα, clubs, επιγραφές neon, φώτα. Βρισκόμαστε στην καρδιά του West End. Στο Λονδίνο πήραμε μια γερή δόση από το τι θα πει πραγματικό θέαμα.




Πώς να μη χαμογελάς; Νιώθεις ότι βρίσκεσαι στο κέντρο του κόσμου. Φωτογραφία που μας έβγαλε ένας άλλος Έλληνας που μας άκουσε να μιλάμε δυνατά και να γελάμε.





Η Regent Street.


Ξανά στο κέντρο του Soho.







To Fifty & Dean είναι ένα gay sex shop στην καρδιά του Soho που δεν κάνει καμία εντύπωση στους περαστικούς όχι μόνο το γεγονός ότι υπάρχει κάτι τέτοιο σε κεντρικότατο σημείο και ότι στη βιτρίνα φαίνονται ξεκάθαρα όλα τα προϊόντα, αλλά και ότι εκείνο το απόγευμα ένα ζευγάρι αντρών μέσα δοκίμαζε ημίγυμνο διάφορα δερμάτινα αξεσουάρ με απόλυτη άνεση. Ήταν ορατοί λόγω της μεγάλης γυάλινης βιτρίνας. Δεν ασχολιόταν κανείς, δε χασκογελούσε κανείς, δε σταματούσε κανείς. Και τώρα φανταστείτε σας παρακαλώ το εν λόγω κατάστημα να άνοιγε στην Ερμού. Σκάνδαλο!


Ώρα για φαγητό στην China Town.




Υπέροχο Βιετναμέζικο εστιατόριο. Δεν έμεινε ούτε κόκκος ρυζιού στα πιάτα.




Τέλος 3ης μέρας.

 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ζηλεύω! Θέλω Λονδίνο!
Λατρεμένη πόλη. Thanks για την μνεία George, χαίρομαι που βοήθησα. Σαν χθες θυμάμαι το ταξίδι μου εκεί. Εξακολουθεί να είναι μέσα στο Τοπ 5 μου σαν ταξίδι και το Νο1 μου σαν πόλη. Επίσης χαίρομαι που εκτόπισε το Παρίσι στην κορυφή της αγαπημένης σου πόλης. Μάλλον ισοψηφούν στην πρώτη θέση!

Όντως τέλειος ο καιρός αν και έπρεπε να το δείτε και με λίγη βροχούλα:p Μα αντηλιακό στο Λονδίνο?
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Ζηλεύω! Θέλω Λονδίνο!
Λατρεμένη πόλη. Thanks για την μνεία George, χαίρομαι που βοήθησα. Σαν χθες θυμάμαι το ταξίδι μου εκεί. Εξακολουθεί να είναι μέσα στο Τοπ 5 μου σαν ταξίδι και το Νο1 μου σαν πόλη. Επίσης χαίρομαι που εκτόπισε το Παρίσι στην κορυφή της αγαπημένης σου πόλης. Μάλλον ισοψηφούν στην πρώτη θέση!

Όντως τέλειος ο καιρός αν και έπρεπε να το δείτε και με λίγη βροχούλα:p Μα αντηλιακό στο Λονδίνο?
Ισχύει, θα ήθελα να το δω και με λίγη μουντάδα το Λονδίνο! Αλλά θα ξαναπάω σίγουρα κάποια στιγμή οπότε νομίζω θα έχω την ευκαιρία. Όσο για το Παρίσι, δεν θα έλεγα ότι το εκτόπισε. Μου αρέσουν και οι δύο πόλεις πολύ, η καθεμιά για διαφορετικούς λόγους. Το ποια είναι στην πρώτη θέση της προτίμησής μου νομίζω έχει να κάνει καθαρά με τα κριτήρια για τα οποία μιλάμε. :)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Ημέρα 2η:

Το πρόγραμμα ξεκινούσε με Μουσείο Madame Tussauds. Μέχρι και τελευταία στιγμή δεν ξέραμε αν αξίζει να πάμε (είχαμε ακούσει χλιαρές εντυπώσεις) αλλά αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε τελικά. Και πολύ καλά κάναμε γιατί πραγματικά περάσαμε υπέροχα. Διότι το Madame Tussauds δεν είναι πλέον μόνο ένα μουσείο κέρινων ομοιωμάτων αλλά μια entertainment attraction γενικότερα. Από animatronics με το κεφάλι του King Kong, καρέκλες κριτών του The Voice που κάνεις τον κριτή που πατάει το buzzer μέχρι μικρό υποπαιχνίδι που παίζεις το βοηθό του Sherlock Holms για να εξιχνιάσεις ένα μυστήριο.

Με την Britney... όταν ήταν ακόμη στις δόξες της!
_MG_3667.jpg


To -όχι και τόσο πιστό κατά τη γνώμη μου- ομοίωμα της Lady Gaga
_MG_3668.jpg


Ο Brad, μόνος του πλέον.
_MG_3676.jpg



To ζεύγος Beckham.
_MG_3680.jpg


Κάτω από μια γιγαντιαία αράχνη, ο Βασίλης το καταδιασκεδάζει.
_MG_3686.jpg



Ή είσαι παιδί των 80's ή δεν είσαι!
_MG_3690.jpg


"Εχμ, Steven εγώ πιστεύω πώς πρέπει να την ξαναπάμε τη σκηνή, τι λες κι εσύ;"
_MG_3695.jpg


H Αmy.
_MG_3706.jpg


Και αυτός είναι ο χώρος που ξεκινούσε το "The Sherlock Holmes Experience". Πραγματικά η δουλειά που έχουν κάνει για να αναπαραστήσουν το Βικτωριανό Λονδίνο είναι εξαιρετική.
_MG_3709.jpg



_MG_3710.jpg


_MG_3715.jpg



Ποζάροντας δίπλα στην Princess Leia υπό το άγρυπνο βλέμμα του Jabba!
_MG_3760.jpg


(περισσότερα στιγμιότυπα από Madame Tussauds το στο video που ακολουθεί στο τέλος της ιστορίας)


Η γειτονιά έξω από το μουσείο.
_MG_3761.jpg


_MG_3763.jpg


Επόμενη στάση τα Ανάκτορα του Buckingham.
_MG_3771.jpg



Το Victoria Memorial.
_MG_3772.jpg



Hello!
_MG_3775.jpg


_MG_3776.jpg


_MG_3781.jpg

Άποψη του St. James Park.
_MG_3786.jpg



_MG_3787.jpg


_MG_3788.jpg



_MG_3790.jpg



_MG_3800.jpg


Η πύλη των ανακτόρων
_MG_3801.jpg


Και οι φρουροί, οι οποίοι παλαιότερα ήταν έξω από την πύλη αλλά πλέον για λόγους ασφαλείας μετακινήθηκαν στο εσωτερικό της αυλής.
_MG_3804.jpg



Περπατώντας στο St. James Park με κατεύθυνση προς τον Τάμεση.
_MG_3815.jpg


Το άγαλμα του Robert Clive, ενός βαρώνου που κάτι έκανε στις Ινδίες. Δεν έδωσα και πολύ προσοχή. :)
_MG_3819.jpg


_MG_3820.jpg


_MG_3822.jpg


Πλησιάζουμε και στο Big Ben.
_MG_3823.jpg


To Αβαείο του Westminster.
_MG_3827.jpg


_MG_3832.jpg



Και μερικές ακόμα φωτογραφίες του ρολογιού. Ωστόσο, ήταν καταμεσήμερο και η ζέστη είχε αρχίσει να γίνεται ανυπόφορη.

Γίνεται να πάω κάπου στο εξωτερικό και να μην κάνουν έργα συντήρησης στα βασικά landmarks; Δε γίνεται!
_MG_3846.jpg



Τhe team!
_MG_3850.jpg



_MG_3851.jpg



Στη Westminster Bridge έχεις μια πολύ ωραία θέα των Ανακτόρων του Westminster.
_MG_3879.jpg



_MG_3852.jpg


_MG_3855.jpg


_MG_3859.jpg



Ώρα για επίσκεψη στο London Eye. Ακριβούτσικο, αλλά έχοντας δει φωτογραφίες από τη θέα της πόλης που προσφέρει νομίζω αξίζει. Ιδανικά ήθελα να μπούμε κατά τη δύση του ήλιου αλλά έκλεινε στις 20:00-20:30 αν θυμάμαι καλά και τον Ιούνιο η δύση στο Λονδίνο είναι μετά τις 21:00. Οπότε αποφασίσαμε να πάμε το μεσημέρι ώστε να προλάβουν τα παιδιά το απόγευμα να δουν το Lion King σε παράσταση. Εμείς δεν ψηνόμασταν πολύ, προτιμήσαμε να δούμε κάποια άλλη γειτονιά της πόλης.
_MG_3892.jpg


_MG_3893.jpg



Περιμένοντας στην αναμονή (που ευτυχώς δεν ξεπέρασε τα 10 λεπτά).
_MG_3895.jpg


_MG_3896.jpg


Ανεβαίνοντας!
_MG_3912.jpg


Η θέα όντως μας δικαίωσε. Φανταστική άποψη των Ανακτόρων και της πόλης!
_MG_3917.jpg


_MG_3918.jpg


Παρ'όλο που στις κάψουλες υπήρχε κλιματισμός, η ζέστη ήταν τόσο έντονη που ένιωθες σα να είσαι σε σάουνα. Στο Λονδίνο, ξαναλέω. :)
_MG_3920.jpg


Ο Τάμεσης σε όλο του το μεγαλείο!
_MG_3927.jpg



_MG_3931.jpg


_MG_3934.jpg



Μερικές ακόμα φωτογραφίες της γέφυρας και των Ανακτόρων φεύγοντας από το London Eye.
_MG_3943.jpg


Γλάροι! Πολύ τα συμπαθώ αυτά τα πουλιά. Το κρώξιμό τους μου φέρνει πάντα στο νου θάλασσα, ταξίδια με καράβι αλλά και κάτι άγονα τοπία από το Εδιμβούργο, σε ένα μικρό νησάκι με ένα Αβαείο που είχαμε πάει και μας έχει μείνει αξέχαστο.
_MG_3947.jpg


Τυπική φωτογραφία!
_MG_3958.jpg


Ωπ... Κι άλλος μικρός φίλος.
_MG_3960.jpg


Ώρα για καφεδάκι μέχρι να περάσει λίγο η ώρα. Προορισμός Starbucks φυσικά. Βρήκαμε κρύο καφέ στο εξωτερικό και θα ρισκάραμε να πάμε αλλού;

Αναρωτιέμαι γιατί γελούσαν όλοι και φωτογράφιζαν αυτό το άγαλμα...
_MG_3961.jpg


Μετά τον καφέ, και αφού φύγανε οι 2 της παρέας για να προλάβουν την παράσταση εμείς αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό στο Soho. Πριν από αυτό όμως ήθελα να τραβήξω μερικές φωτογραφίες ακόμα τώρα που το φως ήταν πιο ωραίο, από τα Ανάκτορα (πόση υπομονή έχει αυτός ο Βασίλης!)
_MG_3962.jpg


Προς τα πίσω και πάλι...
_MG_3964.jpg


Ε ναι, πολύ καλύτερα νομίζω τώρα.
_MG_3970.jpg


Τηλεφακός εν δράση!
_MG_3971.jpg



_MG_3972.jpg



_MG_3980.jpg



Στη στάση, περιμένοντας το λεωφορείο για το Soho. Αποφασίσαμε να πάμε στο Busaba, Ταϊλανδέζικο που μας είχαν προτείνει φίλοι από την Αθήνα και μας είχαν πει τα καλύτερα.
_MG_3985.jpg



_MG_3986.jpg


_MG_3987.jpg



Κατεβήκαμε 2 στάσεις μετά την Πλατεία Trafalgar.
_MG_4001.jpg


Το Soho με ενθουσίασε! Ζωντανό, γεμάτο κόσμο, με pubs σχεδόν σε κάθε τετράγωνο. Σε όλες τις pubs ο κόσμος καθόταν έξω όρθιος με το ποτό του. Παντού όμως. Το είχα δει και στο Παρίσι και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Δε νομίζω στην Ελλάδα να το κάναμε ποτέ αυτό.
_MG_4002.jpg



Στο Λονδίνο σου λέει, σχεδόν όλοι μετά τις δουλειές τους πηγαίνουν για ποτό. Κι ας είναι η ώρα μόνο 17:00. Μερικοί δε, πίνουν τόσο πολύ ώστε να γίνουν επίτηδες λιώμα, γιατί αυτός είναι ο τρόπος που διασκεδάζουν. Γνωστός μου που ζει μόνιμα εκεί, έχει γίνει μάρτυρας ουκ ολίγες φορές εντυπωσιακής μεταμόρφωσης συναδέλφων του με κοστούμι και γραβάτα που φεύγουν από τη δουλειά σωστοί bussinessmen και καταλήγουν να τους μαζεύουν ημιλιπόθυμους από το δρόμο.
Προφανώς αυτό δεν ξέρω αν αφορά την πλειοψηφία των Λονδρέζων, είναι όμως κάτι που συμβαίνει.


"You know nothing..."? Φωτογραφία τραβηγμένη από το κινητό για να τη στείλω απευθείας σε φίλη fan του Game of Thrones. :)
IMG_20170615_204355_AO_HDR.jpg


_MG_4003.jpg

Είναι πανέμορφη γειτονιά!
_MG_4008.jpg


_MG_4012.jpg


_MG_4014.jpg

Το εστιατόριο ήταν εξαιρετικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
http://www.busaba.com/

Αυτό είναι σούπα με διάφορα λαχανικά, tofu και noodles. Το σερβίρουν σε αυτό το σκεύος ώστε να μπορείς να την ανακατεύεις ευκολότερα. Επίσης, στο εσωτερικού του κυλίνδρου στη μέση, υπάρχουν καρβουνάκια ώστε να διατηρούν τη σούπα ζεστή όλη την ώρα.
IMG_20170615_211747_AO_HDR.jpg

Και το πιάτο του Βασίλη, κάτι με κοτόπουλο.
IMG_20170615_211752_AO_HDR.jpg


Να'μαστε και στην China Town, λίγο παραδίπλα.
_MG_4016.jpg


Παράσταση, "Οι Άθλιοι". Κλασικό.
_MG_4017.jpg



Το Λονδίνο ίσως έχει την καλύτερη νυχτερινή ζωή από όλες τις πόλεις που έχω δει. Πραγματικά, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να μην υπάρχει το οποίο θα ευχαριστεί ακόμα και τον πιο δύστροπο, είτε αφορά στα εστιατόρια είτε σε κάποιο θέαμα οποιασδήποτε μορφής.
_MG_4021.jpg


_MG_4023.jpg


Ασιατικά εστιατόρια παντού όπως είναι φυσικό. Αυτό μου τράβηξε την προσοχή λόγω της εξαιρετικής διακόσμησής του.
_MG_4026.jpg


Λίγος περίπατος ακόμα στην περιοχή πριν πάμε στη στάση του λεωφορείου.
_MG_4027.jpg



_MG_4030.jpg


Η αρχιτεκτονική και τα κτίρια του Λονδίνου με εντυπωσίασαν. Καμία σχέση με αυτό που περίμενα. Είναι μια πραγματικά πολύ όμορφη πόλη. Απ'έχει χιλιόμετρα από τον όρο "τσιμεντούπολη" που μου είχαν πει κάποιοι.
_MG_4031.jpg


Εδώ αρχικά αυτό το κτίριο φωτιζόταν πράσινο.
_MG_4032.jpg

Ύστερα από λίγο άσπρο, ύστερα κόκκινο.
_MG_4034.jpg


Έτοιμοι για την επιστροφή στο ξενοδοχείο.
_MG_4035.jpg

Μου άρεσε πάρα πολύ το Soho και το θυμάμαι πολύ έντονα. Μία από τις επόμενες ημέρες το ξαναεπισκεφτήκαμε και με την υπόλοιπη παρέα. Έπρεπε να το δουν!


Το λεωφορείο μας άφησε κοντά στον Καθεδρικό του Αγίου Παύλου. To ξενοδοχείο ήταν περίπου 10-15 λεπτά με τα πόδια, περνώντας την Millenium Bridge.
_MG_4037.jpg



_MG_4041.jpg



Περνώντας τη γέφυρα είχες μια εξαιρετική θέα του Shard και άλλων φωτισμένων κτιρίων και ήταν κάτι μαγικό.

Στο βάθος, η Tower Bridge.
_MG_4043.jpg



_MG_4044.jpg


_MG_4048.jpg



Κατεβαίνοντας από τη γέφυρα, κοιτώντας πίσω.
19620606_10155165751565873_9101509802821246953_o.jpg


19621245_10155165750355873_2777961894337010119_o.jpg


Τέλος 2ης ημέρας.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Λατρεμένο Λονδίνο, εκπληκτικές φωτογραφίες. Δεν το χορταίνω ποτέ όσες φορές κι αν έχω πάει. Περιμένω την συνέχεια για να ζηλέψω λίγο ακόμα μέχρι το Νοέμβριο που θα πάω ξανά.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Είστε πολύ τυχεροί...Πρέπει να ήταν οι μοναδικές συνεχόμενες ζεστές και ηλιόλουστες μέρες που είχαμε φέτος το καλοκαίρι σε αυτό το κομμάτι του νησιού.:p Την επόμενη φορά πρέπει οπωσδήποτε να δείτε το Λονδίνο μουντό κρύο και στολισμένο Χριστουγεννιάτικα. Περιμένω και άλλες υπέροχες φωτογραφίες. :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστούμε Γιώργο για την υπερπαραγωγή. Εξαιρετικές και αυτές οι φωτογραφίες.
Πάντως πάλι καλά να λες που είδατε τον Big Ben και το κοινοβούλιο με ένα μικρό μέρος τους να είναι καλυμμένο με σκαλωσιές. Έχει λίγες βδομάδες και για 4 χρόνια θα γίνουν έργα συντήρησης άρα θα είναι καλυμμένος ολόκληρος και μάλιστα το ρολόι θα είναι εκτός λειτουργίας.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Είστε πολύ τυχεροί...Πρέπει να ήταν οι μοναδικές συνεχόμενες ζεστές και ηλιόλουστες μέρες που είχαμε φέτος το καλοκαίρι σε αυτό το κομμάτι του νησιού.:p Την επόμενη φορά πρέπει οπωσδήποτε να δείτε το Λονδίνο μουντό κρύο και στολισμένο Χριστουγεννιάτικα. Περιμένω και άλλες υπέροχες φωτογραφίες. :)
Πραγματικά ήμασταν τυχεροί και δεν τολμώ να παραπονεθώ περαιτέρω για τη ζέστη (που δε συμπαθώ καθόλου). Καλύτερα ζέστη παρά να πλατσουρίζεις στη βροχή. Όμως πολύ θέλω να το δω και όπως το περιγράφεις. Μουντό, κρύο και στολισμένο. Τέλειο ακούγεται.
Αλήθεια, ζεις στην Αγγλία; :)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πραγματικά ήμασταν τυχεροί και δεν τολμώ να παραπονεθώ περαιτέρω για τη ζέστη (που δε συμπαθώ καθόλου). Καλύτερα ζέστη παρά να πλατσουρίζεις στη βροχή. Όμως πολύ θέλω να το δω και όπως το περιγράφεις. Μουντό, κρύο και στολισμένο. Τέλειο ακούγεται.
Αλήθεια, ζεις στην Αγγλία; :)
Ναι! :) Και μετά από 4 χρόνια σε αυτήν τη χώρα νομίζω και εσύ θα άλλαζες γνώμη για τη ζέστη. (ζέστη=λατρεία)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Ευχαριστούμε Γιώργο για την υπερπαραγωγή. Εξαιρετικές και αυτές οι φωτογραφίες.
Πάντως πάλι καλά να λες που είδατε τον Big Ben και το κοινοβούλιο με ένα μικρό μέρος τους να είναι καλυμμένο με σκαλωσιές. Έχει λίγες βδομάδες και για 4 χρόνια θα γίνουν έργα συντήρησης άρα θα είναι καλυμμένος ολόκληρος και μάλιστα το ρολόι θα είναι εκτός λειτουργίας.
Εντάξει, αν το πετύχαινα έτσι δε θα το άντεχα πραγματικά! Πόση γκαντεμιά θα ήταν! Ευτυχώς!

Ναι! :) Και μετά από 4 χρόνια σε αυτήν τη χώρα νομίζω και εσύ θα άλλαζες γνώμη για τη ζέστη. (ζέστη=λατρεία)
Δεν έχω θέμα τόσο με τη ζέστη όσο με τις θερμοκρασίες καύσωνα που έχουμε τα καλοκαίρια στην Ελλάδα. Υποφέρω, ιδρώνω, δυσανασχετώ, κολλάω, κάνω 2 φορές τη μέρα ντους. Δεν είναι κατάσταση αυτή! Ούτε πολύ fan της παραλίας και της θάλασσας είμαι (παρ'όλο που έχω καταγωγή από νησιά). Προτιμώ βουνά και δάση. Ψυχρούλα, μπουφανάκι... μια χαρά. Αλλάζουμε αν θες :)
 
Last edited by a moderator:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δεν έχω θέμα τόσο με τη ζέστη όσο με τις θερμοκρασίες καύσωνα που έχουμε τα καλοκαίρια στην Ελλάδα. Υποφέρω, ιδρώνω, δυσανασχετώ, κολλάω, κάνω 2 φορές τη μέρα ντους. Δεν είναι κατάσταση αυτή! Ούτε πολύ fan της παραλίας και της θάλασσας είμαι (παρ'όλο που έχω καταγωγή από νησιά). Προτιμώ βουνά και δάση. Ψυχρούλα, μπουφανάκι... μια χαρά. Αλλάζουμε αν θες :)
Αλλάζω μόνο για καλοκαίρι αν θες :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom