Φωτο-ιστορία: Οδοιπορικό στην Ορεινή Αρκαδία

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Υπέροχη ταξιδιωτική ιστορία, ανυπομονώ! Έδωσες πολλές προτάσεις έξω απ' τα καθιερωμένα, ευχαριστούμε πολύ!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Υπέροχη ταξιδιωτική ιστορία, ανυπομονώ! Έδωσες πολλές προτάσεις έξω απ' τα καθιερωμένα, ευχαριστούμε πολύ!
Κι εγώ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αγαπάμε Αρκαδία και Πελοπόννησο!
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Πανέμορφη ορεινή Αρκαδία και πανέμορφες οι φωτογραφίες σου!!!

Η μητέρα μου κατάγεται από ένα χωριό της Αρκαδίας (Δάρα είναι το όνομά του και οι ντόπιοι το αποκαλούν Έθνος Δάρα).
Η Βυτίνα απέχει από το χωριό περίπου 15 λεπτά και έχουμε 2 σπίτια εκεί. Ένα μέσα στο χωριό, το οποίο είναι πολύ παλιό, πέτρινο, όπου κατοικούσαν ο προπάππος και η πρόγιαγιά μου, ο παππούς μου και η γιαγιά μου στη συνέχεια και εκεί μεγάλωσε η μητέρα μου φυσικά.
Τα παιδικά μου καλοκαίρια τα πέρασα και εγώ εκεί και μου έχουν αφήσει τις ωραιότερες αναμνήσεις!

Το δεύτερο είναι νεότερο και βρίσκεται στον κάμπο της περιοχής, μόνο του.
Το μικρό σπίτι στο λιβάδι!!!

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν η ιστορία σου και οι φωτογραφίες σου, μου ξύπνησαν πολύ ευχάριστες και συγκινητικές αναμνήσεις.

Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, μεγαλώνοντας, έχω κάνει πολλές εξορμήσεις σε όλη την περιοχή και πραγματικά θεωρώ ότι είναι ένας τόπος πανέμορφος και ευλογημένος από πολλές και διαφορετικές πλευρές.

Θα ήθελα λοιπόν να προτείνω μερικά ακόμα αξιόλογα χωριά, για τους μελλοντικούς επισκέπτες της ευρύτερης περιοχής. Κάποια είναι εξίσου γνωστά με αυτά που περιγράφεις στην ιστορία σου, κάποια άλλα ίσως είναι λιγότερο γνωστά.

Λοιπόν ας ξεκινήσω από τα Λαγκάδια, πατρίδα Αγωνιστών του 1821, αλλά και κτιστών με πλούσια αρχιτεκτονική παράδοση.
Καρύταινα με μεσαιωνικό κάστρο και το Ελληνικό με το πέτρινο γεφύρι του Λούσιου αλλά και την αρχαία Γόρτυνα με το Ασκληπιείο.
Αλωνίσταινα πολύ ορεινό χωριό στις πλαγιές του Μαινάλου.
Μαγούλιανα το υψηλότερο κατοικημένο χωριό της Πελοποννήσου αλλά και το Λεβίδι, πολύ κοντά στο χιονοδρομικό κέντρο Μαινάλου, με το ωραίο φαγητό.
Κάψια για το υπέροχο σπήλαιο με τους σταλακτίτες και τους σταλαγμίτες.

Παρασύρθηκα όμως και καταχράστηκα πολύ χώρο από την ιστορία σου, γι' αυτό θα σταματήσω εδώ.
Η περιοχή είναι ανεξάντλητη και θα μπορούσα να γράφω ώρες.

Να' σαι καλά και καλά ταξίδια!!
Ευχαριστώ και πάλι
Ενας κολλητος μου εχει καταγωγη απο Κώμη οποτε παμε συχνα και κανουμε βολτες στη περιοχη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom