Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπερα σας παιδιά ! Πετάω την άλλη Τετάρτη με Ryanair για Αυστρία γιατί βρήκαμε υπερβολικά οικονομικά εισιτήρια αλλά έχουμε κλείσει τα πολύ απλά που δικαιούσαι μόνο ένα σακίδιο πλάτης. Οι διαστάσεις του σακιδίου μου όμως είναι 42χ15χ25 ενώ η Ryanair έχει σαν όρια 40χ20χ25. Θα βάλω κάποια ρούχα εκεί (ένα τζιν και 3 4 μπλουζάκια) φοβάμαι μη με χρεώσουν παραπάνω στο αεροδρόμιο με τόσα σχόλια που έχω διαβάσει. Έχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα να μ ενημερώσει ;
Είσαι οκ όμοιο είχα κι εγώ
 

Konstantina16

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Παρακαλώ, χαρά μου.
Κραυγαλέα είναι να κάνει μπαμ ότι δεν είναι στην economy δωρεάν κατηγορία.
Με το δικό σου σακίδιο δε θα χα κανένα άγχος συγκεκριμένα. Ούτε περιορισμό βάρους έχει, αρκεί μόνο να χωράει κάτω απ' το κάθισμα.
Καλό ταξίδι! ;)
Κάτι τελευταίο🤣 Τι διαφορά έχει η κάρτα επιβίβασης από το check in θα το κάνω μέσω κινητού στην εφαρμογή που έχουν και δεν θα τα εκτυπώσω. Πρέπει οπωσδήποτε να το έχω εκτυπωμένο ;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Κάτι τελευταίο🤣 Τι διαφορά έχει η κάρτα επιβίβασης από το check in θα το κάνω μέσω κινητού στην εφαρμογή που έχουν και δεν θα τα εκτυπώσω. Πρέπει οπωσδήποτε να το έχω εκτυπωμένο ;
Οταν κανεις check in τοτε δημιουργείται ενα boarding pass(καρτα επιβιβασης) με το οποίο περνάς της πύλες και ανεβαίνεις στο αεροσκάφος. Στο boarding pass αναγραφεται η θεση σου και η ωρα επιβίβασης .. (αν και καμιά φορα ενα γρήγορο τσεκ στον πίνακα του αεροδρομίου οταν πας δεν βλάπτει, για να τσεκάρεις ποια πύλη είναι οντως).. . Αν κάνεις e-check in σου στέλνουν mail με το boarding pass, το κανεις download και απο τη στιγμη που δεν έχεις να παραδοσεις αποσκευές πας κατευθειαν στην πυλη.. Μπορείς σε ενα κιν να εχεις τα boarding pass ολης της παρέας θεωρητικα... Βεβαια καλα ειναι να υπάρχουν και σε μια δεύτερη συσκευη γτ ποτε δεν ξέρεις.. . Δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι εκτυπωμένα οχι..
 

Konstantina16

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Οταν κανεις check in τοτε δημιουργείται ενα boarding pass(καρτα επιβιβασης) με το οποίο περνάς της πύλες και ανεβαίνεις στο αεροσκάφος. Στο boarding pass αναγραφεται η θεση σου και η ωρα επιβίβασης .. (αν και καμιά φορα ενα γρήγορο τσεκ στον πίνακα του αεροδρομίου οταν πας δεν βλάπτει, για να τσεκάρεις ποια πύλη είναι οντως).. . Αν κάνεις e-check in σου στέλνουν mail με το boarding pass, το κανεις download και απο τη στιγμη που δεν έχεις να παραδοσεις αποσκευές πας κατευθειαν στην πυλη.. Μπορείς σε ενα κιν να εχεις τα boarding pass ολης της παρέας θεωρητικα... Βεβαια καλα ειναι να υπάρχουν και σε μια δεύτερη συσκευη γτ ποτε δεν ξέρεις.. . Δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι εκτυπωμένα οχι..
Αν έχω κάνει το τσεκ ιν μέχρι και δυο ώρες πριν την πτήση (πετάω με Ryanair) μέχρι τι ώρα θα είναι ανοιχτή η πύλη για να επιβιβαστώ ;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Αν έχω κάνει το τσεκ ιν μέχρι και δυο ώρες πριν την πτήση (πετάω με Ryanair) μέχρι τι ώρα θα είναι ανοιχτή η πύλη για να επιβιβαστώ ;
Θα το γράφει πάνω στο μπορντινγκ πας. Πάντως μην το αφήνεις για τελευταία στιγμή.
 
D

Delmem38110

Guest
θέλω να ρωτήσω κατι για την ραιαναιρ αλλά δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος , αλλά τες πα . βρήκα εισιτήρια της ραιαν απο Βερολίνο για Όσλο 30 κατι ευρώ. και η ερώτηση θα έχω το δικαιούμαι να πάρω βαλίτσα η είναι μονό χειραποσκευή?? ευχαριστώ
Μπορείς να έχεις χειραποσκευή (ένα σακίδιο πλατης τις διαστάσεις τις γράφει στον ιστότοπο της εταιρείας) με το εισητηριο που αγορασεσ. εναλλακτικά με μικρό κόστος επιπλέον μπορείς να έχεις βαλίτσα καμπίνας και σακίδιο πλάτης μαζί και προτεραιότητα επιβίβασης. Την τιμή θα την δεις στα έξτρα που μπορείς να αγοράσεις για την πτήση. Τσεκιν κανεις απο την εφαρμογή δωρεάν. Επιπλέον βαλίτσα κανονικού μεγέθους που πάει στην στοίβα του αεροσκάφους πληρώνετε έξτρα και αυτή.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπορείς να έχεις χειραποσκευή (ένα σακίδιο πλατης τις διαστάσεις τις γράφει στον ιστότοπο της εταιρείας) με το εισητηριο που αγορασεσ. εναλλακτικά με μικρό κόστος επιπλέον μπορείς να έχεις βαλίτσα καμπίνας και σακίδιο πλάτης μαζί και προτεραιότητα επιβίβασης. Την τιμή θα την δεις στα έξτρα που μπορείς να αγοράσεις για την πτήση. Τσεκιν κανεις απο την εφαρμογή δωρεάν. Επιπλέον βαλίτσα κανονικού μεγέθους που πάει στην στοίβα του αεροσκάφους πληρώνετε έξτρα και αυτή.
Ίσως να μην το πρόσεξες αλλά το μήνυμα στο οποίο απάντησες είναι του 2011.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Μια ερώτηση παρακαλώ επειδή εχω καιρο να κλεισω πτηση με δεύτερη χειραποσκευή,
Αν την προσθέσω αργότερα ειναι η ιδια τιμή η ακριβαίνει κι άλλο??
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Μια ερώτηση παρακαλώ επειδή εχω καιρο να κλεισω πτηση με δεύτερη χειραποσκευή,
Αν την προσθέσω αργότερα ειναι η ιδια τιμή η ακριβαίνει κι άλλο??
συνήθως ακριβαίνει.
Απο 12-15€ που κοστίζει οταν κλεινεις, μετα πάει στα 20€ (ανα πτήση)
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
συνήθως ακριβαίνει.
Απο 12-15€ που κοστίζει οταν κλεινεις, μετα πάει στα 20€ (ανα πτήση)
απο την αρχη ειναι 20 , παλιότερα ηταν ετσι όπως λες.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
απο την αρχη ειναι 20 , παλιότερα ηταν ετσι όπως λες.
πριν 2 εβδομαδες γυρισα απο Ρωμη.
Οταν έκλεισα τα εισιτήρια δεν πηρα βαλιτσες γιατι δεν ηξερα αν θα παμε λογω κοβιντ κλπ.
Τελευταια εβδομαδα που κοιταξα, είχε 12€ αν έκλεινες ταυτόχρονα με το εισιτήριο και 20€ για αργότερα (τα οποια και πλήρωσα)
Τον καλοκαιρι σε δυο πτησεις (εσωτερικο & εξωτερικο) τα ίδια. Πληρωσα 20€ για μια επιπλέον που ηθελα, ενω ειχα κλεισει ηδη τις πρωτες με τα εισιτήρια (10 ή 12€ του εσωτερικου και 15€ του εξωτερικου)
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
πριν 2 εβδομαδες γυρισα απο Ρωμη.
Οταν έκλεισα τα εισιτήρια δεν πηρα βαλιτσες γιατι δεν ηξερα αν θα παμε λογω κοβιντ κλπ.
Τελευταια εβδομαδα που κοιταξα, είχε 12€ αν έκλεινες ταυτόχρονα με το εισιτήριο και 20€ για αργότερα (τα οποια και πλήρωσα)
Τον καλοκαιρι σε δυο πτησεις (εσωτερικο & εξωτερικο) τα ίδια. Πληρωσα 20€ για μια επιπλέον που ηθελα, ενω ειχα κλεισει ηδη τις πρωτες με τα εισιτήρια (10 ή 12€ του εσωτερικου και 15€ του εξωτερικου)
οκ θα το κοιταξω παλι μηπως κανω καποιο λαθος,ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom