Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Αν σκεφτεις ομως οτι η Aegean εχει κατακαλοκαιρο Μπολονια Αθηνα 31 ευρω με ολα οσα λες συν τα προνομια της, δεν ειναι παντα η φθηνοτερη επιλογη. Παντα καλο ειναι να τσεκαρουμε ποσο πουλαει η Aegean χωρις προσαυξησεις.
Αυτό θα είναι κάποια εξαίρεση, αλλά πες μου την ημερομηνία να το δω
 

freezespell

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι για ταξιδάκι στο Λονδίνο τον Απρίλιο (με μασκούλες, dettol και τα πάντα όλα) και σκοπεύω να πετάξω με ryanair. Έχω κλείσει το εισιτήριο με την προτεραιότητα και τις 2 χειραποσκευές αλλά δυστυχώς η βαλίτσα που αγόρασα πρόσφατα έχει διαστάσεις 54 x 23 x 36 ενώ το επιτρεπόμενο όριο είναι 55 x 20 x 40. Θα έχω πρόβλημα στον έλεγχο για 3 εκατοστά σε γαμώτο; :(
Τους έστειλα email αλλα προφανώς μου είπαν οτι δεν θα επιτραπεί να μπει στη καμπίνα. Εσείς πως το βλέπετε απο την εμπειρία σας;;
Ευχαριστω!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι για ταξιδάκι στο Λονδίνο τον Απρίλιο (με μασκούλες, dettol και τα πάντα όλα) και σκοπεύω να πετάξω με ryanair. Έχω κλείσει το εισιτήριο με την προτεραιότητα και τις 2 χειραποσκευές αλλά δυστυχώς η βαλίτσα που αγόρασα πρόσφατα έχει διαστάσεις 54 x 23 x 36 ενώ το επιτρεπόμενο όριο είναι 55 x 20 x 40. Θα έχω πρόβλημα στον έλεγχο για 3 εκατοστά σε γαμώτο; :(
Τους έστειλα email αλλα προφανώς μου είπαν οτι δεν θα επιτραπεί να μπει στη καμπίνα. Εσείς πως το βλέπετε απο την εμπειρία σας;;
Ευχαριστω!
Το σίγουρο είναι ότι αν τους έχεις δώσει στοιχεία (μπορεί και το email να αρκεί) δεν θα σ'αφήσουν να την πάρεις. Διαφορετικά, το ρισκάρεις κι αν σου κάτσει η στραβή, πληρώνεις τα έξτρα, την παραδίδεις και ταξιδεύεις. Εναλλακτικά, χρησιμοποιείς άλλη βαλίτσα, μέσα στις προδιαγραφές.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Δανείσου μία. Δεν είναι ότι θα βγάλουν ή δεν θα βγάλουν μεζούρα να την μετρήσουν. Έχουν μια θήκη ειδική στην πύλη πριν μπεις στο αεροπλάνο και δοκιμάζουν εκεί αν χωράει η βαλίτσα. Εάν δεν χωράει, πληρώνεις.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
εγω σκεφτομαι σοβαρα τωρα που ειναι να αγορασω καινουργια βαλιτσα να παρω τη λιγο μεγαλυτερη που ειναι φθηνοτερη απο τη καμπινας και να τη παραδιδω. το κοστος δε ειναι μεγαλυτερο , νομιζω καπου 10 ευρω και δε θα εχω και το περιορισμο αγορων απο το προορισμο που θα πηγαινω. Τον φεβρουαριο μου κρατησαν μαρμελαδα στο αεροδρομιο στανσεντ επειδη θεωρηθηκε υγρο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Και προπαντως ΔΕΝ ΚΑΡΦΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. Γυριζα απο Βιεννη με αλλη φτηνοεταιρια (WizzAir) και οσο ειμασταν στην αναμονη στην πυλη εβλεπα ανθωπους να πηγαινουν και να ρωτανε για την χειραποσκευη τους εαν ειναι μεγαλυτερη, τραβουσαν την προσοχη των υπαλληλων (που απλα περιμεναν να ερθει η ωρα να ανοιξει η πυλη και δεν ειχαν προθεση να κανουν ελεγχους) και φυσικα τρωγαν κατακεφαλα τα 50αρικα (δεν ξερω ακριβως το ποσο αλλα εβλεπα εκφρασεις).
Οι συγκεκριμενοι εαν δεν ελεγαν τιποτα απλα θα περναγαν χωρις να τους κοιταξει κανεις.

Αυτο με την μαρμελαδα ειναι ασχετο με την αποσκευη, μαλλον ζηλεψε μαρμελαδα ο υπαλληλος, εγω θα την πεταγα με δυναμη στον καδο να σπασει, η θα ανοιγα να φαω μια μπουκια με το στομα φυσικα και θα την αφηνα.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Είναι όπως και στο σχολείο.
Όποιος κοίταζε αγχωμένα δεξιά-αριστερά, τον τσάκωνε ο καθηγητής.
Ενώ ο πιο χαλαρός, έκανε το σκονάκι του με την ησυχία του.
Disclaimer: Δεν προωθώ ούτε επιδοκιμάζω τέτοιου είδους διαγωγή. Αναφέρω απλώς ένα συμπέρασμα της ζωής. :haha:
 

simossif

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου-μαγια
Παιδιά καλησπέρα ένα βήμα πριν την κράτησή εισητηριων θέλω να ρωτήσω αν εφόσον κάνω κράτηση χωρίς έξτρα αποσκευή εάν μετά από την κράτησή μου δίνει δυνατότητα για να αγοράσω μεμονωμένα την κλασική χείρα αποσκευή 50χ30χ25 (δεν θυμάμαι ακριβώς διαστάσεις αλλά καταλάβατε τι εννοώ) χωρίς να αγοράσω προτεραιότητα κλπ για βλέπω ότι με προτεραιότητα +βαλίτσα ζητάει +20 ευρώ ενώ παλιά θυμάμαι με 6-10 ευρώ έπαιρνα την έξτρα αποσκευή..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
εάν μετά από την κράτησή μου δίνει δυνατότητα για να αγοράσω μεμονωμένα την κλασική χείρα αποσκευή 50χ30χ25
Καλημέρα.
Ναι βεβαίως κι εχεις τη δυνατότητα μετά να προσθέσεις ότι θέλεις.
Ωστόσο οι τιμές έχουν ανέβει, είναι γεγονός.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Παιδιά καλησπέρα ένα βήμα πριν την κράτησή εισητηριων θέλω να ρωτήσω αν εφόσον κάνω κράτηση χωρίς έξτρα αποσκευή εάν μετά από την κράτησή μου δίνει δυνατότητα για να αγοράσω μεμονωμένα την κλασική χείρα αποσκευή 50χ30χ25 (δεν θυμάμαι ακριβώς διαστάσεις αλλά καταλάβατε τι εννοώ) χωρίς να αγοράσω προτεραιότητα κλπ για βλέπω ότι με προτεραιότητα +βαλίτσα ζητάει +20 ευρώ ενώ παλιά θυμάμαι με 6-10 ευρώ έπαιρνα την έξτρα αποσκευή..
Στα 20€ ανά πτήση αγοράζεις προτεραιότητα, βαλίτσα καμπίνας και θέση. Μόνο βαλίτσα είναι κάπου στα 14€, πάντα ανά πτήση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom