Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Και μην αγοράζεις την προτεραιότητα επιβίβασης για να την πάρεις μαζί σου πάνω στο σκάφος.
H προτεραιοτητα (που δινει 10κιλη) κοστιζει 6 ευρω αν αγοραστει ταυτοχρονα με το εισιτηριο. Γιατι να πληρωσει παραπανω αγοραζοντας 10 κιλη αποσκευη αφου μπορει να την εχει φθηνοτερα;
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Εγώ όσες φορές έχω ταξιδέψει, ποτέ δεν έχουν κάνει έλεγχο τις normal, 55x40x20 και εννοώ περίπου σ' αυτές τις διαστάσεις. Εκτός αν είναι τεράστιες και βγάζουν το μάτι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
H προτεραιοτητα (που δινει 10κιλη) κοστιζει 6 ευρω αν αγοραστει ταυτοχρονα με το εισιτηριο. Γιατι να πληρωσει παραπανω αγοραζοντας 10 κιλη αποσκευη αφου μπορει να την εχει φθηνοτερα;
Η προτεραιότητα + 2 χειραποστευές κοστίζει συνήθως 14ευρώ το κάθε σκέλος πτήσης δηλαδή 28 ευρω με επιστροφή. Αυτό το κόστος ήταν και στη Βαρσοβία πριν 3 μήνες και για την Κοπεγχάγη που έκλεισα πριν 5 μέρες και αγοράστηκαν ταυτόχρονα με τα εισιτήρια. Οπότε τα 6 ευρώ είναι μάλλον για συγκεκριμένες πτήσεις. Γι'αυτό λέει στο site της η Ryanair, από 6 ευρώ.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Η προτεραιότητα + 2 χειραποστευές κοστίζει συνήθως 14ευρώ το κάθε σκέλος πτήσης δηλαδή 28 ευρω με επιστροφή. Αυτό το κόστος ήταν και στη Βαρσοβία πριν 3 μήνες και για την Κοπεγχάγη που έκλεισα πριν 5 μέρες και αγοράστηκαν ταυτόχρονα με τα εισιτήρια. Οπότε τα 6 ευρώ είναι μάλλον για συγκεκριμένες πτήσεις. Γι'αυτό λέει στο site της η Ryanair, από 6 ευρώ.
Για ταξίδι Skg-Ciampino και επιστροφή Napoli-Skg έχω χρέωση 10@10 αντίστοιχα προτεραιότητα και χειραποσκευές να προσθέσω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Η προτεραιότητα + 2 χειραποστευές κοστίζει συνήθως 14ευρώ το κάθε σκέλος πτήσης δηλαδή 28 ευρω με επιστροφή. Αυτό το κόστος ήταν και στη Βαρσοβία πριν 3 μήνες και για την Κοπεγχάγη που έκλεισα πριν 5 μέρες και αγοράστηκαν ταυτόχρονα με τα εισιτήρια. Οπότε τα 6 ευρώ είναι μάλλον για συγκεκριμένες πτήσεις. Γι'αυτό λέει στο site της η Ryanair, από 6 ευρώ.
Περσι εκανα πτηση για Αιντχοβεν και Λονδινο, καλοκαιρι, και εδωσα 6 ευρω. Εκλεισα για Πασχα του '20 απο Μιλανο, παλι 6 ευρω. Ποτε μπηκαν αυτες οι τιμες? Απιστευτα ψηλες!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποτε μπηκαν αυτες οι τιμες?
Δεν μπηκαν ποτε. Απο την αρχη ετσι ηταν. Κ ειναι δυναμικες, προσφορα κ ζητηση. Η ενδεχομενη αυξηση δε νομιζω να σχετιζεται με πτησεις αλλα με αυξημενη ζητηση. Στο ιδιο δρομολογιο εχω πληρωσει χειμωνα 6€ κ καλοκαιρι 10€. Απο οπου τα αρπαξουν λαικιστι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μαλιστα. Δυναμικος ο ναυλος, το καταλαβσινω. Δυναμικη η κρατηση θεσης (για το αυτονοητο , μην πεταει υο παιδι σου μονο) ? Αλλα δυναμικη κι η προτεραιοτητα? Βρισκεις ναυλο
30 ευρω, αλλα 14(!!) η προτεραιοτητα, αλλα 5-6 η κρατηση θεσης μην εισαι μονος, και τσουπ να η αυξηση 40% που την πληροφορεισαι αφου ξεκινησεις την κρατηση. Εντελως παραπλανητικο.
 

KONNANTINA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας ρε παιδιά, Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω καν αυτές τις αεροπορικές έχω μια ερώτηση. Εγω τώρα με την νεά πολιτική της ryanair μπορώ να παρω ένα μικρό σακβουαγιάζ και μια τσάντα χειρός για τα προσωπικά μου αντικείμενα δωρεάν ή το σακβοθαγιάζ θα θεωρηθεί δεύτερη χειραποσκευή?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας ρε παιδιά, Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω καν αυτές τις αεροπορικές έχω μια ερώτηση. Εγω τώρα με την νεά πολιτική της ryanair μπορώ να παρω ένα μικρό σακβουαγιάζ και μια τσάντα χειρός για τα προσωπικά μου αντικείμενα δωρεάν ή το σακβοθαγιάζ θα θεωρηθεί δεύτερη χειραποσκευή?
Σε περίπτωση που έχεις αγοράσει τον πιο απλό ναύλο, τυπικά όχι, πρέπει να έχεις μόνο μία τσάντα διαστάσεων 40cm x 20cm x 25cm όπως αναφέρει ρητά το site της ryan. Πρέπει να χωρέσουν όλα εκεί μέσα. Για Οτιδήποτε επιπλέον, το καλύτερο είναι να αγοράσεις και μία «Προτεραιότητα & 2 χειραποσκευές» να μην έχεις άγχος.
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Xτες δοκίμασα για μία πτήση Μιλάνο, εισιτήριο 22€ + προτεραιότητα και θέση και βαλίτσα 21€.
Αλλά ότι και να κατηγορήσουμε, παραμένει η φτηνότερη εταιρεία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Xτες δοκίμασα για μία πτήση Μιλάνο, εισιτήριο 22€ + προτεραιότητα και θέση και βαλίτσα 21€.
Αλλά ότι και να κατηγορήσουμε, παραμένει η φτηνότερη εταιρεία.
Αν σκεφτεις ομως οτι η Aegean εχει κατακαλοκαιρο Μπολονια Αθηνα 31 ευρω με ολα οσα λες συν τα προνομια της, δεν ειναι παντα η φθηνοτερη επιλογη. Παντα καλο ειναι να τσεκαρουμε ποσο πουλαει η Aegean χωρις προσαυξησεις.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα!
Αν η τσάντα πλάτης που δικαιούμαι να έχω είναι ελαφρώς μεγαλύτερη από τις διαστάσεις και δεν χωράει στο sizer, πόσο είναι το πρόστιμο που πληρώνω;
Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Ryanair:
"Οι υπερμεγέθεις αποσκευές θα αποκλείονται στην πύλη επιβίβασης ή, αν υπάρχει δυνατότητα, θα γίνονται δεκτές ως χειραποσκευές έναντι τέλους €/£50 (τέλη που υποβάλλονται σε ΦΠΑ στις εγχώριες πτήσεις σύμφωνα με τα ισχύοντα κρατικά τέλη)".
Συνεπώς, εάν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις με προτεραιότητα επίβασης και 2 χειραποσκευές με τιμή από 6 έως ?? €/ άτομο/διαδρομή, τότε καλύτερα να αγοράσεις αυτήν την επιλογή έστω για τον έναν επιβάτη. Διαφορετικά μπορείτε να προσθέσετε έγκαιρα έστω μία παραδοτέα αποσκευή 10 κιλών στον έναν επιβάτη που θα την παραδώσετε στο γκισέ, η οποία κοστίζει μεταξύ 10 €/£ και 25 €/£ ανά διαδρομή, ανάλογα με την επιλεγμένη διαδρομή και τις ημερομηνίες ταξιδιού.

https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/baggage/ettitpetoueva-opia-xeipatookevwc
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom