Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Καλησπερα παιδια.πεταω αυριο πολυ αργα βραδυ με ryanair εσωτερικο Kai exω μια 20κιλη βαλιτσα (για 2 ατομα).
το λαπτοπ πως μπορω να το παρω?θαχουμε και απο 1 χειραποσκευη ο καθενας μια τσαντουλα.
το λαπτοπ μπορει να μεταφερθει ανεξαρτητα ή θα πρεπε να χωραει στη χειραποσκευη;
\ευχαριστω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα παιδια.πεταω αυριο πολυ αργα βραδυ με ryanair εσωτερικο Kai exω μια 20κιλη βαλιτσα (για 2 ατομα).
το λαπτοπ πως μπορω να το παρω?θαχουμε και απο 1 χειραποσκευη ο καθενας μια τσαντουλα.
το λαπτοπ μπορει να μεταφερθει ανεξαρτητα ή θα πρεπε να χωραει στη χειραποσκευη;
\ευχαριστω
Καλησπέρα. Πρέπει να χωράει στη μικρή τσάντα.
Την 20κιλη την έχει αγοράσει ο ένας από τους δυο σας, σωστά?
 

Philip90

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας. Εχω κλεισει για Ρωμη με ryanair (priority) και σκεφτομαι να παρω εναν σακο αντι για βαλιτσα με ροδακια ως βαλιτσα καμπινας. Το προβλημα ομως ειναι οτι οι διαστασεις ειναι 25 στο υψος και 55 στο μηκος. Δηλαδη τηρειται το 55x40x20 αλλα για να χωρεσει στον μετρητη πρεπει να μπει καθετα. Πρεπει αναγκαστικα 55 να ειναι το υψος η αρκει να χωραει στον μετρητη? Ευχαριστω πολυ.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπερα σας. Εχω κλεισει για Ρωμη με ryanair (priority) και σκεφτομαι να παρω εναν σακο αντι για βαλιτσα με ροδακια ως βαλιτσα καμπινας. Το προβλημα ομως ειναι οτι οι διαστασεις ειναι 25 στο υψος και 55 στο μηκος. Δηλαδη τηρειται το 55x40x20 αλλα για να χωρεσει στον μετρητη πρεπει να μπει καθετα. Πρεπει αναγκαστικα 55 να ειναι το υψος η αρκει να χωραει στον μετρητη? Ευχαριστω πολυ.
Αρκεί να χωράει στον μετρητή. Μην ανησυχείς!
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Καλησπερα σας. Εχω κλεισει για Ρωμη με ryanair (priority) και σκεφτομαι να παρω εναν σακο αντι για βαλιτσα με ροδακια ως βαλιτσα καμπινας. Το προβλημα ομως ειναι οτι οι διαστασεις ειναι 25 στο υψος και 55 στο μηκος. Δηλαδη τηρειται το 55x40x20 αλλα για να χωρεσει στον μετρητη πρεπει να μπει καθετα. Πρεπει αναγκαστικα 55 να ειναι το υψος η αρκει να χωραει στον μετρητη? Ευχαριστω πολυ.
Εγώ όσες φορές ταξίδεψα με ryan,δεν έχω τύχει ποτέ να κοιτάνε τσάντες σε μετρητή
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπερα σας. Εχω κλεισει για Ρωμη με ryanair (priority) και σκεφτομαι να παρω εναν σακο αντι για βαλιτσα με ροδακια ως βαλιτσα καμπινας. Το προβλημα ομως ειναι οτι οι διαστασεις ειναι 25 στο υψος και 55 στο μηκος. Δηλαδη τηρειται το 55x40x20 αλλα για να χωρεσει στον μετρητη πρεπει να μπει καθετα. Πρεπει αναγκαστικα 55 να ειναι το υψος η αρκει να χωραει στον μετρητη? Ευχαριστω πολυ.

Απ ότι ξερω, και μου εχει τύχει, πρέπει η βαλιτσούλα να χωράει στο μετρητή, την πατας απο δω, την πατας απο κει αρκει να μπει ( πως θα βγει?).
Πάντως εδώ και ένα χρόνο που εχω ταξιδέψει τουλάχιστον 6 φορες με ryanair δεν μέτρησαν, δε ζύγισαν τίποτα. Σε αντιθεση με την Aegean που ζυγίζουν και για ένα κιλό στην απορρίπτουν ( την ανοιξα και την αδειασα εκει μπροστα), εγω και όλοι οι αλλοι.
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Καλησπέρα ταξιδεύουμε με τον σύζυγο τον Δεκέμβρη με ryanair. Λέμε να μην πληρώσουμε έξτρα για βαλίτσες κλπ, και να έχουμε τις κλασικές σχολικές. Για δύο μέρες πάμε άλλωστε. Εγώ έχω την τσάντα πλάτης για λάπτοπ που βολεύει για τις θήκες του. Αλλά οι διαστάσεις ειναι 46x14x30 cm με βάση το site που το έχει. Λέτε να φάω άκυρο και να τρέχω τελευταία στιγμή;
Ευχαριστώ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Καλησπέρα ταξιδεύουμε με τον σύζυγο τον Δεκέμβρη με ryanair. Λέμε να μην πληρώσουμε έξτρα για βαλίτσες κλπ, και να έχουμε τις κλασικές σχολικές. Για δύο μέρες πάμε άλλωστε. Εγώ έχω την τσάντα πλάτης για λάπτοπ που βολεύει για τις θήκες του. Αλλά οι διαστάσεις ειναι 46x14x30 cm με βάση το site που το έχει. Λέτε να φάω άκυρο και να τρέχω τελευταία στιγμή;
Ευχαριστώ.
Καλημέρα. Αναφέρεσαι προφανώς στην δωρεάν τσάντα που μπορείς να πάρεις μαζί σου. Θα γράψω το πως το σκέφτομαι εγώ και τι κάνω.

Αν υποθέσουμε ότι θα γίνει κάποιος έλεγχος από ότι γνωρίζω δεν θα βγάλουν κάποια μεζούρα για να μετρήσουν την τσάντα αλλά θα δουν αν μπορεί να χωρέσει σε κάποιες θήκες που έχουν. Αν η τσάντα δεν είναι φουλ γεμάτη και μπορεί να πιεστεί δεν θα υπάρχει κανένα θέμα. Στο ύψος πχ. πρέπει να είναι μέχρι 40 εκατοστά. Αν η τσάντα μου στο ύψος είναι 46 εκατοστά και την αφήσω λίγο άδεια από πάνω και δεν την τιγκάρω θα μπορεί να χωρέσει στην θήκη. Στην ακραία περίπτωση που την γεμίσω ασφυκτικά και δεν χωράει μέσα στην θήκη για λίγα εκατοστά και πάνε να μου επιβάλουν κάποιο πρόστιμο υπάρχει η επιλογή να πάρω κάποια ρούχα από την τσάντα και να τα φορέσω η να βάλω στις τσέπες του μπουφάν κάποια πράγματα η και να πετάξω ακόμη ορισμένα αν πρόκειται για τρόφιμα. Εφόσον τα τρόφιμα θα κοστίζουν πολύ λιγότερο σε σχέση με το πρόστιμο :)

Αφού μπω μέσα στο αεροπλάνο θα βγάλω το επιπλέον ρούχο που φοράω η τα πράγματα από τις τσέπες.

Είναι ένα σπάνιο ενδεχόμενο αλλά το να γνωρίζω από πριν πως ακριβώς θα λειτουργήσω στην περίπτωση που θα συμβεί με απαλλάσσει από αχρείαστο άγχος και από πληρωμή επιπλέον χρημάτων στην περίπτωση ελέγχου
 
Last edited:

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Ευχαριστώ πολύ. Λογικά Δεν θα πάρω πολλά, πιο πολύ για την επιστροφή και τις πιθανές αγορές σκεφτόμουν, αλλά πιστεύω θα τα καταφέρω.
Καλά ταξίδια εύχομαι σε όλους.
 
D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ πολύ. Λογικά Δεν θα πάρω πολλά, πιο πολύ για την επιστροφή και τις πιθανές αγορές σκεφτόμουν, αλλά πιστεύω θα τα καταφέρω.
Καλά ταξίδια εύχομαι σε όλους.
ότι μπαίνει στην πλάτη δεν ελέγχετε.
βέβαια είναι και τι εντολή θα πάρουν οι υπάλληλοι στα γκισέ (και πως θα ξυπνήσουν) από την εταιρεία που διαχειρίζεται την ραϊαν στο αεροδρόμιο. αν θα πρέπει να πιάσουν πολλούς υπέρβαρους, υπερμεγέθης η να κλείσουν κάνα μάτι.
έχω περάσει με βαλίτσα καμπίνας που έχει λουριά για την πλάτη και δεν κοίταξαν. είναι και λίγο θέμα τύχης. αλλά οι διαστάσεις που έχει η αποσκευή σου δεν θα έχεις πρόβλημα νομίζω.
από Θεσσαλονίκη πάντως πιο πολύ έλεγχο κάνει η αιγαίου παρά οι άλλες χαμηλού κόστους.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
ότι μπαίνει στην πλάτη δεν ελέγχετε.
βέβαια είναι και τι εντολή θα πάρουν οι υπάλληλοι στα γκισέ (και πως θα ξυπνήσουν) από την εταιρεία που διαχειρίζεται την ραϊαν στο αεροδρόμιο. αν θα πρέπει να πιάσουν πολλούς υπέρβαρους, υπερμεγέθης η να κλείσουν κάνα μάτι.
έχω περάσει με βαλίτσα καμπίνας που έχει λουριά για την πλάτη και δεν κοίταξαν. είναι και λίγο θέμα τύχης. αλλά οι διαστάσεις που έχει η αποσκευή σου δεν θα έχεις πρόβλημα νομίζω.
από Θεσσαλονίκη πάντως πιο πολύ έλεγχο κάνει η αιγαίου παρά οι άλλες χαμηλού κόστους.
Επιβεβαιώνω όλα τα παραπάνω!
Είναι πως θα ξυπνήσουν οι υπάλληλοι της Ryanair και τι εντολές έχουν πάρει εκείνη την ημέρα.
Εγώ πάντα είμαι εντελώς τυπική τόσο σε διαστάσεις όσο και στο βάρος της χειραποσκευής και δεν θέλω να ρισκάρω.
Το καλοκαίρι, στο αεροδρόμιο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, στην πτήση της Ryanair για Νυρεμβέργη έλεγχαν σε κάποιους και το βάρος της τροχήλατης 10 κιλης χειραποσκευής αλλά και τις διαστάσεις του προσωπικού αντικειμένου και σε κάποιους τους είπαν για πρόστιμο μέχρι που άρχισαν να αδειάζουν τις βαλίτσες τους και να φοράνε κάποια ρούχα...
Πριν 2 εβδομάδες στις πτήσεις προς και από Βουκουρέστι δεν έλεγξαν τίποτα απολύτως! Στην επιστροφή υπήρχαν κάποια σακίδια πλάτης που ήταν τεράστια, πολύ πιο μεγάλα από τις προβλεπόμενες διαστάσεις και δεν τους είπαν τίποτα απολύτως...
Αντίθετα στην Αegean και ζύγισαν χειραποσκευές και έβαλαν και πρόστιμα στην κόρη μου για εσωτερική πτήση σε νησί...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom