Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.528
Likes
8.106
Καλησπέρα σε όλους! Κι εγώ τα Χριστούγεννα θα είμαι Βιέννη 24-28/12 και απ' ότι καταλαβαίνω περπατώντας στους δρόμους θα ακούγονται περισσότερα τα ελληνικά.....
Από την μικρή έρευνα που έχω κάνει μιας και δεν έχω ξαναβρεθεί στη Βιέννη, νομίζω ότι αυτά που αξίζει να κάνει κανείς εκεί, πέρα από την επίσκεψη στα αξιοθέατα φυσικά, είναι τα εξής:
1) καφές και γλυκό στα παραδοσιακά καφέ της πόλης.
Τα καλύτερα θεωρούνται: Cafe Central, Cafe Landtmann, Cafe Sperl, CafePruckel, Cafe Schwarzenberg, CafeBraunerhuff, Cafe Museum.
2) φαγητό σε παραδοσιακή βιεννέζικη ταβέρνα με τοπική μουσική (παρά σε ακριβό εστιατόριο).
Οι καλύτερες θεωρούνται: Wieninger, Zahel, Christ, Hengl-Haselbrunner, Reinprecht, Kierlinger, Zimmermann, Fuhrgassl-Huber.
3) όπερα, ακόμα και αν δεν είναι κάποιος fan του είδους αξίζει μόνο και μόνο για την εμπειρία.
 

musika

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εξαιρετική η ξεναγησή σου trapper. Ευχαριστούμε.

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ αυτό που ρώτησε η athinak πιο πάνω όσους γνωρίζουν: αξίζει να αναλώσεις μία μέρα για salzburg όταν έχεις 3 ολόκληρες μέρες "καθαρές" για διαμονή;


Καλησπέρα,
πήγαμε τα Χριστούγεννα του 2006 στην Βιέννη και μείναμε 4 ημέρες πριν αναχωρήσουμε για την Βουδαπέστη. Δεν ακολουθήσαμε το γκρουπ στο Σαλτσμπουργκ και δεν το μετανιώσαμε. Σχεδόν όλη την ημέρα ταξίδευαν για να κάτσουν δυο ώρες στο Σάλτσμπουργκ. Εμείς κάναμε βόλτες στην πανέμορφη Βιέννη και στα περίχωρα (με τραμ και λεωφορεία) και ήταν υπέροχα. Ακόμα και τις αργίες, υπάρχουν μπυραρίες και καφέ που μπορείς να ξεκουράσεις τα ταλαιπωρημένα πόδια σου και να απολαύσεις την υπέροχη ατμόσφαιρα.
Κατά την γνώμη μου καλύτερα να γνωρίσεις κάτι καλά και σχετικά χαλαρά παρά να τρέχεις από εδώ κι από εκεί για να παίρνεις μια φωτογραφική γεύση.:lol:
 

musika

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλους! Κι εγώ τα Χριστούγεννα θα είμαι Βιέννη 24-28/12 και απ' ότι καταλαβαίνω περπατώντας στους δρόμους θα ακούγονται περισσότερα τα ελληνικά.....
Από την μικρή έρευνα που έχω κάνει μιας και δεν έχω ξαναβρεθεί στη Βιέννη, νομίζω ότι αυτά που αξίζει να κάνει κανείς εκεί, πέρα από την επίσκεψη στα αξιοθέατα φυσικά, είναι τα εξής:
1) καφές και γλυκό στα παραδοσιακά καφέ της πόλης.
Τα καλύτερα θεωρούνται: Cafe Central, Cafe Landtmann, Cafe Sperl, CafePruckel, Cafe Schwarzenberg, CafeBraunerhuff, Cafe Museum.
2) φαγητό σε παραδοσιακή βιεννέζικη ταβέρνα με τοπική μουσική (παρά σε ακριβό εστιατόριο).
Οι καλύτερες θεωρούνται: Wieninger, Zahel, Christ, Hengl-Haselbrunner, Reinprecht, Kierlinger, Zimmermann, Fuhrgassl-Huber.
3) όπερα, ακόμα και αν δεν είναι κάποιος fan του είδους αξίζει μόνο και μόνο για την εμπειρία.


Έχεις δίκιο για τα ελληνικά και πρόσεχε τα σχόλια για τους γύρω σου. Εγώ την πάτησα μεγαλειωδώς
 

musika

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πριν την μεγάλη βλακεία που ήμουν έτοιμη να ξεστομίσω για κάποιον που πραγματικά δεν φαινόταν Έλληνας, ευτυχώς μίλησε. Μάλλον για να με ...σώσει. Άλλο ένα μάθημα που πήρα.
 

musika

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τζίνα ΠΡΕΠΕΙ να πας. Είναι απόλαυση.
 

athinak

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Σας ευχαριστω πολυ για την βοήθεια , αν κ απ ότι κατάλαβα όλο κ κάποιος απο εμάς θα είναι τριγύρω για καταστάσεις sos ;) Aξίζει να κλείσω απο εδώ τραπέζι για την παραμονή των χριστουγέννων ή να ρωτήσω στο ξενοδοχείο?θα μεινουμε στο regina hotel που είναι κοντά στο ring (μάλλον)
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Χωρίς να ξέρω για Βιέννη βέβαια αλλά βάση της λογικής για τέτοια μέρα και μέρος, θα έλεγα να κλείσεις. πάρε μία ιδέα από εδώ για το ποιά θα είναι ανοιχτά στις 24.
Lokale, am 24.12. geΓΆffnet
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Σας ευχαριστω πολυ για την βοήθεια , αν κ απ ότι κατάλαβα όλο κ κάποιος απο εμάς θα είναι τριγύρω για καταστάσεις sos ;) Aξίζει να κλείσω απο εδώ τραπέζι για την παραμονή των χριστουγέννων ή να ρωτήσω στο ξενοδοχείο?θα μεινουμε στο regina hotel που είναι κοντά στο ring (μάλλον)
ναι πιστευω οτι πρέπει να το ψαξεις λιγο το θέμα...για να μην βρεθεις ξεκρεμαστος.ρωτα στο ξενοδοχείο σου αν διοργανώνει κατι,αλλιως κλεισε απο τώρα σε καποιο εστιατοριο.
εγώ πάω 26/12 και για αυτη την βραδια εχω ήδη κάνει κράτηση...να μην ψαχνω που θα παω..φτανω απογευμα..οποτε εχοντας κανει κράτηση και γνωριζοντας την διευθυνση δεν θα ταλαιπωρηθω μες στο κρύο... ψαχνοντας...το διαδύκτιο μας δινει ευτυχως αυτή την δυνατοτητα.
καλα να περάσεις!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Ας κάνω και δύο άσχετες ερώτησεις (λόγω απειρίας):
με πιστωτικές πως τα πάνε;να φροντίσω να έχω μετρητα αρκετά μαζί μου ή είναι προτιμότερο να τραβάω από τα atm(αυτό μάλλον δεν συμφέρει λόγω προμήθειας τραπεζών);

Σημειωτέων, θα ταξιδέψω με ταυτότητα και όχι διαβατήριο οπότε τους αρκεί για ταυτοποίηση όποτε πληρώσω με κάρτα;
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Ας κάνω και δύο άσχετες ερώτησεις (λόγω απειρίας):
με πιστωτικές πως τα πάνε;να φροντίσω να έχω μετρητα αρκετά μαζί μου ή είναι προτιμότερο να τραβάω από τα atm(αυτό μάλλον δεν συμφέρει λόγω προμήθειας τραπεζών);

Σημειωτέων, θα ταξιδέψω με ταυτότητα και όχι διαβατήριο οπότε τους αρκεί για ταυτοποίηση όποτε πληρώσω με κάρτα;
Μη στεναχωριέσαι η πιστωτική παίζει γερά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.030
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom