Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.460
the-vog, δε μπορώ να καταλάβω γιατί δημιουργείς θέμα εκ του μη όντος...καταρχάς εγώ σχολίασα την τοποθέτηση της φίλης παραπάνω, όχι κάποια δική σου, ότι καλοκαίρι εκτός Ελλάδας δε λέει, που κατά την άποψή μου είναι (επιεικώς) προϊόν ημιμάθειας. Από κει και πέρα, τι έχετε πει παραπάνω στο τόπικ δε ξέρω, δεν έχω διαβάσει τις δικές σου απορίες και επιθυμίες και δε ξέρω-δε παίρνω θέση. Αυτά και φιλικά....αν βέβαια εσύ θες Ελλάδα ντε και καλά, ότι είναι ο παράδεισος, δε υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο το καλοκαίρι κτλ κτλ. απλά έχουμε μια διαφωνία σε εμπειρίες και αισθητική...δεν είναι τίποτα, αλλοίμονο.
 

the-vog

Member
Μηνύματα
42
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Όταν εγώ κάνω σχέδια...
Ταξίδι-Όνειρο
..ο Θεός γελάει...
Φίλε GTS ξέρω ότι η απάντησή μου ήταν λίγο απότομη... φυσικά έχω κάθε δικαίωμα να εκφράσω άποψη σένα θέμα βλέποντας όλες τις απαντήσεις (δεν σημαίνει ότι θα τοποθετηθώ μόνον όταν κάποιος μου απευθυνθεί προσωπικά).... διότι αν λογοκρίνουμε και την ελευθερία του λόγου...
Επίσης δεν έγραψα πουθενά ότι συμφωνώ με την απόψη που θέλει την Ελλάδα ως τον μοναδικό παράδεισο διακοπών...
διαφωνώ σε πολλά απο αυτά που έγραψες... σέβομαι τις απόψεις σου και είπα κι εγώ τις δικές μου..
Φιλικά:p
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ρε παιδια γούστα είναι αυτά. Άλλος του αρέσει να κάτσει όλο το καλοκαίρι στην Αθήνα για να παει 10 μέρες στην Ταιλανδη διακοπές και να χαλάσει εκει τα λεφτά του. Άλλος θέλει να παει να αραξει σε νησί ή σε θέρετρο. Ο καθένας διαλέγει ότι του αρέσει. Απλα αυτο που γράψαμε είναι ότι επειδη οι εποχές έχουν ζορισει και δεν έχουν όλη την ίδια τρέλα για ταξίδια κι ιδιαίτερα μακρινά, δεν είναι και τίποτα τρομερό να πας μόνος σου. Και πολλε φορές το μετάνιωσα που δεν πήγα κάπου μόνος μου επειδη δεν ήθελαν οι φίλοι μου, όπως επίσης μετάνιωσα που δεν πήγα μόνος μου σε εκδρομές που το πρόγραμμα μου δεν ταίριαζε καθόλου με αυτο των φίλων μου και δεν την ευχαριστηθηκα. Για αυτο αν δεν σε πειράζει και πολυ η μοναξιά δεν είναι τίποτα τρομερό να πας μόνος σου. Άλλωστε ειδικα όσοι δεν έχουν βγει απο την Ελλάδα, πολυ δύσκολα απαρνιωνται το summer in Greece για να σε ακολουθήσουν στο εξωτερικο...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.020
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε βέβαια δε λέει....γιατί να στερηθείς το μυθικό φραπόγαλο, τους κατσαπλιάδες που είναι ο ένας πάνω στον άλλον στις παραλίες, τις γόπες στην άμμο (τι ωραία που μπλέκουν με τα πόδια σου, μούρλια), την πατροπαράδοτη ελληνική οικογένεια με κακομαθημένα παιδάκια και συγχρονισμένα ουρλιαχτά (Μιχάαααλη, έλα να φας τους κεφτεέεδεεεες), τα υπερσύγχρονα, ασφαλή και με λογικές τιμές πλοία της ελληνικής ναυτιλίας (πρώτη στον κόσμονε όλονε εεε), τις γκουρμέ ταβέρνες με τηγανισμένα κεφτεδάκια, κολοκυθοκεφτέδες, τυροκαυτερή από το Μαρινόπουλο μόνο 25 ευρώ το κεφάλι, τα λουσάτα μπιτς μπαρ με τον Τιέστο στη διαπασών που πρέπει να είσαι γύρω στα 18 για να αντέξεις τη ζαλάδα και που ακούς σε ακτίνα 3 χιλιομέτρων θες δε θες, τις αναπαυτικές ξαπλώστρες όπου σε απόσταση 10 εκ. από τη μύτη σου απολαμβάνεις τη πατούσα του γείτονα (διόρθωση: τη λαδωμένη πατούσα του γείτονα), τον ανεπανάληπτο ελληνικό βυθό με 2-3 ψάρια σε ακτίνα χιλιομέτρου (πλήθος δυτών συρρέει από το εξωτερικό κάθε χρόνο)....φυσικά, μη ξεχάσουμε τις ανεπανάληπτες επιλογές στη διαμονή στο ημιυπόγειο της γιαγιάς με μόνο 60 ευρώ και τις λογικές τιμές σε ποτά, μπύρες, κοκτέηλ, που νομίζεις ότι στα φτιάχνει ο καλύτερος mixologist στο πλανήτη, ενώ στη πραγματικότητα επιμελείται ο Μήτσος που ξέρει όμως εεεε να φτιάχνει ένα μοχίτο, μα ένα μοχίτο, με κάπαρη και σκόρδο...

Και όμως....υπάρχει κόσμος που τρώει ακόμα το παραμύθι της Ελλάδος ως παράδεισου για το καλοκαίρι...ίσως γιατί έχει πάει μέχρι τη Πράγα Χριστούγεννα και Βιέννη-Βουδαπέστη με πούλμαν και τους λοιπούς κατσαπλιάδες. Τι ξέρουν οι άσχετοι που γυρνοβολάνε σε Costiera, Τοσκάνη, εξοχές Γαλλίας, Καραϊβική, Ν.Α. Ασία τα καλοκαίρια....δε ξέρουν που παν τα τέσσερα...

Ορέστη, σκέφτομαι 2 τατού να χτυπήσω...ή "ΠΑΝΑΘΑ ΜΑΣΤΟΥΡΑ 13" ή "ΛΙΤΣΑ ΣΑΓΑΠΟ"..τι λες? Ποιο έχει περισσότερο νόημα?
Βέβαια, αν εκεί που θα πας είναι προορισμός διακοπών για τους Κινέζους, δεν θα έχεις γλυτώσει και πολλά από όλα αυτά που περιγράφεις. Τις προάλλες είμουνα σε δωμάτιο ξενοδοχείου, μεσοτοιχία με ένα δωμάτιο με μια οικογένεια Κινέζων με 2 μικρά παιδιά, που ταξίδευαν με κινέζικο γκρουπ. Τα παιδιά να στριγκλίζουν, και τους γονείς να τους φωνάζουν ακόμα πιο δυνατά και τσιριχτά για να κάνουν ησυχία... Κινέζικο μαρτύριο...
Στο Borobudur πάλι, πέτυχα γκρουπ Κινέζων. Δεν υπήρχε σωτηρία. Κάθησα σε μια γωνία και τους περίμενα να ανέβουν 2 επίπεδα παραπάνω....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.020
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και βλέπω συνέχεια και τις συμβουλές "' καλύτερα μόνος διακοπές", "πήγαινε μόνος/η" "μπορεί ο γκρινιάρης φίλος να σου χαλάσει τις διακοπές" "κάνε μόνη σου κάμπινγκ"' (συμβουλή σε κοπέλα... αν είμαστε καλά!! σε εποχές που ζούμε δεν βουτάμε ποτέ την γλώσσα στο μυαλό μας πριν μιλήσουμε;; )... "'αυτό το σάιτ δεν είναι γνωριμιών'' (γιατί υπέγραψα κάτι που μου απαγορεύει να γνωρίσω τον κόσμο;;:shock:)...
και σκέφτομαι όλα αυτά που γράφω έχουν σχέση με το θέμα;; χωρίς γκρουπ ναι.... χωρίς "παρέα" ;;; αυτή η τελευταία μαγική λέξη πόσο μας ενοχλεί τελικά .... :roll:
είναι πιο εύκολο να μην έχεις κανένα στο κεφάλι σου, να δίνεις απρόσωπα συμβουλές και να κοκορεύεσαι τα κατορθώματά σου.... έτσι για το "'Ἑγώ" μας...
Προσπαθώ να βγάλω νόημα, αλλά δεν. Μάλλον δεν έχεις καν καταλάβει τι λέμε... Όσο για αυτά που καταλαβαίνω: Το site δεν είναι γενικού ενδιαφέροντος, αλλά συγκεκριμένου ειδικού ενδιαφέροντος: ταξιδιωτικό. Είναι πραγματικά ενοχλητικό, γι αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για τη θεματολογία του, και που πραγματικά ταξιδεύουν, να υπάρχει θόρυβος από "γνωριμίες" και από ροζ στοιχεία.

Όσο για την απαξίωση των συμβουλών για μοναχικό ταξίδι, είσαι απλώς πολύ μακρυά νυχτωμένη. Πρέπει πρώτα να αρχίσεις να ταξιδεύεις για να καταλάβεις καλά καλά τι λέμε. Και ναι, όταν ταξιδεύεις, όχι για να κάνεις απλά διακοπές αλλά να πηγαίνεις σε άγνωστα μέρη για να τα ταξιδέψεις, να γνωρίσεις νέα μέρη, πολιτισμούς, ανθρώπους, κλπ, δεν έχει και τόση αξία η παρέα. Πολλές φορές, μάλιστα, είναι περισσότερο βάρος. Για ένα σωρό λόγους, μέχρι και τον πιο απλό: στο τελευταίο μου ταξίδι μόνος, το ευχαριστήθηκα που δεν είχα περιοριστεί σε συζητήσεις στα Ελληνικά με τους συνταξιδιώτες μου, αλλά μίλαγα με όλο τον κόσμο. Πρέπει να συνειδητοποιήσεις στοιχειωδώς τι θες από ένα ταξίδι, για να μπορείς να το καταλάβεις αυτό.

Όταν βέβαια θες απλώς να πας διακοπές ή shopping trip, τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.460
Κώστα, τα έχω ζήσει κι εγώ με Κινέζους στην Ν.Α. Ασία....στο Redang ο άλλος έφτυνε κάτω στην υπαίθρια αίθουσα του πρωϊνού..έχω εκφραστεί και στο παρελθόν για τους Κινέζους, οπότε μη τα επαναλαμβάνω. Αλλά έχει και πάτους η Ελλάδα, καλοκαιρινούς εννοώ, άλλο τίποτα....και χωρίς Κινέζους. Απλά εδώ επικρατεί η καταστροφή του περιβάλλοντος, της αισθητικής και του τουριστικού προϊόντος που θα μπορούσε να προσφέρει αυτή η χώρα με βάση τις ομορφιές της...τα λίγα κλασάτα μέρη είναι συνήθως και πανάκριβα-απροσπέλαστα, οπότε αν δε ψαχτείς πολύ ή ταλαιπωρηθείς σε άγονα δρομολόγια, θα είσαι με τους κατσαπλιάδες, ιδίως τον Αύγουστο. Εγώ όχι φίλε, ευχαριστώ....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αυτό που όλα πλέον μας πειράζουν σἀυτή τη χώρα δεν μπορώ να το εξηγήσω.... όλα μας βρωμάνε (ειδικά οι κεφτέδες που όλοι τους έχουμε φάει στο παρελθόν!! κι ας το αρνούμαστε).... όλοι μας ενοχλούν (ειδικά ο διπλανός μας για να μην πω ο ίδιος μας ο εαυτός) και όλα τα αμφισβητούμε (διότι στο εξωτερικό που πηγαίνουμε γνωρίζουμε την αυθεντία του μπάρμαν που μας έφτιαξε το Μοχίτο....) μου είναι δύσκολο να το κατανοήσω.
Βέβαια πως να μην ντρέπομαι που απαντώ ( ντρέπονται κι άλλοι που δεν απαντούν)εγώ που δεν κατάφερα μέχρι τώρα να ταξιδέψω σε Costiera, Τοσκάνη κτλ...
Και βλέπω συνέχεια και τις συμβουλές "' καλύτερα μόνος διακοπές", "πήγαινε μόνος/η" "μπορεί ο γκρινιάρης φίλος να σου χαλάσει τις διακοπές" "κάνε μόνη σου κάμπινγκ"' (συμβουλή σε κοπέλα... αν είμαστε καλά!! σε εποχές που ζούμε δεν βουτάμε ποτέ την γλώσσα στο μυαλό μας πριν μιλήσουμε;; )... "'αυτό το σάιτ δεν είναι γνωριμιών'' (γιατί υπέγραψα κάτι που μου απαγορεύει να γνωρίσω τον κόσμο;;:shock:)...
και σκέφτομαι όλα αυτά που γράφω έχουν σχέση με το θέμα;; χωρίς γκρουπ ναι.... χωρίς "παρέα" ;;; αυτή η τελευταία μαγική λέξη πόσο μας ενοχλεί τελικά .... :roll:
είναι πιο εύκολο να μην έχεις κανένα στο κεφάλι σου, να δίνεις απρόσωπα συμβουλές και να κοκορεύεσαι τα κατορθώματά σου.... έτσι για το "'Ἑγώ" μας...
Τα βλεπεις λιγο μονοπαντα τα πραγματα .. Αυτο που σου λεμε(ή τουλαχιστον αυτο που προσπαθω να σου πω εγω) ειναι οτι δεν ειναι μονο το live your myth in Greece το καλοκαιρι .. Δυστυχως ή ευτυχως στην Ελλαδα κατα γενικη ομολογια επικρατει η λογικη του "παμε 1 βδομαδα Ιο-Σκιαθο-Μυκονο να τα μαμησουμε ολα κ να χαλασουμε 1000 ευρω στα ποτια κ στα ξενυχτια" .. Ε αυτο λοιπον που προσπαθουμε να σου πουμε ειναι οτι δεν υπαρχει μονο αυτο,αλλα υπαρχει κ ο τουρισμος που σου ανοιγει νεους οριζοντες,ο τουρισμος που βλεπεις καινουρια μερη και τοπια,ο τουρισμος που τελοσπαντων σε κανει να εχεις μια πιο σφαιρικη αποψη για το τι ειναι ωραιο κ τι οχι .. Και αυτο μπορεις να το κανεις μονο οταν ταξιδευεις συνεχως σε καινουρια μερη,οχι να τις βλεπεις απο το γοογλε ..

Και επειδη το topic theme is χωρις γκρουπ ?? ναι .. χωρις παρεα que pasa ???!?? και επειδη απο οτι φαινεται δε σου αρεσουν οι προτροπες που δινει τοσος κοσμος που εχει εμπειρια απο μοναχικες διακοπες τοτε μαλλον βρισκεσαι σε λαθος τοπικ ..

Ορέστη, σκέφτομαι 2 τατού να χτυπήσω...ή "ΠΑΝΑΘΑ ΜΑΣΤΟΥΡΑ 13" ή "ΛΙΤΣΑ ΣΑΓΑΠΟ"..τι λες? Ποιο έχει περισσότερο νόημα?
Εγω Γιωργο κλινω προς το "Οταν εισαι αντυτη κανε μου αναπαντητη" .. Εγκρινεις ??
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Υπάρχουν οι διακοπές που ξυπνάς στις 12, κάθεσαι μέχρι τις 6-7 στη πλαζ με φραπέ, μετα πας για μασα, και μετα για ξενύχτι.

Υπάρχουν κι οι διακοπές που ξυπνάς στις 7, οργωνεις μια ξένη πόλη με τα πόδια, γνωρίζεις ανθρώπους, τοπία, πολιτισμούς. Ανοίγεις τους ορίζοντες σου, αποκτας γνώσεις που δεν στις παρέχει κανένα βιβλίο...

Διαλέγεις και παίρνεις...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Δεν θα πας στο εξωτερικό για μπάνια και ξαπλα, θα πας για άλλο λόγο. Και για αυτο ακριβώς δεν είναι απαραίτητη η παρέα, άλλωστε σημασία δεν έχει αν θα είσαι σε μια φωτογραφία μπροστα απο ένα αξιοθεατο... Εγω έχω τραβήξει χιλιάδες φωτογραφίες τις οποίες δεν ξέρω καν που έχω στον υπολογιστή. Κι απο όσες χώρες έχω επισκφθεί, ζήτημα να υπάρχουν 5 φωτο με εμένα μέσα...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
a_nikos said:
Υπάρχουν οι διακοπές που ξυπνάς στις 12, κάθεσαι μέχρι τις 6-7 στη πλαζ με φραπέ, μετα πας για μασα, και μετα για ξενύχτι.

Υπάρχουν κι οι διακοπές που ξυπνάς στις 7, οργωνεις μια ξένη πόλη με τα πόδια, γνωρίζεις ανθρώπους, τοπία, πολιτισμούς. Ανοίγεις τους ορίζοντες σου, αποκτας γνώσεις που δεν στις παρέχει κανένα βιβλίο...

Διαλέγεις και παίρνεις...

Sent from my iPhone using Travel stories
Το πρωτο ειναι διακοπες, το δευτερο ταξιδι.. Κ τα δυο υπεροχα. Γιατι τιθεται θεμα συγκρισης; Κ γιατι πρεπει να διαλεξω; Διαφορετικα πραγματα, απαραιτητα κ τα δυο.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Και βλέπω συνέχεια και τις συμβουλές "' καλύτερα μόνος διακοπές", "πήγαινε μόνος/η" "μπορεί ο γκρινιάρης φίλος να σου χαλάσει τις διακοπές" "κάνε μόνη σου κάμπινγκ"' (συμβουλή σε κοπέλα... αν είμαστε καλά!! σε εποχές που ζούμε δεν βουτάμε ποτέ την γλώσσα στο μυαλό μας πριν μιλήσουμε;; )...
Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να μπω στον κόπο να ασχοληθώ, αλλά εγώ έδωσα τη συμβουλή στην κοπέλα να πάει κάμπινγκ μόνη της και κάποια πράγματα πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους, γιατί μας διαβάζει πολύς κόσμος.
Προφανώς δεν θα πήγαινες ποτέ κάμπινγκ μόνη σου και ούτε θα πας ποτέ σου. Γιαυτό και βλέπουμε μια αδικαιολόγητη επιθετικότητα στο ποστ σου.

Ξέρεις, εκτός από φοβισμένους, άτολμους και νευρωτικούς ανθρώπους, υπάρχουν και άνθρωποι που ανεξαρτητοποιούνται όχι μόνο από οικογένειες και κοινωνικό περίγυρο, αλλά κυρίως από τα κλισέ που τους καταπιέζουν και τους κάνουν μίζερους και φοβικούς.
Γιατί το να θέλεις και να έχεις και τα λεφτά να ταξιδέψεις, αλλά να μη το κάνεις γιατί δεν έχεις παρέα, σε μιζεριάζει σίγουρα.
Ένα τέτοιο κλισέ είναι και η "οπωσδήποτε απαραίτητη παρέα".

Κάποιοι λοιπόν αυτό το κλισέ το άφησαν πίσω τους και προχώρησαν παρακάτω, γιατί είναι όνειρο τους να ταξιδέψουν και δεν κρέμονται από τα @@ του οποιουδήποτε για να το κάνουν.
Κάποιοι άλλοι δεν το κατάφεραν.
Καλή τους τύχη!!!
 

the-vog

Member
Μηνύματα
42
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Όταν εγώ κάνω σχέδια...
Ταξίδι-Όνειρο
..ο Θεός γελάει...
:rolleyes: απ ότι βλέπω ενοχλεί η άλλη άποψη... γιαυτό και ο στολισμός μου ;;; ... επίσης αυτό που έχει σκιαγραφηθεί το προφίλ μου απο το τίποτε είναι φοβερό (που έχω πάει διακοπές, πως, με παρέα ή όχι, αν έχω κάνει καμπινγκ, αν θα κάνω κάμπινγκ ποτέ, αν έχω καταλάβει το τόπικ... κάτι για ροζ στοιχεία...αν ξέρω τι σημαίνει τουρισμός... ) είμαι βιβλίο ανοιχτό:D...
συγνώμη παιδιά που διαφέρει ο τρόπος που βλέπω τα πράγματα...
δεν έχει νόημα ν' απαντήσω σε κάθετι... είναι πολλά...
θεωρώ όμως πως δεν υπάρχει πάντα μία μόνον σωστή πλευρά ή άποψη ή απάντηση...
και μερικές φορές ακόμη κι όταν δεν συμφωνούμε δεν είναι κακό να είμαστε ευγενικοί....
ευχαριστώ πάντως για τις τόσες απαντήσεις;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.919
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom