περιηγηση στο ΠΑΡΙΣΙ!

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
χαίρομαι που τίμησες τα αγαπημένα μου καφέ (la duree και angelina) και του χρόνου!
Λευτέρη, για το angelina έγραψες τη διεύθυνση.
Γράψε μας καιγια το la duree.
Θα πάω το Πάσχα στο Παρίσι και θα μου άρεσε να κάνω μια στάση στα cafe που προτείνεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λευτέρη, για το angelina έγραψες τη διεύθυνση.
Γράψε μας καιγια το la duree.
Θα πάω το Πάσχα στο Παρίσι και θα μου άρεσε να κάνω μια στάση στα cafe που προτείνεις.
Πας για τέταρτη φορά στο Παρίσι και δεν ξέρεις τη La Duree ? Κόβεσαι!!!
Έχει διάφορα καταστήματα, με κλασσικότερο και γνωστότερο αυτό στη Champs Elysees. Σπεσιαλιτέ, φυσικά, τα Macaroon (τα 2α καλύτερα στο Παρίσι.) Ladur?e | Fabricant de Douceurs & Gourmandises
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Taver, ευχαριστώ πολύ για την άμεση ενημέρωση.
Πολύ σωστά είπες ότι κόβομαι όχι μόνο επειδή δεν ήξερα το συγκεκριμένο cafe, αλλά και διότι δε γνώριζα το travel stories.
Τώρα ότι με ενδιαφέρει το βρίσκω εδώ.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πας για τέταρτη φορά στο Παρίσι και δεν ξέρεις τη La Duree ? Κόβεσαι!!!
Έχει διάφορα καταστήματα, με κλασσικότερο και γνωστότερο αυτό στη Champs Elysees. Σπεσιαλιτέ, φυσικά, τα Macaroon (τα 2α καλύτερα στο Παρίσι.) Ladur?e | Fabricant de Douceurs & Gourmandises
Και δε μου λες, για να' χουμε καλό ρώτημα, ποια είναι τα 1α καλύτερα;;;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μη ξεχάσεις να δοκιμασεις και τα καταπληκτικα γλυκα που εχει με προτεινόμενο μιλφειγ καραμελα, εχει και φανταστικα κρασια σε πολυ λογικες τιμες...:D
 

Beatrix

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ! Με τον φίλο μου σκοπεύουμε να πάμε Παρίσι στο τέλος του μήνα. Έφτιαξα ένα πρόγραμμα και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας. Φαίνεται εντάξει;

1η μέρα: φτάνουμε πολύ αργά, οπότε: πύργος του άιφελ, αψίδα του θριάμβου
2η μέρα:πρωΐ: πάνθεον, σορβόνη, κήποι του λουξεμβούργου, τάφος του Ναπολέοντα, Musée Cluny Musée national du Moyen Age
βράδυ:place d'italie

3η μέρα:πρωΐ: βερσαλλίες
απόγευμα: καραβάκι, πύργος του άιφελ
βράδυ:Oberkampf

4η μέρα:πρωΐ:Musée Carnavalet, βαστίλη, πλατία βοσγίων, pere la chaise, Chapelle expiatoire, μουσείο orsay
απόγευμα: μονμάρτη

5η μέρα: παναγία των παρισίων, Conciergerie Κονσιερζερί, όπερα Garnier, λαφαγιέτ

6η μέρα: Ελεύθερη!

7η μέρα: λούβρο, εκκλησία μαγδαλινής, λεωφόρος ηλισίων πεδίων, αψίδα του θριάμβου - Ελλάδα!

Ξέρετε που θα μπορούσαμε να αφήσουμε τις βαλίτσες την τελευταία μέρα; Από το ξενοδοχείο πρέπει να φύγουμε στις 11. Θα δεχτούν να τις κρατήσουν;
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Δεν ξέρω τι ώρα φτάνεις ακριβώς αλλά αν θες να ανέβεις στον πύργο, υπολόγισε καμιά ώρα αναμονή στις ουρές..Πάντα γίνεται χαμός, ειδικά το καλοκαίρι, εκτός από πολύ νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ..
Επίσης, για το Λούβρο ένα τρίωρο το θες οπωσδήποτε νομίζω (εγώ θα σου έλεγα και εξάωρο, αλλά να μην σε τρομάξω, δεν ξέρω και τι θες να δεις...). Δεν είδα πουθενά στο πρόγραμμά σου τα εξής:
-Sainte Chapelle, πολύ κοντά στην Παναγία των Παρίσιων, πανέμορφη και μαγική..
-Quartier Latin. Μια βραδινή βόλτα επιβάλλεται.

Επίσης, για τις Βερσαλλίες, ειδικά αν δείτε και τους κήπους θες τουλάχιστον μέχρι το μεσημέρι...
 

Beatrix

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ikarialover! Ναι στο λούβρο σκοπεύω να περάσω πολλές ώρες! Η πτήση της επιστροφής είναι στις 20.00 περίπου και γιαυτό νομίζω πως προλαβαίνουμε. Από τις Βερσαλίες σκεφτόμουν να γυρίσουμε νωρίς το απόγευμα. Οταν φτάσουμε δεν θέλω να ανέβουμε στον πύργο αλλά να πάρουμε μια τζούρα παρίσι (Δεν θα αντέξουμε στο ξενοδοχείο όταν έξω βρίσκονται όλα αυτά!) Για το Quartier Latin άκουσα πως είναι πολύ τουριστική περιοχή αλλά μάλλον θα πάμε την 1η μέρα να το δούμε και αυτό! Σίγουρα θα ακούσω τη συμβουλή σου για Sainte Chapelle.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εννοειται θα σας κρατησουν τις βαλιτσες στο ξενοδοχειο μεχρι οτι ωρα θελετε, θα μου κανει εκπληξη το αντιθετο, μη παραλειψεις να επισκεφτεις τον πυργο του montparnasse με καταπληκτικη θες του eiffel
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Παναγια των παρισιων δεν θα πας? Επισης να ξερεις οτι στις 9 το βραδυ η αψιδα κλεινει.... το καλυτερο ειναι να πας στις 8.30 εχει τελεια χρωματα για φωτογραφια....

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom