περιηγηση στο ΠΑΡΙΣΙ!

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Επίσης, τη μέρα που έχεις ελεύθερη πηγαίντε Ντίσνευλαντ!! Εγώ είχα πάει ολόκληρη γαϊδούρα και είχα ξετρελαθεί!! :clap:
 

Beatrix

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! :bleh: Ουφ πάει και το πρόβλημα με τις βαλίτσες. Αφού στην αψίδα δεν προλαβαίνουμε την 1η μέρα την 5η κατά τις 20.30 θα είναι τέλεια! montparnasse απότι είδα στο Googleearth είναι κοντά στους κήπους του Λουξεμβούργου και θα ταίριαζε στην 2η μέρα. Παιδιά μήπως το πρόγραμμα είναι πολύ μπουκομένο; Θα προλάβουμε να τα δούμε όλα αυτά; Έχω βάλει και πολύ ποδαρόδρομο! Disneyland θέλω να πάω πολύ ikarialover! Αλλά η ελεύθερη μέρα δεν είναι και τόσο ελεύθερη! Είναι τα 40 χρόνια από τον θάνατο του Jim Morrison και θα πάμε pere la chaise. Ο φίλος μου θέλει αυτή τη μέρα ελεύθερη και επειδή όλο το πρόγραμμα το έχω φτιάξει εγώ... :lol:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αν θα πατε Περ Λασαιζ για τον Μορισσον ,υπ οψιν ειναι δυσκολο να βρεθει γι αυτο αγοραστε χαρτη.Εχει παντα αρκετους φυλακες τριγυρω,εχουν συμβει κατα καιρους διαφορα.Στην ταφοπλακα εχει επιγραφη στα Ελληνικα,αλλα δεν σου λεω τι γραφει..
 

Beatrix

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ναι χάρτη πρέπει να αγοράσουμε οπωσδήποτε... Ξέρω! Είμαστε φανς! Είναι και αυτό το Googleearth και νομίζω πως τα έχω δει όλα πριν καν πάω! :cry: Πάει το στοιχείο της έκπληξης...
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! :bleh: Ουφ πάει και το πρόβλημα με τις βαλίτσες. Αφού στην αψίδα δεν προλαβαίνουμε την 1η μέρα την 5η κατά τις 20.30 θα είναι τέλεια! montparnasse απότι είδα στο Googleearth είναι κοντά στους κήπους του Λουξεμβούργου και θα ταίριαζε στην 2η μέρα. Παιδιά μήπως το πρόγραμμα είναι πολύ μπουκομένο; Θα προλάβουμε να τα δούμε όλα αυτά; Έχω βάλει και πολύ ποδαρόδρομο! Disneyland θέλω να πάω πολύ ikarialover! Αλλά η ελεύθερη μέρα δεν είναι και τόσο ελεύθερη! Είναι τα 40 χρόνια από τον θάνατο του Jim Morrison και θα πάμε pere la chaise. Ο φίλος μου θέλει αυτή τη μέρα ελεύθερη και επειδή όλο το πρόγραμμα το έχω φτιάξει εγώ... :lol:
Μην σε αγχωνει καθολου το αν θα προλαβεις, εγω μεσα σε δυο μερες πηγα στα σημαντικοτερα αξιοθεατα του Παρισου:

Αιφελ
παναγια
Λουβρος
αψιδα
λαφαγιετ
Βερσαλιες
Οπερα
Λα Ντιφενς

και περπατημα περιπου στα 30Κm.

Oποτε ορεξη θελει και γυμνασμενες γαμπουλες, αν οχι θα φτιαξεις ποδαρακι. :haha:


Ναι χάρτη πρέπει να αγοράσουμε οπωσδήποτε... Ξέρω! Είμαστε φανς! Είναι και αυτό το Googleearth και νομίζω πως τα έχω δει όλα πριν καν πάω! Πάει το στοιχείο της έκπληξης...
Kαι εγω ετσι τα εβλεπα απο το Earth αλλα οταν περπατησα την Elysees καταλαβα οτι ειναι 4km.

Η φωτογραφια ειναι δικη μου
ai579.photobucket.com_albums_ss238_pastelidis_IMG_5810.jpg
 

Beatrix

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καταπληκτικό! Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με το να τα βλέπεις με τα μάτια σου! Και εγώ θέλω να περπατήσω όσο περισσότερο γίνεται στην πόλη! Μετρό μόνο για τις μακρινές αποστάσεις. Να σε ρωτίσω κάτι pastelidis.n.s. ; Πως βάζεις τα παλιά μηνύματα στο καινούριο post; :roll:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
ή πατας το κουμπι Παραθεση που βρισκεται σε οποιοδηποτε ποστ κατω δεξια και αν θες να απαντησεις συγκεκριμενα σε κατι απο καποιον σβηνεις αυτα που δεν σε ενδιαφερουν με backspace και γραφεις ακριβς απο κατω που θα λεει [/QUOTE]

Eλπιζω να βοηθησα.

Αααα και να πας Ντισνευ, αξιζει ασχημα.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αν θα πατε Περ Λασαιζ για τον Μορισσον ,υπ οψιν ειναι δυσκολο να βρεθει γι αυτο αγοραστε χαρτη.Εχει παντα αρκετους φυλακες τριγυρω,εχουν συμβει κατα καιρους διαφορα.ι..
Κι εγώ είχα αγοράσει χάρτη αλλά τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί: απλώς ακολουθείς τα πλήθη!:D
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Να κάνω κάποιες προτάσεις;
Θεωρώ ότι έχεις βάλει στο πρόγραμμά σου πάρα πολλά μουσείο. Π.χ. το Καρναβαλέ, στο οποίο έχω πάει, εντάξει, δεν πέφτεις και κάτω. Για μένα αυτά που πρέπει να δεις οπωσδήποτε είναι το Λούβρο και το Ορσέ. 'Η π.χ. η consiergerie δεν είναι ανοιχτή για το κοινό, αν δεν κάνω λάθος, απλά περνάς απέξω. Αντίστοιχα, και από τη Σορβόννη απλά περνάς απέξω. Επίσης, στο Oberkampf τι ακριβώς θες να δεις;; Στο Pere Lachaise, αφού θα πάτε και την έκτη μέρα, δεν είναι ανάγκη να πάτε και την τέταρτη.
Εν ολίγοις, νομίζω ότι αν λάβεις όλα αυτά υπόψη σου, νομίζω ότι θα σου χωρέσει να πάτε μια μέρα στη Ντίσνευλαντ που πραγματικά αξίζει.. :lol:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Κι εγώ είχα αγοράσει χάρτη αλλά τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί: απλώς ακολουθείς τα πλήθη!:D
Περιεργο αλλα οσες φορες πηγα δεν βρηκα πληθη στο δρομο και μονο καμμια δεκαρια ατομα τριγυρω..ηταν οι μερες,οι ωρες..δεν ξερω.
Ντρεπομαι που το λεω αλλα χανομαι παντα εκει..φτανω σ ενα στρογγυλο παρκακι,μετα απο πανω να παω ,απο κατω να παω..βρε να βλεπω τον κοσμο δεν ξερω πως μπερδευομαι.
Εχω παρει αρκετους στο λαιμο μου και δεν το ξανακανω.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Αν θα πατε Περ Λασαιζ για τον Μορισσον ,υπ οψιν ειναι δυσκολο να βρεθει γι αυτο αγοραστε χαρτη.Εχει παντα αρκετους φυλακες τριγυρω,εχουν συμβει κατα καιρους διαφορα.Στην ταφοπλακα εχει επιγραφη στα Ελληνικα,αλλα δεν σου λεω τι γραφει..
Δεν ειναι μονο ο Τζιμ Μορισον επισης ειναι ο Οσκαρ Ουαιλντ, Εντιθ Πιαφ, Σαρα Μπερναρ και πολλοι αλλοι. ο χαρτης απαραιτητος. Εγω παντως δεν ειδα πληθη. Εχει ενδιαφερον αν εχεις χρονο η βολτα στο νεκροταφειο.
Στην Σορβονη μονο απ' εξω θα την δεις πηγαινοντας στο Πανθεον, εχει φυλακες τις ωρες που ειναι ανοικτη και μονο οι φοιτητες μπαινουν.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν ειναι μονο ο Τζιμ Μορισον επισης ειναι ο Οσκαρ Ουαιλντ, Εντιθ Πιαφ, Σαρα Μπερναρ και πολλοι αλλοι. ο χαρτης απαραιτητος. Εγω παντως δεν ειδα πληθη. Εχει ενδιαφερον αν εχεις χρονο η βολτα στο νεκροταφειο.
Στην Σορβονη μονο απ' εξω θα την δεις πηγαινοντας στο Πανθεον, εχει φυλακες τις ωρες που ειναι ανοικτη και μονο οι φοιτητες μπαινουν.
Σοπεν,Μονταν,Σινιορε..και τοσοι αλλοι,αλλα το πιο παλιο και οχι *επωνυμο*μερος του ειναι μαγικο.
Απογοητευση ο ταφος της Καλλας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom