Ρουμανία πρωτη φορα ταξιδι οδικως για Ρουμανια

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Επειδη το προγραμμα μοιαζει πολυ με αυτο που εκανα εγω (απο βουκουρεστι και πανω) αν εχεις χρονο διαβασε και τη δικη μου ιστορια. Μπορει να βοηθησει. "Happenigs, τενις και μεσαιωνικα καστρα...στη Ρουμανια"
Θα συμφωνησω!!!και επειδη η grerena πηγε και βουκουρεστι και εχει και παιδια ισως εχει να προτεινει και κατι ακομη!!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Casa Soare
3 αστέρων
sighisoara

Πραγματι στο Castel lezer δεν μπορεις να κάνεις κράτηση δεν ξερω γιατί κρίμα όμως
 
Last edited:

gtok34

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επειδη το προγραμμα μοιαζει πολυ με αυτο που εκανα εγω (απο βουκουρεστι και πανω) αν εχεις χρονο διαβασε και τη δικη μου ιστορια. Μπορει να βοηθησει. "Happenigs, τενις και μεσαιωνικα καστρα...στη Ρουμανια"
Πολυ ομορφη η ιστορία σου πληρως κατατοπιστική. Μεσα στο Βουκουρέστι επειδή μας αρεσει πολυ το πρασινο ακουσα εκτος απο το παρκο Herestrau και για τους κήπους του Cismigiu (δεν ξερω αν το πετυχα το ονομα) δεν ξερω αν πηγατε προς τα εκει?
Εμενα το μονο που με απασχολεί ειναι λιγο οι αποστάσεις για τον μικρό περισσότερο (ειναι ΑΜΕΑ οχι με κινητικα προβληματα αλλα δεν εχει συνηθισει να περπατα τοσο πολυ) μεσα στο Βουκουρεστι αλλα και στα καστρα. Βεβαια θα παμε με το δικο μας αυτοκινητο αλλα δεν νομιζω να ειναι δυνατον να πας απο αξιοθεατο σε αξιοθεατο με το αυτοκινητο. Σκεφτομαι μεσα στο Βουκουρέστι να παρω το Κοκκινο λεωφορείο που σε παει απο αξιοθέατο σε αξιοθέατο και κατεβαινεις σε οποιο θες και ανεβαινεις στο επόμενο η στο μεθεπομενο, καθως αυτο εκανα στην Βουδαπεστη (ανα τεταρτο ήταν τα δρομολογια ...και σταματούσε σε ολες τις στασεις... θυμαμαι για ολη την μερα) ...
Δεν ξερω και που θα ειναι το ξενοδοχείο που θα κλεισω ακομα. Βλέποντας και κάνοντας...που λενε. Βεβαια δεν θα παμε σε ολα τα αξιοθέατα, αναλογα και που βρισκονται. Δεν εκατσα ακομα να δω και που βρισκονται στο χαρτη. ...θελει μελετη. Τα αλλα θα τα βρουμε που θα παμε και τι θα κανουμε....

Διαδρομή μετα απο 2 Διανυκτρευσεις Βουκουρεστι
σκεφτομαστε μια διανυκτέρευση Μπρασοφ μια Σιγγισιορα και μαλλον μια Sibiu η ξανα Μπρασοβ αν δεν αξιζει και τοσο....Απο την αλλη βλεπω κλεφτη μαιτια για κΚλουζ Ναποκα γιατι ακουσα οτι ειναι πανεμορφη πολη. Αλλα λιγο ξεφευγουμε....στο δρομολογιο....και ειναι αναλογα την κουραση που θα εχουμε....εκει. Οποτε δεν κλεινω εκει απο τωρα αλλα για τις αλλες Διανυκτρευεσεις θα κλεισω απο τωρα. Καποιος μου ειπε οτι μπορεις και να κλεισεις απο την Ρουμανια για την επομενη μερα αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις αναλογα την εποχη...
Παντως σας ευχαριστώ και τις δυο για τις πολυτιμες οδηγιες....
 

nick12521

Member
Μηνύματα
6
Likes
30
Λεμε να κανουμε το ταξιδι οδικώς μια και θα ξεκινησουμε απο Κομοτηνή και ειμαστε σχετικα ποιο κοντα απο αλλα μερη της Ελλαδας με την οικογένοια εγω συζυγος και 14 και 9 ετων ....τα παιδια....Λεμε για 2 η 3 μερες Βουκουρέστι και μετα προς τα πανω Τρανσυλβανία. Τι θα προτείνατε να πάμε οπωσδήποτε? Αξίζει να μεινουμε εκτος Βουκουρεστίυ πχ Μπρασόφ η sibiou και Sigisoara? η και σε αλλη πολη και ποια? 1 βραδυ η δυο? Η σπαστα απο 1 σε δυο πολεις? Μας αρεσεει κυρίως το φυσικο τοπιο παρα τα πολυκαταστήματα και τα πολυβουα κεντρα. 1 βραδυ η δυο? Συνολο θα εχουμε περιπου 5 με 6 μερες λεμε. Τα φώτα σας. Στο Βουκουρεστι τι αξίζει περισσότερο να δει μια Οικογένεια? Εκτος τα κλασικα κτήρια πχ παρκα Waterland? ζωολογικο κηπο? Ολες οι μετακινησεις θα ειναι με το δικο μου αυτοκινητο...οποτε δεν μας απασχολει το πως θα μετακινηθουμε.
Απο φαγητο τι προτεινετε ? εστιατορια Βουκουρεστι και αλλου? Ακουσα μια καλη ταβερνα στο Μπρασοφ '' H ταβερνα των κλεφτών'' εχει παει κανεις?
Να πας φίλε οπωσδήποτε Σιμπίου Σιγκισοάρα -Μπρασώβ ...Ξενοδοχεία που έμεινα και ήταν πολύ καλα , ήταν τα Ramada Sibiu kai Ramada Brasov ....Η Σιγκισοάρα δεν χάνεται , είναι μοναδική η παλιά της πόλη , στο λόφο .
 

gtok34

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Να πας φίλε οπωσδήποτε Σιμπίου Σιγκισοάρα -Μπρασώβ ...Ξενοδοχεία που έμεινα και ήταν πολύ καλα , ήταν τα Ramada Sibiu kai Ramada Brasov ....Η Σιγκισοάρα δεν χάνεται , είναι μοναδική η παλιά της πόλη , στο λόφο .
ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες....Τα ξενοδοχεια και τα δυο ομως δεν εχουν απο δικλινο και πανω οποτε δεν βολευει...εμεις θελουμε τρικλινο (καναπε κρεβατι κοιμουνται και τα δυο παιδια ) η τετρακλινο....να σε καλα παντως....Αυτες οι πολεις σιγουρα θα ειναι μεσα στο πλανο
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Πολυ ομορφη η ιστορία σου πληρως κατατοπιστική. Μεσα στο Βουκουρέστι επειδή μας αρεσει πολυ το πρασινο ακουσα εκτος απο το παρκο Herestrau και για τους κήπους του Cismigiu (δεν ξερω αν το πετυχα το ονομα) δεν ξερω αν πηγατε προς τα εκει?
Εμενα το μονο που με απασχολεί ειναι λιγο οι αποστάσεις για τον μικρό περισσότερο (ειναι ΑΜΕΑ οχι με κινητικα προβληματα αλλα δεν εχει συνηθισει να περπατα τοσο πολυ) μεσα στο Βουκουρεστι αλλα και στα καστρα. Βεβαια θα παμε με το δικο μας αυτοκινητο αλλα δεν νομιζω να ειναι δυνατον να πας απο αξιοθεατο σε αξιοθεατο με το αυτοκινητο. Σκεφτομαι μεσα στο Βουκουρέστι να παρω το Κοκκινο λεωφορείο που σε παει απο αξιοθέατο σε αξιοθέατο και κατεβαινεις σε οποιο θες και ανεβαινεις στο επόμενο η στο μεθεπομενο, καθως αυτο εκανα στην Βουδαπεστη (ανα τεταρτο ήταν τα δρομολογια ...και σταματούσε σε ολες τις στασεις... θυμαμαι για ολη την μερα) ...
Δεν ξερω και που θα ειναι το ξενοδοχείο που θα κλεισω ακομα. Βλέποντας και κάνοντας...που λενε. Βεβαια δεν θα παμε σε ολα τα αξιοθέατα, αναλογα και που βρισκονται. Δεν εκατσα ακομα να δω και που βρισκονται στο χαρτη. ...θελει μελετη. Τα αλλα θα τα βρουμε που θα παμε και τι θα κανουμε....

Διαδρομή μετα απο 2 Διανυκτρευσεις Βουκουρεστι
σκεφτομαστε μια διανυκτέρευση Μπρασοφ μια Σιγγισιορα και μαλλον μια Sibiu η ξανα Μπρασοβ αν δεν αξιζει και τοσο....Απο την αλλη βλεπω κλεφτη μαιτια για κΚλουζ Ναποκα γιατι ακουσα οτι ειναι πανεμορφη πολη. Αλλα λιγο ξεφευγουμε....στο δρομολογιο....και ειναι αναλογα την κουραση που θα εχουμε....εκει. Οποτε δεν κλεινω εκει απο τωρα αλλα για τις αλλες Διανυκτρευεσεις θα κλεισω απο τωρα. Καποιος μου ειπε οτι μπορεις και να κλεισεις απο την Ρουμανια για την επομενη μερα αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις αναλογα την εποχη...
Παντως σας ευχαριστώ και τις δυο για τις πολυτιμες οδηγιες....
Φιλε gtok34. Θα συμπληρωσω δυο τρια tips και εγω απο την πλευρα μου.
Το παρκο herastrau ειναι πολυ ομορφο κα θα αρεσει στα παιδια. Οσον αφορα το κοκκινο λεωφορειο εγω δεν το πηρα, αλλα καπου διαβασα οτι περναει αραια και που. Η γνωμη μου ειναι οτι μπορειτε το κεντρο να το περπατησετε (θα μπορει και το παιδι) γιατι δεν ειναι μεγαλο και το μοναδικο αξιοθεατο που ειναι μακρια (δηλ. Το παρκο) να πατε με ταξι (που ειναι και φθηνα)η και με το δικο σας.
Επισης στο rasnov εχει ενα παρκο δεινοσαυρων που θα αρεσει στα παιδια. Ψαξε το. Νομιζω οτι θα τους αρεσει και το τελεφερικ στο brasov. Mικρη και φθηνη διαδρομη.
Κοιταξε το hotel nature. Εμεινα σε διχωρο διαμερισμα με κουζινα. Μπορει να σας βολευει. Στο Μπρασοβ.
Στο bran να πατε. Και στο peles.
Tελος, αν σας ενδιαφερει στο zanesti υπαρχει το μεγαλυτερο κεντρο αρκουδας στην ευρωπη. Σε αυτο δεν πηγα, αλλα μπορει να αρεσει στα παιδια.
Αυτα απο μενα.
Να πατε και να περασετε τελεια.
 
Last edited:

gtok34

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Φιλε gtok34. Θα συμπληρωσω δυο τρια tips και εγω απο την πλευρα μου.
Το παρκο herastrau ειναι πολυ ομορφο κα θα αρεσει στα παιδια. Οσον αφορα το κοκκινο λεωφορειο εγω δεν το πηρα, αλλα καπου διαβασα οτι περναει αραια και που. Η γνωμη μου ειναι οτι μπορειτε το κεντρο να το περπατησετε (θα μπορει και το παιδι) γιατι δεν ειναι μεγαλο και το μοναδικο αξιοθεατο που ειναι μακρια (δηλ. Το παρκο) να πατε με ταξι (που ειναι και φθηνα)η και με το δικο σας.
Επισης στο rasnov εχει ενα παρκο δεινοσαυρων που θα αρεσει στα παιδια. Ψαξε το. Νομιζω οτι θα τους αρεσει και το τελεφερικ στο brasov. Mικρη και φθηνη διαδρομη.
Κοιταξε το hotel nature. Εμεινα σε διχωρο διαμερισμα με κουζινα. Μπορει να σας βολευει. Στο Μπρασοβ.
Στο bran να πατε. Και στο peles.
Tελος, αν σας ενδιαφερει στο zanesti υπαρχει το μεγαλυτερο κεντρο αρκουδας στην ευρωπη. Σε αυτο δεν πηγα, αλλα μπορει να αρεσει στα παιδια.
Αυτα απο μενα.
Να πατε και να περασετε τελεια.
Ευχαριστώ και παλι....αν ειναι κοντα ολα μεταξύ τους στο κέντρο ενταξει τοτε...Δεν ειδα ακομα που βρισκονται σε ποια θεση οπως ειπα. Στο πάρκο ναι θα παμε μαλλον με το δικο μου.... Οσο για τα αλλα για το τελεφερικ το ειχαμε στα υποψιν...απο την δική σου ιστορια. Για το δεινοσαυρων δεν το ηξερα ουτε για το κεντρο αρκούδας...Θα δουμε γιαυτα σιγουρα....καπου θα τα βαλουμε στο προγραμμα....αν αξιζουν οπως λες.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για το δεινοσαυρων δεν το ηξερα ουτε για το κεντρο αρκούδας...Θα δουμε γιαυτα σιγουρα....καπου θα τα βαλουμε στο προγραμμα....αν αξιζουν οπως λες.
Για να ανέβεις και να κατέβεις στο κάστρο του Ρασνοβ, χρησιμοποιείς, αν θέλεις, ένα "τρενάκι". Στη μέση της διαδρομής αυτής - που είναι αρκετά ανηφορική - υπάρχει το πάρκο των δεινοσαύρων, που είναι ομοιώματα δεινοσαύρων, που κάνουν και κάποιους ήχους, σκόρπια μέσα στο δάσος. Δεν ξέρω την ηλικία των παιδιών σου, αλλά στα δικά μου που ήταν μικρά τους άρεσε. Επίσης με το ίδιο εισιτήριο της εισόδου μπορείτε να κάνετε και μία διαδρομή με σκοινιά που είναι δεμένα ψηλά στα δέντρα. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα αλλά δύο πάρκα για τέτοιες δραστηριότητες έχει στο Μπρασόβ
http://www.parc-aventura.ro/en/
και sto Paltinis σχετικά κοντά στο Σιμπίου
http://arkapark.ro/arka-park-paltinis/
Εμείς πήγαμε σε αυτό του Paltinis.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
...παιδιά, έχει πάει κανείς σε αυτά τα υδάτινα πάρκα https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...Reviews-Divertiland_Water_Park-Bucharest.html και https://en.therme.ro/ για να μου πει εντυπώσεις;;;
To therme είναι κορυφή!Άνοιξε μόλις πέρισυ,συνεχώς επεκτείνεται,υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις,διαφορετικές ζώνες για γονείς και παιδιά με απίθανες νεροτσουληθρες και για ενήλικους χωρίς παιδιά πιο ήσυχες ζωνες με πισίνες,σαουνες,τζακουζι κλπ.Το divertiland είναι ελληνική επιχείρηση παρεμπιπτόντως και είναι φάση κλασσικές νεροτσουλήθρες,χαμός από πιτσιρίκια και δυνατή μουσική.Αν θες να πας με παιδιά και στα δύο μια χαρά θα περάσουν,για ζευγάρι therme!!!
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
...παιδιά, έχει πάει κανείς σε αυτά τα υδάτινα πάρκα https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...Reviews-Divertiland_Water_Park-Bucharest.html και https://en.therme.ro/ για να μου πει εντυπώσεις;;;
Ειναι τέλεια,περάσαμε τις πιο χαλαρωτικές ώρες μας εκεί.ειναι κ πολυ οικονομικά διαλέξτε το εισιτήριο που έχει πρόσβαση σε όλα. εμεις είχαμε πάει χειμώνα κ ήταν τέλεια να κολυμπάς σε εσωτερικές κ εξωτερικές πισίνες να αχνίζει το νερό και να πίνεις cocktails απο τον μπάρμαν που τα έφτιαχνε μέσα στην πισίνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom