στις αγορες του κοσμου.πληροφοριες για σοπιγκ...

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights

Φώτης

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
ΝΥ, Dubai, Κων/πολη

Αμερική: λόγω της πτώσης του δολαρίου, οι τιμές σε όλα τα είδη είναι ασύγκριτα χαμηλότερες από την Ελλάδα. Ειδικά αν ψωνίσει κάποιος στα outle, ενδέχεται να πάθει σοκ. Εμείς ψωνίσαμε στο New Jersey στο outlet Woodbury (το site της αλυσίδας είναι αυτό www.premiumoutlets.com και έχει σε όλη την Αμερική)
Dubai: μεταξωτές εσάρπες στο souk δίπλα στο Creek, στην περιοχή Bur Dubai, στο souk που υπάρχει στην γωνία των οδών 3 Α και 34η, απέναντι από την Deira (πιο εύκολα πάει κάποιος με το καραβάκι από την Deira). Στα υπόλοιπα εμιράτα με ενθουσίασε μόνο η ποιότητα αλλά όχι οι τιμές.
Τουρκία: οι τιμές έχουν ανέβει εν σχέση με το παρελθόν, Δηλ. παλαιά άξιζε να αγοράσει κάποιος χρυσό και διάφορα καταναλωτικά ενώ τώρα κατά την γνώμη μου αξίζει να αγοράσει κάποιος είδη σπιτιού τα οποία στην Ελλάδα δεν είναι απλά ακριβά, αλλά είναι προσβλητικά ακριβά. Τέτοια είδη είναι και οι μεταξωτές κουρτίνες (είναι βέβαια από την Ινδία, στην οποία δεν έχω ταξιδέψει ακόμα). Υπάρχουν στην Κων/πολη δύο πιάτσες για κουρτίνες (η πιο καλή πιοτικά, πιο φθηνή και άγνωστη για τους τουρίστες – απλώς ψωνίζουν οι ντόπιοι – είναι η πιάτσα στο Zeytinburnu, οδός Prof. Dr. Turan Gune) και υπάρχει και μια πιάτσα στην Προύσα όπου γενικά ή Προύσα έχει πολύ ωραία και φθηνά μεταξωτά μαντήλια.
 
Last edited by a moderator:

paradise2you

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Aμαζονιος
Σε αγορες στην Ταυλανδη (Πουκετ, Παταγια) που απευθυνονται μονο σε ντοπιους
εχω βρει καταπληκτικα t-shirt με 3- 4 ευρω οπου μετα απο συνεχη πλυσιματα δεν εχουν
απολυτως τιποτα.
Το πιο συγκλονιστικο ειναι τα σχεδια τους, που η τιμη τους σε "μοδατα" μαγαζια η σε
κατι mall δεν θα επεφτε κατω απο 30 με 40 ευρω..
Η Τουρκια ιδια περιπου με την Ελλαδα..οταν ρωτησα καποιους που γνωρισα πως τα βγαζουν περα
μου απαντησαν οτι κανουν ολοι απο 2 και 3 δουλειες ο καθενας..
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Αμερική: λόγω της πτώσης του δολαρίου, οι τιμές σε όλα τα είδη είναι ασύγκριτα χαμηλότερες από την Ελλάδα. Ειδικά αν ψωνίσει κάποιος στα outle, ενδέχεται να πάθει σοκ. Εμείς ψωνίσαμε στο NewJerseyστο outletWoodbury (το siteτης αλυσίδας είναι αυτό www.premiumoutlets.com και έχει σε όλη την Αμερική)
Dubai: μεταξωτές εσάρπες στο souk δίπλα στο Creek, στην περιοχή BurDubai, στο souk που υπάρχει στην γωνία των οδών 3 Α και 34η, απέναντι από την Deira (πιο εύκολα πάει κάποιος με το καραβάκι από την Deira). Στα υπόλοιπα εμιράτα με ενθουσίασε μόνο η ποιότητα αλλά όχι οι τιμές.
Τουρκία: οι τιμές έχουν ανέβει εν σχέση με το παρελθόν, Δηλ. παλαιά άξιζε να αγοράσει κάποιος χρυσό και διάφορα καταναλωτικά ενώ τώρα κατά την γνώμη μου αξίζει να αγοράσει κάποιος είδη σπιτιού τα οποία στην Ελλάδα δεν είναι απλά ακριβά, αλλά είναι προσβλητικά ακριβά. Τέτοια είδη είναι και οι μεταξωτές κουρτίνες (είναι βέβαια από την Ινδία, στην οποία δεν έχω ταξιδέψει ακόμα). Υπάρχουν στην Κων/πολη δύο πιάτσες για κουρτίνες (η πιο καλή πιοτικά, πιο φθηνή και άγνωστη για τους τουρίστες – απλώς ψωνίζουν οι ντόπιοι – είναι η πιάτσα στο Zeytinburnu, οδός Prof. Dr. TuranGune) και υπάρχει και μια πιάτσα στην Προύσα όπου γενικά ή Προύσα έχει πολύ ωραία και φθηνά μεταξωτά μαντήλια.

Εκεί πηγαίνεις με λεωφορείο;

Αν ναι πόσο κόστισε το εισιτήριο γιατί με το site δεν έβγαλα άκρη.
 
Last edited by a moderator:

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον απο την τελευταια εξορμηση μου στο σαντασκι βουλγαριας διαπιστωσα οτι εχουν πολυ φτηνα ειδη χομπυ οπως ψαρεματοσ αλλα εκει που επαθα πλακα ειναι στα πινελα...ζωγραφικης... αγορασα καμια 10ρια καλης ποιοτητας μου φανηκαν οχι σαν τα κινεζικα... διαφορων μεγεθων... μονο 2-3 ε.....τα 10......
τελικα οσο ψαχνεις βρισκεις
αναφερθηκα αλλου και για σαμπουαν και φυσικα ζαρζαβατικα... εκει πανικος...
υπαρχουν ανθρωποι απο βορεια ελλαδα που πανε ανα 15μερο και κανουν τα ψωνια της οικογενειας..
μια κυρια ελεγε οτι με 15ε πηρε τουλαχιστον 20 κιλα απο διαφορα πχ καστανα πιπεριες πατατες μελιτζανες μαρουλια.....κτλ
αυτα κανει η λιτοτητα....
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
κωνσταντινούπολη: μπαχαρικά (μπαχαρικά να δει το μάτι σου)
πασμίνες (σε όλα τα μεγέθη, σε όλους τους χρωματικούς συνδιασμούς),
είχα πάρει τόσες πολλές πέρυσι που ακόμα δίνω σε φίλες μου!
επίσης δερμάτινα

άμστερνταμ: αμέτρητα πρωτότυπα αναμνηστικά,
σπόρους για τουλιπες ( αν αρέσουν τα λουλούδια)

κούβα: πούρα, ρούμι, ωραία πήλινα σε διάφορα σχέδια
στο τρινιτάδ αμέτρητα κεντητα και κολιέδες από σπόρους και κουκούτσια φρούτων σε ανύπαρκτες τιμές!

πράγα: κούκλες από κουκλοθέατρα πολύ ωραίες
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
μαλαισια η χαρα του καταναλωτη
ολα πολυ πιο χαμηλα... καποιοι απο το γκρουπ ψωνισαν φιρματα ειδη ρουχα και παπουτσια κατω απο το ενα εκτο της εδω τιμης..
δεν ηξερες τι να πρωτοαγορασεις..
αφου μια τσαντα ρομπερτο καβαλι την βρηκα γυρω στα 45ε την γνησια και ελεγα λες ναναι για μαλαισια ακριβη...
παμπολα παπουτσια παφτηνα πολλα ρουχα, μαρκας .. τι να πρωτοπω ..
τα παντα πιο φτηνα...
και η κουαλα λουμπουρ εχει πανεμορφα καταστηματα μεσα στα εμπορικα νομιζω πηγα σχεδον σε ολα.....
επισης στη κοτα κιναμπαλου παρεο πανεμορφα
ασε παλι τα περιεργα ξυλογλυπτα των φυλων κυριως οι ξυλινες ζωγραφιστες ασπιδες.. δεν αφησε τιποτα το γκρουπ σε ριπη οφθαλμου ειχαν εξαφανιστει..
και επισης η μαλαισια φημιζεται για τις σοκολατες της... ναι πηγαμε σε ενα εργοστασιο και δοκιμασαμε κατι καταπληκτικες ελιες σοκολατενιες τιραμισου και αλλες πολλες γευσεις της μαρκας beryl"s αλλα ηταν πολυ ακριβες..
στα σουπερ μαρκετ βρηκαμε την ιδια εταιρεια αλλα δεν ειχαν ουτε την ιδια συσκευασια ουτε την ιδια ποικιλια ουτε την ιδια γευση...αλλα ουτε και την ιδια τιμη..
λετε οταν πηγα στο εργοστασιο να πειναγα...
τωρα που το πα ας φαω μια ελιτσα απο αυτες που εφερα...
και μη ξεχασω 23/12- 3/1 εχουν εκπτωσεις... μεχρι και 70%
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
μηπως ξέρει κανεις για λονδίνο μεγάλα βιβλιοπωλεια που έχουν προσφορές για βιβλία?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
μηπως ξέρει κανεις για λονδίνο μεγάλα βιβλιοπωλεια που έχουν προσφορές για βιβλία?
Για δες λίγο αυτές τις σελίδες, μπας και βρεις κάτι
London's finest bookshops | Books | guardian.co.uk
London's best bookshops - Time Out London

Εγώ είχα πάει στα Foyles : Fiction, medical, textbooks and more at our London store and online
Προσφορές έχουν αρκετά από αυτά αλλά για συγκεκριμένα βιβλία
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
επισης στη μαλαισια πολυ φτηνες και καλες μασκες προσωπου με αλοη και οχι μονο και ειδη ζωγραφικης πχ πινελα και χαρτια απο ριζοχαρτο...
και πολλα κουτια με διαφορα ειδη συσκευασιας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.940
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom